Jump to content

Clownfish με σημάδι!!!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα καταρχας σε όλους.... ειναι η πρώτη μου μέρα aquazone :)

Είμαι κάτοχος ενός ενυδρείου 60 λίτρων εδώ και περίπου 1 χρόνο! Πρίν απο κανένα μηνα επέκτησα ενα ντροπαλούτσικο κλόουν, και αν και πλέον ειναι πολύ κοινωνικός και παιχνιδιάρης, εχει εμφανίσει μια κόκκινη λεπτή γραμμή κατα μήκος του σώματός του. σημειωτέον δεν έχει αλλάξει η συμπεριφορά του και τρώει κανονικα!

Έχει ιδέα κανεις τι μπορεί να συμβαίνει?????

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ηρθες στην παρέα μας... :)

Αν σου είναι εύκολο μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία του ψαριού για να σου πούμε με σιγουριά το τι μπορεί να είναι.. :rolleyes:

Έτσι όπως το περιγράφεις μου φαίνεται για τραυματισμό του ψαριού..

Link to comment
Share on other sites

sorry για την καθηστέριση της φοτό..... δεν έχω ακόμα ψηψιάκη φωτογραφική.... Anyway... περιμένω την γνώμη σας :)

post-213-1129305003_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

sorry για την καθηστέριση της φοτό..... δεν έχω ακόμα ψηψιάκη φωτογραφική.... Anyway...  περιμένω την γνώμη σας  :)

2481[/snapback]

Μπορεις να παρεις μια φωτο απο λιγο πιο κοντα να δουμε τη γραμμη καθαρα? Ετσι οπως βλεπω τη φωτο φαινεται οτι προκειται για κατι εσωτερικο - γιατι ακολουθει τη γραμμη σωματος του ψαριου (μεχρι και το ν της ουρας!). Επισης, αυτα τα κοκινα στον πυθμενα τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθήσω να βρω καποια ψηφιακή απο κάποιον φίλο... αυτή που είδατε ειναι απο κινητό..... οσο για τα κοκκινακια είναι χαλικάκια χρωματιστά..... δεν ειναι πάνω απο 20 ..... τα έπιασε η απόχη του "ψαρά" στον "Αμαζόνιο" (μαγαζί ... για όσους δεν είναι από Θεσσαλονίκη) μαζί με τον κλόουν :)

ελπίζω το βραδάκι να μπορέσω να ανεβάσω μια καλήτερη φωτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είχα κλόουν με τέτοιο χρωματισμο.Είναι κάτι εντελώς εξωτερικό και δέν νομίζω να έχεις πρόβλημα...(τουλάχιστον ο δικός μου έζησε για πολλά χρόννια)

Link to comment
Share on other sites

τελίκα παιδιά βρήκα ψηφιακή, λιγο αργα βέβαια αλλα τι να κάνουμε!!!!! Anyway.. σας παραθέτω τις φωτό....

Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά στις φωτογραφίες... αλλά παρατήρησα πως η γραμμή ειναι εσωτερική και ακολουθεί μέχρι το "V" τις ουράς. Συνεπώς αυτό που βλέπω ειναι η σπονδυλική του στήλη η οποία για κάποιο λόγο ειναι κόκκινη!!! Any ideas??? Μήπως υψηλά ποσοστά αμωνίας????

post-213-1129474209_thumb.jpg

post-213-1129474240_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τελίκα παιδιά βρήκα ψηφιακή, λιγο αργα βέβαια αλλα τι να κάνουμε!!!!! Anyway..  σας παραθέτω τις φωτό....

Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά στις φωτογραφίες... αλλά παρατήρησα πως η γραμμή ειναι εσωτερική και ακολουθεί μέχρι το "V" τις ουράς. Συνεπώς αυτό που βλέπω ειναι η σπονδυλική του στήλη η οποία για κάποιο λόγο ειναι κόκκινη!!! Any ideas???  Μήπως υψηλά ποσοστά αμωνίας????

2550[/snapback]

Αυτο σου ειπα και εγω, η γραμμη αυτη ακολουθει τη γραμμη σωματος του ψαριου. Η κοκινιλα στα βραγχια ειναι λιγο περιεργη αλλα αυτος εχει κοκινα και στην ουρα και στα μπροστινα πτερυγια. Οποτε μαλλον ειναι θεμα χρωματισμου του ψαριου οπως ειπε και ο Δημητρης. Αναπνεει κανονικα η πολυ γρηγορα? Προσωπικα δεν θα ανυσηχουσα αν το ψαρι συμπεριφερεται κανονικα. Οσο για την αναφορα στην αμμωνια, μετρησεις θα επρεπε να κανεις στανταρ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες για τις συμβουλές.... πάντως δεν ξέρω τι να πω.... δεν νομίζω πως ειναι αυτός ο φυσικός χρωματισμός του ψαριού, δεδομένου οτι, οταν τον πήρα δεν είχε αυτήν την κόκκινη ρήγα. Σήγουρα βέβαια πρέπει να κάνω μια σειρά από μετρίσεις για να αποκομίσω μια καλήτερη εικόνα του ενυδρείου μου. Όσον αφορά τις αναπνοές του... φαίνονται normal. Anyway.... αν έχετε κάτι άλλο κατα νού... είμαι όλος αυτιά :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες για τις συμβουλές.... πάντως δεν ξέρω τι να πω.... δεν νομίζω πως ειναι αυτός ο φυσικός χρωματισμός του ψαριού, δεδομένου οτι, οταν τον πήρα δεν είχε αυτήν την κόκκινη ρήγα. Σήγουρα βέβαια πρέπει να κάνω μια σειρά από μετρίσεις για να αποκομίσω μια καλήτερη εικόνα του ενυδρείου μου. Όσον αφορά τις αναπνοές του... φαίνονται normal. Anyway.... αν έχετε κάτι άλλο κατα νού... είμαι όλος αυτιά    :)

2558[/snapback]

Παντως εχε υποψη σου και το εξης. Εγω εχω γατοψαρα ως επι το πλειστον. Δυο ειδη, το L144 και το L46 κοκινιζουν (βγαζουν κοκινα η πορτοκαλι σημαδια ιδια με του δικου σου) οταν κατι τα ενοχλει (και αυτο το κατι συνηθως δεν εχει σχεσεις με τις μετρησεις - πολλες φορες φασαριες με αλλα ψαρια κτλ). Μετα απο λιγο καιρο ξεκοκινιζουν. Δεν ξερω φυσικα αν το ιδιο ισχυει και στην περιπτωση του δικου σου ψαριου. Αν οι αναπνοες του ειναι νορμαλ τοτε σιγουρα δεν εχεις προβλημα δηλητηριασης απο νιτρικα αλατα (ο οποιος ειναι ενας λογος που θα ειχε φλεγμονη στα βραγχια). Κανε τις μετρησεις σου, παρατηρησε τη συμπεριφορα του και τα ξαναλεμε.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ειμαι και πάλι..... πριν απο λίγο πέτυχα τον κλόουν μου να είναι αραχτός στο βυθό... κάτω από ένα βραχάκι.... στην ψιλή άμμο :) και παρατήρησα πως ενώ ήταν σε ηρεμία είχε γρήγορες αναπνοές (ενώ δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο μέχρι χτές) και πως οι γκρί ρίγες του ζεθοριάζουν. Εν' το μεταξί το τεστ αμμώνιας δίχνει μηδέν!...... Μήπως αδίκως φρικάρω? (δεδομένου οτι δεν παρατηρώ κατι περίεργο στα άλλα ψάρια)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ειμαι και πάλι..... πριν απο λίγο πέτυχα τον κλόουν μου να είναι αραχτός στο βυθό... κάτω από ένα βραχάκι.... στην ψιλή άμμο  :)  και παρατήρησα πως ενώ ήταν σε ηρεμία είχε γρήγορες αναπνοές (ενώ δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο μέχρι χτές) και πως οι γκρί ρίγες του ζεθοριάζουν. Εν' το μεταξί το τεστ αμμώνιας δίχνει μηδέν!...... Μήπως αδίκως φρικάρω? (δεδομένου οτι δεν παρατηρώ κατι περίεργο στα άλλα ψάρια)

2646[/snapback]

Οι γρηγορες αναπνοες δεν ειναι αποτοκο υψηλης αμμωνιας, ειναι συμπτωμα δηλητηριασης απο νιτρικα αλατα. Κανε μετρηση. Το ξεθωριασμα δεν ειναι καλο σημαδι, αλλα ας μην φερνουμε την καταστροφη. Προσθεσε λιγο αλατακι στο ενυδρειο (για ενυδρειο γλυκου νερου) - σε διαλυμα 0.1% - αυτο βοηθαει και στη δηλητηριαση απο νιτρικα αλατα και στη βελτιωση της αναπνοης. Επισης, εχω παρατηρησει στα δικα μου ψαρια οτι οταν "βαρυφανε" καθονται κατω και βαρυανασαινουν .. για λιγη ωρα. Καλο θα ηταν επισης να μετρησεις τα επιπεδα οξυγονου στο ενυδρειο - αν και τα κοινα τεστ δεν ειναι ακριβη, μαλλον πολυ "ενδεικτικα".

Ενα ειναι το σιγουρο, και αυτο μπορω να στο πω πλεον με βεβαιοτητα. Σημερα περασα απο εναν απο τους προμηθευτες μου, θυμηθηκα λοιπον τον κλοουν σου και ρωτησα. Αποτι μου ειπε η κοκινη ριγα δεν εχει τιποτα να κανει με την υγεια του ψαριου, εξαρταται απο τη διαθεση του!!! (το οποιο συμβαινει και με τα γατοψαρα μου, οπως προειπα). Παρατηρησα και τα κλοουν που ειχε αυτος στο ενυδρειο, και ειχαν ολα την ιδια ριγα με το δικο σου. Οποτε απο αυτην την αποψη το ψαρακι σου ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...