Jump to content

νιτρικα μηδεν???


Recommended Posts

εδω και ενα μηνα περιπου με εχει ταλαιπωρησει η ιδεα του οτι ολος δια μαγειας τα νιτρικα μου απο 10ppm μηδενιστικαν... αποφασισα να φτιαξω μειγμα kno3 για να αυξησω κατα αυτον τον τροπο τα νιτρικα μου... τα φωσφορικα μου ειναι 0.5ppm - 0.7ppm ποσα πρεπει να ειναι τα no3 για να μην εχω αλγεις? υπαρχει καποιος υπολογισμος ωστε να φτιαξω ενα μπουκαλι 500ml με kno3 για diy λιπασμα kno3??

Link to comment
Share on other sites

λοιπον προσεχε παρα πολυ γιατι εγω την επαθα....

Αν εχεις βαλει τυρφη η οποιοδηποτε αλλο τυπου buffer akoma kai 5 kila kno3(Νιτρικό Κάλιο) να ριξεις το πολυ να φτασεις στα 5 ppm, ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 5ppm !!! αυτα που σου δειχνει το τεστ....γιατι ειναι σαχλαμαρες!!! ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΤΑ ΤΕΣΤ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΗΣ SERA ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΓΩ οταν εχεις χρησιμοποιησει οποιοδηποτε buffer η τυρφη!!!![/b]Γιαυτο προσεχε!!!!

Αν εχεις τυρφη η οτιδηποτε αλλο buffer που εχεις ριξει μην τολμησεις να βασιστεις στα τεστ γιατι θα καταντησεις οπως εμενα που το ξαναστηνω απο την αρχη και εχοντας χασει 3 κοπαδια ψαρια!!!!!!

Τωρα για να ανεβασεις τα νιτρικα σου χημικα αν και μετα απο αυτο που επαθα δεν το εγκρινω....

KNO3 Νιτρικό Κάλιο (Potassium Nitrate) (Γιά έλειψη NO3)

Σε 500ml νερού διαλύουμε 82gr KNO3 ( ΔΗΛ 5 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΣΟΥΠΑΣ ΚΑΙ 3/4 ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΓΛΥΚΟΥ). Κάθε ml αυτού του διαλύματος προσθέτει 1ppm νιτρικά (nitrate) γιά κάθε 100lt νερού του ενυδρείου.

Λάβε υπόψιν οτι η μεγιστη διαλυτοτητα του ΚΝΟ3 ειναι τα 36gr ανά 100ml

Αν εχεις μικρο ενυδρειο ταιζοντας παραπανω τροφη απο οση ριχνεις τωρα και βγαζοντας τα κερατοφυλλα αν εχεις θα ανεβουν μονα τους σιγα-σιγα, αν εχεις μςγαλο οπως εγω δηλ γυρω στα 250 λιτρα τοτε δεν ξερω....κιεγω αναρωτιεμαι πως χωρις χρηση χημικων μπορω να το ανεβασω!!!!

Link to comment
Share on other sites

και απο που βγαινει το συμπερασμα οτι δεν λειτουργουν τα τεστ της sera;

το οτι εχεις χασει 3 κοπαδια ψαρια δεν σημαινει οτι φταιει το τεστ στης sera.ελαχιστο ταισμα παραπανω θα στα ανεβασει σιγα-σιγα προσοχη ομως στην αμωνια.

Link to comment
Share on other sites

και απο που βγαινει το συμπερασμα οτι δεν λειτουργουν τα τεστ της sera;

το οτι εχεις χασει 3 κοπαδια ψαρια δεν σημαινει οτι φταιει το τεστ στης sera.ελαχιστο ταισμα παραπανω θα στα ανεβασει σιγα-σιγα προσοχη ομως στην αμωνια.

Αν διαβασεις τι επαθα πριν 1 εβδομαδα που το δημοσιευσα εδω θα καταλαβεις

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=67803

Νιτρικα μου εδειχνε 0!!! και co2 25 ppm με kh 4!!! ola ta test της sera...εκππληκτικη σειρα!!!

Παιρνω κιεγω μια σακουλα και φτιαχνω το μιγμα...(ειπα να ξεκινησω με τα νιτρικα αφου πειναγανε τα φυτα και δεν αποροφουσαν το co2)

Αμ δε???

Το ριχνω και δεν παιρνω ουτε 1 ppm, ριχνω διπλη δοση , παλι τιποτα, ριχνω μισο κιλο σκονη αδιαλυτη, τιποτα 0 τα νιτρικα μου, ριχνω 1 κιλο τιποτα,

την επομενη ημερα ριχνω αλλο 1 κιλο τιποτα , αγοραζω ενα τεστ καινουριο λεω μην τυχον και το προηγουμενο ηταν ελαττωματικο παλι 0!!! τα νιτρικα, ριχνω αλλα 3 κιλα και μολις εφασα τα 3-4 ppm,

Na μην τα πολυλογουμε μετα απο 9 κιλα κνο3 μολις εδειξε τα 5 ppm!!!! kai φυσικα την επομενη βρηκα τις γαριδες απολιθωματα και 9 ψαρια νεκρα

Την επομενη αν και αλλαξα τα 3/4 του ενυδρειου και αλλα 6 νεκρα μεχρι που το αλλαξα ολο 2 φορες εχασα αλλα 2 αλλα σταθεροποιηθηκε η κατασταση και ολα αυτα χωρια που πνιγηκα 3 μερες στην αλγη ακομα και με σκεπασμενο το ενυδρειο χωρις καθολου φως και εχασα και 2 φυτα!!!!

Τωρα μετα απο 1 εβδομαδα αρχιζουν παλι καπως να μπαινουν τα πραγματα σε μια ταξη και επανασταθεροποιειται χαρη στην δουλεια των υπολοιπων φυτων εναπομειναντων ψαριων και του βιολογικου της αντλιας που σηκωσε το βαρος σχετικα γρηγορα!!!.

Αρα τι εχεις να μου πεις για τα χαζοτεστ της σερα???

Βεβαια εμαθα οτι δεν λειτουργουν οταν εχεις ριξει buffer και εγω καθε αλλαγη νερου εβαζα λιγο ph down αλλα καπως αργα το εμαθα αυτο και πολυ επιπονα.

Na μην σου πω οτι αυτο το τεστ για το co2 κλεινοντας τελειως τη μπουκαλα co2 μου εδειχνε 25 μοναδες !!!

Μιλαμε για εκπληκτικης ακριβειας τεστ που με αυτα μπορεις να ξεκληρισεις καθε ενυδρειο που επιβουλευεσαι χαριζοντας τα τεστ σε αυτους που ζηλευεις τα ενυδρεια τους....

Ειναι κατι παραπανω απο σιγουρο οτι μετρωντας με αυτα τα τεστ χανεις καθε επιθυμια ενασχολησης με το ενυδρειο αφου βαση των αποτελεσματων τους βγαινεις <<ufo>> ....

Εγω με νιτρικα 0 και διοξειδιο 25 pm χωρις παροχη co2 ενιωσα καπως!!!!

Έγινε επεξεργασία - KOSTASGAVALAS
Link to comment
Share on other sites

Τα Νιτρικα μου εξαφανίστηκαν ως δια μαγείας και δεν ξέρω και το λόγο δεν έχω κερατοφυλο η κάτι άλλο που να τραβάει τα Νιτρικα τόσο πολυ... Επίσης δε χρησιμοποιώ κάποιο μπαφερ η κάτι άλλο χημικό. Θα το προσεξω πολυ στην αρχη για τα υωσφορικα που έχω ποσά Νιτρικα πρέπει να έχω;;; Με κουταλιες πως θα τα υπολογισω τα γραμμάρια;;;

Link to comment
Share on other sites

Τα Νιτρικα μου εξαφανίστηκαν ως δια μαγείας και δεν ξέρω και το λόγο δεν έχω κερατοφυλο η κάτι άλλο που να τραβάει τα Νιτρικα τόσο πολυ... Επίσης δε χρησιμοποιώ κάποιο μπαφερ η κάτι άλλο χημικό. Θα το προσεξω πολυ στην αρχη για τα υωσφορικα που έχω ποσά Νιτρικα πρέπει να έχω;;; Με κουταλιες πως θα τα υπολογισω τα γραμμάρια;;;

Τα nitrates ΝΟ3 πρέπει να είναι >5 και < ή =15 το ιδανικο ειναι 10-15...εστσι τουλαχιστον εχω διαβασει αλλα θελω να το επιβεβαιωσει και καποιος πιο εμπειρος...

πρεπει να φτιαξεις το μιγμα οπως σου ειπα για να διαλυθει σωστα και ομοιομορφα και με ακριβα το κνο3...μην το ριξεις σκετο με κουταλακι....

Link to comment
Share on other sites

καθε ποτε προσθετουμε απο το μειγμα στο ενυδρειο? δηλαδη τι δοσολογια εχει??? πχ καθε εβδομαδα??

Link to comment
Share on other sites

καθε ποτε προσθετουμε απο το μειγμα στο ενυδρειο? δηλαδη τι δοσολογια εχει??? πχ καθε εβδομαδα??

1/6 ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΣΚΕΥΑΣΜΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΚΝΟ3 ειναι αρκετο για το ενυδρειο σου 3 φορεσ τη βδομαδα....προσοχη με 1/6 σε διαστημα 1 βδομαδας θα δεις...αν ανεβει καλως αν οχι θα το κανεις 1/4 που ετσι σιγουρα θα ανεβει...

Προσοχη οχι αποτομες αλλαγες.... με ρεγουλα...

Link to comment
Share on other sites

Σε 500ml νερού διαλύουμε 82gr KNO3 ( ΔΗΛ 5 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΣΟΥΠΑΣ ΚΑΙ 3/4 ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΓΛΥΚΟΥ). Κάθε ml αυτού του διαλύματος προσθέτει 1ppm νιτρικά (nitrate) γιά κάθε 100lt νερού του ενυδρείου.

Λάβε υπόψιν οτι η μεγιστη διαλυτοτητα του ΚΝΟ3 ειναι τα 36gr ανά 100ml

Ακριβώς έτσι είναι

Και για να το επεκτείνω λιγάκι

Σε 500ml νερού διαλύουμε 82gr KNO3

οπότε 1 ml στα 100 λίτρα ενυδρείο 1 ppm

οπότε 1 ml στα 200 λίτρα ενυδρείο 0.5 ppm

οπότε 1 ml στα 300 λίτρα ενυδρείο 0.34 ppm

Οπότε αν θέλουμε +5 ppm στο ενυδρείο μας των 100 λίτρων προσθέτουμε 5 ml ζουμί

Ενώ αν το ενυδρείο μας ήταν 200 λίτρων θα προσθέταμε 10 ml ζουμί

Τα nitrates ΝΟ3 πρέπει να είναι >5 και < ή =15 το ιδανικο ειναι 10-15...εστσι τουλαχιστον εχω διαβασει αλλα θελω να το επιβεβαιωσει και καποιος πιο εμπειρος...

Ναι έτσι είναι

Να συμπληρώσω οτι ανάλογα με την φυτομάζα και τα είδη των φυτών υπάρχει και διαφορετική απορρόφηση του KΝΟ3

Που σημαίνει οτι αν μετά απο κάθε μέτρηση λείπουν για παράδειγμα 5ppm ΝΟ3 τότε η απορρόφηση είναι της τάξεως των 5ppm.

Αν μετά από κάθε μέτρηση λείπουν 10ppm τότε η απορρόφηση ειναι 10ppm και συμπληρώνουμε ανάλογα 10ppm KNO3.

καθε ποτε προσθετουμε απο το μειγμα στο ενυδρειο? δηλαδη τι δοσολογια εχει??? πχ καθε εβδομαδα??

Μπορείς να κάνεις εβδομαδιαίο πρόγραμμα ή και ημερήσιο

Η μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα δύο ειναι οτι στο ημερήσιο ΔΕΝ περισσεύει ΚΝΟ3 για τις άλγες.

Εννοείτε οτι τα φυτά το απορροφούν όλο.

Στο εβδομαδιαίο πάντα περισσεύουν μερικά ppm για την άλγη.

Όμως η άλγη δεν τρέφεται μόνον με ΝΟ3.

Οπότε πρέπει να υπάρχει ισορροπία σε νιτρικά, φωσφορικά, σίδηρο και τα υπόλοιπα ιχνοστοιχεία.

Και όπως είπε και ο φίλος KOSTASGAVALAS "Προσοχη οχι αποτομες αλλαγες.... με ρεγουλα..."

ΥΓ.

Και με τα σωστά τεστ μέτρησης

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μου ειναι 100 λιτρα και εφτθαξα το παραπανω μειγμα... εβαλα 5μλ ζουμι μια ς και για αρχη εχω 0 νιτρικα... ποτε πρεπει να κανω την πρωτη μετρηση??? τα φωσφορικα μου ειναι 0,5.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά κάποτε που είχα φυτά χρησιμοποιούσα αυτό εδώ

Calculator

Σχεδόν πάντα οι τιμές Kno3 κτλ μου έβγαιναν σωστές. βέβαια δεν είχα buffer τοτε

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι ακριβως λαθος εκανα...σε 500ml εβαλα περιπου 90gr (σκαρτα) KNO3 (ΜΕΤΡΗΜΕΝΟ ΜΕ ΖΥΓΑΡΙΑ)... εβαλα 5 ml απο το diy δτο ενυδρειο και τωρα μετραω 10ppm... σε νιτρικα... επομενως η δοσολογια μου εμενα μου βγηκε... 1μλ-2ppm επομενως 0,5ml-1ppm σε νιτρικα...

γνωριζεται καθε ποτε πρεπει να κανω μετρησεις??? θεωρω οτι στην αρχη πρεπει να κανω καθε μερα.... τα φωσφορικα επηρρεαζονται αοπ την παροχη kno3???

Link to comment
Share on other sites

η τα τεστ μου τα εχουν παιξει η εγω... μετρησα 2 φορες σημερα φωσφορικα και μου λεει 0,25ppm...ηθελα να δω αν εχω την αναλογια 1:15. πως γινεται να μειωθηκαν??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...