Jump to content

Oscar


dimos

Recommended Posts

ομορφο θεαμα και πανεμορφα ζωα,αλλα τα 300 λιτρα ειναι υπερβολικα λιγα για το τωρινο και μελλοντικο μεγεθος των ψαριων σου φιλε μου.αν μιλουσαμε για 800 λιτρα με πολυ δυνατα φιλτρα καπως καλυτερα θα ηταν σαφως τα πραγματα.

ΥΓ.επισης να γνωριζεις πως θα ηταν καλυτερα στημενο με λευκη αμμο,οπως ειναι και στο φυσικο τους περιβαλλον δηλαδη.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

ομορφο θεαμα και πανεμορφα ζωα,αλλα τα 300 λιτρα ειναι υπερβολικα λιγα για το τωρινο και μελλοντικο μεγεθος των ψαριων σου φιλε μου.αν μιλουσαμε για 800 λιτρα με πολυ δυνατα φιλτρα καπως καλυτερα θα ηταν σαφως τα πραγματα.

ΥΓ.επισης να γνωριζεις πως θα ηταν καλυτερα στημενο με λευκη αμμο,οπως ειναι και στο φυσικο τους περιβαλλον δηλαδη.

δυστυχως το ξερω οτι ενα πολυ πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο θα ηταν σαφως καλυτερο αλλα δυστυχως δεν εχω την δυνατοτητα για μεγαλυτερο. Το μεγεθος τους τωρα ειναι περιπου στα 25 εκ το ενα .

για την αμμο σαφως και εχεις δικιο και θα κοιταξω καποια στιγμη να την βαλω.

οσο για τα φιλτρα εχω 2 εξωτερικα eheim 2073 fluval 205 και ενα εσωτερικο eheim biopower 240

Link to comment
Share on other sites

χωρις να παραβλεπω το μερακι και την αγαπη σου για τα ζωα σου φιλε μου θα σου ελεγα να μπεις στην διαδικασια να αρχισεις να τους ψαχνεις το επομενο σπιτι τους.σε λιγο δεν θα μπορουνε καν να στριψουν εκει μεσα.

δεν ειναι κακο να τα δωσεις και εφοσων δεν μπορεις να πας σε μεγαλυτερα λιτρα να ξαναρχισεις παλι με μικρα απο την αρχη...

αυτο σου το λεω καθως οσο περναει ο καιρος θα αρχισουν και προβληματακια....

Link to comment
Share on other sites

χωρις να παραβλεπω το μερακι και την αγαπη σου για τα ζωα σου φιλε μου θα σου ελεγα να μπεις στην διαδικασια να αρχισεις να τους ψαχνεις το επομενο σπιτι τους.σε λιγο δεν θα μπορουνε καν να στριψουν εκει μεσα.

δεν ειναι κακο να τα δωσεις και εφοσων δεν μπορεις να πας σε μεγαλυτερα λιτρα να ξαναρχισεις παλι με μικρα απο την αρχη...

αυτο σου το λεω καθως οσο περναει ο καιρος θα αρχισουν και προβληματακια....

μακαρι να μπορουσα να τα δωσω καπου αλλα ειναι λιγο δυσκολο μιας και εδω στη Λαμια που βρισκομαι δεν υπαρχει κανεις που να μπορει να φιλοξενησει τετοια ψαρια για επιστροφη σε pet shop ουτε κατα διανοια

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά σου εύχομαι να πάρεις ή να φτιαξεις μεγαλύτερο ενυδρειο διοτι είναι πανεμορφα ψαρια :D

Link to comment
Share on other sites

ναι σιγουρα και αυτο ειναι ενα θεμα.και μαλιστα σοβαρο.

εχε παντως τα ματια σου ανοιχτα στο μελλον καθως το μεγεθος τους ειναι πια απαγορευτικο για το πανεμορφο ενυδρειο σου. :D

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά σου εύχομαι να πάρεις ή να φτιαξεις μεγαλύτερο ενυδρειο διοτι είναι πανεμορφα ψαρια :D

ευχαριστω

μενω σε διαμερισμα αυτη ειναι μια δυσκολια ......βεβαια αν πεισω την γυναικα μου κατι θα κανω μαλλον σε διμετρο

Link to comment
Share on other sites

Παντως για να πουμε και του στραβου το δικιο ....

Τα ψαρια ειναι σε πολλή καλη κατασταση !!!! :D-_-

Link to comment
Share on other sites

Παντως για να πουμε και του στραβου το δικιο ....

Τα ψαρια ειναι σε πολλή καλη κατασταση !!!! :D-_-

ναι πραγματι ειναι σε καλη κατασταση

ειμαι πολυ τυπικος οσο αφορα την φροντιδα του ενυδρειου ...κανω μεγαλες αλλαγες νερου περι τα 100 λιτρα και βαλε καθε τεταρτη και κυριακη καθαριζω τα φιλτρα τακτικα συγκεκριμενα το εσωτερικο που εχω μονο για μηχανικη φιλτρανση το καθαριζω καθε δευτερη μερα τα εξωτερικα τα εχω τιγκα στο substrat και τα σφουγγαρια τα καθαριζω ανα 15νθημερο ....δεν βαζω τα χερια μου μεσα στο ενυδρειο για ψυλλου πηδημα και γενικα ολες οι ρουτινες γινονται με πολυ προσοχη.....και ενα σημαντικο τα συγκεκριμμενα ψαρια ειναι πολυ ηρεμα σε αντιθεση με αλλα oscar που εχω δει

Link to comment
Share on other sites

ναι πραγματι ειναι σε καλη κατασταση

ειμαι πολυ τυπικος οσο αφορα την φροντιδα του ενυδρειου ...κανω μεγαλες αλλαγες νερου περι τα 100 λιτρα και βαλε καθε τεταρτη και κυριακη καθαριζω τα φιλτρα τακτικα συγκεκριμενα το εσωτερικο που εχω μονο για μηχανικη φιλτρανση το καθαριζω καθε δευτερη μερα τα εξωτερικα τα εχω τιγκα στο substrat και τα σφουγγαρια τα καθαριζω ανα 15νθημερο ....δεν βαζω τα χερια μου μεσα στο ενυδρειο για ψυλλου πηδημα και γενικα ολες οι ρουτινες γινονται με πολυ προσοχη.....και ενα σημαντικο τα συγκεκριμμενα ψαρια ειναι πολυ ηρεμα σε αντιθεση με αλλα oscar που εχω δει

Eδω μου τα χαλας :D-_-

Ναι στις αλλαγες ....

Οχι στο 15νθημερο καθαρισμο των φιλτρων ....

Γνωμη μου ειναι πως το φιλτρο θα μας ''δειξει'' ποτε θελει καθαρισμα , δεν ειναι αναγκαιο να το ''σκαλιζουμε '' καθε τοσο -_-

Link to comment
Share on other sites

Eδω μου τα χαλας :D-_-

Ναι στις αλλαγες ....

Οχι στο 15νθημερο καθαρισμο των φιλτρων ....

Γνωμη μου ειναι πως το φιλτρο θα μας ''δειξει'' ποτε θελει καθαρισμα , δεν ειναι αναγκαιο να το ''σκαλιζουμε '' καθε τοσο -_-

τα σφουγγαρια των εξωτερικων εννοω τα βιολογικα δεν τα πειραζω

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πάρα πολύ όμορφα και τα δυο ψάρια σου!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πάρα πολύ όμορφα και τα δυο ψάρια σου!!!:D

ευχαριστω ολους σας για τα καλα σας λογια και για τις συμβουλες σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...