Jump to content

Φωτογραφία


Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, όταν βγάζουμε μια φωτογραφία τα ψαράκια,

πρέπει να χρησιμοποιούμε το φλασ?

Τι γίνεται με αυτή την περίπτωση, τα ενοχλεί, τα τρομάζει ή τα αφήνει παντελώς αδιάφορα;;;

Δεν έχω παρατηρήσει τα δικά μου να δείχνουν ότι ενοχλούνται, αλλά πάλι δεν ξέρω και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος, αφού δεν πρόκειται να μου το πουν....

Το έχει ψάξει κανένας σας;;;

Υ.Γ. Δεν είμαι σίγουρος ότι το postαρα στη σωστή κατηγορία, οπότε αν κάποιος αρμόδιος κρίνει το αντίθετο ας κάνει τα απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όταν χρησιμοποιούμε το φλας, αυτό κάνει αντανάκλαση στο τζάμι και "χαλάει" τη φωτογραφία. Τουλάχιστον εγώ που είμαι άσχετος, αυτό παθαίνω.

Έτσι φωτογραφίζω με τα φώτα του ενυδρείου που στην περίπτωσή μου είναι αρκετά (1watt/lt) και αφού έχω φροντίσει να σκοτεινιάσω το δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

η φωτογράφηση ενυδρείου είναι αρκετά ειδική λόγω του θέματος της.

θα προσπαθήσω σε λίγες γραμμές να σε βοηθήσω.

βασικά πάντα το φλας θα αντανακλά στο τζάμι χωρίς να πετυχαίνει την αποστολή του δηλ να φωτίσει το θέμα μας.

έτσι βάζουμε την μηχανή μας στο NO FLASH

σε ψηφιακή μηχανή αλλά και σε αναλογική που μας επιτρέπει ρυθμίσεις επιλέγουμε ταχύτητα άνω του 1/250 και αντίστοιχο διαφραγμα ( ανάλογο του φωτισμού μας).

Αν τώρα το φως δεν είναι αρκετό μπορούμε σε ψηφιακή μηχανή να αυξήσουμε τη ρύθμιση ISO μέχρι και στο 400 ενώ σε αναλογική μηχανή μπορούμε να αγοράσουμε ένα φιλμ 400ISO που είναι πιο κατάλληλο για συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

Στην περίπτωση που η μηχανή δεν δέχεται ρυθμίσεις , τραβάμε στην θέση AUTO με κλειστό το φλάς και πάλι με προτίμηση στα 400ISO.

ειδικά σε ψηφιακή είναι καλύτερο να μην διαλέγουμε AUTO WHITE BALANCE αλλά την ρύθμιση FLUORESCENT

η ακόμα καλύτερα αν μπορούμε ρυθμίζουμε την μηχανή στα kelvin που βγάζει η λάμπα μας.

τέλος καλό είναι να μην κυνηγάμε το θέμα αλλά να κάνουμε traping κλειδώνοντας την στοχεύσει μας και τα εστίαση και φωτομετρηση (focus & exposion lock) σε ένα σημείο που ξέρουμε ότι θα περάσει το ψάρι, και CLICK :angry2: .

όσο για το αν ενοχλούνται τα ψάρια με το φλας δεν ξέρω γιατί πάντα τα βγάζω χωρίς φλας.

ελπίζω να βοήθησα

<_<

Link to comment
Share on other sites

φως του ενυδρειου, σκοτεινο δωματιο και κλικ!

Χωρις φλας, στρεσάρει τα ψαρια

Ευχαριστώ,

αυτό ήθελα να μάθω.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, όταν βγάζουμε μια φωτογραφία τα ψαράκια,

πρέπει να χρησιμοποιούμε το φλασ?

Κανόνας φωτογράφησης για ενυδρεία με ψηφιακές μηχανές

Αν ο φωτισμός στο ενυδρείο ειναι αρκετός τότε δεν τραβάμε με φλας

Αν δεν εχουμε αρκετό φωτισμό στο ενυδρείο τοτε χρησιμοποιούμε φλας εξωτερικό με καλώδιο και το τοποθετούμε πάνω απο το ενυδρείο.

Αν αυξήσουμε το ISO ενδέχεται να παρουσιάσει θόρυβο η φωτογραφία μας υπό μορφή κουκίδων

Αυτό το κάνουμε μόνον οταν δεν εχουμε άλλη λύση.

Η ρύθμιση FLUORESCENT δεν μας βγαζει πάντοτε το σωστό χρωματικό αποτέλεσμα γιατί ολες οι λάμπες φθορίου δεν είναι ίδιες.

Καλό ειναι στην περίπτωση που δεν μας βγαίνει το σωστό χρωματικό αποτέλεσμα να ρυθμίζουμε το white balance

manual.

Link to comment
Share on other sites

Κανόνας φωτογράφησης για ενυδρεία με ψηφιακές μηχανές

Αν ο φωτισμός στο ενυδρείο ειναι αρκετός τότε δεν τραβάμε με φλας

Αν δεν εχουμε αρκετό φωτισμό στο ενυδρείο τοτε χρησιμοποιούμε και το τοποθετούμε πάνω απο το ενυδρείο.

Αν αυξήσουμε το ISO ενδέχεται να παρουσιάσει θόρυβο η φωτογραφία μας υπό μορφή κουκίδων

Αυτό το κάνουμε μόνον οταν δεν εχουμε άλλη λύση.

Η ρύθμιση FLUORESCENT δεν μας βγαζει πάντοτε το σωστό χρωματικό αποτέλεσμα γιατί ολες οι λάμπες φθορίου δεν είναι ίδιες.

Καλό ειναι στην περίπτωση που δεν μας βγαίνει το σωστό χρωματικό αποτέλεσμα να ρυθμίζουμε το white balance

manual.

σωστα τα ιδια λεμε με μια διαφορα.

τα 400 iso ουτε σε αναλογικη ληψη αλλα σιγουρα ουτε και σε ψηφιακη δεν βγαζουν κοκο .

αυτο γιατι στα μεν φιλμ η τεχνολογια εχει ξεπαρασει αυτα τα φαινομενα στη δε ψηφιακη γιατι η σημερινες πια μηχανες με τις αναλυσεις τους εχουν και αυτες ξεπαρασει τα φαινομενα θορυβου σε τετοιες ευαισθησιες.

οσο για το "φλας εξωτερικό με καλώδιο" μαλλον δεν απυθυνεται σε ερασιτεχνη, προσωπικα ουτε και εγω δεν εχω καστει να καων τετοια ληψη μια και το αφλασο με καλυπτει. <_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...