Jump to content

Απορία περί αυτόματης αναπλήρωσης


Recommended Posts

Κάθε αναπλήρωση βάζουμε και το ανάλογο αντιχλώριο. Όταν έχεις αυτόματη αναπλήρωση ετοιμάζεις το νερό στο δοχείο αναπλήρωσης βάζοντας το ανάλογο αντιχλώριο. Τι γίνεται όμως όταν έχεις απευθείας το πόσιμο νερό ενωμένο στο ενυδρείο? Καθε πόσο προσθέτεις αντιχλώριο?

Σκέφτομαι κάτι τέτοιο, εννοείται για ενυδρεία που συμπληρώνεις με νερό βρύσης και όχι πχ όσμωσης.

post-41730-1315866938_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - panstelios22
Link to comment
Share on other sites

Κάθε αναπλήρωση βάζουμε και το ανάλογο αντιχλώριο. Όταν έχεις αυτόματη αναπλήρωση ετοιμάζεις το νερό στο δοχείο αναπλήρωσης βάζοντας το ανάλογο αντιχλώριο. Τι γίνεται όμως όταν έχεις απευθείας το πόσιμο νερό ενωμένο στο ενυδρείο? Καθε πόσο προσθέτεις αντιχλώριο?

Σκέφτομαι κάτι τέτοιο, εννοείται για ενυδρεία που συμπληρώνεις με νερό βρύσης και όχι πχ όσμωσης.

Δεν είναι και η καλύτερη μέθοδος να αναπληρώνεις κατ' ευθείαν από το δίκτυο!Κατά την γνώμη μου η ποσότητα νερού που θα μπεί μέσα στο ενυδρείο πρέπει να προετιμαστεί από το προηγούμενο βράδυ σε δοχείο προετιμασίας με αντιχλώριο και θερμοστάτη έτσι ώστε τα ψάρια να υποστούν το λιγότερο δυνατό σοκ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και η καλύτερη μέθοδος να αναπληρώνεις κατ' ευθείαν από το δίκτυο!Κατά την γνώμη μου η ποσότητα νερού που θα μπεί μέσα στο ενυδρείο πρέπει να προετιμαστεί από το προηγούμενο βράδυ σε δοχείο προετιμασίας με αντιχλώριο και θερμοστάτη έτσι ώστε τα ψάρια να υποστούν το λιγότερο δυνατό σοκ!

Αν προετοιμαστει θα ειναι σκετο H2O δλδ οπως αυτο που εξατμιζεται?

Αν και ουτε αυτο ειναι απολυτο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα αυτό θέλω να το έχω ενωμένο στο ενυδρείο για αυτόματη αναπλήρωση της εξάτμησης και όχι για αλλάγες νερού. Χρησιμοποιόντας αυτή την φούσκα μόλις η στάθμη του νερού πέφτει κάτω από το προκαθορισμένο ύψος θα συμπληρώνει το ανάλογο νερό. Δεν μιλάμε για μεγάλη ποσότητα νερού άρα δύσκολα θα διαφοροποιήσει τις παραμέτρους του νερού, θερμοκρασία κτλ. Επίσης προσθέτοντας ένα διακόπτη post-41730-1316033184_thumb.jpg πριν την φούσκα ρυθμίζεις την ροή όπως θες. Φυσικά μιλάμε για ενυδρεία που δεν θέλουν επεξεργασία νερού για σκληρότητες, πεχά κτλ.

Βασικά αυτό το καλοκαίρι βαρέθηκα να συμπληρώνω σχεδόν κάθε μέρα νερό λόγω της εξάτμησης που έκαναν τα ανεμιστηράκια και προσπαθω να βρω μία λύση.

Link to comment
Share on other sites

Το εγραψα και πιο πανω.

Το νερο που εξατμιζεται ειναι σκετο H2O χωρις τιποτα αλλο. Σαν το νερο της οσμωσης.

Κατα την εξατμιση φευγει λοιπον σκετο H2O και μενουν μεσα στο ενυδρειο ολο το ασβεστιο μαγνησιο (και τα παντα γενικα) που ειναι οι ουσιες που στοιχειοθετουν την GH.

Μετρησεις GH KH pH κανεις?

Δεν εχεις δει αλλαγες στις τιμες προς πανω με τοση αναπληρωση απο βρυση που εκανες?

Εχεις σκεφτει σε περιπτωση βλαβης τι πλημμύρα μπορει να γινει?

Δεν σου κανει εντυπωση που ολα τα συστηματα αναπληρωσης λειτουργουν με δοχειο με νερο ΑΟ και αντλια?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κάποια αλλαγή στο gH είδα. Στα pH kH όχι κάτι σημαντικό.

Αυτό το είχα σκεφτεί κι εγώ, ότι σαν απεσταγμένο νερό είναι αυτό που φέυγει και για κάποιο διάστημα συμπλήρωνα με απεσταγμένο. Αλλά πάλι δεν είναι και η καλύτερη λύση να φορτώνεσαι ένα κάρο μπιτόνια από το σουπερμάρκετ.

Γενικά όσοι χρησιμοποιούν ανεμιστηράκια τι λύση ακολουθούν?

Και μήπως υπάρχει καμία εύκολη μέθοδος να παράγουμε δικό μας απεσταγμένο? (να δούμε μέχρι που θα φτάσουμε μ' αυτό το χόμπι :D )

Link to comment
Share on other sites

Εχεις σκεφτει σε περιπτωση βλαβης τι πλημμύρα μπορει να γινει?

Δεν σου κανει εντυπωση που ολα τα συστηματα αναπληρωσης λειτουργουν με δοχειο με νερο ΑΟ και αντλια?

Σίγουρα υπάρχει το ρίσκο της βλάβης. Έσεις στην Έλλαδα δεν είσαστε συνηθισμένοι στην χρήση της φούσκας μιας και δεν έχετε ντεπόζιτα νερού στο σπίτι. Εμάς εδώ υπάρχει σε όλα τα σπίτια. Γεμίζουν τα ντεπόζιτα και από κει πλενόμαστε κτλ διότι υπάρχουν συχνά διακοπές νερού. Μόνο το πόσιμο στον νεροχύτη είναι το λεγόμενο τρεχούμενο νερό.

Όσο για την δεύτερη απορία δεν υπάρχει χώρος για να βάλω δοχείο για αναπλήρωση και ούτε θέλω να μπλέξω με αυτοματισμούς και ηλεκτρολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχει το ρίσκο της βλάβης. Έσεις στην Έλλαδα δεν είσαστε συνηθισμένοι στην χρήση της φούσκας μιας και δεν έχετε ντεπόζιτα νερού στο σπίτι. Εμάς εδώ υπάρχει σε όλα τα σπίτια. Γεμίζουν τα ντεπόζιτα και από κει πλενόμαστε κτλ διότι υπάρχουν συχνά διακοπές νερού. Μόνο το πόσιμο στον νεροχύτη είναι το λεγόμενο τρεχούμενο νερό.

Όσο για την δεύτερη απορία δεν υπάρχει χώρος για να βάλω δοχείο για αναπλήρωση και ούτε θέλω να μπλέξω με αυτοματισμούς και ηλεκτρολογικά.

ΟΚ με τις πλημμυρες και τα ηλεκτρολογικα, αλλα δεν εχεις καταλαβει ακομα οτι το νερο της βρυσης δεν ειναι ιδιο με αυτο που εξατμιζεται.

Ειναι σαν να εξατμιζεται κοκακολα και να αναπληρωνεις με πορτοκαλαδα. Πως να στο πω αλλιως?

Διαβασε λιγο περι εξατμισης και σε αλλα θεματα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε Δέλτα το ξέρω ότι το νερό δεν είναι το ίδιο και έχω δαβάσει τόπικ στο φόρουμ.

Άρα καταλλήγουμε ότι οι λύσεις είναι η ΑΟ και το απεσταγμένο?

Θα εφαρμόσω μάλλον το σύστημα με την φούσκα ώστε να έχω και αυτήν την επιλογή της αναπλήρωσης και θα προσπαθήσω με δοκιμές αν πχ με μία αναπλήρωση πόσιμου και μία απέσταγμένου ή 2 φορές με 1 κτλ κρατάω τις σκληρότητες εκεί που θέλω.

Είχα 3 βδομάδες να μετρήσω pH kH gH και σήμερα παρουσιάστηκαν αυξήσεις. Μάλλον επειδή σταμάτησα να συμπληρώνω με απεσταγμένο. Τώρα πως μπορώ να κατεβάσω τις σκληρότητες? Έκανα την προκαθορισμένη αλλαγή και αύριο θα κάνω μετρήσεις. Με τις αλλάγες νερού θα μειωθούν (αν τα άλατα είναι διαλυμένα στο νερό) οι σκληρότητες? Ή θα πρέπει να κάνω αλλαγή με αρκετό απεσταγμένο νερό?

Link to comment
Share on other sites

Βρε Δέλτα το ξέρω ότι το νερό δεν είναι το ίδιο και έχω δαβάσει τόπικ στο φόρουμ.

Άρα καταλλήγουμε ότι οι λύσεις είναι η ΑΟ και το απεσταγμένο?

Θα εφαρμόσω μάλλον το σύστημα με την φούσκα ώστε να έχω και αυτήν την επιλογή της αναπλήρωσης και θα προσπαθήσω με δοκιμές αν πχ με μία αναπλήρωση πόσιμου και μία απέσταγμένου ή 2 φορές με 1 κτλ κρατάω τις σκληρότητες εκεί που θέλω.

το αλλο προβληματακι που εχεις να λυσεις ειναι οτι αυτα συνηθος βγαινουν σε χαλκο και ανοξιδοτα(απαγορευτηκο) (τουλαχιστον αυτα εχω συνανταω εγω)

μονο καποια κινεζικα κακης ποιοτητας βγαζουν πλαστικο ισως θελει αρκετο ψαξιμο

Link to comment
Share on other sites

το αλλο προβληματακι που εχεις να λυσεις ειναι οτι αυτα συνηθος βγαινουν σε χαλκο και ανοξιδοτα(απαγορευτηκο) (τουλαχιστον αυτα εχω συνανταω εγω)

μονο καποια κινεζικα κακης ποιοτητας βγαζουν πλαστικο ισως θελει αρκετο ψαξιμο

Σωστός, αυτό το ξέχασα, άρα πάει και αυτή η επιλογή :D . Παραμένουμε στο απεσταγμένο και κάποια μέρα πρέπει να προμηθευτούμε με ΑΟ :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω φτιαξει αναπληρωση με τετοια φουσκα αλλα δουλευει χαμηλα στο σαμπ και λιγο πιο ψηλα εχω κουβα με νερο οσμωσης δουλευει με την βαρυτητα δεν περναει απο χαλκινες σωληνες το νερο

Link to comment
Share on other sites

Καλό κι αυτό αλλά πάλι πρέπει να γεμίζεις τον κουβά, όμως γεμίζεις μία φορά και διαρκεί περισσότερο. Δυστηχώς στο παρόν ενυδρείο δεν υπάρχει χώρος για έξτρα δοχείο. Στο νέο που θα φτιάξω θα φροντίσω γι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...