Jump to content

Tί δέν έγινε σωστά με τα μωρά μου?


Esprita

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους :D

Εδώ και αρκετό καιρό τα σκαλάρια μας γεννάνε συνεχώς. Έχουν δημιουργηθεί 2 ζευγάρια οπότε μονίμως το ενυδρείο μας βρίσκεται σε κατάσταση πολιορκίας μιας και όταν τελειώνει η γέννα του ενός ζευγαριού, αρχίζει η άλλη και πάμε λέγοντας...

Στην τελευταία γέννα αποφασίσαμε να κάνουμε προσπάθεια να κρατήσουμε τα μικρά όσο μπορούσαμε. Όταν αρχίσανε να σκάνε οι ουρίτσες και πλέον να αρχίζουν σιγά σιγά να μεταμορφώνονται σε ψαράκια και να ξεκολλάνε απο εκεί που τα είχαν τοποθετήσει οι γονείς τους, αποφάσισα να πάρω όσα μπορούσα με απόχη και να τα μεταφέρω σε ένα μικρό ενυδρειάκι 20 λίτρα δεδομένου ότι υπάρχουν και διάφορα άλλα ψάρια στο ενυδρείο όπου θα γινόντουσαν μια νόστιμη λεία!

Έτσι τελικά έγινε με τα εναπομείναντα μικρά. Με κάποια δυσκολία, κατάφερα να πάρω 2 μόνο μικρά γιατί μόλις βλέπαν την απόχη οι γονείς κάνανε φοβερή επίθεση πράγμα το οποίο είναι λογικό. Τα μετέφερα στο μικρό όπου είχαμε βάλει νερό από το μεγάλο για να είναι οι ίδιες συνθήκες. Τους βάζαμε τροφούλα fluid artemia της JBL κάθε 3 ώρες περίπου,αλλάζαμε το νερό κάθε μέρα με νερό του μεγάλου και την θερμοκρασία κάπου στους 28.

Μετά από 4-5 μέρες περίπου σταματήσαμε να τα βλέπουμε και η χαρά μας να τα δούμε να μεγαλώνουν εξανεμίστηκε.

Και έρχομαι στο σημείο να ρωτήσω.....τί δεν έγινε σωστά?

Με αυτήν την τροφή δέν υπάρχει περίπτωση να επιβιώσουν? Θέλουν μόνο ζωντανή αρτέμια?

Θέλω να ξέρω γιατί από ώρα σε ώρα θα ξαναγεννήσουν και θέλω αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά!!

Όποια γνώμη θα μου ήταν χρήσιμη.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Την μεταφορά σε 20λιτρο την επιχείρησα κι εγώ σε παλιότερη γέννα με καμιά 10αριά μωρά και κατάφερα να μεγαλώσω μόνο 2. Ίσως αν έπαιρνες περισσότερα να ήσουν πιο τυχερή.

Με την ζωντανή αρτέμια έχεις σίγουρα πολύ περισσότερες πιθανότητες να την φάνε, αλλά τις περισσότερες φορές (όχι πάντα όμως) τρώνε και υγρή τροφή για νεογνά.

Εγώ είχα μεγάλα ποσοστά επιβίωσης κι όταν χρησιμοποίησα αυτή την τροφή: http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2042 δοκίμασε την.

Link to comment
Share on other sites

Tι να πώ, θα προσπαθήσω αυτή τη φορά να πάρω περισσότερα μήπως και επιβιώσει κάποιο. :D

Έστω και 2 να ζήσουν, όπως στην περίπτωσή σου, μου είναι αρκετό. Θα πάρω και αυτήν την τροφή να την δοκιμάσω.

Παρεπιπτόντως αυτό το site που μου έδειξες την τροφή είναι πολύ καλό!

Σ΄ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν για να εχεις μια πετυχημενη αναπαραγωγη εαν μπορεις να απομονωσεις το ζευγαρι και να βγαλεις τα υπολοιπα ψαρια απο το ενυδρειο. Τωρα μπορει και οι ιδιοι οι γονεις να τα τρωνε μια που αισθανονται ευαλωτη.

Ριξε και μια ματια στο παρακατω θεμα μια που εχει πολλα ενδιαφεροντα tips για μια πετυχημενη αναπαραγωγη.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13671

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν για να εχεις μια πετυχημενη αναπαραγωγη εαν μπορεις να απομονωσεις το ζευγαρι και να βγαλεις τα υπολοιπα ψαρια απο το ενυδρειο. Τωρα μπορει και οι ιδιοι οι γονεις να τα τρωνε μια που αισθανονται ευαλωτη.

Ριξε και μια ματια στο παρακατω θεμα μια που εχει πολλα ενδιαφεροντα tips για μια πετυχημενη αναπαραγωγη.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13671

Για να απομονώσω το ζευγάρι είναι λιγάκι δύσκολο μιας και δεν υπάρχει άλλο ενυδρείο για τα υπόλοιπα ψάρια.

Και πες ότι υπήρχε,άν άφηνα το ζεύγος μόνο με τα μωρά,άντε να ζούσαν το πολύ 3 μέρες παραπάνω απ΄ότι πρίν.

Αφού είναι κανίβαλοι... !! :D

Να τα βάλω μαζί με τα μωρά στο 20λιτρο, δεν υπάρχει περίπτωση, οπότε θα το συνεχίσω έτσι και βλέπουμε!!

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Ριξε και μια ματια στο παρακατω θεμα μια που εχει πολλα ενδιαφεροντα tips για μια πετυχημενη αναπαραγωγη.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13671

Tην έχω δεί αυτήν την παρουσίαση και όντως είναι πολύ καλή και κατατοπιστική. Μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση ο τρόπος που τα παρουσιάζει ακόμα και οι φωτο που έχει βάλει.

Είχα κάνει μια σχετική αναζήτηση για το θέμα μου και έπεσα πάνω σ΄αυτό.

Μπράβο του...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...