Jump to content

στρωσιμο ενυδρειου με αμμωνια...


Recommended Posts

3η μερα που τρεχει το ενυδρειο , ειναι 57-58 καθαρα μονο χαλικι (μεχρι στιγμης) μεσα και το μονο που εχω χρησιμοποιησει (εκτος αντιχλωριου) ειναι το denitrol (βακτηρια απο το pet shop) ..νομιζω οτι ηρθε η ωρα να ταιστουν τα βακτηρια , διαβασα σε ενα αλλο forum οτι γινεται με καθαρη αμμωνια .αν καποιος ξερει και εχει κανει αυτη τη μεθοδο στρωσιματος ας με βοηθησει λιγακι παρακαλω...πως ζηταω την αμμωνια ? απο που? ποσα ml αντιστοιχουν στα λιτρα μου ? λεει 3mg/l αλλα δεν το καταλαβενω ...και γενικα αν μπορειτε εξηγηστε μου τα βηματα που θα κανω ...ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις αντι αμμωνια να ριχνεις τριμενη τροφη για να ταιζεις τα ετοιμα βακτηρια.Υπαρχουν θεματα

που μπορεις να διαβασεις για τους τροπους στρωσιματος.

Link to comment
Share on other sites

διαβασε πολυ προσεχτικα παρακατω

ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

αρα μπορω να παρω μια τυχαια τροφη ψαριων να θριματιζω μια μικρη ποσοτητα και να την ριχνω στο ενυδρειο ...καθε μερα θα ριχνω? και μετα πως θα φυγουν τα απομηναρια της απο το χαλικι?

Link to comment
Share on other sites

αρα μπορω να παρω μια τυχαια τροφη ψαριων να θριματιζω μια μικρη ποσοτητα και να την ριχνω στο ενυδρειο ...καθε μερα θα ριχνω? και μετα πως θα φυγουν τα απομηναρια της απο το χαλικι?

διαβασε παραπανω στο λινκ που σου εδωσα και θα καταλαβεις πως αυτο που ρωτας θα ειναι η πηγη αμμωνιας που χρειαζεσαι για αυτη τη φαση...
Link to comment
Share on other sites

θα διαβασω και αμα δεν καταλαβω κατι θα το γραψω , ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως δεν κατεληξα καπου , εχω καταλαβει τα παντα για τον κυκλο του αζωτου στη θεωρια αλλα πρακτικα εχω κολληματα για το πως θα δημιουργισω αυτον τον κυκλο στο ενυδρειο μου ,σορρυ για το πρηξιμο αλλα θελω ενα τροπο με λεπτομεριες για να ακολουθησω ...στο pet shop μου ειπαν ριξε denitrol για 3 μερες και μετα βαλε ανθεκτικο ψαρι για να δημιουργιθει βιολογια και παραληλα να κανω μετρησεις (μονο αυτον τον τροπο εχω καταλαβει) απλα θα ηθελα να αποφυγω να ριξω ψαρι ....θα σας πω τι εχω καταλαβει και τι θα εκανα μονος και αν γινεται διωρθωστε με...λοιπον .. παω αγοραζω τροφη , μετρητη αμμωνιας νιτρωδων αλατων και νιτρικων αλατων μετα ρινω μια μικρη τριμμενη ποσοτητα τροφης καθε μερα σε συνδιασμο με 2,5 ml denitrol και κανω μετρησεις μερα παρα μερα μεχρι να δω οτι μειωνεται η αμμωνια και δημιουργουνται τα νιτρωδη αλατα αρα το πρωτο ειδος βακτηριων εχει αποικιες στο φιλτρο ,μετα μειωνω τις μετρησεις και κανω ανα 3 μερες μεχρι να δω οτι εχω 0 αμμωνια και 0 νιτρωδη αλατα αρα εχουμε και το 2 ειδος βακτηριων ... απλα το denitrol μου ειπαν να το ριχνω για 9 μερες (6κομα) την τροφη πια μερα την σταματαω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...