Jump to content

Κολλα τζαμιων ή ενυδριακη σιλικονη


Recommended Posts

Σκεφτομαι να βαλω μια κολλα τζαμιων η οποια ναι μεν λεει πως ειναι επιβλαβης για υδροβειους οργανισμους και για το υδροβειο περιβαλλον, αλλα κανει τα τζαμια ενα σωμα....οποτε δεν θα εχω το αγχος μη μου ξεκολλησει κανενα τζαμι και βρεθω με 500 λιτρα νερο μες το σπιτι....

Η σκεψη μου: να κολλησω τα τζαμια με αυτη την κολλα και μετα να κλύψω απο επανω τις κολλησεις με ενυδριακη σιλικονη....λετε να εχω προβλημα;;;;;;;;;

Αν ξερει καποιος ας βοηθησει...!!!

Ευχαριστω εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν οι αρμοί δεν έχουν ελαστικότητα, το ενυδρείο θα ανοίξει σα μαρούλι.Σιλικόνη ενυδρειακή,σωστή επιλογή τζαμιών,κόντρες,σωστό κόλλημα και τελείωσες.Καλό θα είναι η διαδικασία να γίνει παρέα με κάποιον γνώστη του αντικειμένου.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τυχαιο που ολοι χρησημοποιουν σιλικονη! Ακου τον Φωτη, οι διαφορες θερμοκρασιας σε συνδιασμο με το φορτιο μπορουν να στην κανουν την ζημια, ασε που ειναι τοξικη για τα ψαρια και θα εχεις παντα μια ορολογιακη βομβα που ποτε δεν ξερεις ποτε θα σου σκασει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερον.....θα βαλω σιλικονη...και θα το κανω με τη βοηθεια του τζαμα που εχει ξανα φτιαξει ενυδρεια τετοιων διαστασεων...γιατι μονος μονος δεν μπορω και λογω του βαρους των τζαμιων....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε παίρνεις και καμιά τιμή απο κανένα ενυδρειακό μαγαζί να είσαι και ποιό σίγουρος ;

Link to comment
Share on other sites

εχω ξανα κολλησει ενυδρειο...και εχω βοηθησει να φτιαχτει ενυδρειο 1 τονου...ξερω να κολλαω πιανει το χερι μου γενικα σε πολλα πραγματα....ευτυχως γιατι εχω γλιτωσει παρα πολλα λεφτα απο αυτο.....εχω διαβασει και πολλα αρθρα στο φορουμ σχετικα με diy ενυδρεια...απλα ελεγα μηπως αυτη η λυση που προτεινα ηταν πιο ασφαλης αλλα απο οτι μου ειπατε μαλλον οχι... και γι' αυτο θα μεινω στη σιλικονη.....απλα χρειαζομαι και δευτερο ατομο γιατι τα τζαμια θα ειναι ασηκοτα..... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ααα ξεχασα πηρα και τιμη απο μαγαζι και μου ειπε 1500 ενω εμενα θα μου βγει μαζι με τα ψαρια μεσα....το πολυ 700....ειναι μεγαλη η διαφορα....δε νομιζεις?????

Link to comment
Share on other sites

Το Ενυδρειο μου

Για να ενυσχησεις τις κολλησεις στις γωνιες μπορεις να βαλεις εξωτερικα γωνιες αλουμινιου επισης με σιλικονη.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη ιδεα..... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...