Jump to content

Pterophyllum Altum Kai Pterophyllum Scalare


kalmichalis

Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω αν ταιριαζουν σαν ψαροσυνθεση τα Pterophyllum altum KAI Pterophyllum scalare αν υποθεσουμε οτι εχουμε τις συνθηκες νερου και χωρου που θελουν???

Link to comment
Share on other sites

Γενικά καλό είναι να μην ανακατεύουμε ψάρια αναπαραγωγής με άγρια.

(Διότι καβαλάνε ¨πράγματα¨ που ενώ τα μεν έχουν αντισώματα τα δε όχι και ανάποδα….)

Αν τα altum είναι αναπαραγωγής, γιατί όχι :D

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

Γενικά καλό είναι να μην ανακατεύουμε ψάρια αναπαραγωγής με άγρια.

(Διότι καβαλάνε ¨πράγματα¨ που ενώ τα μεν έχουν αντισώματα τα δε όχι και ανάποδα….)

Αν τα altum είναι αναπαραγωγής, γιατί όχι :D

Δεν υπαρχει περιπτωση υβριδισμου μεταξυ τους. Εαν υπαρχει θα προτιμουσα να κραταγα τα αλτουμ καθαρα. Παντα για αναπαραγωγης μιλαω.

Link to comment
Share on other sites

υβριδισμού λέγοντας;

Να ζευγαρωση καποιο αλτουμ με καποιο αλλο σκαλαρι που δεν ειναι αλτουμ.

Παραδειγμα. ... Βαλε ενα βελγικο λυκοσκυλο με ενα γερμανικο και πες μου τι θα βγει. ... :-)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εννοεις διασταυρωση (crossbreeding).

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εννοεις διασταυρωση (crossbreeding).

Σωστα. Λαθος το διατυπωσα. ... Γεραματα.

Link to comment
Share on other sites

Υβρίδιο είναι το αποτέλεσμα της διασταύρωσης δύο γενετικά ανόμιων ατόμων, τα οποία όμως εκφράζουν κάποιο κοινό χαρακτηριστικό.

Ενω διασταύρωση είναι η ανάμιξη του γενετικού κώδικα (DNA) των δύο γονέων κατά την αναπαραγωγή. Το αποτέλεσμα είναι ένας νέος γενετικός κώδικας που αποτελείται από μέρος των δύο.

Υποθετω πως και τα σκαλαρια λογο του οτι ανηκουν στην ιδια οικογενεια τοτε μιλαμε για διασταυρωση, εκτος αν τα altum θεωρουνται καθαρα μια αλλη οικογενεια σε σχεση με τα υπολοιπα σκαλαρια.

Κοιταξτε , η αληθεια ειναι οτι και εγω δεν εχω ξεκαθαρη εικονα και αν καποιος μας τα διευκρινιση θα ηταν καλυτερα. :D

Link to comment
Share on other sites

Υβρίδιο είναι το αποτέλεσμα της διασταύρωσης δύο γενετικά ανόμιων ατόμων, τα οποία όμως εκφράζουν κάποιο κοινό χαρακτηριστικό. Σωστο ( σου ειπα εκανα λαθος διατυπωση ) :hysterical:

Ενω διασταύρωση είναι η ανάμιξη του γενετικού κώδικα (DNA) των δύο γονέων κατά την αναπαραγωγή. Το αποτέλεσμα είναι ένας νέος γενετικός κώδικας που αποτελείται από μέρος των δύο.Αυτο προσπαθω να αποφυγω :hysterical:

Υποθετω πως και τα σκαλαρια λογο του οτι ανηκουν στην ιδια οικογενεια τοτε μιλαμε για διασταυρωση, εκτος αν τα altum θεωρουνται καθαρα μια αλλη οικογενεια σε σχεση με τα υπολοιπα σκαλαρια.

Κοιταξτε , η αληθεια ειναι οτι και εγω δεν εχω ξεκαθαρη εικονα και αν καποιος μας τα διευκρινιση θα ηταν καλυτερα. :D

αν δεν κανω λαθος τα αλτουμ ειναι απο αναπαραγωγη αγριων με αγριων και μετα απο εκτροφης . οποτε συνεχιζουν να ονομαζονται αλτουμ ασχετος εαν ειναι f1 - f2 - f3 κ.ο.κ . Εαν ομως ζευγαρωσουμε αλτουμ με καποιο τρικολορε :hysterical: σκαλαρι τοτε το αποτελεσμα ειναι αγνωστο και σιγουρα δεν θα ειναι αλτουμ :hysterical: .

Επειδη τα αλτουμ ειναι οπως και να το κανουμε ομορφα ψαρια γνωμη μου ειναι πως δεν αξιζει να τα ''χαλασουμε'' :hysterical:

Και γενικοτερα δεν αξιζει το μπερδεμα

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα!! ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!

Link to comment
Share on other sites

Να και ένα "ψαράκι" που οποσδήποτε ΔΕ ταιριάζει με τα altum... :D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=49738

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαααααα.... με τετοια μουρη θα φαει κι εμας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ηθελα να ρωτησω αν ταιριαζουν σαν ψαροσυνθεση τα Pterophyllum altum KAI Pterophyllum scalare αν υποθεσουμε οτι εχουμε τις συνθηκες νερου και χωρου που θελουν???

Άν και παλιό το πόστ θα πρέπει να πώ ότι ΔΕΝ πρέπει να βάλεις Pterophyllum Altum μαζί με Pterophyllum Scalare για λόγους υβριδισμού.

Σε αντίθεση με ότι είπαν οι υπόλοιποι έχω να πώ ότι το υβρίδιο ΕΙΝΑΙ υβρίδιο ακόμα και όταν ζευγαρώνεις είδη της ίδιας οικογένειας ή γένους.

Τα μόνα σκαλάρια που θα μπορούσες να βάλεις μαζί με Altum και να είσαι σχετικά 'ύσηχος' είναι τα Pterophyllum Leopoldi.

Επίσης επιδή αναφέρθηκε ο όρος 'οικογένεια' έχω να πώ ότι έγινε ένα ΜΕΓΑΛΟ λάθος στην διατύπωση.

Στην βιολογία και στην ταξινόμηση η σειρά είναι η εξείς:

π.χ. 1)Οικογένεια (Family): Loricariidae-->2)Γένος (Genus): Hemiancistrus-->3)Είδος (specie): Subviridis

Ακόμα και άν διασταυρωθούν ψάρια στο επίπεδο '3' οι απόγωνοι τους ΕΙΝΑΙ υβρίδια και αυτό δέν αλλάζει.

Προσοχή λοιπόν στην σύνθεση του ενυδρείου μας. :buttrock:

υστ.Θα πρέπει να προσέξεις μιάς και τα πραγματικά Altum είναι δυσέβρετα και τα περισσότερα μαγαζιά που φέρνουν Pterophyllum Altum είναι στην πραγματικότητα Pterophyllum Sp. Rio Negro

Link to comment
Share on other sites

@Husky Jim

Άν και παλιό το πόστ θα πρέπει να πώ ότι ΔΕΝ πρέπει να βάλεις Pterophyllum Altum μαζί με Pterophyllum Scalare για λόγους υβριδισμού.

Σε αντίθεση με ότι είπαν οι υπόλοιποι έχω να πώ ότι το υβρίδιο ΕΙΝΑΙ υβρίδιο ακόμα και όταν ζευγαρώνεις είδη της ίδιας οικογένειας ή γένους.

Τα μόνα σκαλάρια που θα μπορούσες να βάλεις μαζί με Altum και να είσαι σχετικά 'ύσηχος' είναι τα Pterophyllum Leopoldi.

Επίσης επιδή αναφέρθηκε ο όρος 'οικογένεια' έχω να πώ ότι έγινε ένα ΜΕΓΑΛΟ λάθος στην διατύπωση.

Στην βιολογία και στην ταξινόμηση η σειρά είναι η εξείς:

π.χ. 1)Οικογένεια (Family): Loricariidae-->2)Γένος (Genus): Hemiancistrus-->3)Είδος (specie): Subviridis

Ακόμα και άν διασταυρωθούν ψάρια στο επίπεδο '3' οι απόγωνοι τους ΕΙΝΑΙ υβρίδια και αυτό δέν αλλάζει.

Τη πρόβλημα υπάρχει με την διασταύρωση των ειδών του ίδιου γένους?

Για παράδειγμα το γένος του ανθρώπου ή του σκύλου (κύων).

Και δεν μιλάμε για ιδεολογικό (φυλετικές διακρίσεις, ρατσισμού).

Ότι είναι ταξινομημένο στο ίδιο γένος είναι συμβατό γενετικά.(Από όσα ξέρω)

Αυτό το έχουν επιλέξει επιστήμονες και όχι εμείς με το μάτι.

Pterophyllum

Link to comment
Share on other sites

Τη πρόβλημα υπάρχει με την διασταύρωση των ειδών του ίδιου γένους?

Για παράδειγμα το γένος του ανθρώπου ή του σκύλου (κύων).

Και δεν μιλάμε για ιδεολογικό (φυλετικές διακρίσεις, ρατσισμού).

Ότι είναι ταξινομημένο στο ίδιο γένος είναι συμβατό γενετικά.(Από όσα ξέρω)

Αυτό το έχουν επιλέξει επιστήμονες και όχι εμείς με το μάτι.

Pterophyllum

Δηλαδή θεωρείς ότι δέν υπάρχει κανένα πρόβλημα?Είναι φυσιολογικό?Είναι κάτι που θα συνέβαινε και στην φύση?

Θεωρείς ότι δηλαδή ότι ένα πάροτ στην φύση θα επιβίωνε?Θεωρείς σωστό εμείς σάν χομπίστες να εκβιάζουμε καταστάσεις επειδή μπορεί να μας αρέσει να τα βλέπουμε μαζί στην 'γυάλα' μας?

Έχεις ιδέα τί γίνετε αυτήν την στιγμή στους βιοτόπους?Έχεις υπόψιν σου π.χ. την καταστροφή στην Αμαζονία και τα νέα φράγματα που φτιάχνονται που θα αφανίσουν εκατοντάδες είδη έμβιων οργανισμώ,ν από είδη που έχουν αναγνωριστεί αλλά και άλλα άγνωστα σε εμάς και την επιστήμη?

Δέν πρέπει λοιπόν να κάνουμε ότι μπορούμε για να διατηρήσουμε τον γονότυπο ακέραιο?

Έφερες σάν παράδειγμα τους σκύλους (το πλέον ατυχές μιάς και οι περισσότερες γνωστές μας φυλές προέρχονται από υβριδισμό ή πιό κόσμια 'επιλεκτική αναπαραγωγή') για να επιβεβαιώσεις ποιό ακριβώς πράγμα?Το ότι ένα Ντόμπερμαν μπορεί να ζευγαρώσει με ένα πεκινουά?Μπορεί (άν και θα ήθελα να το δώ να συμβαίνει), τι θα αποδειχτεί με αυτό?

Και στην φύση υπάρχουν υβρίδια αλλά το να φτάσουν στο σημείο να επιβιώσουν και να αναπαραχθούν και να παράγουν απογόνους γόνιμους οι οποίοι με την σειρά τους θα έχουν 'δυνατό' DNA είναι πρακτικά ΑΔΥΝΑΤΟ!

Το 'ρατσιστικό' το περνάω μιάς και είμαι ο πλέον 'αντί' με ότι και άν αυτό σημαίνει.

Και επειδή έφερες σάν παράδειγμα τον άνθρωπο, μπορείς να διαβάσεις ότι ο Homo Sapiens κατά την εδραίωση του 'έσβησε' άλλα είδη ανθρωποειδών του ίδιου γένους Homo μιάς και προσαρμόστηκε στις συνθήκες έχοντας καλύτερο γονότυπο.

Τώρα άν απλά το βλέπουμε όλοι με το στύλ 'έλα μωρέ 5 τζάμια είναι και δέκα κ@λ@ψαρα μέσα' τότε πάσο.Μπορεί ο καθένας να βάζει ότι θέλει μέσα που να μπορεί να αντέξει τις συνθήκες αυτές.

Θα πρέπει όμως εν έτι 2011 να αρχίσουμε να βλέπουμε και πέραν της 'γυάλας' μας αποκτώντας μεγαλύτερη οικολογική συνείδηση για τα ψάρια μας και το περιβάλλον τους και έχοντας καλύτερη εικόνα για τα οικοσυστήματα και τους βιοτόπους αυτών.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει πρόβλημα δεν μπορώ να σου απαντήσω,

θεωρητικά εάν η ταξινόμηση είναι σωστή δεν θα

υπάρχει κανένα. Τώρα με τους γενετιστές και το DNA

ανατρέπονται πολλές από τις ανακαλύψεις που έχουν

κάνει οι φυσιοδίφες των προηγούμενων αιώνων.

Η διασταύρωση των ειδών στη φύση μπορεί να συμβεί

και ο λόγος θα είναι οι καταστροφικές συνέπειες των

παρεμβάσεων του ανθρώπου(πλημμύρες, εκτροπές κλπ).

Αν αυτό συμβεί τα αποτελέσματα θα είναι τελείως

διαφορετικό από ότι σε ένα κλειστό οικοσύστημα και θα

λειτουργήσουν οι κανόνες της φυσικής επιλογής. Και

κατά αυτή την έννοια δεν είναι φυσιολογικό.

Χαίρομαι που ο λόγος της διαφωνία σου στηρίζεται στην

ευαισθησία σου για τα δημιουργήματα της φύσης και όχι

λόγο ιδεολογικών και στείρων απόψεων. Απλά εγώ δεν

πιστεύω ότι μπορώ να διατηρήσω ένα είδος αναλλοίωτο

και θα εκφυλιστεί λόγο δικής μου ανικανότητας. Αν

ποτέ μπορέσω να κάνω κάτι τόσο σοβαρό θα προτιμήσω

να σώσω το σπίτι μας με έναν ελληνικό βιότοπο. :buttrock:

Τα φαινόμενα πάροτ είναι θέμα κακής πρόθεσης και

μεθοδευμένης αλλοίωσης των χαρακτηριστικών των

ψαριών εκμεταλλευόμενη την γενετική συμβατότητα.

Και δεν έχουν καμία σχέση με τον προβληματισμό του

kalmichali που ίσος το αποτέλεσμα να είναι η χρωματικές

παραλλαγές.

Το ερώτημα για εμένα παραμένει αν υπάρχει κάποιο

ουσιαστικό πρόβλημα ή το θέμα είναι οι "καθαρόαιμοι"

απόγονοι τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...