Jump to content

Oscar-severum??


Recommended Posts

Σε τι ενυδρειο?

Γυρω στα 200 λιτρα.Νομιζω οτι ειναι λιγα για τα δυο ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Γυρω στα 200 λιτρα.Νομιζω οτι ειναι λιγα για τα δυο ψαρια.

οχι μονο λιγα για τα 2 ειδη , αλλα και λιγα μονο για τα οσκαρ :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορουν να συμβιωσουν ρε παιδια τα 2 αυτα ειδη? -_-

Ναι μπορουν να συμβιωσουν αλλα τα λιτρα ειναι ενα σημαντικο θεμα! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φίλε μου καλημέρα! Σε ενυδρείο 320λτ περίπου με 2 Dollars και 1 severum, έβαλα ένα Oscar για περίπου μια εβδομάδα. Το severum δεν το ακούμπησε καθόλου. Τα Δολάρια τα κυνηγούσε αρκετά.Δεν είναι οτι δεν το είχε πάρει χαμπάρι. Όταν έπεφτε τροφή μέσα μαζί έτρωγαν!! Υποθέτω ότι δεν το πήρε και πολύ ''σοβαρά''. Τελικά έβγαλα το Oscar γιατί θέλω ποικιλία απο ψάρια εντός!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορουν να συμβιωσουν αλλα τα λιτρα ειναι ενα σημαντικο θεμα! :)

Link to comment
Share on other sites

Θα με κραξετε, αλλα θα θυμισω πως για 2 χρονια εχω 2 οσκαρ και 4 σεβερουμ μαζι με αλλα σε 350 λιτρα και ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα με κραξετε, αλλα θα θυμισω πως για 2 χρονια εχω 2 οσκαρ και 4 σεβερουμ μαζι με αλλα σε 350 λιτρα και ειναι μια χαρα.

μια προταση μονο :)

αλλο διαβιωση και αλλο επιβιωση *.....

τα ψαρια σου στο ενυδρειο *προσπαθουν να ζησουν και οχι ζουνε ;)

Link to comment
Share on other sites

Ας μην το κανουμε παλι αυτο... Ειναι οκ. Χαρουμενα. Τρωνε, σκαβουν, κολυμπανε. Και ηρεμουν. Αλλαγες καθε βδομαδα. Για να "γλυκανω" την συζητηση θα αποκαλυπτα πως σκοπευω να τα μετακινησω σε νεο 700αρι που στηνω, ομως το ζητημα ειναι πως ειναι εως τωρα. Και ειναι υγιεστατα.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην το κανουμε παλι αυτο... Ειναι οκ. Χαρουμενα. Τρωνε, σκαβουν, κολυμπανε. Και ηρεμουν. Αλλαγες καθε βδομαδα. Για να "γλυκανω" την συζητηση θα αποκαλυπτα πως σκοπευω να τα μετακινησω σε νεο 700αρι που στηνω, ομως το ζητημα ειναι πως ειναι εως τωρα. Και ειναι υγιεστατα.

Φιλε δεν ειναι θεμα να σε κραξουμε, και εγω εχω 3 οσκαρ και σεβερουμ σε 2μετρο ενυδρειο και ειναι μια χαρα αλλα οταν ειναι εποχη να ζευγαρωσουνε δεν τους χωραει ο τοπος! Ποσο καιρο τα εχεις και σε τη μεγεθος βρισκονται αυτη την στιγμη; Ειναι ζευγαρι; Σου εχουν κανει ποτε αυγουλακια;

Οταν με το καλο μπουνε στο μεγαλυτερο θα δεις αλλες συμπεριφορες και θα καταλαβεις πως θα εκτιμησουνε το καινουργιο σπιτι, ασε που θα δωσουν και μεγεθος γρηγορα σε σχεση με τωρα και το νερο θα επυβαρυνεται λιγοτερο λογω λιτρων. Εγω πιστευω πως εαν ειχα ενα χιλιαρι ενυδρειο θα τους επεφτε κουτι για τις απαιτησεις τους τωρα.

Link to comment
Share on other sites

ας μην το Κανουμε παλι αυτο... ειναι οΚ. Χαρουμενα. τρωνε, σΚαβουν, Κολυμπανε. Και ηρεμουν. αλλαγες Καθε βδομαδα. για να "γλυΚανω" την συζητηση θα αποΚαλυπτα πως σΚοπευω να τα μεταΚινησω σε νεο 700αρι που στηνω, ομως το ζητημα ειναι πως ειναι εως τωρα. Και ειναι υγιεστατα.

Καλύτερα κανε δυο αλλαγές την εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Είμαι οκ με μια αλλαγή, μετρημένα. Και ναι εχουν κάνει αυγά και σχεδόν είχαν οριμασει, τα είχαν την τρίτη φορα που έκαναν αυγά πάνω απο 2 μέρες όμως μετα και αυτα όπως και τις προηγούμενες δυο φορές τα έφαγαν γιατι αισθάνονται απειλή...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι οκ με μια αλλαγή, μετρημένα. Και ναι εχουν κάνει αυγά και σχεδόν είχαν οριμασει, τα είχαν την τρίτη φορα που έκαναν αυγά πάνω απο 2 μέρες όμως μετα και αυτα όπως και τις προηγούμενες δυο φορές τα έφαγαν γιατι αισθάνονται απειλή...

Εσυ ζεις καλυτερα σε ενα κελι ή σε μια βιλλα;

Τα αυγα είδες να τα τρωνε τα Οσκαρ ή μια ωραια ημερα ειδες οτι δεν υπαρχουν ποια;

Οταν θα τα βαλεις στο 700αρι και θα τα δεις να βολταρουν ευτυχισμένα τοτε θα καταλαβεις την διαφορα και ελα να μου πεις χωρις εγωισμους αν ειναι καλυτερα ή οχι!

Και ενταξει τα 350 λιτρα ειναι ενα θεμα σε 200 λιτρα προτεινεις την ιδια ιχθυοφορτωση;

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε είχα έναν Οσκαρ με 2 Severum σε 300 λίτρα. Δεν, τα έδωσα μετά από κανα 4μηνο. Δεν έπεφτε ξύλο αλλά δεν μου άρεσε το θέαμα. Τα Severum ήταν κρυμμένα την μισή μέρα και την υπόλοιπη κρατάγανε αποσταση ασφαλείας από τον Όσκαρ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...