Jump to content

Προβλημα σε καθε αλλαη νερου


kostas77

Recommended Posts

Γεια σε ολους.

Ειμαι αρχαριος στο χομπι,και περιπου 6 μηνες εχω ενα ενυδρειο 120lt και χρησιμοποιω εξωτερικο φιλτρο tetra ex 700.To προβλημα που αντιμετοπιζω ειναι οτι σε καθε αλλαγη νερου που κανω το ενυδρειο θολωνει και υπαρχουν αιωρουμενα αντικειμενα απο το φιλτρο.Πως μπορω να το αποφυγω αυτο?Μηπως κατι δεν κανω καλα?

Σας ευχαριστω πολυ και θα περιμενω τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καθαρισει ποτε το φιλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μη το καθαρίζεις με νερό βρύσης. Όταν πλένουμε τα σφουγγάρια του φίλτρου απλά τα "ζουλάμε" για να φύγει η πολύ βρωμιά και τα καθαρίζουμε επιφανειακά για να φύγουν τυχόν υπολείμματα από φύλλα. :D

Link to comment
Share on other sites

πιθανον να είναι απο τους σωλήνες σου σιγουρα απο διαφανείς γίναν καφετι- μπεζ και οταν το ανοιγεις στέλνει το νερο αποτομα και στέλνει αυτα τα ''κομματακια''στο νερο

επισης μην ρίχνες το νερο αποτομα και αναταράσεις τον βυθό

Link to comment
Share on other sites

Ετσι θα κανω.Επισεις απο δω και περα δεν θα σταματαω την λειτουργεια του φιλτρου.

Ισως ετσι δω καποια διαφορα

το φιλτρο καλυτερα να το σταματας οταν κανεις αλλαγη νερου.επισης οπως σου ειπαν πιο πανω προσεχε οταν ριχνεις το φρεσκο νερο να μην αναταρασεις πολυ το βυθο σου και σου βγαζει αυτη τη θολουρα.αν και νομιζω πως και το φιλτρο σου ειναι σχετικα μικρο(οχι οτι δεν ειναι αρκετο)για να φευγει η θολουρα γρηγορα.ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα με φιλτρο 600lt/h σε 125lt ενυδρειο και μολις εβαλα φιλτρο 1000lt/h η θολουρα φευγει πολυ γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...