Jump to content

ξαφνικο θωλομα νερου


Recommended Posts

καλημερα φιλοι μου . αντιμετωπισα χθες κατι αναπαντεχο σε 100ρι ενυδριο που τρεχει απροβληματιστα εδω και εναμιση χρονο . σαββατο βραδυ ολα καλα . κυριακη μεσημερι το νερο ειχε γεινει ασπρο σαν γαλα . αποτελεσμα δυο σκαλαρια και δυο μελανοταινιες νεκρα . εβαλα σε κουβα με φρεσκο νερο τα ψαρακια που την ειχαν γλυτωσει . το αδεισα , το ξεπλυνα δυο φορες για να φυγει η ασπριλα καθαρισα οτι μπορουσα , το ξαναγεμισα και εβαλα παλι τα ψαρια μεσα αφου δεν ειχα καπου αλλου να τα φιλοξενησω . οι μετρησεις στο "γαλα " εδειξαν αμωνια σχεδον μηδενικη και νιτρικα περα απο καθε οριο . η τελευταια αλλαγη νερου ειχε γινει την τριτη . το μονο που εκανα το σαββατο πριν δημιουργηθει το προβλημα ηταν η προσθηκη τεσσαρων λιτρων απιονισμενου νερου ( συμληρωμα λωγω εξατμισης ) . καποια ιδεα για το τι μπορει να συνεβει ? οι πρωινες μετρησεις ηταν μηδενικες ολες . δεν ξερω αν εχει μεινει καθολου βιολογια ..... μετραω με υγρα τεστ

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνεις βακτηριδια στις αλλαγές ;

Σε στρωμενο ενυδρειο δεν χρειαζονται να βαλει βακτηρια.

Καθε ποτε καθαριζεις το φιλτρο?

Πριν δεν ειχες τοσα πολλα νιτρικα?και ξαφνικα ανεβηκαν?Μηπως υπατχουν παιδια και κατι επεσε μεσα?Γιατι ετσι οπως τα λες ,μου φενετε πολυ παραξενα τα πραγματα. :D

Link to comment
Share on other sites

Σε στρωμενο ενυδρειο δεν χρειαζονται να βαλει βακτηρια.

Καθε ποτε καθαριζεις το φιλτρο?

Πριν δεν ειχες τοσα πολλα νιτρικα?και ξαφνικα ανεβηκαν?Μηπως υπατχουν παιδια και κατι επεσε μεσα?Γιατι ετσι οπως τα λες ,μου φενετε πολυ παραξενα τα πραγματα. :D

Τα βακτηριαδια τα αναφέρω γιατί Υπάρχει μια συγκεκριμένη μάρκα που Όταν τα ρίχνεις αναφέρει στις οδηγίες ότι προκαλεί θολωμα απο 2 εώς 24 ώρες (νομίζω είναι της tetra) δεν θυμάμαι ακριβώς αν είναι αυτη η μάρκα

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηριαδια τα αναφέρω γιατί Υπάρχει μια συγκεκριμένη μάρκα που Όταν τα ρίχνεις αναφέρει στις οδηγίες ότι προκαλεί θολωμα απο 2 εώς 24 ώρες (νομίζω είναι της tetra) δεν θυμάμαι ακριβώς αν είναι αυτη η μάρκα

Εχεις δικιο τα βακτηρια θολωνουν το νερο,αλλα ο φιλος ανεφερε οτι το ενυδρειο του ειναι 1,5 χρονον και ξαφνικα θολωσε.Οποτε θα πρεπει να ειχε αυτην την εμπειρια,κατι αλλο ειναι αλλα δεν ξερω να πω τι ακριβως.Αυτο που με προβληματιζει ειναι η ξαφνικη ανοδος των νιτρικων,οπως λεει,και το θολωμα του νερου.

Ας περιμενουμε να μας πουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να μας πει τι ρουτίνα ακολουθεί στις αλλαγές και πως καθαρίζει τα φίλτρα και τι ρίχνει μέσα στο ενυδρειο . Πάντως πολύς κόσμος ακολουθεί τις οδηγίες στα σκευάσματα και ρίχνει βακτηριδια συνέχεια μετα απο αλλαγές νερού η μια φορά το μήνα

Άμα έβαζε και καμία Φωτο

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς να πρόκειται για bacterial bloom. Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ να δεις σχετικά θέματα.

:D

Εαν ειναι bacterial bloom,βαλε μια αεραντλια να δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερον . το γνωριζω το θωλομα απο βακτηρια αλλα δεν μιλαμε για κατι τετοιο . το νερο ειχε γινει σαν γαλα . η ορατοτητα του ηταν το πολυ πεντε εκατοστα . δεν εβγαλα φωτο πανω στον πανηκο μου . το πρωτο που σκευτηκα ηταν να ξεφορτωθω αυτο το πραγμα και να σωσω οτι μπορω . φυσικα τωρα που το σκευτομαι απλα προς γνωση μια φωτο θα ηταν καλη .

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω το απιονισμένο να είχε πρόσθετο άρωμα... ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερον . το γνωριζω το θωλομα απο βακτηρια αλλα δεν μιλαμε για κατι τετοιο . το νερο ειχε γινει σαν γαλα . η ορατοτητα του ηταν το πολυ πεντε εκατοστα . δεν εβγαλα φωτο πανω στον πανηκο μου . το πρωτο που σκευτηκα ηταν να ξεφορτωθω αυτο το πραγμα και να σωσω οτι μπορω . φυσικα τωρα που το σκευτομαι απλα προς γνωση μια φωτο θα ηταν καλη .

Αν είναι σα γάλα τότε είναι bacterial bloom που αναφέρθηκε πιο πάνω κανε αναζήτηση να δεις πως διορθώνεται η κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

οχι . τιποτα περισσοτερο και τιποτα λιγοτερο απο αυτα που κανω εδω και εναμισι χρονο

Link to comment
Share on other sites

Μηπως υπατχουν παιδια και κατι επεσε μεσα?

Σκέψου το λίγο αυτό...Προσωπικά την έχω πατήσει,ευτυχώς όχι πολύ άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει παιδι αλλα πρωτον ειναι μεγαλο και δευτερον ελειπε τις μερες που εγινε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...