Jump to content

Eheim 2217 σε 120lt.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.Είμαι νέος στο χόρο (μόλις 10 μήνες) και έχω μία απορία.

Έχω ένα ενυδρείο 120lt. και οτι έχω μέσα είναι της eheim.Το φίτρο μου είναι εσωτερικό αλλά σκέφτομαι να το αλλάξω και να βάλω ένα εξωτερικό και για να κερδίσω λίγο χόρο αλλά και επειδή τα εξωτερικά είναι καλύτερα (τουλάχιστων έτσι πιστεύω.... :angry2:<_< ).

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα εξωτερικο της eheim και το πρόβλημα μου είναι το εξής...Άμα πάρω τον 2217 θα έχω κάποιο πρόβλημα (π.χ. πολύ πίεση για 120 μικτά lt. );Είναι θα μου πείτεγια 600lt. άμα δεν κάνω λάθος αλλά επειδή υπάρχει περίπτωση το καλοκαίρι να πάρω ένα τον 500lt. σκέφτομαι να το πάρω από τώρα!Επίσης πιστεύω ότι το φίτρο μιας και θα είναι για πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο θα δουλεύει πολύ ξεκούραστα.Μήπως κάνω λάθος...;Μήπως πρέπει ναπάρω κανενα 2213 η και ακόμα μικρότερο......;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον σκέφτεσαι να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο και να πας στα 500 λίτρα τότε ούτε το 2217 θα σε καλύψει, γνώμη μου είναι να πάρεις το 2213 γι'αυτό στα 120 λίτρα και μετά στο μεγάλο να πας σε κάποια άλλη σειρά π.χ. το νέο Pro III της eheim που είναι άπαιχτο!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον σκέφτεσαι να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο και να πας στα 500 λίτρα τότε ούτε το 2217 θα σε καλύψει, γνώμη μου είναι να πάρεις το 2213 γι'αυτό στα 120 λίτρα και μετά στο μεγάλο να πας σε κάποια άλλη σειρά π.χ. το νέο Pro III της eheim που είναι άπαιχτο!

[/quote

Θα συμφωνήσω ότι η καλύτερη επιλογή για τα 120λτ είναι το 2213. Προσωπικά το χρησιμοποίησα αυτό το φίλτρο σε ενυδρείο 100λτ για δέκα χρόνια με άριστα αποτελέσματα. Για το μελλοντικό ενυδρείο των 500λτ θα πρέπει να σκεφτείς κατί καλύτερο από το 2217 ανάλογα και με το είδος που θα δημιουργήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις επισης να βαλεις το 2217 σε 120 λιτρα με στραγγαλισμενες βανες αν ειναι δυνατο και παιρνοντας 500 λιτρα να το χρησιμοποιησεις μαζι με ενα 2217 ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε εγώ χρησιμοποιώ το 2213 αρκετό καιρό σε ενα RIO 125 ( περίπου 120 λτ.) με εξαιρετικά αποτελέσματα.θα έλεγα οτι σ'αυτά τα λίτρα ενυδρείου ειναι το κατάλληλο, εφόσον οι προδιαγραφές του είναι για μέχρι 250 λτ. ενυδρείο και output αντλίας 440 l/h. :angry2:

Τώρα για 500 λτ.ενυδρείο σίγουρα θα πας σε μεγαλύτερες προδιαγραφές .

Καλή επιτυχία . <_<:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Λέω τελικά να πάρω ένα 2213.Ξέρετε πόσο κάνει;Σκέτο το φίλτρο βέβαια χωρίς τι μακαρόνι κτλ.

Υ.Γ. Ότανμε το καλό πάρω το 500++ τότε θα πάρω όπως και εσείς μου είπατε το prof. της eheim....

Καλή σας μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Η τιμες του 2213 ποικιλουν.Εγω προσωπικα το εχω βρει απο 75 ευρω μεχρι και 100.

Αναλογα το μαγαζι.

Το 2213 ειναι οτι καλυτερο για τα λιτρα σου. <_<

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Λέω τελικά να πάρω ένα 2213.Ξέρετε πόσο κάνει;Σκέτο το φίλτρο βέβαια χωρίς τι μακαρόνι κτλ.

Υ.Γ. Ότανμε το καλό πάρω το 500++ τότε θα πάρω όπως και εσείς μου είπατε το prof. της eheim....

Καλή σας μέρα!!

Προχτές το Σάββατο πήρα το 2213 από το water Inn 53,68 μαζί με τα βανάκια τους :rasp:

Η τιμή αυτή είναι απλά ΑΣΥΓΚΡΙΤΗ <_<:angry2::angry2:

Και εγώ ένα 120ari από το carefour έχω και πήρα το 2213 για "καβάντζα" σε περίπτωση που πάθει τίποτα το 2327wet/dry που χρησιμοποιώ κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Προχτές το Σάββατο πήρα το 2213 από το water Inn 53,68 μαζί με τα βανάκια τους :rasp:

Η τιμή αυτή είναι απλά ΑΣΥΓΚΡΙΤΗ :angry2::angry2:

<_<

Ειμαι κοροιδο κοροιδο κοροιδο κοροιδο κοροιδο κοροιδο κοροιδο κοροιδο. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Προχτές το Σάββατο πήρα το 2213 από το water Inn 53,68 μαζί με τα βανάκια τους :rasp:

Η τιμή αυτή είναι απλά ΑΣΥΓΚΡΙΤΗ <_<:angry2::angry2:

οντως η καλυτερη της αγορας.

Link to comment
Share on other sites

Τους έστειλα ήδη μνμ. Μακάρι να το βρω τόσο φτηνά..!!

Έχω άλλη μία ερώτηση..

Το "μακαρόνι" στο φίλτρο..τις "πέτρες" που έχει...αλλά και τον υαλοβάμβακα κάθε πότε θέλουν αλλαγή...;Θέλουν πρώτα απ'όλα αλλαγή (εκτός από τον υαλοβάμβακα που τον αλλάζω κάθε κυριακή..);

Επίσης εγώ κάνω αλλαγές νερού κάθε κυριακή και αλλάζω περιπού το 25% ...Καλά κάνω;Τότε είναι που αλλάζω και τον βάμβακα.

Θα μου πείτε 10 μήνες έχεις ενυδρείο,τώρα ρωτάς;!!

Απλά θέλω να ακούσω γνόμες από πιό παλιούς στο χόρο... <_<

Ευχαριστώ και πάλι.

Καλό σας βράδυ. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Τον υαλοβαμβακα να τον αλλαζεις υποχρεωτικα καθε εβδομαδα.

Για τις αλλαγες του νερου εισαι μια χαρα.

Οσο για το μακαρονι δεν θελει αλλαγη.Στον χρονο και βλεπεις.Εξαρταται

βεβαια και τι μακαρονι εχεις,τι ψαρια,κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Για τον υαλοβάμβακα ειδικά σε εξωτερικό φίλτρο δεν θα συμφωνήσω με την συχνότητα αλαγής που προτείνει ο φίλος ποιο πάνω! Θεωρώ οτι με την σωστή ιχθυοφόρτιση και ανάλογη ποσότητα τροφής ο υαλοβάμβακας μπορεί να λειτουργεί για περισσότερες των 2 εβδομάδων!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πηρα το 2213 απο το Water inn...53 eyro

Μια χαρα ειναι για το ενυδριο σου...τωρα εαν αργοτερα παρεις 500 λιτρα παρε το 2217

μαζι με μακαρονι , ανθρακα πηγε 80 και κατι ευρω!!

Έγινε επεξεργασία - paradisos
Link to comment
Share on other sites

Λέω αυτό το σάββατο να πάω από εκεί.

Τις πέτρες άνθρακα να τις αλλάξω (δεν νομίζω...... <_< );Μόνο μακαρόνι πρέπει να πάρω...

Εκτός κι αν χρειαστεί να προσθέσω,σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Για τον υαλοβάμβακα ειδικά σε εξωτερικό φίλτρο δεν θα συμφωνήσω με την συχνότητα αλαγής που προτείνει ο φίλος ποιο πάνω! Θεωρώ οτι με την σωστή ιχθυοφόρτιση και ανάλογη ποσότητα τροφής ο υαλοβάμβακας μπορεί να λειτουργεί για περισσότερες των 2 εβδομάδων!

Ακριβως!Αυτο βεβαια μπορει να το ελεγχει και να αλλαζει τον υαλοβαμβακα οποτε δει οτι ειναι πολυ "βρωμικος".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...