Jump to content

μόλις το έστεισα!!!!


Recommended Posts

συμφερετε εκει... εδω 5,50

εχεις δίκιο το λεει για 12 μηνες θα την ανοιξω αυριο και αν ειναι θα παω να πάρω από αλλου.

παντως δεν υπάρχει αλλο πρόβλημα αφου είναι ληγμένη εκτος του ότι μπορεί να μην δουλέυετε?

βασικα κατι πέτρες θέλω να κολλησω μεταξύ τους

Κανένα άλλο πρόβλημα. Η συγκεκριμένη είναι λίγο ακριβότερη από τις άλλες αλλά είναι μια κλάση ανώτερη ποιοτικά. Προχωράς κανονικά. Δεν νομιζω να έχεις πρόβλημα, αλλά καλού-κακού δοκίμασέ την πρώτα κάπου και τεστάρησε και σε πόση ώρα θα σκληρήνει. Είναι από τις γρήγορες (σχετικά).

τελικά με την σιλικόνη όλα ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο σκεύασμα μπορείς να το βάζεις όσο συχνά θέλεις μια και δεν έχει παρατηρηθεί κάποια αρνητική συνέπεια απο παρατεταμένη χρήση!

Μόνο στην τσέπη σου κάνεις κακό όχι στα ψάρια!

Προτείνετε η χρήση του κατα τον καθαρισμό των βιολογικών υλικών του φίλτρου και κατά την αλλαγή μέρους αυτών!

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

thnks kouzman....

εβαλα και 2 ψαρακια

και έχω παρατηρησει το εξής το ένα κυνηγάει συνέχεια το άλλο γιατι????

και το ένα έχει μια μαυρη βούλα

και μια άλλη ερώτηση τη ειναι αρσενικα ή θυληκά? τι ράτσα είναι πώς τα ξεχωριζω αρσενικα θυληκα?

:thumbup::(:(:thumbup::welcome::thumbup::thumbup:

post-2595-1165431283_thumb.jpg

post-2595-1165431325_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια που πήρες είναι τα Barbus και είναι γνωστά για την κακή συνήθεια που έχουν να δαγκώνουν τις ουρές των άλλων ψαριών!

http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/tigbarb.htm

http://freshaquarium.about.com/cs/cyprinids2/p/tigerbarb.htm

Μεταξύ τους (σε ένα μικρό κοπάδι) είναι πιο άνετα και αρκετά δραστήρια, ενώ παράλληλα εκτονώνουν την ενέργεια τους το ένα στο άλλο!

Μην βάλεις κάποιο άλλο είδος μια και ενδεχομένως να έχει κακό τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως τα ιδια εχω και εγω!! (Λέω δυστυχως γιατι απο to pet shop μου τα δωσαν για ημι-επιθετικα)!Αυτα ομως ειναι full-attack!! Oλη την ωρα κυνηγιουνται! Ευτυχως μεχρι σημερα δεν εχουμε τραυματισμους!!Ειδικα το ενα που ειναι πιο μικρο απο τα αλλα δεν το αφηνουν στην ησυχια του!!!

Link to comment
Share on other sites

καλή φάση και εμένα στο pet shop μου είπανε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τα άλλα και για να ηρεμήσουνε να βάλω κανα 2 ακόμα :welcome: το βλέπω αν δεν μπορώ να βάλω άλλα να τα πέρνει πίσω :thumbup:

anyway τηα κάνω μια δοκιμή σε λιγες μέρες που θα βάλω άλλα και αν δώ τσαμπουκάδες θα τα πάω πισω...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις σκοπό να βάλεις ένα κοπάδι τέτοια σου προτείνω να τα δώσεις πίσω μια και δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις έστω και λίγο πρόβλημα!

Μόνο αν καταφέρεις να τα συνδυάσεις με κάποιο αρκετά γρήγορο είδος έχεις ελπίδες αλλά και πάλι το στρες που θα προκαλούν είναι αρκετό!

Ξανασκέψου πριν τα συνδυάσεις με κάποιο άλλο είδος!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μια ερώτηση

αν στο ενυδρείο έχουμε βάλει ψάρια μπορούμε να βάζουμε nitrivec αν χρειάζετε?

βεβαιως, αν και απο καποιο σημειο και μετα θα ειναι ασκοπο.

επειτα, μετα απο καθε αλλαγη νερου

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις σκοπό να βάλεις ένα κοπάδι τέτοια σου προτείνω να τα δώσεις πίσω μια και δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις έστω και λίγο πρόβλημα!

Μόνο αν καταφέρεις να τα συνδυάσεις με κάποιο αρκετά γρήγορο είδος έχεις ελπίδες αλλά και πάλι το στρες που θα προκαλούν είναι αρκετό!

Ξανασκέψου πριν τα συνδυάσεις με κάποιο άλλο είδος!

Δευτέρα πρωί πρωί τα πάω πίσω γιατι όπως πάνε κοντεύουν να στρεσάρουν και εμένα :thumbup: κοιτάω το ενυδρείο και αγχόνομαι :welcome:

ευχαριστώ για τις πληροφορίες...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως τα ιδια εχω και εγω!! (Λέω δυστυχως γιατι απο to pet shop μου τα δωσαν για ημι-επιθετικα)!Αυτα ομως ειναι full-attack!! Oλη την ωρα κυνηγιουνται! Ευτυχως μεχρι σημερα δεν εχουμε τραυματισμους!!Ειδικα το ενα που ειναι πιο μικρο απο τα αλλα δεν το αφηνουν στην ησυχια του!!!

μόνο τέτοια έχεις στο ενυδρείο σου ή τα έχεις με άλλο είδος? και τα έχεις καιρό?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα με 2 τιγρακια, 1 κλοουν και 1 silver shark στις 27/10.Λογω επιθετικοτητας μεταξυ των τιγρακιων,(κλοουν και silver shark δεν πειραζουν,ουτε τα πειραζουν) εβαλα αλλα δυο τιγρακια στις 31/10.Στις 16/11 το ενα τιγρακι απεβιωσε (απο αυτα που ειχα βαλει στις 31/10) .Τωρα εχω 3 και κυνηγιουνται μεταξυ τους! το κακο ειναι οτι το ενα ειναι πολυ μεγαλυτερο και τρομοκρατει τα αλλα 2! Χτες εβαλα 4 corydoras,1 πλεκο,2 λαμπεο αλμπινο οποτε περιμενω να δω συμπεριφορα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα pet shop κανουν επιστροφες??

δεν ξέρω αν κάνουν όλα εδώ πάντως λόγω επαρχίας που λίγο πολύ γνωριζόμαστε (ότι και να κάνουμε μαθένετε αμέσως) κάνουν επιστροφές, αν και πιστεύω ότι και αλλού θα κάνουν αν τους τα πάς σε σύντομο χρονικό διάστημα και τους κάνεις και κανα παράπονο πχ μου έδωσες τιγράκια για κοινωνικά και τέτοια...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν κάνουν όλα εδώ πάντως λόγω επαρχίας που λίγο πολύ γνωριζόμαστε (ότι και να κάνουμε μαθένετε αμέσως) κάνουν επιστροφές, αν και πιστεύω ότι και αλλού θα κάνουν αν τους τα πάς σε σύντομο χρονικό διάστημα και τους κάνεις και κανα παράπονο πχ μου έδωσες τιγράκια για κοινωνικά και τέτοια...

ακριβώς! :welcome:

αρκετά είναι αυτά που σου τα παίρνουν πίσω και στα κάνουν αντικατάσταση(ειδικά αν είσαι τακτικός πελάτης)..αρκεί να είναι σε εύλογο χρονικό διάστημα και τα ψαράκια να είναι υγιή..

Link to comment
Share on other sites

ειναι σπαστικό να τρώγονται μεταξύ τους, εγώ ειχα καποτε ενα μονομάχο μαζι με ενα black ghost (απο αγνοια του μαγαζιού) και ο μονομάχος σε μια φάση εμεινε με τη μισή ουρά... αναγκάστηκα να τα χωρίσω, ευτυχώς ο μονομάχος εβγαλε καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

ωραια μερα ειχε σήμερα ξημέρωσε καλά σηκώθηκα τάισα (έπεσε λίγο τροφή παραπάνω) τα ψαράκια μου το νερό διαυγές ωραίο μέχρι που ήρθα σπίτι από την δουλειά και βλέπω το νερό θαμπό :thumbup::thumbup: τι θα μπορούσε να φταίει άραγε? τι θέλει να πεί ο ποιητής? :welcome::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες εριξες λιγο περισσοτερη τροφη τι εννοεις;Εαν η τροφη που εριξες ηταν πολυ και δεν

καταναλωθηκε απο τα ψαρια μαλλον αυτο φταιει για την θολουρα.Κανε μια αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό δουλεύει το ενυδρείο σου?

Γιατί αν κατάλαβα καλά από τις ημερομηνίες των μυνημάτων σου, δεν έκανες στρώσιμο ?????

Link to comment
Share on other sites

τελικά δεν τα τάισα απο εκείνη την ημέρα και σήμερα και άλαξα νερό ένα 20% το νερό είναι και πάλι ok!!! :thumbup:

το ενυδρείο με ψάρια δουλεύει απο τις 6 του μήνα, στήθηκε στις 26-11 και στις 29 άλαξα φίλτρο

μετρήσεις τώρα δεν μπορώ να κάνω δεν έχω τα τεστ και ούτε το pet-shop που ψωνίζω έχει τώρα

ευχαριστώ για τις οδηγίες... :welcome::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...