Jump to content

Αποσταγμένο νερό από κλιματιστικό;


Recommended Posts

Χαίρετε παίδες, ρωτάω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη χρήση του νερού που αποβάλουν αυτές οι συσκευές στα ενυδρεία μας είτε για αναπλήρωση είτε για ενυδρεία μαλακού νερού(όσο μπορεί να βγάλουν από τις συσκευές) είτε ακόμα για reef...(μην με βρίσετε αν είναι βλακεία...)

Την ιδέα την πήρα από τον κολλητό μου που χρησιμοποιεί νερό και από της δυο συσκευές για τα σαρκοφάγα φυτά του...

Να αναφέρω για όσους δεν το γνωρίζουν ότι το νερό που αποβάλουν αυτές οι συσκευές είναι αποσταγμένο...

Link to comment
Share on other sites

εαν εκανες αναζητηση θα εβλεπες εκτος του οτι εχει συζητηθει αρκετα το θεμα,πως αν και απιονισμενο το συγκεκριμενο νερο ειναι εντελως ακαταλληλο για χρηση σε ζωντανους οργανισμους πασης φυσεως,ακομη και για τα φυτα του φιλου σου.( ο οποιος κανει διπλο κακο στα φυτα του εκτος απο το μολυσμενο νερο τους στερει και πολυ βασικα ιχνοστοιχεια).

το νερο του αιρ κοντισιον εχει παθογονους και πολλους αλλους ακαταλληλους οργανισμους προερχομενους απο τον μολυσμενο αερα,ενω αυτο του στεγνωτηριου περιεχει ουσιες απο τα απορυπαντικα και μαλακτικα που περιεχουν τα ρουχα που εχουν πλυθει...

επισης το νερο το απιονισμενο των σουπερ μαρκετ ειναι αποκλειστικα για σιδερωμα αφου δεν γνωριζουμε απο τι ειδους επεξεργασια περναει και σαφως δεν ειναι καταλληλο για ζωντανους οργανισμους.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως τα σαρκοφάγα φυτά χρειάζονται απιονισμένο.

Από air codition λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα για τα φυτά.

Για ενυδρείο δεν θα το δοκίμαζα όπως και του super market.

Όταν μέτρησα του super ήταν στα 28 ΤDS... όχι και πολύ απιονισμένο δλδ..

Του air codition όμως ήταν παραδόξως πολύ χαμηλό...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με όλα όσα είπε ο klaz παραπάνω περί αναζήτησης στο forum, ακαταλληλότητας νερού από κλιματιστικό ή στεγνωτήριο αλλά θα κρατήσω κάποιες επιφυλάξεις για την ακαταλληλότητα του απιονισμένου νερού που χρησιμοποιούμε για σιδέρωμα. Δε γνωρίζουμε αν προκαλεί προβλήματα στα ψάρια μας. Πολλοί το χρησιμοποιούν για χρόνια στα ενυδρεία τους χωρίς κάποιο πρόβλημα. Κάποιοι άλλοι (λιγότεροι) αναφέρουν προβλήματα από τη χρήση του χωρίς όμως κανείς να μπορεί να αποδείξει κάτι. Υπάρχουν βέβαια και δύο άλλα θέματα που αφορούν το απιονισμένο-συσκευασμένο νερό που κατά τη γνώμη μου δε το καθιστούν ελκυστικό για χρήση σε ενυδρείο.

Το πρώτο είναι το οικονομικό, καθώς με μακροχρόνια χρήση σε μέτριου μεγέθους ενυδρεία, είναι ασύμφορη σε σχέση με μια οικονομική Α/Ο.

Το δεύτερο είναι ο τρόπος αποθήκευσης και μεταφοράς τους, καθώς όπως και τα εμφιαλωμένα θέλουν αποθήκευση σε σκιερό μέρος χωρίς υψηλές θερμοκρασίες πράγμα που δεν είμαι και τόσο σίγουρος αν τηρούνται.

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο είναι ο τρόπος αποθήκευσης και μεταφοράς τους, καθώς όπως και τα εμφιαλωμένα θέλουν αποθήκευση σε σκιερό μέρος χωρίς υψηλές θερμοκρασίες πράγμα που δεν είμαι και τόσο σίγουρος αν τηρούνται.

Και πιθανότατα για αυτό λαμβάνω υψηλές μετρήσεις στο ΤDS στο συσκευασμένο.. :D

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω κι εγώ από την μεριά μου κάτι για το απεσταγμένο.

Εγώ συνήθιζα να βάζω το νερό που μάζευα από το κλιματιστικό στο αυτοκίνητο και στους καθαριστήρες. Αλλά ένας μηχανικός μου είπε ότι το νερό μέσα έχει σκόνες κι άλλα κι έτσι το σταμάτησα. Αλήθεια, ψέματα δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...