Jump to content

ΑΛΑΤΑ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΓΥΑΛΑ ! ΒΟΗΘΕΙΑ!


Recommended Posts

Γεια σας εχω μια γυαλα μικρη γυρω στα 20-22 εκατοστα πλατος ( δεν ξερω ποσα λιτρα ειναι σας παρακαλω με βαση τα εκατοστα π σας εδωσα φωτιστε με ) ! Την χρησιμοποιουσα παλια οταν ειχα τον μονομαχο μ που συγχωριθηκε ! Τωρα θελω να ξαναγεμισω αυτη την γυαλα με ζωη μετα απο 2 χρονια ! Το προβλημα ειναι οτι μετα απο τοσο καιρο εχει πιασει αλατα στην σταθμη του νερου που την γεμιζα καποτε και δεν βγαινουν... τι με ξυδι ετριβα τι με καυτο νερο ζεματιζα τι με σπρει κατα των αλατων ψεκαζα το αποτελεσμα ενα μεγαλο ΤΙΠΟΤΑ :buttrock: δεν εχω λεφτα ουτε και χωρο να επεκτινω την γυαλια σε ενιδρυο οποτε αυτη ελπιζω να καθαριστει με την φωτιση σας βεβαια γιατι εγω εχω χιλιοπροσπαθισει και ακρη δεν βρισκω ! Αυτη ηταν η περιγραφη της ''ιστοριας''...

Ερωτησεις

1) Ποσα λιτρα ειναι η πλαστικη ορθογωνια γυαλα 20-22 εκατοστων πλατος? Και για ποιο ειδος ψαρακι κανει ? ( θελω χρυσοψαρο αυτη την φορα ) !

2) Πως θα φυγουν αυτα τα ριμαδια τα αλατα που με βασανιζουν τοσο? Υπαρχει κανενα φυσικο μειγμα που να τα καταπολεμα? Δεν χρησιμοποιω σκληρα σφουγκαρακια για να μην γρατζουνω την γυαλα και την καταστρεψω !

3) Ειμαι ασχετη με τα ψαρακια για αυτο ηρθα εδω για να με ενημερωσετε πριν κανω μια σωστη η λαθος κινηση ! Παρακαλω πειτε μου εαν μπορειτε τα θετικα και τα αρνητικα συγκατοικισης ενος ψαριου !Επισης εξηγιστε μου την ολη φροντιδα του !

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ !

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω μια γυαλα μικρη γυρω στα 20-22 εκατοστα πλατος ( δεν ξερω ποσα λιτρα ειναι σας παρακαλω με βαση τα εκατοστα π σας εδωσα φωτιστε με ) ! Την χρησιμοποιουσα παλια οταν ειχα τον μονομαχο μ που συγχωριθηκε ! Τωρα θελω να ξαναγεμισω αυτη την γυαλα με ζωη μετα απο 2 χρονια ! Το προβλημα ειναι οτι μετα απο τοσο καιρο εχει πιασει αλατα στην σταθμη του νερου που την γεμιζα καποτε και δεν βγαινουν... τι με ξυδι ετριβα τι με καυτο νερο ζεματιζα τι με σπρει κατα των αλατων ψεκαζα το αποτελεσμα ενα μεγαλο ΤΙΠΟΤΑ :buttrock: δεν εχω λεφτα ουτε και χωρο να επεκτινω την γυαλια σε ενιδρυο οποτε αυτη ελπιζω να καθαριστει με την φωτιση σας βεβαια γιατι εγω εχω χιλιοπροσπαθισει και ακρη δεν βρισκω ! Αυτη ηταν η περιγραφη της ''ιστοριας''...

Ερωτησεις

1) Ποσα λιτρα ειναι η πλαστικη ορθογωνια γυαλα 20-22 εκατοστων πλατος? Και για ποιο ειδος ψαρακι κανει ? ( θελω χρυσοψαρο αυτη την φορα ) !

για να δεις τα λιτρα σου μετρα μηκος-πλατος-υψος και γραψτα εδω

για χρυσοψαρο χλωμο

2) Πως θα φυγουν αυτα τα ριμαδια τα αλατα που με βασανιζουν τοσο? Υπαρχει κανενα φυσικο μειγμα που να τα καταπολεμα? Δεν χρησιμοποιω σκληρα σφουγκαρακια για να μην γρατζουνω την γυαλα και την καταστρεψω !

γεμισετο με νερο απιονισμενο και ξυδι και αστο να μαλακωση 2 μερες και μετα με υπομονη σιγα σιγα με το σφουγγαρι(οχι συρμα)ξαναδοκιμασε.

3) Ειμαι ασχετη με τα ψαρακια για αυτο ηρθα εδω για να με ενημερωσετε πριν κανω μια σωστη η λαθος κινηση ! Παρακαλω πειτε μου εαν μπορειτε τα θετικα και τα αρνητικα συγκατοικισης ενος ψαριου !Επισης εξηγιστε μου την ολη φροντιδα του !

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ !

Link to comment
Share on other sites

εια σας εχω μια γυαλα μικρη γυρω στα 20-22 εκατοστα πλατος ( δεν ξερω ποσα λιτρα ειναι σας παρακαλω με βαση τα εκατοστα π σας εδωσα φωτιστε με ) ! Την χρησιμοποιουσα παλια οταν ειχα τον μονομαχο μ που συγχωριθηκε ! Τωρα θελω να ξαναγεμισω αυτη την γυαλα με ζωη μετα απο 2 χρονια ! Το προβλημα ειναι οτι μετα απο τοσο καιρο εχει πιασει αλατα στην σταθμη του νερου που την γεμιζα καποτε και δεν βγαινουν... τι με ξυδι ετριβα τι με καυτο νερο ζεματιζα τι με σπρει κατα των αλατων ψεκαζα το αποτελεσμα ενα μεγαλο ΤΙΠΟΤΑ δεν εχω λεφτα ουτε και χωρο να επεκτινω την γυαλια σε ενιδρυο οποτε αυτη ελπιζω να καθαριστει με την φωτιση σας βεβαια γιατι εγω εχω χιλιοπροσπαθισει και ακρη δεν βρισκω ! Αυτη ηταν η περιγραφη της ''ιστοριας''...

Ερωτησεις

1) Ποσα λιτρα ειναι η πλαστικη ορθογωνια γυαλα 20-22 εκατοστων πλατος? Και για ποιο ειδος ψαρακι κανει ? ( θελω χρυσοψαρο αυτη την φορα ) !

2) Πως θα φυγουν αυτα τα ριμαδια τα αλατα που με βασανιζουν τοσο? Υπαρχει κανενα φυσικο μειγμα που να τα καταπολεμα? Δεν χρησιμοποιω σκληρα σφουγκαρακια για να μην γρατζουνω την γυαλα και την καταστρεψω !

3) Ειμαι ασχετη με τα ψαρακια για αυτο ηρθα εδω για να με ενημερωσετε πριν κανω μια σωστη η λαθος κινηση ! Παρακαλω πειτε μου εαν μπορειτε τα θετικα και τα αρνητικα συγκατοικισης ενος ψαριου !Επισης εξηγιστε μου την ολη φροντιδα του !

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ !

__________________________________________________________________________________________

Γεια σου γσχαρα !!!! ευχαριστω πολυ γα το ενδιαφερον σου ! οταν λες απιονισμενο νερο εκεινο για το σιδερωμα? ααα και δηλαδη θα γεμισω μισο απιονισμενο νερο και μισο ξυδι και θα εξαφανιστουν? βασικα το αφησα για μια ωρα με ζεματστο νερο μεσα αλλα δουλεια δεν εγινε και θα γινει με κρυο απιονισμενο νερο? χαχα τεσπα ! εσυ κατι θα ξερεις περισσοτερο.. οσο για την γυαλα το ξερω ειναι πολυ μικρουλα αλλα δεν εχω λεφτα χωρο και χρονο για να καθαριζω και να φιλοξενω στο σπιτι μου ενιδρυο ! ισως στο σπιτι που αποκτισω καποτε να παρω ενα αλλα συγκατοικω και με αλλο ατομο οποτε ειναι προβλημα ! ενω μια γυαλιτσα αν και δεν θα ειναι και τοσο ευτυχισμενο το ψαρακι θα ειναι πιο συμαζεμενη για αυτο ! :buttrock: ηθελα χαμστερ αλλα η φιλη μου δεν τα πολυσυμπαθουσε και με αφησε να παρω ψαρακι.. ξερετε ειμαι πολυ φιλοζωη και την βασανιζω καποιες φορες με την ανυπομονισια μ ! χαχαχαχχαχα θα το εχει χιλιομετανιωσει η φιλη μ που συγκατοικισε μαζι μ ηθελα γατα σκυλο χαμστερ και κουνελακι αλλα καταληξαμε στο ψαρακι βλεπετε χαχαχαχα! ατειευομαι φυσικα ! περιμενω και αλλες ιδεες οεοοοοοοοο! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

καμια αλλη αποψη στις ερωτησεις μου? παρακαλωω ! :buttrock::buttrock::D:):):buttrock::D

Link to comment
Share on other sites

1) Πρέπει να μετρήσεις το μήκος, το πλάτος και το ύψος της γυάλας για να βρούμε τον όγκο. Χωρίς αυτό, δεν....

2) Για το καθάρισμα, δεν υπάρχει απ όσο ξέρω κάτι άλλο μαγικό από όλα αυτά που αναφέρθηκαν.

Φίλτρο έχεις/είχες στην γυάλα σου; Ελπίζω πως ναι. Εάν όχι, θα πρέπει να πάρεις.

Μόλις απαντηθούν αυτά, τότε προχωράμε :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

οτι και να παρεις και να το βαλεις σε γυαλα θα ψοφησει αργα η γρηγορα :buttrock: οποτε καλυτερα να περιμενεις οταν θα εχεις χρονο να παρεις καποιο ενυδρειακι ! εγω σε γυαλα μπορει να εβαζα ενα υδροβιο φυτο κατω απο μια λαμπα με υποστρωμα αν και αυτο χωρις φίλτρανση δεν θα ειχε πολλες πιθανοτητες επιβιωσης

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ παλι λοιπον σκεφτηκα πολυ σοβαρα αυτα που μου προτεινατε και μου επισυμανατε και ειμαι αναμεσα στο να παρω ενα μεγαλο ΠΛΑΣΤΙΚΟ ενιδρυακι λογω καποιου προβληματος της μεσης μου δεν μπορω να κουβαλαω γυαλινο ενυδριο μου ειναι πολυ δυσκολο και ο γιατρος ειμαι σιγουρη οτι θα μου το απαγορευσει ! δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα με μια πλαστικη μεγαλη γυαλα ! οχι οσο ενα 100αρι ενυδριο αλλα γυρω στα 40 λιτρα ας πουμε ! αυτα με τα φιλτρα και τα αλλα εξαρτηματα δεν τα καταλαβαινω ! τι διαφορα εχει βρε παιδια? ειναι πανακριβα απο οτι εχω δει στο πετ σοπ ! και να σας κανω μια ερωτηση ΠΩς ΚΑΘΑΡΙΖΕΤΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΝΥΔΡΙΑΡΕΣ? το φανταζομαι παρα πολυ δυσκολο να τις κουβαλατε πχ στο μπανιο μονοι σας καθε εβδομαδα η και μηνα ! τοσα φυτα τοσοι βραχοι που τα βαζετε για να τα πλυνετε στο κεφαλι σας? χαχα ! αστειευομαι ! γινεται να κατασκευασω ενα δικο μου ενυδριακι γυαλινο ( μικρουλι γυαλινο λογω προβληματος) η και μεγαλουτσικο πλαστικο μονη μ ? αυτα ακουω απαντησεις !!!!!!!!! :buttrock::buttrock::buttrock:

Έγινε επεξεργασία - stela manu
Link to comment
Share on other sites

! και να σας κανω μια ερωτηση ΠΩς ΚΑΘΑΡΙΖΕΤΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΝΥΔΡΙΑΡΕΣ? το φανταζομαι παρα πολυ δυσκολο να τις κουβαλατε πχ στο μπανιο μονοι σας καθε εβδομαδα η και μηνα ! τοσα φυτα τοσοι βραχοι που τα βαζετε για να τα πλυνετε στο κεφαλι σας? χαχα ! αστειευομαι ! γινεται να κατασκευασω ενα δικο μου ενυδριακι γυαλινο ( μικρουλι γυαλινο λογω προβληματος) η και μεγαλουτσικο πλαστικο μονη μ ? αυτα ακουω απαντησεις !!!!!!!!!

:buttrock::buttrock::) καλα τα λες!! καταρχην δεν πλενουμε ολο το ενυδρειο και καθε τι που υπαρχει μεσα σε αυτο..το ενυδρειο ειναι ακινητο ! ας ξεκινησουμε απο εκει

2ον υπαρχουν στα jumbo μικρα ενυδρειακια εαν ενδιαφερεσαι για κατι οικονομικο..ακομα υπαρχουν και στα carrefoyr επισης ενα οικονομικο 100λιτρο! μπορεις να περιοριστεις στα 50-60 ευρω σε κατι μικρο με αρκετα παρελκομενα! και αν χρειαστεις βοηθεια με το κουβαλημα τοσοι ειμαστε εδω μεσα ολο και καποιος θα σε βοηθησει :buttrock: (εαν το ζητησεις ευγενικα βεβαια ) :)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχχαχα γιατι βρε χρηστο δεν ειναι λιγο δυσκολο να καθαριζετε αυτα τα ενυδρια? εγω οταν βλεπω φωτο τους στο φορουμ αντι να εντυπωσιαστω και να πω ουααααου ειναι τελειο λεω αμαν πως καθαριζεται αυτο το πραμα τωρα? χαχαχχαχαχαχα :buttrock::buttrock::buttrock: !!!! θα με βοηθισετε εσεις ε? χαχαχχα μιλαμε ειμαι σε φαση με μεγαλη ( κληρονομικη απο την μαμα μου ) σκολιωση και κανω θεραπειες σε πισινες και αλλες βλκιες.. ασεεε αν ειναι να την χειροτερευσω και να υποφερο περισσοτερο καλυτερα να παρω μεγαλη πλαστικη γυαλα η οποια δεν εχει καμια διαφορα με την γυαλινη ισα ισα με βολευει πιο πολυ !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να δοκιμασεις και με φρεσκο λεμονι αρκετα ξινο (να το δοκιμασεις να δεις την οξιτητα)

στα γιαλινα κανει θαυματα εκ πειρας μετα πολυ καλο πλυσιμο.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ παλι λοιπον σκεφτηκα πολυ σοβαρα αυτα που μου προτεινατε και μου επισυμανατε και ειμαι αναμεσα στο να παρω ενα μεγαλο ΠΛΑΣΤΙΚΟ ενιδρυακι λογω καποιου προβληματος της μεσης μου δεν μπορω να κουβαλαω γυαλινο ενυδριο μου ειναι πολυ δυσκολο και ο γιατρος ειμαι σιγουρη οτι θα μου το απαγορευσει ! δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα με μια πλαστικη μεγαλη γυαλα ! οχι οσο ενα 100αρι ενυδριο αλλα γυρω στα 40 λιτρα ας πουμε ! αυτα με τα φιλτρα και τα αλλα εξαρτηματα δεν τα καταλαβαινω ! τι διαφορα εχει βρε παιδια? ειναι πανακριβα απο οτι εχω δει στο πετ σοπ ! και να σας κανω μια ερωτηση ΠΩς ΚΑΘΑΡΙΖΕΤΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΝΥΔΡΙΑΡΕΣ? το φανταζομαι παρα πολυ δυσκολο να τις κουβαλατε πχ στο μπανιο μονοι σας καθε εβδομαδα η και μηνα ! τοσα φυτα τοσοι βραχοι που τα βαζετε για να τα πλυνετε στο κεφαλι σας? χαχα ! αστειευομαι ! γινεται να κατασκευασω ενα δικο μου ενυδριακι γυαλινο ( μικρουλι γυαλινο λογω προβληματος) η και μεγαλουτσικο πλαστικο μονη μ ? αυτα ακουω απαντησεις !!!!!!!!! :buttrock::buttrock::buttrock:

1. Όχι δεν έχει σημασία αν είναι πλαστικό ή γυάλινο. Αυτό που μας νοιάζει είναι να έχει αρκετά λίτρα ώστε να δώσουμε τα ψαράκια μας το καλύτερο δυνατό που μπορούμε. Αν πάρεις 40λ. πλαστικό ή 40λ. γυάλινο δεν παίζει ρόλο.

2. Σίγουρα χρειάζεσαι φίλτρο! παράδειγμα

3. ΔΕΝ κουβαλάμε τα ενυδρεία, ΔΕΝ τα μεταφέρουμε από δωμάτιο σε δωμάτιο. Οπότε δεν χρειάζεται να το σηκώνεις.

4. Όταν λέμε πως καθαρίζουμε το ενυδρείο, εννοούμε πως κάνουμε αλλαγή νερού. Αφαιρούμε ένα μέρος, και έπειτα το ξαναγεμίζουμε με φρέσκο και συνάμα προετοιμασμένο κατάλληλα νερό. ΔΕΝ βγάζουμε πέτρες ψάρια και τα καθαρίζουμε στη βρύση.

5. Δεν θα σε συμβούλευα να μπεις στην διαδικασία να φτιάξεις ενυδρείο.

6. ΔΕΝ αγοράζουμε ενυδρείο, γεμίζουμε με νερό και ρίχνουμε μέσα ψάρια. Υπάρχουν διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσουμε αν δεν θέλουμε να βγάζουμε τα ψαράκια μας νεκρά κάθε 2 μέρες.

ΥΓ. Αν θέλεις, διάβασε τα διάφορα θέματα για αρχάριους που βρίσκονται εδώ μέσα (παράδειγμα 1, παράδειγμα 2, παράδειγμα 3)

και συνεχίζουμε έπειτα :)

Link to comment
Share on other sites

το να εχεις ενυδρειο θελει πρωτα να αποκτησεις καποιες γνωσεις ,αν το αγαπας δεν θα σου φανουν δυσκολα(αν και ειναι λιγο) αλλα πολυ ενδιαφεροντα ,πρεπει να αρχισεις να διαβαζεις να ρωτας και να κατανοησεις καποια πραγματα , απο οικονομικης αποψης ακομα και μικρο γυαλινο παντα ενυδρειο 40 λιτρα ας πουμε θες σιγουρα κανα 100 ευρω οποτε μεχρι να τα μαζεψεις αρχισε διαβασμα στα υπομνηματα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301 , τα βασικα που πρεπει να εχεις ειναι .1) ενυδρειο γυαλινο 2) φιλτρο 3) θερμοστατη 4) θερμομετρο 5) αντιχλωριο 6) βακτηρια του εμποριου για πιο ευκολο στροσιμο 7) χαλικι 8) ορεξη να μαθεις...δεν πρεπει να εχεις 1) ψευτικα διακοσμητικα 2) ψαρια (θα μπουν πολυ αργοτερα και

με ειδικα κριτηρια) 3) βιασυνη, ολα στην ωρα τους....

Link to comment
Share on other sites

το να εχεις ενυδρειο θελει πρωτα να αποκτησεις καποιες γνωσεις ,αν το αγαπας δεν θα σου φανουν δυσκολα(αν και ειναι λιγο) αλλα πολυ ενδιαφεροντα ,πρεπει να αρχισεις να διαβαζεις να ρωτας και να κατανοησεις καποια πραγματα , απο οικονομικης αποψης ακομα και μικρο γυαλινο παντα ενυδρειο 40 λιτρα ας πουμε θες σιγουρα κανα 100 ευρω οποτε μεχρι να τα μαζεψεις αρχισε διαβασμα στα υπομνηματα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301 , τα βασικα που πρεπει να εχεις ειναι .1) ενυδρειο γυαλινο 2) φιλτρο 3) θερμοστατη 4) θερμομετρο 5) αντιχλωριο 6) βακτηρια του εμποριου για πιο ευκολο στροσιμο 7) χαλικι 8) ορεξη να μαθεις...δεν πρεπει να εχεις 1) ψευτικα διακοσμητικα 2) ψαρια (θα μπουν πολυ αργοτερα και

με ειδικα κριτηρια) 3) βιασυνη, ολα στην ωρα τους....

Γιατι ψευτικα και οχι φυσικα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ψευτικα και οχι φυσικα?

Όπως γιατί γυάλινο και όχι πλαστικό, γιατί χαλικι και όχι άμμο, γιατί θερμοστάτη :buttrock:

Μάλλον ο φίλος ήθελε να δώσει την πιο διαδεδομένη εικόνα. Το θέμα είναι τι ψ΄αρια θες να φιλοξενησεις.

( Πάντως σίγουρα τα αληθινά φυτά μπλεκουν και επιβαρύνουν περισσότερο τον χομπιστα και θέλει έξτρα περιποίηση, αλλα δεν συμπεριλαμβάνονται στους άτυπης κανόνες για ένα ενυδρειο. Οπότε συμφωνώ μαζί σου :buttrock: )

Επίσης η τιμη πιστεύω μπορει να πέσει αρκετά. Ειδικά αν πάρεις ένα ενυδρειο απο κάποιον άλλο. Ακομα και νέα λεφτά

Έγινε επεξεργασία - evripidis
Link to comment
Share on other sites

το γυαλινο ειναι πολυ πιο ομορφο απο το πλαστικο αξιζει κατα την γνωμη μου να δωσεις κατι παραπανω , το χαλικι ειναι πιο ευκολο στην συντηρηση απο την αμμο , εδω εχω διαβασει τα προβληματα που μπορει να προκαλεσει η αμμος,αν και ειναι πιο ομορφη (αναλογα τα γουστα) ,τον θερμοστατη μπορει να μην τον παρει αλλα εναι χρησιμος οποτε ας τον εχει στο νου της,δεν πρεπει να εχει ψευτικα διακοσμητικα εγραψα- τα αληθινα ειναι πιο ομορφα και δινουν αλλη αισθηση...και προσπαθησα να δωσω την πιο διαδεδομενη αποψη ενυδρειου γιατι ειπε οτι ειναι φιλοζωη αρα αμα το ψαξει λιγο το θεμα και δει και κανα ενυδρειο απο τα μελη ειμαι σιγουρος οτι θα γουσταρει να κανει ενα φουλ εξοπλισμενο και σωστο ενυδρειο... αυτα :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - PANOSLUCKY
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...