Jump to content

Νέος στον χώρο ζητά την βοήθεια σας


wolf1gr

Recommended Posts

Πολύ καλησπέρα σε όλους….

Είμαι πολύ αρχάριος σε αυτό το υπέροχο “Άθλημα” και δεν ξέρω από πού

να ξεκινήσω να ψάχνω για αυτά που θέλω να κάνω(καθότι και πολύ ανυπόμονος).

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας.

Έχω πάρει ένα ενυδρείο 60Χ30Χ37(αν και ξεκίνησα να πάρω μικρή γυάλα με Χρυσόψαρο)

64Lt αν μου είπαν σωστά.

Το μόνο που έχω βάλει από εχθές είναι πολύ ψηλή άμμο ,αυτοκόλλητο θερμόμετρο, φίλτρο, θερμοστάτη, ένα πραγματάκι που βγάζει φυσαλίδες(μην γελάσετε αλλά δεν ξέρω πως το λένε) , 5ml BactoActive και ένα καπάκι Esklarin.

Μου είπαν ότι πρέπει να περάσουν 4-5 μέρες και μετά να βάλω ψαράκια. Οπότε το εχω βάλει σε λειτουργία και περιμένω να περάσουν οι μέρες και να ενημερωθώ για το τι μπορώ να κάνω.

Τώρα από εκεί και πέρα οι πολλές ερωτήσεις μου είναι οι εξής(ελπίζω να μην σας κουράζω)

1. Από Εξοπλισμό διάβασα διάφορα για PH για αμμωνία κ.α. Τελικά τι είναι απαραίτητο να πάρω?

2. Για την απαραίτητη συντήρηση και αλλαγή νερού τη πρέπει να κάνω?

3. Για Φυτά με Ζωηρά χρώματα τι να πάρω?

4. Θέλω να έχει πολύ ζωηρά χρώματα…Μπορώ να βάλω ότι background θέλω?

5. Για διακόσμηση μπορώ να βάλω πέτρες διακόσμησης π.χ Από ένα μεγάλο κατάστημα έχω πάρει κάτι μαύρες πετρούλες (όχι για διακόσμηση ενυδρείου) πως μπορώ να καταλάβω αν μπορώ να τις χρησιμοποιήσω

6. Αλλαγή νερού κάθε πότε και με ποιο τρόπο πρέπει να κάνω( κάτι έχω ακούσει για απιονισμένο νερό)

7. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αλλα θελω να βάλω διάφορα πράγματα μέσα

Όπως Γαριδούλες , σαλιγκαράκια, πολύχρωμα ψαράκια και…… (μην γελάσετε) χελωνάκια(που να μην μεγαλώνουν πολύ).

8. Γενικά τι άλλο πρέπει να ξέρω?

9. Καθότι είμαι σε νησί (στην Κώ) είναι λίγο περιορισμένη και ακριβή η αγορά, μπορώ να προμηθευτώ ψαράκια και διάφορα τέτοια καλούδια από καταστήματα στην Αθήνα, (μπορούν να μου στείλουν:D

Με αυτά που έχω πει οτιδήποτε προτάσεις και βοήθεια είναι πολύ ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ τον προτέρων και ελπίζω να μην σας κούρασα.

post-45361-1316635926_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - wolf1gr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να πάρεις απαντήσεις στα ερωτήματα σου θα πρέπει να μας πεις τι ψάρια θές να βάλεις μέσα. :D

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις με ρυθμο πολυβολου :D

Λοιπον ας τα παρουμε ενα ενα.Τωρα που στρωνεις το ενυδρειο σου θα πρεπει να παρεις καποια τεστ για να τσεκαρεις το νερο σου.Αυτα που θα χρειαστεις σε πρωτη φαση ειναι αμμωνιας,no2,no3.Παρε κατα προτημηση υγρα που ειναι πιο αξιοπιστα απο τα στικακια.Ριξε ενα διαβασμα στα υπομνηματα αρχαριων για το στρωσιμο και τον κυκλο του αζωτου.Μετα οτι απορια εχεις σιγα σιγα θα τα συζηταμε :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις με ρυθμο πολυβολου :D

Λοιπον ας τα παρουμε ενα ενα.Τωρα που στρωνεις το ενυδρειο σου θα πρεπει να παρεις καποια τεστ για να τσεκαρεις το νερο σου.Αυτα που θα χρειαστεις σε πρωτη φαση ειναι αμμωνιας,no2,no3.Παρε κατα προτημηση υγρα που ειναι πιο αξιοπιστα απο τα στικακια.Ριξε ενα διαβασμα στα υπομνηματα αρχαριων για το στρωσιμο και τον κυκλο του αζωτου.Μετα οτι απορια εχεις σιγα σιγα θα τα συζηταμε :hysterical:

Ευχαριστω πολύ

Διάβασα τα άρθρα «κύκλος του αζώτου», «Το "στρώσιμο" του νέου ενυδρείου»

Τώρα μάλλον έχω κάνει κάποιο λαθάκι, το ότι δεν ξέρω αν κάνει η ψιλή άμμος για να βάλω φυτά.

Οπότε πρέπει να πάρω τα Test για αρχή και βλέπουμε…

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις απαντήσεις στα ερωτήματα σου θα πρέπει να μας πεις τι ψάρια θές να βάλεις μέσα. :hysterical:

Ευχαριστώ για την απάντηση.

οπως είπα

7. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αλλα θελω να βάλω διάφορα πράγματα μέσα

Όπως Γαριδούλες , σαλιγκαράκια, πολύχρωμα ψαράκια και…… (μην γελάσετε) χελωνάκια(που να μην μεγαλώνουν πολύ).

ακριβός τη θα βάλω δεν ξέρω... :D:hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ

Διάβασα τα άρθρα «κύκλος του αζώτου», «Το "στρώσιμο" του νέου ενυδρείου»

Τώρα μάλλον έχω κάνει κάποιο λαθάκι, το ότι δεν ξέρω αν κάνει η ψιλή άμμος για να βάλω φυτά.

Οπότε πρέπει να πάρω τα Test για αρχή και βλέπουμε…

Για ευκολα φυτα δεν θα εχεις προβλημα με την αμμο.Περνεις τα τεστ και ξεκινας τα μετρηματα.Αφου διαβασες οπως λες θα καταλαβες οτι πρεπει να ριχνεις λιγο τροφουλα τωρα στο ενυδρειο σου για να παραγεις αμμωνια ωστε να ξεκινησει ο κυκλος ετσι?Με αυτη η μεθοδος για να τελειωσει ο κυκλος θελεις γυρω στον μηνα,οπωτε μεσα σ αυτο το διαστημα θα μπορεσουμε να λυσουμε οτι απορια εχεις και να αποφασησεις και για τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλησπέρα σε όλους….

Είμαι πολύ αρχάριος σε αυτό το υπέροχο “Άθλημα” και δεν ξέρω από πού

να ξεκινήσω να ψάχνω για αυτά που θέλω να κάνω(καθότι και πολύ ανυπόμονος).

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας. Η υπομονή είναι από τα βασικά στοιχέια που πρέπει να διαθέτει ένας χομπίστας για γλιτώσει χρήμα και χρόνο και να μη ταλαιπωρηθεί ούτε ο ίδιος αλλά ούτε και τα ψαράκια του :D

Έχω πάρει ένα ενυδρείο 60Χ30Χ37(αν και ξεκίνησα να πάρω μικρή γυάλα με Χρυσόψαρο)

64Lt αν μου είπαν σωστά.

Το μόνο που έχω βάλει από εχθές είναι πολύ ψηλή άμμο ,αυτοκόλλητο θερμόμετρο, φίλτρο, θερμοστάτη, ένα πραγματάκι που βγάζει φυσαλίδες(μην γελάσετε αλλά δεν ξέρω πως το λένε) αεραντλία το λένε και διάβασε εδώ μια πολύ όμορφη και ενδιαφέρουσα κουβέντα , 5ml BactoActive και ένα καπάκι Esklarin.

Μου είπαν ότι πρέπει να περάσουν 4-5 μέρες και μετά να βάλω ψαράκια. Διάβασε οποσδήποτε το link που σου έδωσε ο ΣΤΡΑΤΟΣ. Το Bacto-Active θα βοηθήσει την δημιουργία βακτηρίων στο φίλτρο σου. Το Esklarin εξουδετερώνει τα βαρέα μέταλλα και βοηθάει μεταξύ άλλων,στην καλή κατάσταση του δέρματος των ψαριών. Αλλά δεν εκουδετερώνει το επικίνδυνο για τα ψάρια χλώριο. Επομένως το νερό που βάζεις στο ενυδρείο σου θα πρέπει να υφίσταται αποχλωρίωση. Αποθηκεύοντας το νερό σε ένα δοχείο για μερικές ώρες το χλώριο θα εξατμιστεί. Η χρήση αεραντλίας και το ηλιακό φώς θα επισπεύσουν την διαδικασία Οπότε το εχω βάλει σε λειτουργία και περιμένω να περάσουν οι μέρες και να ενημερωθώ για το τι μπορώ να κάνω.

Τώρα από εκεί και πέρα οι πολλές ερωτήσεις μου είναι οι εξής(ελπίζω να μην σας κουράζω)

1. Από Εξοπλισμό διάβασα διάφορα για PH για αμμωνία κ.α. Τελικά τι είναι απαραίτητο να πάρω?

Αν εννοείς τα τεστ νερού, ο rastafarian έδωσε απάντηση

2. Για την απαραίτητη συντήρηση και αλλαγή νερού τη πρέπει να κάνω?

Από τη στιγμή που θα στρώσει το ενυδρείο σου, είναι απαραίτητη η εβδομαδιαία συντήρηση και αλάγή νερού. Ιδιώς τώρα που είσαι νέος στο χόμπι. Συντήρηση σημαίνει:

- καθαρισμός τυχών άλγεων από τα τζάμια,

- απομάκρυνση κομένων και σάπιων φύλλων,

- σκούπα βυθού είναι λίγο δύσκολο να χρησιμοποιήσεις αφού έχεις άμμο και δεν είναι και πάντα απαραίτητη,

- εβδομαδιαία αλλαγή νερού. Συνήθως αντικατάσταση 30% του νερού αρκεί. Το νερό σε θερμοκρασία κοντά σε αυτή του ενυδρείου και επεξεργασμένο έτσι ώστε να έχει απομακρυνθεί το χλώριο,

- καθαρισμός του φίλτρου γίνεται μόνο όταν παρατηρήσουμε μείωσει της ροής του νερού και μόνο με νερό που έχουμε αφαιρέσει από το ενυδρείο. Όχι δηλαδή με νερό από τη βρύση.

3. Για Φυτά με Ζωηρά χρώματα τι να πάρω?

Υπάρχουν αρκετά εύκολα φυτά με ζωηρό πράσινο χρώμα. Το αν θα διατηρηθούν έτσι στο ενυδρείο σου, εξαρτάται από τις συνθήκες που θα τους προσφέρεις. Αν έχει πέσει το μάτι σου σε τίποτα κόκκκινα φυτάκια, αυτά να ξέρεις είναι αρκετά απαιτητικά και δύσκολά φυτά

4. Θέλω να έχει πολύ ζωηρά χρώματα…Μπορώ να βάλω ότι background θέλω?

Τι έχεις στο νου σου; :hysterical::hysterical:

5. Για διακόσμηση μπορώ να βάλω πέτρες διακόσμησης π.χ Από ένα μεγάλο κατάστημα έχω πάρει κάτι μαύρες πετρούλες (όχι για διακόσμηση ενυδρείου) πως μπορώ να καταλάβω αν μπορώ να τις χρησιμοποιήσω

Συνήθως όλες οι πέτρες κάνουν για ενυδρεία. Αρκεί βέβαια να είναι καθαρές. Κάποια πετρώματα όμως ενδέχεται να απελευθερώνουν στο νερό επικίνδυνα για τα ψάρια στοιχεία. Μια φώτο ίσως βοηθήσει. Επίσης τα περισσότερα πετρώματα στον Ελλαδικό χώρο είναι ασβεστολιθικά, πράγμα που σημαίνει πως θα ανεβάσουν τις σκληρότητες και το pH του νερού του ενυδρείου. Ανάλογα με τα ψάρια που διατηρούμε, αυτό άλλωτε είναι επιθυμητό και άλλωτε όχι

6. Αλλαγή νερού κάθε πότε και με ποιο τρόπο πρέπει να κάνω( κάτι έχω ακούσει για απιονισμένο νερό)

Αλλαγές νερού κάνουμε συνήθως κάθε εβδομάδα, αλλά η συχνότητα και η ποσότητα των αλλαγών εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Από το είδος και τον αριθμό των ψαριών σε σχέση με τα λίτρα, από το αν είναι φυτεμένο, από την επάρκεια της φιλτρανσης. Απιονισμένο νερό πρέπει να χρησημοποιούμε για να αναπληρώνουμε το νερό που εξατμίζεται ιδίως το καλοκαίρι. Αν θέλεις να μεταβάλεις τα χαρακτηριστικά του νερου της βρύσης σου (σκληρότητες και pH) τότε μόνο θα χρειαστεί να επέμβεις και να επεξεργαστείς το νερό της αλλαγής.

7. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αλλα θελω να βάλω διάφορα πράγματα μέσα

Όπως Γαριδούλες , σαλιγκαράκια, πολύχρωμα ψαράκια και…… (μην γελάσετε) χελωνάκια(που να μην μεγαλώνουν πολύ).

Τα λίτρα σου δεν είναι πολλά. Γαριδούλες, σαλιγκαράκια και λίγα πολύχρωμα ψαράκια μπορείς να βάλεις. Τα χελωνάκια δε μπορούν να μπούν μαζί με ψαράκια.

8. Γενικά τι άλλο πρέπει να ξέρω?

Εδώ σηκώνει μεγάλη κουβέντα... Ποτέ δεν είναι αρκετά αυτά που ξέρει κανείς. Πάντως ένα έχω να σου πω: Ρωτώντας πας στην πόλη :hysterical:

9. Καθότι είμαι σε νησί (στην Κώ) είναι λίγο περιορισμένη και ακριβή η αγορά, μπορώ να προμηθευτώ ψαράκια και διάφορα τέτοια καλούδια από καταστήματα στην Αθήνα, (μπορούν να μου στείλουν:hysterical:

Με αυτά που έχω πει οτιδήποτε προτάσεις και βοήθεια είναι πολύ ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ τον προτέρων και ελπίζω να μην σας κούρασα.

Τώρα μάλλον έχω κάνει κάποιο λαθάκι, το ότι δεν ξέρω αν κάνει η ψιλή άμμος για να βάλω φυτά.

Για την άμμο διάβασε αυτό και θα λυθούν οι απορίες σου : Φυτεμένο ενυδρείο και βυθός

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους αλλά πάλι έχω ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ερωτηματικό(Για αρχή μονο ένα γενικά εχω πάρα πολλά)

.Διάβασα Διάφορα για το στρώσιμο του ενυδρείου….. Άλλοι λένε σε 6 μήνες ότι μπορώ να βάλω ψάρια, άλλοι σε 40 μέρες, άλλοι σε 1 μήνα και τέλος άλλοι σε 4 μέρες…. Τελικά πότε?

(έχω βάλει 5ml BactoActive και ένα καπάκι Esklarin.)

Τώρα πάω να πάρω τροφή, τεστ ΝΟ2,ΝΟ3 και αμμωνίας… τα αποτελέσματα θα σας τα πω σε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Ψαρια μπορεις να αρχισεις να βαλεις οταν μετρησεις αμμωνια 0,n02 0 και n03 εχεις μετρησιμα.Αυτες οι μετρησεις δειχνουν οτι το ενυδρειο σου ειναι ετοιμο να δεχτει τα πρωτα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

τεστ αμμωνίας κάνω με ανοιχτό καπάκι ή οχι?

Αν είναι με κλειστό τότε είμαι ΟΚ στο 0!!!

Το ΝΟ2 Είναι λίγο κίτρινο(το οποίο δεν είναι στο χρωματολόγιο) δεν είναι ούτε τελείως άσπρο ούτε ροζ.

Το ΝΟ3 είναι Ελαφρός Καφέ (το οποίο δεν είναι στο χρωματολόγιο).

:buttrock:

post-45361-1316711717_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εαν το ενυδρειο το εχεις παρει τωρα ( 1-2 βδομαδες ) ειναι πολυ νωρις να κανεις τεστ :buttrock:

Για αυτο και τα τεστ δεν σου δειχνουν ακομα αποτελεσματα :buttrock:

Tα καπακια στα μπουκαλακια των τεστ τα βαζεις και τα κουνας ελαφρα .

Link to comment
Share on other sites

1. Τα βασικά τεστ είναι (μιας και θέλεις να βάλεις και ζωντανά μέσα) είναι Αμμωνία, Νιτρικά, Νιτρώδη, PH, KH, GH, πάντα υγρά τα στικ δεν είναι καθόλου αξιόπιστα,

2. Σίγουρα χρειάζεσαι αντιχλώριο και ένα δοχείο πες περίπου 20-30 λίτρα για να κάνεις την προετοιμασία του νερού. Ανάλογα με τις μετρήσεις σου και τι ψάρια θα βάλεις θα δούμε τι άλλο χρειάζεσαι.

3. Πολύ φώς (3watt ανα λίτρο), λιπάσματα (υπόστρωμα και υγρά συμπληρώματα) και CO2 (είτε με ολόκληρο σύστημα είτε με μαγια.

4.Ένα μαύρο background θα σου βγάλει πιο έντονα χρώματα.

5. Αρχικά να μην έχει επάνω μπογιές, χημικά, μετά ανάλογα τις μετρήσεις που θα έχεις βλέπουμε πάλι.

6. εξαρτάται από τα ζωντανά που θα βάλεις αλλά ο κανόνας είναι ανά 1-2 βδομάδες. Όσο πιο πολλά και πιο βρώμικα τόσο συχνότερα. Απιονισμένο λένε για ενυδρεία μπορείς να έχεις χαμηλές σκληρότητες και PH.

7. Είναι εφικτό (εκτός από τα χελωνάκια) να μπούν όλα αυτά αλλά θα πρέπει να πας σε μικρού μεγέθους ψάρια.

8. Βασικά πρέπει να σκεφτείς πόσο χρόνο θέλεις να αφιερώνεις και πόσα χρήματα. Δεν μπορείς να φεύγεις για μεγάλα διαστήματα σε χρειάζονται. Μην το παραφορτώσεις σε ζωντανά. ΜΗΝ βάλεις 1 από το ένα είδος 2 από το άλλο 1 από κάποιο άλλο. Δες τι ανάγκες έχουν από το περιβάλλον και από συγκατοίκους.Μπορεί να καταλήξεις απλά να βάζεις πανάκριβη ζωντανή τροφή. Μεγάλη προσοχή στα τελικά μεγέθη! το αγοράζεις 2 εκατοστά σε 6 μήνες είναι 15 και για να στρίψει στο ενυδρείο κάνει 4 μανούβρες.

9. Δύσκολο μάλλον θα μας έρχεσαι στας Αθηνας ή θα τα κάνεις παραγγελία.

Αυτά για αρχή.

Έγινε επεξεργασία - Jester
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλησπέρα σε όλους….

Είμαι πολύ αρχάριος σε αυτό το υπέροχο “Άθλημα” και δεν ξέρω από πού

να ξεκινήσω να ψάχνω για αυτά που θέλω να κάνω(καθότι και πολύ ανυπόμονος).

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας.

Έχω πάρει ένα ενυδρείο 60Χ30Χ37(αν και ξεκίνησα να πάρω μικρή γυάλα με Χρυσόψαρο)

64Lt αν μου είπαν σωστά.

Το μόνο που έχω βάλει από εχθές είναι πολύ ψηλή άμμο ,αυτοκόλλητο θερμόμετρο, φίλτρο, θερμοστάτη,[To θερμοστάτη μην το ανάβεις τώρα] ένα πραγματάκι που βγάζει φυσαλίδες(μην γελάσετε αλλά δεν ξέρω πως το λένε) , 5ml BactoActive και ένα καπάκι Esklarin.

Μου είπαν ότι πρέπει να περάσουν 4-5 μέρες και μετά να βάλω ψαράκια. Οπότε το εχω βάλει σε λειτουργία και περιμένω να περάσουν οι μέρες και να ενημερωθώ για το τι μπορώ να κάνω.[Για τον κύκλο του αζώτου και το στρώσιμο, στα είπαν τα παιδιά πιο πάνω.Δεν έχω κάτι να συμπληρώσω. Απλά να ξέρεις πως οι μετρήσεις σου μπορεί να είναι ΟΚ και σε πολύ λιγότερο διάστημα απ'όσο έχεις διαβάσεις, δλδ όχι ντε και καλά πως θα στρώσει σε 2 μήνες.]

Τώρα από εκεί και πέρα οι πολλές ερωτήσεις μου είναι οι εξής(ελπίζω να μην σας κουράζω)

1. Από Εξοπλισμό διάβασα διάφορα για PH για αμμωνία κ.α. Τελικά τι είναι απαραίτητο να πάρω?[Τα έχεις πάρει ήδη, δεν έχω να συμπληρώσω. Από την φωτό σου θα πω μόνο πως τα ΝΟ3 είναι πολύ υψηλά, γι αυτό δεν το βλέπεις στο χρωματολόγιο]

2. Για την απαραίτητη συντήρηση και αλλαγή νερού τη πρέπει να κάνω? [Για τη δική σου ευκολία, κάποιο δοχείο το οποίο να παίρνει το 30% του ενυδρείου σου, ώστε να ετοιμάζεις εκεί το νερό σου με αντιχλώριο(έχεις προμηθευτεί:buttrock:. Επίσης ένα λάστιχο για την διευκόλυνση σου στο άδειασμα του νερού από το ενυδρείο, δεν θα ήταν άσχημο]

3. Για Φυτά με Ζωηρά χρώματα τι να πάρω?

4. Θέλω να έχει πολύ ζωηρά χρώματα…Μπορώ να βάλω ότι background θέλω?[Συμφωνώ για το μαύρο φόντο, αλλά ναι μπορείς να βάλεις ότι θες. Οπτικό είναι το θέμα...]

5. Για διακόσμηση μπορώ να βάλω πέτρες διακόσμησης π.χ Από ένα μεγάλο κατάστημα έχω πάρει κάτι μαύρες πετρούλες (όχι για διακόσμηση ενυδρείου) πως μπορώ να καταλάβω αν μπορώ να τις χρησιμοποιήσω[Τρίψτες με ξύδι ή aquaforte. Αν αφρίζουν, άστες...]

6. Αλλαγή νερού κάθε πότε και με ποιο τρόπο πρέπει να κάνω( κάτι έχω ακούσει για απιονισμένο νερό)[Θα έλεγα κάθε1-1,5 βδομάδα, το 30% όπως προείπα(εκεί που αναφέρω για το δοχείο με αντιχλώριο). Απιονισμένο θα δεις αν και εφόσον, ανάλογα με τα ψαράκια σου το τι νερό θέλουν]

7. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αλλα θελω να βάλω διάφορα πράγματα μέσα

Όπως Γαριδούλες , σαλιγκαράκια, πολύχρωμα ψαράκια και…… (μην γελάσετε) χελωνάκια(που να μην μεγαλώνουν πολύ).[Χελωνάκια ξέχνα τα. Γαρίδες μπορείς να πάρεις Red Cherry (για να έχεις το χρώμα) όπως και σαλιγκάρια που έχουν διάφορα χρώματα. Τώρα για τα ψαράκια...Θα πρότεινα σαν αρχάριος εύκολα ψαράκια όπως Guppies (3θ +1α) και σύντομα θα έχεις και γέννες.]

8. Γενικά τι άλλο πρέπει να ξέρω? [Με τον καιρό, την όρεξη και το διάβασμα, θα τα βρεις μην ανησυχείς :) ]

9. Καθότι είμαι σε νησί (στην Κώ) είναι λίγο περιορισμένη και ακριβή η αγορά, μπορώ να προμηθευτώ ψαράκια και διάφορα τέτοια καλούδια από καταστήματα στην Αθήνα, (μπορούν να μου στείλουν:buttrock:

Με αυτά που έχω πει οτιδήποτε προτάσεις και βοήθεια είναι πολύ ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ τον προτέρων και ελπίζω να μην σας κούρασα.

Το 40% των παραπάνω μπορούν να αλλάξουν από το είδος των ψαριών που θα επιλέξεις. Και φυσικά θα προστεθούν και άλλα τόσα νέα. Οπότε, διάβασε κάποια προφιλ, αποφάσισε και το πιάνουμε από εκεί μετά :)

Δική μου πρόταση όπως και πιο πάνω, στα 60 λίτρα σου, μικρά ψαράκια και ένα είδος πχ guppies, platy, moly, neon, ροδόστομοι, ξιφοφόροι. Σε αυτά σκέψου 2-3 γαρίδες και 1-2 σαλιγκαράκια. Εξάλλου, αν βάλεις αληθινά φυτά θα εμφανιστούν σαλιγκάρια από το πουθενά :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

1. Τα βασικά τεστ είναι (μιας και θέλεις να βάλεις και ζωντανά μέσα) είναι Αμμωνία, Νιτρικά, Νιτρώδη, PH, KH, GH, πάντα υγρά τα στικ δεν είναι καθόλου αξιόπιστα,

2. Σίγουρα χρειάζεσαι αντιχλώριο και ένα δοχείο πες περίπου 20-30 λίτρα για να κάνεις την προετοιμασία του νερού. Ανάλογα με τις μετρήσεις σου και τι ψάρια θα βάλεις θα δούμε τι άλλο χρειάζεσαι.

3. Πολύ φώς (3watt ανα λίτρο), λιπάσματα (υπόστρωμα και υγρά συμπληρώματα) και CO2 (είτε με ολόκληρο σύστημα είτε με μαγια.

4.Ένα μαύρο background θα σου βγάλει πιο έντονα χρώματα.

5. Αρχικά να μην έχει επάνω μπογιές, χημικά, μετά ανάλογα τις μετρήσεις που θα έχεις βλέπουμε πάλι.

6. εξαρτάται από τα ζωντανά που θα βάλεις αλλά ο κανόνας είναι ανά 1-2 βδομάδες. Όσο πιο πολλά και πιο βρώμικα τόσο συχνότερα. Απιονισμένο λένε για ενυδρεία μπορείς να έχεις χαμηλές σκληρότητες και PH.

7. Είναι εφικτό (εκτός από τα χελωνάκια) να μπούν όλα αυτά αλλά θα πρέπει να πας σε μικρού μεγέθους ψάρια.

8. Βασικά πρέπει να σκεφτείς πόσο χρόνο θέλεις να αφιερώνεις και πόσα χρήματα. Δεν μπορείς να φεύγεις για μεγάλα διαστήματα σε χρειάζονται. Μην το παραφορτώσεις σε ζωντανά. ΜΗΝ βάλεις 1 από το ένα είδος 2 από το άλλο 1 από κάποιο άλλο. Δες τι ανάγκες έχουν από το περιβάλλον και από συγκατοίκους.Μπορεί να καταλήξεις απλά να βάζεις πανάκριβη ζωντανή τροφή. Μεγάλη προσοχή στα τελικά μεγέθη! το αγοράζεις 2 εκατοστά σε 6 μήνες είναι 15 και για να στρίψει στο ενυδρείο κάνει 4 μανούβρες.

9. Δύσκολο μάλλον θα μας έρχεσαι στας Αθηνας ή θα τα κάνεις παραγγελία.

Αυτά για αρχή.

Αγαπητε φιλε,αυτο που λες εδω δεν ειναι απολυτο,μπορει να βαλει ευκολα φυτα που δεν χρειαζονται σχεδον τιποτα απο αυτα.Το 3βατ ανα λιτρο απο βγαινει?Αν το κανει αυτο ξερεις τι θα γινει?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά λόγο ανυπομονησίας έβαλα ένα Θηλυκό μονομάχο και ένα αγγελόψαρο.

(από όσα μου είπαν είναι εύκολα ψαράκια για αρχή)

Τα έχω βάλει από εχθές μέσα και είναι ΟΚ μέχρι τώρα.

Έχω βάλει και μερικά LED μπλε χρώματος(ελπίζω να μην πειράζει)

Το Αγγελόψαρο είναι λίγο διστακτικό, κρύβεται όταν μας βλέπει

Αλλά όταν βάλω τα LED τότε κάνει βόλτες.

Τροφή έχω Tropical vitality & color flakes(ελπίζω να είναι οκ)

Από μετρήσεις έχω κάνει μόνο αμμωνίας σήμερα το απόγευμα και είναι ΟΚ.

post-45361-1316973764_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - wolf1gr
Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος φιλε μου βιαστικες να βαλεις ψαρια.Το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.Το οτι μετρησες αμμωνια 0 δεν σημαινει οτι ειναι ετοιμο για ψαρια.Η μεθοδος με τα βακτηρια αργει να στρωσει το ενυδρειο σου,κανει κανα μηνα περιπου.Τα ψαρια που εχεις βαλει ειναι ασυμβατα μεταξυ τους.Το αγγελοψαρο θελει πολυ παρα πανω λιτρα απο τα δικα σου.

Πρεπει να κανεις κατι αμεσα τωρα γιατι θα εχεις προβληματα.Θα σε συμβουλευα να μη βιαζεσαι,αυτο το χομπι θελει πολυ υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος φιλε μου βιαστικες να βαλεις ψαρια.Το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.Το οτι μετρησες αμμωνια 0 δεν σημαινει οτι ειναι ετοιμο για ψαρια.Η μεθοδος με τα βακτηρια αργει να στρωσει το ενυδρειο σου,κανει κανα μηνα περιπου.Τα ψαρια που εχεις βαλει ειναι ασυμβατα μεταξυ τους.Το αγγελοψαρο θελει πολυ παρα πανω λιτρα απο τα δικα σου.

Πρεπει να κανεις κατι αμεσα τωρα γιατι θα εχεις προβληματα.Θα σε συμβουλευα να μη βιαζεσαι,αυτο το χομπι θελει πολυ υπομονη

:buttrock: Να κάνω κατι αλλα τι ακριβός??? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

:buttrock: Να κάνω κατι αλλα τι ακριβός??? :buttrock:

Να πας τα ψαρια που πηρες πισω και να συνεχισεις χωρις αγχος και με υπομονη το στρωσιμο

Link to comment
Share on other sites

Να πας τα ψαρια που πηρες πισω και να συνεχισεις χωρις αγχος και με υπομονη το στρωσιμο

Μήπως, λέω μήπως, Θα μπορούσα να δώσω το αγγελόψαρο και να κρατήσω τον θηλυκό μονομάχο(ελπίζοντας ότι θα αντέξει) μιας και ο αδύναμος κρίκος είναι το αγγελόψαρο που δεν κάνει για τα λίτρα μου.

Πάντως Next Time δεν ακούω τίποτα από τους τοπικούς μαγαζάτορες μιας και 2 στους 2(μόνο τόσους έχουμε) μου είπαν ότι είναι οκ να βάλω ψάρια τώρα και ότι είναι ΟΚ τα συγκεκριμένα μαζι.

Ρώτησα και αν μπορώ να βάλω αρσενικό μονομάχο και μου είπε o ένας από αυτούς “μπορείς να βάλεις μονομάχο με αυτά τα ψάρια, μην ακούς τη λένε για τους μονομάχους, δεν πειράζει να τους βάλεις μαζί με άλλα ψάρια”

και πάλι Ευχαριστώ Αν και δεν τα πήγα καλα μεχρι τώρα :buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως, λέω μήπως, Θα μπορούσα να δώσω το αγγελόψαρο και να κρατήσω τον θηλυκό μονομάχο(ελπίζοντας ότι θα αντέξει) μιας και ο αδύναμος κρίκος είναι το αγγελόψαρο που δεν κάνει για τα λίτρα μου.

Πάντως Next Time δεν ακούω τίποτα από τους τοπικούς μαγαζάτορες μιας και 2 στους 2(μόνο τόσους έχουμε) μου είπαν ότι είναι οκ να βάλω ψάρια τώρα και ότι είναι ΟΚ τα συγκεκριμένα μαζι.

Ρώτησα και αν μπορώ να βάλω αρσενικό μονομάχο και μου είπε o ένας από αυτούς “μπορείς να βάλεις μονομάχο με αυτά τα ψάρια, μην ακούς τη λένε για τους μονομάχους, δεν πειράζει να τους βάλεις μαζί με άλλα ψάρια”

και πάλι Ευχαριστώ Αν και δεν τα πήγα καλα μεχρι τώρα :buttrock::buttrock:

Κανενα ψαρι δεν ειναι ανθεκτικο σε αστρωτο ενυδρειο.Καλητερα να τα δωσεις και τα 2 γιατι κανενα δεν θ αντεξει.Απο εδω και περα να ρωτας πρωτα εδω για να αποφευγεις λαθη και πεταμενα λεφτα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Κανενα ψαρι δεν ειναι ανθεκτικο σε αστρωτο ενυδρειο.Καλητερα να τα δωσεις και τα 2 γιατι κανενα δεν θ αντεξει.Απο εδω και περα να ρωτας πρωτα εδω για να αποφευγεις λαθη και πεταμενα λεφτα :buttrock:

Με βαριά καρδιά τα πήγα πίσω και τα δύο σήμερα.

Επειδή θα ανέβω προς Αθήνα και Θεσσαλονίκη για δύο εβδομάδα λογικά μέχρι τότε θα έχει στρώσει το ενυδρείο και θέλω μια βοήθεια στο τη να αγοράσω από ψαράκια ή φυτά ή εξοπλισμό… βασικά θέλω κάτι που να ταιριάζει με σαλιγκαράκια και γαριδούλες. Τη θα μου προτείνατε;

Link to comment
Share on other sites

Με βαριά καρδιά τα πήγα πίσω και τα δύο σήμερα.

Επειδή θα ανέβω προς Αθήνα και Θεσσαλονίκη για δύο εβδομάδα λογικά μέχρι τότε θα έχει στρώσει το ενυδρείο και θέλω μια βοήθεια στο τη να αγοράσω από ψαράκια ή φυτά ή εξοπλισμό… βασικά θέλω κάτι που να ταιριάζει με σαλιγκαράκια και γαριδούλες. Τη θα μου προτείνατε;

Το ενυδρειο σου δεν θα εχει στρωσει σε 2 βδομαδες.Καλα εκανες και τα πηγες πισω :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από πολύ καιρό αποχής( λόγο ταξιδιού) επέστρεψα και είδα ότι μικρά “σκουληκάκια” υπάρχουν στον βυθό…… είναι καλό ή κακό αυτό;;;

Όσο καιρό ήμουν εκτός το μόνο που έγινε είναι να μπούνε 5ml από το BactoActive και δεν ξέρω αν έπρεπε αλλά δεν έγινε αλλαγή του νερού (καθότι δεν έχει ακόμα ψαράκια υπέθεσα ότι δεν είναι αναγκαίο).

Έκανα τα τεστ και μάλλον είναι Καλά.

Πρέπει να περιμένω ή να κάνω κάτι ακόμα για να ξεκινήσω να βάλω ψαράκια;;

post-45361-0-99628300-1319748160_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - wolf1gr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...