Jump to content

Αρχαρια με γυάλα, τύψεις και απορίες!!!


olgaki

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρεα!

Πριν 3 μερες μου εφεραν δωρο μια ορθογωνια πλαστικη γυάλα (~5 λιτρα νερο) με δυο μικρα χρυσοψαρα. Ξερω οτι η γυαλα δεν ειναι και οτι καλυτερο για τα ψαρακια μου αλλα αυτη τη στιγμη δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα για ενυδρειο... Οι οδηγίες του pet shop ηταν να αλλαζω το νερο καθε 5 ημερες αφηνοντας περιπου 2 δαχτυλα απο το προηγουμενο νερό και 1 φορα το μηνα να αλλαζω ολο το νερο και να πλενω καλα τα χαλικακια και το δεντρακι που εχει μεσα. Μαλιστα στην τελευταια περιπτωση 8α πρεπει να περιμενω περιπου 1 ωρα μεχρι να βαλω να ψαρακια στο νεο τους νερο. Μεταξυ αλλων, λοιπον, εγω εχω την εξης χαζη απορια: Οταν ανανεωνω το νερο αφηνοντας τα 2 δαχτυλα, τα χρυσοψαρα θα τα βγαζω απο τη γυαλα? Απλα σκεφτομαι οτι αν τα αφηνω μεσα, απο τη μια θα γλιτωνουν την ταλαιπωρια της αποχης, αλλα απο την αλλη το νερο που θα μενει μεσα θα ειναι το πλεον βρωμικο με ολες τις ακαθαρσιες που φυσικα θα εχουν κατσει κατω. Ενω αν τα εχω βγαλει θα μπορω τουλαχιστον να το ανακατεψω πριν το αφαιρεσω...

Οσον αφορα στην τροφή τους, θα ηθελα να ρωτησω αν η μια μικρη νιφαδα ανα ψαρι, μια φορα τη μερα (οπως μου ειπαν στο Pet shop) ειναι αρκετη. Και μια τελευταια ερωτηση και θα σταματησω :D : Θα βοηθουσε καθολου αν αγοραζα σταγονες για το χλωριο η κατι αλλο ωστε να κανω το περιβαλλον τους οσο το δυνατον καλυτερο?

Χιλια ευχαριστω εκ των προτερων

Ολγα

Link to comment
Share on other sites

δωσε πισω τα χρυσοψαρα.τα 5 λιτρα δεν φτανουν ουτε για την ουρα του ενος...!!!!!

οσο για τις οδηγιες που σου εδωσαν ,τι να πω...? πως ειναι επικινδυνοι αυτοι οι εμποροι για το χομπι μας...??

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι καλα το παραδεχεσαι και ΕΣΥ

Μέχρι να ταδωσεις πίσω τουλάχιστον Πάρε αντιχλωριο

Δυστυχώς δεν θα ζήσουν για πολυ Έτσι

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα δωρα εχουν καψει πολλους και τους εχουν κανει να τρεχουν και να μη φτανουν...

Καλητερα να πας πισω τα ψαρια γιατι σε 5 λιτρα δεν ζει τιποτα...Αν θες να τα κρατησεις πρεπει αυριο να παρεις ενυδρειο και να αρχισεις το στρωσιμο.

Τωρα οσο για το πετσοπ...μαλλον πρεπει να αλλαξεις μαγαζι και πριν κανεις οτιδηποτε να ρωτας πρωτα εδω

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με τους προαναφερόμενους.

Πρέπει γρήγορα να δώσεις πίσω τα ψάρια γιατί δεν θα ζήσουν για πολύ ή ακόμα καλύτερα να βάλεις μια αγγελία μήπως και τα πάρει κάποιος φίλος από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...