Jump to content

νεα σκαλαρια


georgeguppy

Recommended Posts

ειναι 3 μωρα 5 εκ. ειναι σε ενα 60λ. Που εχει 50 εκ υψος για προσορινα μεχρει την αγορα του 400λυτρου

Link to comment
Share on other sites

ειναι 3 μωρα 5 εκ. ειναι σε ενα 60λ. Που εχει 50 εκ υψος για προσορινα μεχρει την αγορα του 400λυτρου

Kαλο θα ηταν να περιμενες και να μην εκανες την αγορα των ψαριων μεχρι την αγορα του 400 λιτρου .

Να εχεις το νου σου στις μετρησεις - παραμετρους του νερου σου ....

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να παιρνουμε ψαρια που μπορουμε να τους προσφερουμε αυτα που χρειαζονται...

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια αυτα δεν τα αγορασα απο φιλο τα πηρα που του γεννησαν και ηταν τοσα πολλα και μου εδοσε 3 γιατι δεν ηξερε τι να τα κανει.και κατι αλλο ενασ αλλος φιλος εχει αυτα τα ψαρια 5 χρονια σε 50λιτρο και ειναι υγειστα και ειναι και μεγαλα και δεν εχουν παθει τιποτα.ΤΥΧΑΙΟ??

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια αυτα δεν τα αγορασα απο φιλο τα πηρα που του γεννησαν και ηταν τοσα πολλα και μου εδοσε 3 γιατι δεν ηξερε τι να τα κανει.και κατι αλλο ενασ αλλος φιλος εχει αυτα τα ψαρια 5 χρονια σε 50λιτρο και ειναι υγειστα και ειναι και μεγαλα και δεν εχουν παθει τιποτα.ΤΥΧΑΙΟ??

Αγαπητε φιλε,το οτι ενας εχει κανει τεραστιο λαθος και τα εχει σε 50 λιτρα ενυδρειο δεν σημαινει οτι πρεπει να κανεις και εσυ το ιδιο λαθος η οτι ανερει ολα οσα γραφονται γι αυτα τα ψαρια.Οπωτε μη λες οτι τα εχει ο ενας η ο αλλος και ειναι μια χαρα γιατι δεν το ξερεις.Δηλαδη μπορω να παρω και εγω ενα τεραστιο σκυλο η μια τιγρη και να τη βαλω στο διαμερισμα που μενω μεχρι να μετακομισω σε μονοκατοικια με αυλη...Τα ψαρια ειναι ζωντανοι οργανισμοι και δεν πρεπει να παιζουμε μ αυτα!

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια αυτα δεν τα αγορασα απο φιλο τα πηρα που του γεννησαν και ηταν τοσα πολλα και μου εδοσε 3 γιατι δεν ηξερε τι να τα κανει.και κατι αλλο ενασ αλλος φιλος εχει αυτα τα ψαρια 5 χρονια σε 50λιτρο και ειναι υγειστα και ειναι και μεγαλα και δεν εχουν παθει τιποτα.ΤΥΧΑΙΟ??

Mε λιγα λογια μια απαντηση στο ερωτημα σου .

Αλλο ΔΙΑΒΙΩΣΗ και αλλο ΕΠΙΒΙΩΣΗ ......

Link to comment
Share on other sites

δεν πειρα απο αυτον την ιδεα και για αυτο θα παρω το αλλο ενυδρειο απλοσ το ειπα γιατι παραξενεφτικα

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια αυτα δεν τα αγορασα απο φιλο τα πηρα που του γεννησαν και ηταν τοσα πολλα και μου εδοσε 3 γιατι δεν ηξερε τι να τα κανει.και κατι αλλο ενασ αλλος φιλος εχει αυτα τα ψαρια 5 χρονια σε 50λιτρο και ειναι υγειστα και ειναι και μεγαλα και δεν εχουν παθει τιποτα.ΤΥΧΑΙΟ??

Kι εσενα αμα σε κλεισουν σ'ενα δωματιο 1Χ2 μια χαρα θα ζησεις αν σε ταιζουν.ΤΥΧΑΙΟ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

εγω τωρα μπορειται να μου πειται τι φταιω ενα παραδειγμα ειπα και σε ενα μηνα θα παρω το 400ρι και θα μπουν εκει τα ψαρια.ξερω τι χρειζονται αυτα τα ψαρια και θα τουσ το προσφερω ΕΝΤΑΞΕΙ???

Link to comment
Share on other sites

εγω τωρα μπορειται να μου πειται τι φταιω ενα παραδειγμα ειπα και σε ενα μηνα θα παρω το 400ρι και θα μπουν εκει τα ψαρια.ξερω τι χρειζονται αυτα τα ψαρια και θα τουσ το προσφερω ΕΝΤΑΞΕΙ???

:buttrock:

Χαλαρωσε,θα παθεις κραμπα :buttrock:

Μια κουβεντα ειπαμε :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

εγω τωρα μπορειται να μου πειται τι φταιω ενα παραδειγμα ειπα και σε ενα μηνα θα παρω το 400ρι και θα μπουν εκει τα ψαρια.ξερω τι χρειζονται αυτα τα ψαρια και θα τουσ το προσφερω ΕΝΤΑΞΕΙ???

Ειναι στο χερι σου να επιλεξεις το τι ψαρια θα μπουν στο ενυδρειο σου , θα μπορουσες απλα να αρνηθεις την δωρεα του φιλου για το λογο οτι δεν πληρεις ( τωρα ) τις προυποθεσεις .

Με το καλο να σου ερθει το 400λιτρο :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Kι εσενα αμα σε κλεισουν σ'ενα δωματιο 1Χ2 μια χαρα θα ζησεις αν σε ταιζουν.ΤΥΧΑΙΟ;;;;;

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

τωρα που καταλαβατε ξερετε που θα βρω πληροφοριες για τα ψαρια

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...iew&iden=47

Σμηνόψαρο, ζει σε ομάδες τουλάχιστον 5-6 ατόμων. Το κατάλληλο ενυδρείο για ενήλικα Αγγελόψαρα πρέπει να έχει τουλάχιστον 50-60 εκ. καθαρό ύψος νερού και να παρέχει 40-50 λίτρα σε κάθε άτομο της ομάδας. αφού είναι κυριαρχικό στην περιοχή του και ιδιαίτερα επιθετικό κατά την περίοδο αναπαραγωγής. 
Τα μικρά ψάρια του ενυδρείου που χωράνε στο στόμα του, ενδέχεται να εξαφανιστούν από το ενυδρείο.
Δεν ειναι συμβατό επίσης με ψάρια των αποκαλούμενων fin nippers, που τσιμπάνε τα πτερύγια των άλλων, όπως τα Tiger Barbs ή τα Serpae Tetras. 
Επίσης ασύμβατα με άλλα κυριαρχικά ψάρια όπως Gourami ή Betta (Μονομάχος).
Η διακόσμηση του ενυδρείου μπορεί να είναι είτε βιοτοπική με πολλά ξύλα και ελάχιστα φυτά, είτε και φυτεμένο ενυδρείο με βυθό από άμμο ή ψιλό αμμοχάλικο.

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σημερα που τα ειδα μια χανουν το χρωματους και μετα το ξαναεχουν και γινετε σηνεχια ειναι φισιολογικο??

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σημερα που τα ειδα μια χανουν το χρωματους και μετα το ξαναεχουν και γινετε σηνεχια ειναι φισιολογικο??

Ρωτα το φιλο σου που τα ειχε σε 50 λιτρα ... :buttrock:

Απο την στιγμη που τα ψαρια δεν ειναι στο ενυδρειο που θα επρεπε να ειναι τιποτα δεν ειναι φυσιολογικο και τιποτα δεν ειναι τυχαιο .

Link to comment
Share on other sites

μα αφου τα ψαρια ειναι ακομα μωρα ενοσ μηνον και εβγαλα και τα υπολιπα ψαρια απο μεσα και ειναι μια χαρα εγω νομιζω οτι για τωρα το ενυδρειο ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

μα αφου τα ψαρια ειναι ακομα μωρα ενοσ μηνον και εβγαλα και τα υπολιπα ψαρια απο μεσα και ειναι μια χαρα εγω νομιζω οτι για τωρα το ενυδρειο ειναι μια χαρα

Tα σκαλαρια ειναι ψαρια που γινονται πολυ μεγαλα και οι ρυθμοι αναπτυξης τους ειναι πολυ γρηγοροι,αν τους παρεχεις καλες συνθηκες διαβιωσης.Μια απο αυτες και τα λιτρα.Σκεψου οτι γινονται σαν παντοφλες No 45.... :buttrock:

Ισως τωρα δειχουν καλα,αλλα οσο πιο γρηγορα τα μεταφερεις σε μεγαλυτερο ενυδρειο,τοσο το καλυτερο.Κανε μια αναζητηση σε θεματα για τα σκαλαρια,που ειναι πολλα και θα καταλαβεις αυτο που σου γραφουμε.Ριξε μια ματια και εδω,αν δεν το εχεις δει ως τωρα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry554297

Καλη συνεχεια,να μας ενημερωνεις. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σημερα που τα ειδα μια χανουν το χρωματους και μετα το ξαναεχουν και γινετε σηνεχια ειναι φισιολογικο??

Ναι ειναι φυσιολογικο.

Εχουν stress bars, που γινονται εντονα ή χανονται αναλογα την περιπτωση.

Ενας απο τους τροπους "μιλανε" τα ψαρια, ειναι και με το χρωματισμο τους.

Τι ηλικια εχουν τα ψαρια και ποιο ειναι το μεγεθος τους, μηκος και υψος (χωρις τα πτερυγια)?

Και τι ηλικια και μεγεθος εχουν οι γονεις τους στο ενυδρειο του φιλου σου στο περιπου ?... οσο θυμασαι.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα ψαρακια ειναι ενοσ μηνου τα 2 το αλλο ειναι 2.5 τα 2 ειναι περιπου 7εκ το πιο μεγαλου ειναι 10.οι γονεισ τους ειναι 2 ετων ο αρσενικοσ ειναι ολομαυροσ και η θηλυκια ασπρη με κιτρινο

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα ψαρακια ειναι ενοσ μηνου τα 2 το αλλο ειναι 2.5 τα 2 ειναι περιπου 7εκ το πιο μεγαλου ειναι 10.οι γονεισ τους ειναι 2 ετων ο αρσενικοσ ειναι ολομαυροσ και η θηλυκια ασπρη με κιτρινο

Συγνωμη αλλα δεν καταλαβα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...