Jump to content

Αγορά ενυδρείου και σωστός εξοπλισμός


Recommended Posts

Την καλησπέρα μου σε ολους τους φίλους του forum.

Ήρθε και εμένα η ώρα μου να πάρω ένα ενυδρείο. Έχω κάνει μία σχετική βόλτα στα γνωστά καταστήματα της αθήνας και έχω καταλήξει σε 3 ενυδρεία. Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για τα ενυδρεία αλλά και τι εξοπλισμό να αγορασώ για να αποφύγω περιττά έξοδα γιατί με τους πωλητές δεν βγάζω άκρη.

Το πρώτο ενυδρειο είναι το anubias 400lt απο γνωστή αλυσίδα στα 490 ευρώ + δύο φίλτα JBL 1500 (175 ευρώ έκαστος)

Το δεύτερο είναι το juwel rio 400 στα 780 ευρώ με εσωτερικό φίλτρο και ένα εξωτερικό το οποίο δεν ξέρω ποιο?

Το τρίτο ενυδρείο είναι το anubias 600lt στα 700 ευρώ πάλι + τα δυο φίλτρα της JBL.

Έχω διαβάσει τις διαφορές αναμεσα σε anubias και juwel.

Θα ήθελα να ρωτήσω τι ενυδρειο προτείνετε για εναν αρχάριο σαν εμένα, τα φίλτα αυτα που ανεφερα παραπάνω είναι αξιόπιστα και επαρκή ή να πάρω κάτι άλλο και τί θερμοστάτες να πάρω.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες στο φόρουμ.

Καταρχήν όπως είπες κι εσύ υπάρχουν διάφορες και μάλιστα μεγάλες στις 2 αυτές εταιρείες.

Βέβαια τα λίτρα που βλέπω ότι αναφέρεσαι, και είναι πολλά, θα πρέπει να είσαι προσεκτικός στις επιλογές σου.

Το anubias δεν το έχω δουλέψει και δε μπορώ να πω τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα.

Το juwel το έχω 3 χρόνια και μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Και μάλιστα ο εξοπλισμός που δίνει η εταιρεία, πλην του θερμοστάτη, είναι αξιόπιστος και αρκετός για τα λίτρα του αρκεί να μην κάνεις υπερβολές.

Στο διαταυτα τώρα.

Εγώ στη θέση σου θα έριχνα μια ματιά στις αγγελίες εντός του φόρουμ όπου υπάρχουν πολλές ευκαιρίες.

Μη σε φοβίζει το μεταχειρισμένο. Έχω κι εγώ πάρει και έχω δώσει ενυδρείο.

Τέλος αν με ρωτήσεις εμένα μετά από τα χρονιά που βρίσκομαι στο χομπι για το τι θα έπαιρνα.

Η απάντηση είναι στα λίτρα αυτά θα προτιμούσα να κολλήσω ενυδρείο!! (Όχι εγώ. Θα το έδινα στους ειδικούς)

Με εκτίμηση Νίκος.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς οικονομικά να πας στα 600 λίτρα, να πας. Τα λίτρα ποτέ δεν μας φτάνουν :D

Οταν αποφασίσεις τι ψαράκια θα φιλοξενήσεις, τοτε θα μπορούμε να μιλήσουμε και για τα φίλτρα.

Καλή αρχή.

Link to comment
Share on other sites

εαν εισαι βεβαιος οτι σου αρεσει το χομπι, παρε το μεγαλυτερο. εαν εχεις αμφιβολια, παρε ενα γυρω στα 120-180 λιτρα. τα anubias ειναι πολυ καλα και χωρις προβληματα "τα juel ειναι 1 κλικ πιο πανω". τα φιλτρα της jbl πολυ καλη επιλογη, τα εχω 2 χρονια και ειναι καλα. για θερμοστατη υπολογισε λιτρο και βαττ.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς οικονομικά να πας στα 600 λίτρα, να πας. Τα λίτρα ποτέ δεν μας φτάνουν :D

Οταν αποφασίσεις τι ψαράκια θα φιλοξενήσεις, τοτε θα μπορούμε να μιλήσουμε και για τα φίλτρα.

Καλή αρχή.

-_-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες στο φόρουμ.

Καταρχήν όπως είπες κι εσύ υπάρχουν διάφορες και μάλιστα μεγάλες στις 2 αυτές εταιρείες.

Βέβαια τα λίτρα που βλέπω ότι αναφέρεσαι, και είναι πολλά, θα πρέπει να είσαι προσεκτικός στις επιλογές σου.

Το anubias δεν το έχω δουλέψει και δε μπορώ να πω τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα.

Το juwel το έχω 3 χρόνια και μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Και μάλιστα ο εξοπλισμός που δίνει η εταιρεία, πλην του θερμοστάτη, είναι αξιόπιστος και αρκετός για τα λίτρα του αρκεί να μην κάνεις υπερβολές.

Στο διαταυτα τώρα.

Εγώ στη θέση σου θα έριχνα μια ματιά στις αγγελίες εντός του φόρουμ όπου υπάρχουν πολλές ευκαιρίες.

Μη σε φοβίζει το μεταχειρισμένο. Έχω κι εγώ πάρει και έχω δώσει ενυδρείο.

Τέλος αν με ρωτήσεις εμένα μετά από τα χρονιά που βρίσκομαι στο χομπι για το τι θα έπαιρνα.

Η απάντηση είναι στα λίτρα αυτά θα προτιμούσα να κολλήσω ενυδρείο!! (Όχι εγώ. Θα το έδινα στους ειδικούς)

Με εκτίμηση Νίκος.

:D-_-

Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου θα έπερνα όσο γίνεται μεγαλύτερο ενυδρείο.

Τι ψάρια θα ήθελες να στεγάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αποφασίσει ακομα γιατι όλα τα είδη μου αρέσουν πολυ.

Και δίσκους έχω δει αλλα και κιχλίδες, όμως και μικρά ψαράκια δεν θα έλεγα όχι.

Άστα όλα μου αρέσουν, θέλω όμως κάτι πιο χαρούμενο και φανταχτερό δεν μου αρέσουν τα μουντά ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα μιλησω για το juwel μιας και ειμαι και κατοχος.Το εχω γυρω στα 5 χρονια και δεν εχει παθει τιποτα.Μεχρι και περσι το δουλευα με το εσωτερικο φιλτρο του με μια μικρη αναβαθμιση στα υλικα του.Τα εσωτερικα φιλτρα της juwel θεωρουνται απο τα καλητερα εσωτερικα με αρκετο χωρο για βιολογικο υλικο.Οσο για τα λιτρα αν εισαι σιγουρος οτι θ ακολουθισεις αυτο το χομπι τοτε παρε το μεγαλητερο και δεν θα το μετανοιωσεις :D

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανένα χρόνο αγόρασα το anubia 300lt από το οποίο ειμαι πολύ ευχαριστημένος.

Μετάνοιωσα όμως που δεν πήγα σε μεγαλύτερο μιας και περιορίζομαι σε κάποιες επιλογες από ψάρια που μου αρέσουν, αλλά λόγω ογκου δεν μπορώ να φιλοξενήσω.

Αρα προσπάθησε ανάλογα των οικονομικών σου να πας σε οσο το δυνατόν μεγαλύτερο ενυδρείο.

Οσα λίτρα και αν εχεις (οπως σου γράφουν και οι υπόλοιποι) ποτέ δεν είναι αρκετά. :D

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι να πας σε μεγάλο ενυδρείο σκέψου και τον χώρο που έχεις. Κολλώντας ένα ενυδρείο θα το κάνεις σε ότι διαστάσεις θες και θα ταιριάζεις στον χώρο σου τέλεια. Φυσικά άλλο από την μια μέρα στην άλλη να έχεις το ενυδρείο κομπλέ κι άλλο να παιδευτείς μια βδομάδα. Καλοσώρισες στο χόμπι.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες και απο εμένα.

Για το ερώτημά σου, όπως σου είπαν και όλοι οι προηγούμενοι, κατ' αρχήν πάρε το μεγαλύτερο που μπορείς να φιλοξενήσεις σπίτι σου και αντέχει το πορτοφόλι σου.

Ψυγείο και ενυδρείο ποτε δεν είναι αρκετά μεγάλα. :D

Τώρα για την σύγκριση Juwel και Anubias, θα σου πω το εξής:

Έχω ενυδρεία Juwel περισσότερο απο 10 χρόνια χωρίς ποτε κανένα πρόβλημα. Σήμερα έχω ένα 300 λιτ και ένα 120 λιτ. Ποτέ δεν βγάλαν πρόβλημα, τα μηχανήματα που τα συνοδεύουν είναι πολύ αξιόπιστα και είναι και πολύ φινετσάτα.

Βέβαια, είναι ακριβότερα απο τα αντίστοιχα Anubias για τα οποία δεν έχω γνώμη μιας και δεν τα δούλεψα ποτέ. Η διαφορά τιμής όμως είναι σημαντική.

Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίσεις με τα Juwel είναι πως το φωτιστικό τους είναι κλειστό και αν υπάρξει πρόβλημα, δεν υπάρχει δυνατότητα επέμβασης χωρίς να το κόψεις για να το ανοίξεις.

Καλή τύχη με την επιλογή που θα κάνεις.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Anubias,πολυ φθηνοτερο ,και πολυ καλο.Οσο για 1 βατ ανα λιτρο.που πρπειπωθηκε,το βρησκω υπερβολικο,εγω στα 700 λιτρα με μια 300αρα τζαγκερ κανω μια χαρα την δουλια μου.

Οσο μεγαλυτερο ,τοσο καλυτερο.

Αντε να σε κανουμε και καλο Αφρικανο -_-

Καλος ηρθες στην ομορφη παρεα μας :D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

θα συμφωνησω και εγω οτι τα λιτρα ποτε δεν ειναι αρκετα..

τα anubias τα εχουν αρκετοι φιλοι απο εδω μεσα και δεν εχουν κανενα προβλημα,η τιμη του ειναι αρκετα δελεαστικη..

απο την αλλη τα juwel εχουν το ονομα αλλα και τη χαρη,κατα τη γνωμη μου αισθητηκα ειναι πολυ ομορφα αλλα αρκετα ακριβα...

το θεμα ειναι εσυ ποσα μπορεις να διαθεσεις και τι σου αρεσει,παντως εγω αν εκανα κινηση τωρα θα επαιρνα το anubias με τα 700 λιτρα :D-_--_-

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

anubias οι τιμες τους είναι

490ε εχει το 240λτ (100χ50χ65)(Α-1500)

635ε εχει το 400λτ (150χ60χ65)((Β-1500Η)

715ε εχει το 700λτ (180χ60χ65)(Α-1800)

καταρχην να δεις τι χωρο διαθετεις

δευτερον να δεις τι θα βαλεις μεσα (αν ειναι φιτεμενο να δεις τι λάμπες διαθετει το καθε ενα)(σε κατι άλλο θα χριαστεις μηκος)

τριτον για φιλτρο μπορεις να δεις κανενα eheim ή fluval

τα anubias είναι αντιγραφη των juwel κατα προσεγγιση

ψαξε και για μεταχιρησμενο αν θες

Link to comment
Share on other sites

Εγω μεσα σε ολα τα θετικα που ειπατε θα πω ενα αρνητικο και για τα δυο juwer anubia και τα δυο με μια προυποθεση .

Οτι δεν κοιτας για full φυτεμενο με απαιτιτηκα φυτα οπου εκει και τα δυο υστερουν παρα πολυ .

Προσωπικη γνωμη κατοχοσ anubia

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κάτοχος ενυδρείων juwel πολλά χρόνια και δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα.Εχω την εντύπωση οτι το rio400 έχει άλλες διαστάσεις από το αντίστοιχο anubia ειδικα όσον αφορά το πλάτος μπρός πίσω για κοίτα το λίγο γιατί όλα έχουν σημασία.

:D

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

τα anubias δεν είναι αυτά που έχει μεγάλη αλυσίδα και τα δίνει με 50% έκπτωση; Οι τιμές που αναφέρετε είναι με έκπτωση;

Link to comment
Share on other sites

τα anubias δεν είναι αυτά που έχει μεγάλη αλυσίδα και τα δίνει με 50% έκπτωση; Οι τιμές που αναφέρετε είναι με έκπτωση;

ναι :D

Link to comment
Share on other sites

τα anubias δεν είναι αυτά που έχει μεγάλη αλυσίδα και τα δίνει με 50% έκπτωση; Οι τιμές που αναφέρετε είναι με έκπτωση;

Ναι, αν μπείς στο site τους έχουν φωτογραφίες και τελικές τιμές για set ενυδρείο - βάση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...