Jump to content

Ραμιρεζι και Τιμες νερου


Italoss

Recommended Posts

Να ρωτήσω, έχει δοκιμάσει κανείς Black Cones;;;

Έχουν αποτέλεσμα με τις συνθήκες;

Σκουραίνουν το νερό;;

Για να δεις καποια επιδραση στο νερο, πρεπει να εχει πιο πολλα κουκουναρια απο νερο :D

Διακοσμητικα ειναι πιο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις καποια επιδραση στο νερο, πρεπει να εχει πιο πολλα κουκουναρια απο νερο :D

Διακοσμητικα ειναι πιο πολυ.

Μάλιστα, δεν μου φαίνεται και άσχημο σαν διακοσμητικό πάντως... Να χρωματίζει καθόλου το νερό;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε αποτρεπω να τα παρεις.

Απλα παραθετω τις συνθηκες και τα αποτελεσματα μου προς παρατηρηση.

Νομιζω παντως οτι τα ραμ γενικα, θεωρουνται απο τα δυσκολα ψαρια λογω αυξημενης ευαισθησιας και παραμετρων νερου που προτιμουν.

Δεν ζουν και πολλα χρονια.

Οσο πιο καλες συνθηκες εχουν τοσο πιο πολυ και καλα ζουν.

Αυτα τα εγραψε ο delta 66.

Eγω τι παραπανω εγραψα?

πετρος :D

Link to comment
Share on other sites

εχω ραμιρεζι 1 χρονο τωρα χωρις να εχω καταφερει να κανω επιτυχη αναπαργωγη (ειτε λογω οτι μου ετρωγαν τα αβγα η απλα επειδη χανονταν) . γενικα αυτο που εχω καταλαβει εγω οσο διατηρω αυτα τα ψαρια ειναι οτι θελουν σωστες συνθηκες και οσο το δυνατον σταθερες σε ph ,kh. τελος για το θεμα του ζευγαριου απο πολλα πετ σοπ δυσκολα θα σου βρουν τσεκαρισμενο αρσενικο η θυλικο καθως τα ψαρια λογω οτι ζουν εκει σε κακες συνθηκες νερου ειναι αχρωμα και τα χαρακτηριστικα τους δεν ξεχωριζουν... το καλλυτερο ειναι να παρεις ενα κοπαδακι και να κρατησεις μονο ενα ζευγαρι για τα λιτρα σου.

Έγινε επεξεργασία - almuros
Link to comment
Share on other sites

Κοπαδακι δυστυχως μου ειναι δυσκολο να παρω λογο λιτρων (~45Λιτρα) Αλλα πιστευω πως αν παω σε καποιο γνωστο και επωνυμο πετ σοπ να αυξησω τις πιθανοτητες να παρω ενα ταιριαστο ζευγαρι.

Παρεπιπτοντως το ενυδρειο μου ειναι το παρακατω,ειναι καταλληλο απο αποψη διακοσμησης για ραμιρεζι ή εχετε να κανετε καποια προταση-παρατηρηση;

post-43558-1316688241_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

γυρνα μερικα καταστηματα ωστε να βρεις τσεκαρισμενο αρσενικο η θυλικο χωρις να ειναι απαραιτητα απο το ιδιο καταστημα και τα δυο...να εισαι σιγουρος οτι ειναι το σωστο ειδος ραμιρεζι γιατι οταν ειναι μικρα και ταλαιπωρημενα τα ψαρια δυσκολα τα ξεχωριζεις (μαθε μονος σου να τα ξεχωριζεις βλεποντας φοτο και μην βιαστεις να τα αγορασεις αν στο προτεινει κατι καποιος πετσοπας χωρις να εχεις δικη σου αποψη) ...

οσο για το ενυδρειο θα ηταν καλο να δωσεις λιγες παραπανω κρυψωνες στα ψαρακια με επιπλεον ξυλα και φυτα ...καλη επιτυχια περιμενουμε φοτο των ψαριων...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!Θα ανεβασω φωτο το ταχυτερο δυνατο!

Στο ενυδρειο σου τι φιλτρο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Eιναι το κρεμαστο της EHEIM το 2042.Πηρα ενα αρκετα μεγαλο φιλτρο για να εχω περισσοτερο ογκο για βιολογια

Link to comment
Share on other sites

Eιναι το κρεμαστο της EHEIM το 2042.Πηρα ενα αρκετα μεγαλο φιλτρο για να εχω περισσοτερο ογκο για βιολογια

Τωρα ποιο πηρες?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!Θα ηθελα μια διεκρυνιση ακομη.Αφου ετοιμασω το νερο με τυρφη και το φερω στις καταλληλες παραμετρους μετα μεσα στο ενυδρειο θα πρεπει να εχω και μεσα στο φιλτρο τυρφη;Αν ναι σε τι ποσοτητα;Το οξινο νερο δημιουργει προβλημα στα βακτηρια μου και στην βιολογια μου μηπως;

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!Θα ηθελα μια διεκρυνιση ακομη.Αφου ετοιμασω το νερο με τυρφη και το φερω στις καταλληλες παραμετρους μετα μεσα στο ενυδρειο θα πρεπει να εχω και μεσα στο φιλτρο τυρφη;Αν ναι σε τι ποσοτητα;Το οξινο νερο δημιουργει προβλημα στα βακτηρια μου και στην βιολογια μου μηπως;

Τυρφη θα βαλεις σε ενα φιλτρακι στο βαρελι προετοιμασιας.Στο φιλτρο του ενυδρειου δεν θα βαλεις τυρφη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια μετα απο πολυ καιρο που αναρτησα το παρον θεμα αυριο θα παω να παρω 2 ραμιρεζι (ζευγαρακι) τα βρικα και σε ενα αλλο υποειδος Ramirezi Balloon (Επειδη ειναι πιο στογγυλα).

Στο καταστημα στο οποιο πηγα μου ειπαν οτι εκτος απο τυρφη για την πτωση του PH να κανω μιξεις νερου βρυσης με απιονισμενο για να ρυθμιζω σωστα και την σκληροτητα (GH) ισχυει κατι τετοιο να το κανω?

Link to comment
Share on other sites

Η συνθηκες PH = 7.5 και GH = 7 ειναι αποδεκτες για την διαβιωση των ραμ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο πολυ καιρο που αναρτησα το παρον θεμα αυριο θα παω να παρω 2 ραμιρεζι (ζευγαρακι) τα βρικα και σε ενα αλλο υποειδος Ramirezi Balloon (Επειδη ειναι πιο στογγυλα).

Δεν θέλω να σε επηρρεάσω αλλά ψάχνωντας πληροφορίες για τα ραμ έπεσα πανω σε αυτό

A 'balloon' strain of Rams has been developed in the Far East. We recommend avoiding these fish as they have been known to suffer swimbladder and digestive problems due to the cramped body shape and its affect on the internal organs.

http://www.seriously...ramirezi&id=100

Ας μας πουν και οι εμπειρότεροι την άποψή τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...