Jump to content

Pterophyllum Altum V.s Pterophyllum Peru Altum


KokkinosK

Recommended Posts

Τα pterophyllum koi δεν είναι ξεχωριστό είδος, είναι υποκατηγορία του pterophyllum scalare.

Τα αλτουμ ειναι ξεχωριστο ειδος ή υποκατηγορια οπως τα pterophyllum koi?

Έγινε επεξεργασία - math01141
Link to comment
Share on other sites

Τα αλτουμ είναι ξεχωριστό είδος.

Τα κόι, ζέβρα κόκκινα πράσινα κτλ είναι σκαλαρια τα οποία είναι από επιλεγμένες γέννες προβάλλοντας διάφορες ιδιαιτερότητες σε χρώμα, σχήμα, μέγεθος κτλ, τα ψάρια αυτά δεν υπάρχουν στην φύση.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ βάζω 2 φωτογραφίες απο τα δικά μου σκαλάρια .τα αγόρασα ως περουβιανά σκαλάρια.

αν δούμε τις φωτογραφίες τιε δικές μου με αυτές που έβαλε ο φίλος πιο πάνω ναι μεν υπάρχουν πολλά κοινά άλλα και πολλές διαφορές .στις δικές μου το μάτι απο τα ψάρια έχει μια κόκκινη γραμμή στο άλλο όχι , τα μάγουλα έιναι μπλέ ενώ στο άλλο όχι .ανάμεσα στις ρίγες υπάρχουν κάποιες μάυρες βούλες ενώ στο άλλο όχι .

άρα λογικά μιλάμε για 2 διαφορετικά είδη ψαριών .

γνώμη μου είναι ότι pterophyllum peru altum είναι ένα, και τα άλλα είναι απλά σκαλάρια απλά έχουν αρκετές ομοιότητες με τα περούβιαν.

περιμένω και τους παλιούς να δω τι θα πουν γιατί πραγματικά το θέμα είναι ενδιαφέρων .

Περουβιανα ειναι και τα δυο.

Η ελλειψη εντονου μπλε στο σωμα και κοκκινου ματιου, δεν ειναι σημαδι οτι ειναι αλλο ειδος.

Ειναι σημαδι οτι δεν ειναι καλα ακομα το ψαρι για να δειξει τα χρωματα του.

Οι βουλες ειναι διαφορετικες στο καθε ψαρι, οπως τα δαχτυλικα αποτυπωματα σε εμας.

Μπορεις να τις χρησιμοποιεις για να αναγνωριζεις το καθε ψαρι σου.

Εγω εχω κανει σχεδιο του καθενος για να θυμαμαι ποιο ειναι ποιο, αφου ειναι 10 τα ψαρια και τα 8 απο αυτα εχουν γινει ζευγαρια. Καποιο απο τα θηλυκα αλλαξε στην πορεια ταιρι και αν δεν τα ειχα "σημαδεψει" μπορει να μη καταλαβαινα τι συνεβη κλπ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το λεγόμενο περουβιανό σκαλαρι δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με το αλτουμ δεν είναι κάποιο ξεχωριστό είδος αλλά είναι μια τοπική παραλλαγή ενός κλασικού σκαλαριού.

Επιστημονικά το περουβιανό σκαλαρι ονομάζεται Pterophyllum cf. Scalare

Το cf σημαίνει ότι κάποια ψάρια δεν μοιάζουν με το αρχικό είδος και διαφοροποιούνται σε λεπτομέρειες από το αρχικό είδος και ότι ακόμη δεν έχει πάρει όνομα αυτή η διαφοροποίηση.

Μπορεί στο μέλλον να δούμε το περουβιανο σκαλαρι να παίρνει και επίσημα την ονομασία του που ίσος να μην εμπεριέχεται η λέξη περού καθόλου η μπορεί και για δεκαετίες ολόκληρες να παραμένει με το όνομα Pterophyllum cf. Scalare

Ααα ωραια.

Δωθηκε επιστημονικη ονομασια στο νεο ειδος και ταξινομηθηκε τελικα?

Καποιο λινκ?

Ο Δημητρης μας πληροφορουσε πριν 2 χρονια οτι:

Μιλάμε για δύο διαφορετικά είδη ή όχι?

Εφ όσον δέν έχει ταξινομηθεί ο πλυθησμός από τα Peru και εφ όσον έχουν μεγάλες διαφορές τότε μιλάμε για 2 διαφορετικά ψάρια.Το ένα αναγνωρισμένο και ταξινομημένο επιστημονικά και το άλλο όχι.

Τι διαφορές έχουν μορφολογηκά/εμφανησιακά ? -------> Το απαντήσαμε ήδη.

Έχουν μεγάλες...

Μπορεί να υπάρξει υβριδισμός στο ενυδρείο?

Ναί αφού είναι συγκενικά είδη...

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο δεν παρακολουθώ εκτεταμένα τα επιστημονικά άρθρα οπότε τώρα που μιλάμε μπορεί και να έχει ταξινομηθεί και δεν το ξέρουμε. Εως ότου δεν ταξινομηθεί τότε ολες η ονομασίες είναι λίγο πολλή αποδεκτές αφού κάπως πρέπει να το ονομάσουμε το ψάρι ώστε να το ξεχωρίζουμε. Οι επιστήμονες και γενικά η βιολόγοι πάνω σε αυτά τα θέματα έχουν τους δικούς τους νόμους για αυτούς είναι απλα ένα cf σκαλαρι.

Νεότερα δεν γνωρίζω και η πληροφορίες που έχω είναι 1-2 χρονών παλιές. Ίσος όταν βρω τον ανάλογο χρόνο αλλά και την διάθεση να κάτσω να ψάξω ποιο εκτεταμένα, αλλά αυτήν την στιγμή με απασχολούν άλλα θέματα, όποιος έχει όρεξη ας το ψάξει θα βοηθήσει και εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο δεν παρακολουθώ εκτεταμένα τα επιστημονικά άρθρα οπότε τώρα που μιλάμε μπορεί και να έχει ταξινομηθεί και δεν το ξέρουμε. Εως ότου δεν ταξινομηθεί τότε ολες η ονομασίες είναι λίγο πολλή αποδεκτές αφού κάπως πρέπει να το ονομάσουμε το ψάρι ώστε να το ξεχωρίζουμε. Οι επιστήμονες και γενικά η βιολόγοι πάνω σε αυτά τα θέματα έχουν τους δικούς τους νόμους για αυτούς είναι απλα ένα cf σκαλαρι. Υπαρχουν πολλων ειδων cf σκαλαρια?

Νεότερα δεν γνωρίζω και η πληροφορίες που έχω είναι 1-2 χρονών παλιές. Ίσος όταν βρω τον ανάλογο χρόνο αλλά και την διάθεση να κάτσω να ψάξω ποιο εκτεταμένα, αλλά αυτήν την στιγμή με απασχολούν άλλα θέματα, όποιος έχει όρεξη ας το ψάξει θα βοηθήσει και εμάς.

Έγινε επεξεργασία - math01141
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλων ειδων cf σκαλαρια?

Μεχρι στιτγμης γνωριζω τα 3 γνωστα ταξινομημενα ειδη

Pterophyllum scalare

Pterophyllum altum

Pterophyllum leopoldi

και τα αταξινομητα με κοινη ονομασια

Pterophyllum "Peru", που συνηθως για μεγαλυτερη ακριβεια. παιρνει την ονομασια του απο το βιοτοπο που "ψαρευεται" πχ Pterophyllum Sp. Rio Nanay ή Pterophyllum Sp. Rio Momon (Αμαζονιος στο Περου),

Pterophyllum Sp. Lago Manacapuru (Αμαζονιος στη Βραζιλια)

Τα αταξινόμητα γενικως μπορουν να ονομαζονται ανεπισημα και Pterophyllum cf. Scalare.

Link to comment
Share on other sites

Περουβιανα ειναι και τα δυο.

Η ελλειψη εντονου μπλε στο σωμα και κοκκινου ματιου, δεν ειναι σημαδι οτι ειναι αλλο ειδος.

Ειναι σημαδι οτι δεν ειναι καλα ακομα το ψαρι για να δειξει τα χρωματα του.

Οι βουλες ειναι διαφορετικες στο καθε ψαρι, οπως τα δαχτυλικα αποτυπωματα σε εμας.

Μπορεις να τις χρησιμοποιεις για να αναγνωριζεις το καθε ψαρι σου.

Εγω εχω κανει σχεδιο του καθενος για να θυμαμαι ποιο ειναι ποιο, αφου ειναι 10 τα ψαρια και τα 8 απο αυτα εχουν γινει ζευγαρια. Καποιο απο τα θηλυκα αλλαξε στην πορεια ταιρι και αν δεν τα ειχα "σημαδεψει" μπορει να μη καταλαβαινα τι συνεβη κλπ

κατανοητά όλα . :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια μαλλον θα παρω αυτα τα περου τι νερο θελουν,θερμοκρασια,τροφη και τι μεγεθος εχουν τελικο?

επισης υπαρχει καποιο λινκ για πληροφοριες?

Έγινε επεξεργασία - george13
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μαλλον θα παρω αυτα τα περου τι νερο θελουν,θερμοκρασια,τροφη και τι μεγεθος εχουν τελικο?

επισης υπαρχει καποιο λινκ για πληροφοριες?

γεια σου φίλε μου .

άνοιξε ένα νέο θέμα στην κατηγορία κιχλίδες Αμερικής και κάνε τις ερωτήσεις που θέλεις και θα ενημερωθείς για ότι χρειάζεσαι .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...