Jump to content

Καλή αρχή!!!


Recommended Posts

Καλημέρα,

Πάντα ήταν το όνειρο μου να έχω ενα ενυδρείο και επιτέλους ήρθε η ώρα...

Βρίσκομαι στη φάση του στρωσίματος εδώ και 14 μέρες και νομίζω ότι σιγά σιγά πρέπει να βάλω και ψαράκια..

Έχω ενυδρείο 100lt περίπου με ψεύτικα λουλούδια και εδω και δύο εβδομάδες του έχω προσθέσει βακτήρια (special blend) για τα οποία έχω διαβάσει τα καλύτερα, και pro-dechlorinator της kent marine...

Η θερμοκρασία είναι σταθερή στους 25ο C και το φίλτρο δουλεύει ρολόι...

Το επόμενο βήμα είναι να μετρήσω με τεστ το νερό και να προχωρήσω στο να βάλω ψαράκια;;;;

Και αν ναι ποιά ψάρια μου προτείνετε για αρχή;;;;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

Περιμένω με πολύ ενθουσιασμό.... :P

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.και καλως ηρθες.

διαβασε πολυ προσεχτικα παρακατω

στρωσιμο νεου ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και τις πρώτες συμβουλές.. Η αλήθεια είναι πως ήθελα από την αρχή αληθινά φυτά αλλά φοβήθηκα ότι θα είναι πιο δύσκολο για αρχή να στηθεί το όλο περιβάλλον.. Μου προτείνετε δηλαδή να βάλω και μερικά φυτά και μετά ψάρια;;; Να περιμένω μια εβδομάδα ακόμα να ρυθμιστεί και η αμμωνία;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.......\

Ήρθα πάλι αυτήν τη φορά πιο ανανεωμένος και εγώ όπως και το forum..... Ελπίζω να το χαρούμε όλοι και εμείς οι νεώτεροι σε αυτό το χόμπι πολύ παραπάνω.....

Ευτυχώς φίλε Δημοσθένη έχω βάλει χαλαζιακή άμμο... Κατά λάθος βέβαια αλλά ευτυχώς....Για φωτισμό έχω 2 λάμπες Econoline της Aquael των 11W... Σήμερα αγόρασα και κερατόφυλλο και ανούμπια (δε ξέρω αν το λέω σωστά). Πήρα και τεστ για το νερό (σε υγρή μορφή) για NO2 kai NH4.. Μου είπε το παιδί στο μαγαζί πως δε χρειάζεται κάτι άλλο για αρχή...

Να κάνω μετρήσεις από αύριο στο νερό με σκοπό από μεθαύριο να βάλω και τα πρώτα ψαράκια;;;

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.......\

Ήρθα πάλι αυτήν τη φορά πιο ανανεωμένος και εγώ όπως και το forum..... Ελπίζω να το χαρούμε όλοι και εμείς οι νεώτεροι σε αυτό το χόμπι πολύ παραπάνω.....

Ευτυχώς φίλε Δημοσθένη έχω βάλει χαλαζιακή άμμο... Κατά λάθος βέβαια αλλά ευτυχώς....Για φωτισμό έχω 2 λάμπες Econoline της Aquael των 11W... Σήμερα αγόρασα και κερατόφυλλο και ανούμπια (δε ξέρω αν το λέω σωστά). Πήρα και τεστ για το νερό (σε υγρή μορφή) για NO2 kai NH4.. Μου είπε το παιδί στο μαγαζί πως δε χρειάζεται κάτι άλλο για αρχή...

Να κάνω μετρήσεις από αύριο στο νερό με σκοπό από μεθαύριο να βάλω και τα πρώτα ψαράκια;;;

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!

Ακομα ειναι πολυ νωρις για ψαρια.Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?

Απο τεστ θα χρειαστεις για αρχη και για no3

Link to comment
Share on other sites

Τρέχει 16 μέρες και του έχω βάλει και τρεις φορές βακτήρια special blend......

Link to comment
Share on other sites

Τρέχει 16 μέρες και του έχω βάλει και τρεις φορές βακτήρια special blend......

Εχεις ακομα...υπολογισε σε 2 βδομαδες περιπου θα εισαι ετοιμος για ψαρια.Αυτο θα στο δειξουν οι μετρησεις αλλα περιπου τοσο περνει η μεθοδος με τα βακτηρια.

Οσο για την αμμο και χαλικακι να ειχες βαλει παλι θα μπορουσες να φυτεψεις.Ελπιζω την ανουμπια να την εχεις δεσει σε πετρα η ξυλο γιατι δεν φυτευεται

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δέσει κάπου αλλά θα το κάνω.... Το κερατόφυλλο μου είπαν απλά πρέπει να το αφήσω στο βυθό αλλά πήγε και πιάστηκε σε ένα πλαστικό λουλούδι που έχω,.. Δε μένει στο βυθό... Οκ πάντως δεν έχω πρόβλημα να περιμένω για τα ψαράκια αρκεί να φτιάξω ένα καλό περιβάλλον για αυτά...

Ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη....

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δέσει κάπου αλλά θα το κάνω.... Το κερατόφυλλο μου είπαν απλά πρέπει να το αφήσω στο βυθό αλλά πήγε και πιάστηκε σε ένα πλαστικό λουλούδι που έχω,.. Δε μένει στο βυθό... Οκ πάντως δεν έχω πρόβλημα να περιμένω για τα ψαράκια αρκεί να φτιάξω ένα καλό περιβάλλον για αυτά...

Ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη....

Το κερατοφυλλο συνηθος το αφηνουμε να επιπλεει,ειναι δυσκολο να φυτευτει και νομιζω οτι δεν βγαζει καν ριζες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...