Jump to content

400 Λίτρα Για Αρχή Reloaded


Recommended Posts

καλησπέρα!

Το ενυδρείο μου είναι καθ' οδών και μιας και είμαι τελείως noob με το θέμα θα ήθελα να ακούσω γνώμες από ανθρώπους με εμπειρία.

τον διάκοσμο του ενυδρείου τον έχω φανταστεί - αποφασίσει.. θέλω να χρησιμοποιήσω πέτρα ξύλο και φυτά σε έναν αρμονικό συνδυασμό.

Προτεραιότητα μου είναι τα ψάρια που θα φιλοξενήσω να έχουν μια ευχάριστη-σωστή ζωή με φροντίδα ώστε να μου το ανταποδίδουν με το ανάλογο θέαμα.

Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι η επιλογή ψαριών.

θα παραθέσω μια λίστα με αυτά που μου αρέσουν πολύ (όχι όλα γιατι δεν θα έχει τέλος η λίστα )και θα ήθελα την γνώμη σας.

ακόμη αν γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω λεπτομέρειες για τα ψάρια του γλυκού νερού σαν αυτή που έχει το forum αλλά με περισότερα είδη θα με βοηθούσε πολύ.

μιας και δεν έχω καταλήξει σε ψάρια μην τρομάξετε αν δείτε είδη διαφορετικών συνθηκών και περιοχών.

1 Trigonostigma heteromorpha

2 Hemigrammus erythrostigma

3 Hypancistrus zebra γνωρίζω οτι τα συγκεκριμένα είναι ακριβά αλλα σε μια λογικά τσιμπημένη τιμή θα τα προτιμούσα

4 Pelvicachromis Pulcher

5 Pterygoplichthys joselimaianus

6 Danio margaritatus

7 Bicolour Shark

8 Blood Red Gourami

9 Brachygobius Doriae

αυτά στο περίπου... και μια τελευταία ερώτηση το ενυδρείο έχει διαστάσεις 1.50 50 65 κατα πόσο μπορώ να έχω 2 κοπαδάκια μέσα και σε τι αριθμό

ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή να ευχηθώ!

Το ενυδρειο ειναι μεγάλο οποτε εχεις αρκετες επιλογες!

Απο τα λεγομενά σου νομίζω ενα κοινονικό φυτεμένο θα σε κάλυπτε!

Ριξε μια ματια στα ενυδρεια μελών να πάρεις ιδέες!

Link to comment
Share on other sites

Ρε πατριωτη ,γιατι δεν ειπες οτι εισαι ο φιλος του Ηλια? :D Τωρα γιναμε 6 ακουαζωνιστες στο νησι.Το μπολι σε περιμενει,οποτε εισαι ετοιμος,και οτι αλλο χρειαστεις,το παραρτημα του aqua zone της Σαντορινης ειναι παρον. :bigemo_harabe_net-53:

Link to comment
Share on other sites

Kixlidatosείμαι under cover!!! kanw new post mpas k vgalw akri!!

Γραφε σε παρακαλω μονο μικρα ελληνικαsmile.png .

Το ενυδρειο σου εχει μηκος,αλλα και υψος αρκετα καλο.Τα σκαλαρια σου αρεσουν;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τους λατινικούς χαρακτήρες... τώρα τσεκάρω τα σκαλάρια και τα γκουράμις που μου πρότεινε ο rastafarian στο νέο ποστ που έκανα. Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...