Jump to content

μεταφορα σε μεγαλυτερο ενυδρειο


pkas

Recommended Posts

Καλημερα. Καταρχην συγνωμη αν δεν ειμαι στη σωστη κατηγορια.

Εχω ενα 60αρι ενυδρειο και θα παρω ενα 240 λιτρα το οποιο θα μπει στη θεση του προηγουμενου. Θα πρεπει να ακολουθησω ξανα ολη τη διαδικασια στρωσιματος ή αν μεταφερω το νερο και το φιλτρο (με την βιολογια του) στο μεγαλο να δουλεευ μαζι με το καινουργιο φιλτρο για καποιες μερες θα ειναι οκ ;

Link to comment
Share on other sites

Θα είσαι μια χαρά αρκεί να βάλεις αμέσως ψάρια στο καινούργιο. :D

Link to comment
Share on other sites

Οποτε για να ανακεφαλαιωσω και να μην κουραζω πολυ:

Βαζω το νεροαπο το παλιο (60αρι) στο καινουργιο (240αρι) , συμπληρωνω με ετοιμο νερο , βαζω σε λειτουργια το καινουργιο φιλτρο αλλα και αυτο του μικρου που εχει βιολογια και μεταφερω και τα ψαρια χωρις αλλη διαδικασια , σωστα;

Με το υποστρωμα προβληματιζομαι δεν ξερω αν θα χρησιμοποιηησω το παλιο μου χαλικι. Προτιμω να παρω χαλαζιακο. Τι θα προτεινατε; Επισης μπορει καποιος να μου πει ποσο θα χρειαστω; Και καμια τιμουλα; Το νεο ενυδρειο εχει διαστασεις 120χ41χ55 .

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το βιολογικο υλικο του παλιου φιλτρου στο νεο και θα εισαι ενταξει.Προσοχη ομως θα

βαλεις μονο τα ψαρια που ειχες στο παλιο.Μετα απο ενα μηνα περιπου μπορεις να προσθεσεις

και αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το βιολογικο υλικο του παλιου φιλτρου στο νεο και θα εισαι ενταξει.Προσοχη ομως θα

βαλεις μονο τα ψαρια που ειχες στο παλιο.Μετα απο ενα μηνα περιπου μπορεις να προσθεσεις

και αλλα.

Ευχαριστω Σταύρο! :D

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε μόνον να αποφασίσεις τι υπόστρωμα θέλεις για να το βάλεις ΠΡΙΝ τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...