Jump to content

νεο ενυδριο ΦΙΛΤΡΟ ΣΟΣ !


Recommended Posts

Γεια σας αγαπητα μελη χθες αγορασα ενα ενυδριο 15 λιτρων για να φιλοξενισω τα 2 χρυσοψαρα μου μεχρι να συγκεντρωσω χρηματα για 60λιτρο ! Μαζι με το ενυδριο ειχε 1 φιλτρο και διαφορα διακοσμητικα.. το προβλημα ειναι πως θελω να βαλω αμεσα τα ψαρακια μου εκει για να μην τυρανιουνται στην 6αρα.. =/ οι οδηγιες του φιλτρου εραφαν πως πρεπει να περιμενω 7 μερες για να καθαρισει το νερο απο τα χημικα ! γινεται να τα βαλω πιο νωρις? δεν θελω τα ψαρακια να ειναι μεσα στην μικρη γυαλα για τοσες μερες αφου υπαρχει η καινουργια !Το φιλτρο αρχισε να δουλευει χθες στις 12 τα μεσανυχτα οποτε δουλευει πολλες ωρες !

Δεν πηρα ουτε τεστς ουτε θερμομετρα και τετοια γιατι δεν ειχε το πετ σοπ ! Ποσο περιπου κανουν γιατι αν ειναι ακριβα δεν θα μπορεσω να τα παρω... Τωρα κατι αλλο.. πανω στο φιλτρο ειχε μια αντλια η οποια συνδεοταν με ενα σωληνακι και επρεπε να ηταν πανω απ την επηφανεια του νερου για να περνει οξυγωνο και να μπαινουν μεσα απο την αντλια απο ενα αγωγο (κατι τετοιο ειναι δν ειμαι σιγουρη ) κανοντας μπουρμπουλιθρες για να εχουν τα ψαρια εξτρα οξυγωνο... το θεμα ειναι οτι το βραδυ δεν εκλεισα ματι γιατι εκανε ΠΟΛΛΗ φασαρια με αποτελεσμα να ξεσυνδεσω εκεινο το εξαρτημα και να βγαζει ο αγωγος αντι για μπουρμουλιθρες νερο.... ειναι καλο αυτο η να το ξανασυνδεσω το σωληνακι?

Οι ερωτησεις μου ειναι...

1) Ποσες μερες πρεπει να περιμενω το φιλτρο να καθαρισει το νερο?

2) Ειναι αναγκη το σωληνακι να συνδεεται με τον αγωγο η δεν υπαρχει προβλημα και χωρις αυτον?

Αυταα 1000 συγνωμη που σας ζαλισα απλα ειμαι πολυ αρχαρια και δεν ξερω και πολλα ! Οσο πιο γρηγορα μπορειτε απαντηστε !!!!!!!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω πως το ενα μου ψαρακι εχει μαυρες βουλιτσες στο σωμα τ και ξερω οτι ειναι απο στρες και απο δικα μ λαθη για αυτο και θελω να τα αποκαταστισω στο ενυδριο ! Ευχαριστω και περιμενω απαντησεις πλζ !

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα τα περισσοτερα αρκετες φορες....Ωστε θελει το φιλτρο 4-6 βδομαδες για να δρασει και οχι 1?ωωχ θεε μ ποση υπομονη ακομα να κανουν τα ψαρακια μ? Αλλη ερωτηση χλωριο γινεται να βαλω εαν υπαρχει ηδη φιλτρο? Μπορω να το βαλω για να επισπευσω την εξουδετρωσης της αμμωνιας?Παιδια χρειαζομαι επειγοντος συμβουλες !

Link to comment
Share on other sites

Εστω και τα 60 λιτρα που θες να παρεις αργοτερα για να φιλοξενησεις 2 χρυσοψαρα ειναι θεωρητικα λιγα .

Αυτο που μπορεις να κανεις προς το παρων για να μην περιμενεις μεχρι να στρωθει το ενυδρειο σου , ειναι να βαλεις μπολι απο καποιον χομπιστα στο φιλτρο σου και να τρεξει κανονικα .Μετα γνωμη μου ειναι οτι στα 15 λιτρα με 2 χρυσοψαρα το φιλτρο δεν θα σου προσφερει και παρα πολλα , θα ελεγα οτι καλυτερες θα ηταν οι αλλαγες νερου επι καθημερινης βασης .

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι τα 15 λιτρα ειναι λιγα αλλα ειναι συγρονως περισσοτερα απο τα 6 οποτ εστω και αυτο ειναι μια αναβαθμηση και μια καινουργια αρχη θα ελεγα για εμενα και τα μικρα μου ! εγω 60 θα μπορεσω να τους διαθεσω μονο στο μελλον γιατι πλεον δεν θα χωραω ουτε εγω στο σπιτι ! Τελικα να περιμενω μια βδομαδα το φιλτρο? Το σωληνακι με τις μπουρμπουλιθρες ειναι απαραιτητο? Χλωριο να βαλω για επισπευσω τον χρονο καθαριου του ενυδριου//? =)

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι τα 15 λιτρα ειναι λιγα αλλα ειναι συγρονως περισσοτερα απο τα 6 οποτ εστω και αυτο ειναι μια αναβαθμηση και μια καινουργια αρχη θα ελεγα για εμενα και τα μικρα μου ! εγω 60 θα μπορεσω να τους διαθεσω μονο στο μελλον γιατι πλεον δεν θα χωραω ουτε εγω στο σπιτι ! Τελικα να περιμενω μια βδομαδα το φιλτρο? Το σωληνακι με τις μπουρμπουλιθρες ειναι απαραιτητο? Χλωριο να βαλω για επισπευσω τον χρονο καθαριου του ενυδριου//? =)

Σε μια βδομαδα το φιλτρο ΔΕΝ στρωνεται . Σου εγραψα εδω τι μπορεις να κανεις http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=600378

Την αεραντλια μπορεις να την βαλεις να δουλευει .

Link to comment
Share on other sites

Σε μια βδομαδα το φιλτρο ΔΕΝ στρωνεται . Σου εγραψα εδω τι μπορεις να κανεις http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=600378

Την αεραντλια μπορεις να την βαλεις να δουλευει .

Δεν ξερω τι ειναι το μπολι.. =[ τα ψαρια μετα απο ποσες μερες να μπουν? να μπουν τωρα αυριο σε κανα μηνα οταν θα εχει στρωσει το φιλτρο ποτε? η αεραντλια προς το παρον δεν χρειαζεται αφου δεν υπαρχουν ψαρια στο ενυδριο ελπιζω να μην παθει τπτ το φιλτρο επειδη την εχω βγαλει και αντι για αερα απο την αντλια βγαινει νερο..! Θελω μια σειρα..! ΠΧ. βαζεις ψαρια με αναμενο το φιλτρο τα αλλαζεις καθημερινα κτλ.! για να μην γινομαι και εγω κουραστικη ! Ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας γιατι τουλαχιστον δεν εδωσες το ενα ψαρι πισω?

επιμενεις στον λαθος δρομο παρα τις 6 σελιδες στο προηγουμενο ποστ με τις τοσες οδηγιες που πηρες σχετικα.

οτι συνεχισεις να ρωτας εχει ηδη απαντηθει εκει και με τα σχετικα λινκ,για το πως στρωνεις το φιλτρο και το ενυδρειο,τι ειναι το μπολι κλπ.

πιασε απο την αρχη το παλιο σου ποστ και αν διαβασεις προσεχτικα εκει ειναι ολα οσα πρεπει να κανεις.

*** παρακαλω πολυ ας μην απαντησει καποιος αλλος στη αγαπητη μας φιλη.της εχουν δωθει ηδη ολες οι απαντησεις.

παρακατω υπαρχει το 6σελιδο ποστ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=67783&hl=

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας γιατι τουλαχιστον δεν εδωσες το ενα ψαρι πισω?

επιμενεις στον λαθος δρομο παρα τις 6 σελιδες στο προηγουμενο ποστ με τις τοσες οδηγιες που πηρες σχετικα.

οτι συνεχισεις να ρωτας εχει ηδη απαντηθει εκει και με τα σχετικα λινκ,για το πως στρωνεις το φιλτρο και το ενυδρειο,τι ειναι το μπολι κλπ.

πιασε απο την αρχη το παλιο σου ποστ και αν διαβασεις προσεχτικα εκει ειναι ολα οσα πρεπει να κανεις.

*** .

παρακατω υπαρχει το 6σελιδο ποστ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=67783&hl=

be cool man.. =O :D:D

Λοιποοοον νομιζω πως τονιζεις το 6ασελλιδο θεμα μου πολυ και δεν καταλαβαινω το γιατι .... διεγραψε το ννα τελιωνουμε γιατι δεν γινεται καθε φορα που εχω μια απορια να μου το χτυπας :D [φιλικα παντα] εγω ρωτησα για το φιλτρο και μεσα απο το προηγουμενο θεμα μ δεν υπηρχε τετοια συζητηση παραμονο για το ενυδριο.. πρακαλω να ηρεμισεις και θα ηθελα αν καποιος γνωριζει κατι σχετικα με τις πιο πανω ερωτησεις μ να μ απαντησει -_- οσο παει βελτιωνομαι και το καλα εκανες η εστω το οκ που περιμενα ν μ πουν τ λεςπαρακαλω πολυ ας μην απαντησει καποιος αλλος στη αγαπητη μας φιλη.της εχουν δωθει ηδη ολες οι απαντησεις.! εκανα μια σημαντικη για εμενα αναβαθμηση και αντι να βοηθισεις λες στα αλλα μελη να με αφησουν στην μοιρα μ .. οκ ευχαριστω ! -_-

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ηρεμος και μαλιστα πολυ χαλαρος ειμαι. :D δεν κερδιζεις γνωσεις η συμπαθεια οταν επιτιθεσαι σε ανθωπους που προσπαθουνε αφιλοκερδως εδω και μια βδομαδα να σε βοηθησουν.οταν ομως ανοιγεις συνεχως ανουσια ποστ ρωτωντας απολυτως τα ιδια πραγματα και μη πραγματοποιωντας ολα οσα σου εχουν υποδειχθει ως σωστα,τοτε δυστυχως προσβαλεις την νοημοσυνη και την υπομονη αυτων που συνεχιζουν να θελουν να βοηθησουν.οπως προφανως δεν καταλαβαινεις κανεις δεν σου επιτιθεται,ισα-ισα το αντιθετο.

εγω σαν συντονιστης σου εχω τονισει πολλες φορες το ανουσιο των ιδιων ερωτησεων ξανα και ξανα.

συνεχιζεις να μην σεβεσαι ουτε και αυτο δυστυχως.

οι απαντησεις βρισκονται στο παλιο σου ποστ.διαβασε προσεχτικα σε παρακαλω πολυ αλλη μια φορα.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω και γω μια δοκιμή:

Στέλλα,

εδώ και 40 λεπτά διάβασα ολόκληρο το θέμα που είχες ανοίξει και όλους τους διαλόγους με τα υπόλοιπα παιδιά. Καταλαβαίνω πως σου αρέσουν τα χρυσόψαρα και γενικά όλα τα ζωάκια.Αυτό είναι καλό. Εγώ λατρεύω ότι ζωντανό και ευτυχώς που είμαι παντρεμένος γιατι αλλιώς θα έκανα το σπίτι ζωολογικό κήπο στο πι και φι.

Καταλαβαίνω ακόμη οπως στα 18 και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μακρυά από το σπίτι θέλεις να κάνεις το δικό σου και δυσκολεύεσαι να ακούσεις 10-20 άγνωστους που σου λένε όλο όχι και όχι. Σε διαβεβαιώ πως οι περισσότεροι (αφήνουμε και ένα στατιστικό περιθώριο λάθους πάντα :D - αλήθεια τι σπουδάζεις? ) θέλουν το καλό σου αλλά και το καλό των ψαριών μιας και όσοι ασχολούμαστε με το χόμπυ δεν κρίνουμε την αξία των ζωντανών απο την τιμή τους αλλά τα θεωρούμε ισάξια με ΟΛΑ τα άλλα ζωντανά.

Θα μπορούσα να είμαι πατέρας σου λόγω ηλικίας, αλλά άκουσε με σαν ένα φίλο που πίνουμε καφέ μαζί στην παραλία στην Θεσσαλονίκη. : πολύυυυυυυ χαλαρααααααα

Τα ψαράκια υποφέρουν στις συνθήκες που τα έχεις. Αυτό είναι σίγουρο και πιστεύω πως δεν το θέλεις.

Ακόμη και ένα χρυσόψαρο λόγω μεγάλης επιβάρυνσης του περιβάλλοντος του (πολύ σκατό βρε παιδί -_- μου ) δεν θα ευημερούσε στο ενυδρείο των 20-30 λιτ που λές να πάρεις και αδιαμφησβήτητα σε αυτό που έχεις. Αυτή την στιγμή που μιλάμε, οι ακαθαρσίες των 2 μικρών αυτών ψαριών μέσω του κύκλου του αζώτου έχουν γίνει αμμωνία και τους καίνε τα βράγχια. Κοίταξε τα και σκέψου πως κάθε αναπνοή τους τα καίει στα βράγχια και στα πνευμόνια, όπως εσένα και εμένα θα έκαιγαν οι καπνοί αν είμασαν παγιδευμένοι σε ένα φλεγόμενο κτήριο. Και η λέξη κλειδί έδώ είναι : παγιδευμένοι.

Απο όσο μπόρεσα να καταλάβω τι άνθρωπος είσαι, δεν θα ήθελες ηθελημένα να υποβάλεις τα ψαράκια σου σκόπιμα σε ένα τέτοιο συνεχές μαρτύριο. Τα παιδιά στο forum το γνωρίζουν αυτό και γι αυτό ίσως να ένιωσες μια μη αναμενόμεη και σίγουρα δυσάρεστη πίεση.

Τώρα όσον αφορά το οικονομικό. Τα παραδείγματα που σου δώθηκαν δεν ήταν πετυχημένα μέχρι στιγμής (sorry παιδιά) για να καταλάβεις τι λέγανε. Το θέμα δεν είναι αν έχεις μια καινούργια Ferrari και δεν την κυκλοφορείς λόγω έλειψης χρημάτων αλλά να πάρεις ένα όμορφο γλυκό, χαριτωμένο σκυλάκι και να μην του δίνεις ούτε νερό ούτε τροφή γιατι δεν έχεις ούτε καλά καλά για σένα. Τα ψαράκια δεν μπορούν να έρθουν να κλάψουν στην αγγαλιά σου και να σε κοιτάνε με τα τεράστια εκφραστικά τους μάτια, αλλά σε διαβεβαώ πως υποφέρουν το ίδιο. Και σίγουρα δεν το θέλεις. Έτσι δεν είναι?

Για να μην σε κουράζω, οι επιλογές που έχεις είναι οι εξής:

- μας θεωρείς όλους κολημένους αυταρχικούς γερόλες και συνεχίζεις με 1 ή 2 χρυσόψαρα στην γυάλα σου ή σε μια 20-30 λιτ. Σίγουρα πολύ σύντομα θα έχεις δυσάρεστα αποτελέσματα.

- επιστρέφεις τα χρυσόψαρα, και δοκιμάζεςι να φτιάξεις ένα μικρό ενυδρειάκι με μονομάχο, γαρίδες ή ότι άλλο είναι κατάλληλο για τα λίτρα σου. Εδω θα βρεις όση γνώση και βοήθεια θα χρειαστείς.

- αφήνεις για λιγο το χόμπυ, ασχολείσαι με τα μαθήματά σου και αργότερα το ξαναξεκινάς με καλύτερες προοπτικές επιτυχίας, τέλος

- βάζεις μαι αγγελία στο forum για τεχνική βοήθεια και σίγουρα θα βρεθούν 4-5 λεβέντες Αθηναίοι να βοηθήσουν -_- μια κορασίδα σε ανάγκη και αγοράζοντας μόνον τα τζάμια να φτιάξετε ένα κατάλληλο ενυδρείο με ελάχιστο κόστος. Ή μπορεί να βρεις κάτι έτοιμο από κάποιο παιδί στο forum αν βάλες μια ανάλογη αγγελία. Αν μάθω πως δεν προσφέρθηκε κανένας :D θα στείλω Θεσαλονικιό.

Φυσικά φίλτρο και φωτισμός ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ με φτηνές επιλογές ή προμήθεια μέσω του forum.

Για όλα τα παραπάνω, σκέψου δυο πράγματα:

- Όλοι αυτοί που ασχοληθήκαν με το πρόβλημα σου έχουν κάνει πολλά λάθη στο παρελθόν αλλά σήμερα διατηρούν 1,2 5, 10 ενυδρεία ο καθένας με 10άρες ψάρια εύκολά ή δυσκολότερα.

- Ξόδεψαν (μπορεί να πει κανείς σπατάλησαν αλλά θεωρώ πως οι περισσότεροι πιστεύουν πως επένδυσαν) αρκετό απο το χρόνο τους για να σε γλυτώσουν απο τα δικά τους λάθη και έτσι και να γλυτώσεις έξοδα και στεναχώριες και τα ζωντανά να μην υποφερουν. Αν και δεν σε γνωρίζουν θέλουν το καλό σου.

Ελπίζω να μάθω σύντομα νέα σου για το τι έκανες.

Σου εύχομαι ειλικρινά καλή τύχη,

Κων/νος

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια των παραπάνω δες εδώ:http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=66069

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω και γω μια δοκιμή:

Στέλλα,

εδώ και 40 λεπτά διάβασα ολόκληρο το θέμα που είχες ανοίξει και όλους τους διαλόγους με τα υπόλοιπα παιδιά. Καταλαβαίνω πως σου αρέσουν τα χρυσόψαρα και γενικά όλα τα ζωάκια.Αυτό είναι καλό. Εγώ λατρεύω ότι ζωντανό και ευτυχώς που είμαι παντρεμένος γιατι αλλιώς θα έκανα το σπίτι ζωολογικό κήπο στο πι και φι.

Καταλαβαίνω ακόμη οπως στα 18 και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μακρυά από το σπίτι θέλεις να κάνεις το δικό σου και δυσκολεύεσαι να ακούσεις 10-20 άγνωστους που σου λένε όλο όχι και όχι. Σε διαβεβαιώ πως οι περισσότεροι (αφήνουμε και ένα στατιστικό περιθώριο λάθους πάντα :D - αλήθεια τι σπουδάζεις? ) θέλουν το καλό σου αλλά και το καλό των ψαριών μιας και όσοι ασχολούμαστε με το χόμπυ δεν κρίνουμε την αξία των ζωντανών απο την τιμή τους αλλά τα θεωρούμε ισάξια με ΟΛΑ τα άλλα ζωντανά.

Θα μπορούσα να είμαι πατέρας σου λόγω ηλικίας, αλλά άκουσε με σαν ένα φίλο που πίνουμε καφέ μαζί στην παραλία στην Θεσσαλονίκη. : πολύυυυυυυ χαλαρααααααα

Τα ψαράκια υποφέρουν στις συνθήκες που τα έχεις. Αυτό είναι σίγουρο και πιστεύω πως δεν το θέλεις.

Ακόμη και ένα χρυσόψαρο λόγω μεγάλης επιβάρυνσης του περιβάλλοντος του (πολύ σκατό βρε παιδί -_- μου ) δεν θα ευημερούσε στο ενυδρείο των 20-30 λιτ που λές να πάρεις και αδιαμφησβήτητα σε αυτό που έχεις. Αυτή την στιγμή που μιλάμε, οι ακαθαρσίες των 2 μικρών αυτών ψαριών μέσω του κύκλου του αζώτου έχουν γίνει αμμωνία και τους καίνε τα βράγχια. Κοίταξε τα και σκέψου πως κάθε αναπνοή τους τα καίει στα βράγχια και στα πνευμόνια, όπως εσένα και εμένα θα έκαιγαν οι καπνοί αν είμασαν παγιδευμένοι σε ένα φλεγόμενο κτήριο. Και η λέξη κλειδί έδώ είναι : παγιδευμένοι.

Απο όσο μπόρεσα να καταλάβω τι άνθρωπος είσαι, δεν θα ήθελες ηθελημένα να υποβάλεις τα ψαράκια σου σκόπιμα σε ένα τέτοιο συνεχές μαρτύριο. Τα παιδιά στο forum το γνωρίζουν αυτό και γι αυτό ίσως να ένιωσες μια μη αναμενόμεη και σίγουρα δυσάρεστη πίεση.

Τώρα όσον αφορά το οικονομικό. Τα παραδείγματα που σου δώθηκαν δεν ήταν πετυχημένα μέχρι στιγμής (sorry παιδιά) για να καταλάβεις τι λέγανε. Το θέμα δεν είναι αν έχεις μια καινούργια Ferrari και δεν την κυκλοφορείς λόγω έλειψης χρημάτων αλλά να πάρεις ένα όμορφο γλυκό, χαριτωμένο σκυλάκι και να μην του δίνεις ούτε νερό ούτε τροφή γιατι δεν έχεις ούτε καλά καλά για σένα. Τα ψαράκια δεν μπορούν να έρθουν να κλάψουν στην αγγαλιά σου και να σε κοιτάνε με τα τεράστια εκφραστικά τους μάτια, αλλά σε διαβεβαώ πως υποφέρουν το ίδιο. Και σίγουρα δεν το θέλεις. Έτσι δεν είναι?

Για να μην σε κουράζω, οι επιλογές που έχεις είναι οι εξής:

- μας θεωρείς όλους κολημένους αυταρχικούς γερόλες και συνεχίζεις με 1 ή 2 χρυσόψαρα στην γυάλα σου ή σε μια 20-30 λιτ. Σίγουρα πολύ σύντομα θα έχεις δυσάρεστα αποτελέσματα.

- επιστρέφεις τα χρυσόψαρα, και δοκιμάζεςι να φτιάξεις ένα μικρό ενυδρειάκι με μονομάχο, γαρίδες ή ότι άλλο είναι κατάλληλο για τα λίτρα σου. Εδω θα βρεις όση γνώση και βοήθεια θα χρειαστείς.

- αφήνεις για λιγο το χόμπυ, ασχολείσαι με τα μαθήματά σου και αργότερα το ξαναξεκινάς με καλύτερες προοπτικές επιτυχίας, τέλος

- βάζεις μαι αγγελία στο forum για τεχνική βοήθεια και σίγουρα θα βρεθούν 4-5 λεβέντες Αθηναίοι να βοηθήσουν -_- μια κορασίδα σε ανάγκη και αγοράζοντας μόνον τα τζάμια να φτιάξετε ένα κατάλληλο ενυδρείο με ελάχιστο κόστος. Ή μπορεί να βρεις κάτι έτοιμο από κάποιο παιδί στο forum αν βάλες μια ανάλογη αγγελία. Αν μάθω πως δεν προσφέρθηκε κανένας :D θα στείλω Θεσαλονικιό.

Φυσικά φίλτρο και φωτισμός ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ με φτηνές επιλογές ή προμήθεια μέσω του forum.

Για όλα τα παραπάνω, σκέψου δυο πράγματα:

- Όλοι αυτοί που ασχοληθήκαν με το πρόβλημα σου έχουν κάνει πολλά λάθη στο παρελθόν αλλά σήμερα διατηρούν 1,2 5, 10 ενυδρεία ο καθένας με 10άρες ψάρια εύκολά ή δυσκολότερα.

- Ξόδεψαν (μπορεί να πει κανείς σπατάλησαν αλλά θεωρώ πως οι περισσότεροι πιστεύουν πως επένδυσαν) αρκετό απο το χρόνο τους για να σε γλυτώσουν απο τα δικά τους λάθη και έτσι και να γλυτώσεις έξοδα και στεναχώριες και τα ζωντανά να μην υποφερουν. Αν και δεν σε γνωρίζουν θέλουν το καλό σου.

Ελπίζω να μάθω σύντομα νέα σου για το τι έκανες.

Σου εύχομαι ειλικρινά καλή τύχη,

Κων/νος

Ποοοοοοσο με καταλαβαινεις ! Ολα αυτα που ειπες ισχυουν! Δεν ανφισβητω κανενα απο αυτους που με συμβουλευουν ουτε τους αγνοω..ισα ισα περνω στα σοβαρα οτι μου λενε απλα δεν το καταλαβαινουν. Νομιζουν οτι θελω το κακο των ψαριων μου αλλα κανω οτι καλυτερο μπορω για να εχουν ενα χωρο να κινουνται και ενα καθαρο ενυδριακι που συντομα μαζευοντας λεφτα θα το επεκτινω.. μαλον δεν καταλαβες ενα πραγμα για αυτο ας το παρω απο την αρχη.. εχω 6λιτρο και πηρα 15λιτρο μεχρι να παρω 60λιτρο χαχαχαχα τα εβαλα σε μεγαλυτερο ενυδριο μεχρι να μετακομισουν οριστικα και μεχρι να μαζεψω και αλλα χρηματα γιατι οι καιροι οπως ξερεις ειναι δυσκολοι για ολους μας !Συντομα θα ανεβασω και φωτογραφιες να δειτε πως τα ειχα αρχικα και πως τωρα [βασηλιαδες τους εχω]! Δεν μου φαινονται να υποφερουν μπορει οπως λες να τ κανουν αλλα δεν δειχνουν κατι τετοιο.. με το που βλεπουν την μορφη μου κοντα στο τζαμι η της συμφοιτητριας μ τρελενονται και πανε περα δωθε στο τζαμι για να τα ταισουμε ! ξεφυγα ε?! χαχαχαχα! τελος παντων το επομενο μου βημα ειναι να τους παρω μεγαλο ενυδριο το εχω ταξει στον εαυτο μου ! Δεν θελω να υποφερουν γιατα αν υποφερουν αυτα 1 εγω θα υποφερω 10 ! Με βοηθισες πολυ και ψυχολογικα και με συμβουλεψες θα τα κρατησω κ τα 2 γιατι ειναι κριμα να τα επιστρεψω στο βρωμιαρικο το πετ σοπ αφου θα τους αγορασω και μεγαλη γυαλα [ελπιζω να εχω δικιο κ να μην πεταχτει κανενας αλλος και με παρεξηγησε] !

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν βάζε κανένα κόμα και καμια τελεία για να μπορούμε να παρακολουθούμε τι εννοείς ακριβώς. :D

Το πρόβλημα είναι τι θα κάνουν τα ζωντανά όσ μαζεύεις χρήματα. Στο pet shop που λες, μπορεί να υπάρχει συνωστισμός αλλά υπάρχει οξυγόνο και φίλτρανση. Και αυτά είναι που μετράνε πολύ περισσότερο.

Πάντως δεν βλέπω να σου αλλάζουμε γνώμη, και επιμένεις να κρατήσεις και τα δυο ζωντανά στο 15άρι χωρίς φίλτρο και οξυγόνο.

Δρομολόγησε την πρόταση μας για το diy ενυδρείο και βάλε σήμερα κιόλας μια αγγελία για ένα κατάλληλο μεταχειρισμένο ενυδρείο στο forum.

Μέχρι να γίνει ένα απο τα δύο, προσπάθησε να προμηθευτείς (μπορεί και να σου δανείσει κάποιος για ένα διάστημα) ένα κατάλληλο φίλτρο και βρες μαι λύση για τα λίτρα σου. Δεν ξέρω,πάρε ένα μεγάλο πλαστικό κουτί αποθήκευσης απο το ΙΚΕΑ αντι για ενυδρείο και μετά βάζεις μέσα ρούχα. -_- Λύσε όμως το θέμα των λίτρων ΑΜΕΣΣΑ.

(ΠΡΟΣΟΧΗ: όχι θερμοστάτη εκει μέσα)

Ελπίζω να κατάλαβες καλύτερα τώρα τι ενοούσα πιο πάνω.

Κράτα μας ενήμερους,

Κ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι ειναι το μπολι.. =[ τα ψαρια μετα απο ποσες μερες να μπουν? να μπουν τωρα αυριο σε κανα μηνα οταν θα εχει στρωσει το φιλτρο ποτε? η αεραντλια προς το παρον δεν χρειαζεται αφου δεν υπαρχουν ψαρια στο ενυδριο ελπιζω να μην παθει τπτ το φιλτρο επειδη την εχω βγαλει και αντι για αερα απο την αντλια βγαινει νερο..! Θελω μια σειρα..! ΠΧ. βαζεις ψαρια με αναμενο το φιλτρο τα αλλαζεις καθημερινα κτλ.! για να μην γινομαι και εγω κουραστικη ! Ευχαριστω !

1. Πηγαίνεις σε ένα μαγαζί (pet shop) και αγοράζεις το σκεύασμα Nitrivec. (3-5 ευρω).

2. Ακολουθείς πίστα τις οδηγίες χρήσεως που υπαρχουν στο μπουκάλι στα ελληνικά. ( για να μη σε ταλαιπωρω λέει σε 24 ώρες βάζεις ψάρι).

3. Μην βάζεις το σωληνακι στο φιλτρο. Απλα την έξοδο του φιλτρου, βάλτην ψηλά στην επιφάνεια μέχρι να δεις να κάνει κυμματακια, χωρίς να σε παίρνει τα αυτιά.

4. 2 φορές την εβδομάδα, άλλαζε μια παλάμη νερο.

Δεν έχει νόημα παιδια να λέμε όλοι μας ( μεν και δε) τα ίδια και τα ίδια. Η φίλη μας έχει φτιάξει ένα πλάνο στο μυαλό της και μένει εκει. Ας σεβαστούμε την άποψη της και ας της ευχηθούμε καλη τύχη. :D

Η κατάληξη μπορει να είναι, το πάθημα που έγινε μάθημα, αλλα όλοι μας περάσαμε απο εκει. Έτσι θα είναι μια ακομα στο club -_-

ΥΓ. Φίλη μου, πολλοί μπορει να πέσουν να με φάνε για αυτές τις οδηγίες, που παρόλο που είναι σωστές απο την μεριά των εταιριών, εμείς δεν τις προτείνουμε. Για τους δικούς σου όμως λόγους βιάζεσαι ( δικαίωμα σου είναι φυσικα), οπότε ακολούθησε τες -_-

Link to comment
Share on other sites

To θεμα μπορει να κλεισει τα ψαρια επεστρεψαν στο πετ σοπ.. [απο ελενη συμφοιτητρια στελλας ] Ευχαριστουμε για τις συμβουλες που τοσες μερες διαβαζουμε απο εσας που δειχνετε ενδιαφερον οι σκεψεις της στελλας [προσθετω] ηταν και δικες μου οποτε τα λαθη τα καναμε μαζι.. Με τα ψαρια θα ασχοληθουμε οταν μαζεψουμε λεφτα για ενυδριο παντως κριμα το 15λιτρο 40 ευρω το πηραμε και δεν γεμισε ποτε ... :Dκαι παλι ευχαριστουμε + να σας πληροφορισω οτι τα ψαρακια πηγαν σε ενα καλο πετ σοπ στις σερρες με φιλτρα στα ενυδρια τ κτλ. τους πληρωσαμε 10 ευρω για να τα κρατησουν σε ενυδριακι για 1 μηνα μεχρι να μαζεψουμε λεφτα οποτε περιμενετε νεα μας σε κανα μηνα .. καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Το 15λιτρο δεν παει τζαμπα,αν θελετε μπορειτε να το φτιαξετε ενα ομορφο μονομαχοενυδρειο που ειναι πιο ευκολο και πιο φθηνο απο ενυδρειο με χρυσοψαρα.Σκεφτητε το :D

Link to comment
Share on other sites

Ελένη και Στέλλα, μην στεναχωριέστε. Να ξέρετε πως κάνατε το σωστό. Μόλις είσαστε έτοιμες τα ξαναλέμε. Μέχρι τότε διάβασμα στην σχολή ΚΑΙ στο AZ. :D

Κων/νος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...