Jump to content

Μέτρηση Nh4, No3, No2, Με Μηχάνημα?


Recommended Posts

παιδιά καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος - και πολύ περισσότερο αν χρησιμοποιεί - αν υπάρχει κάποιο μηχάνημα που να μπορεί κάποιος να μετρήσει τις τιμές του νερού του ενυδρείου του (τουλάχιστον τις βασικές όπως NH4, NO3, NO2).

Εγώ πχ έχω πάρει ένα μηχανηματάκι (της πλάκας μου φαίνεται, αλλά τέλος πάντων :P ), που μετράει pH και την θερμοκρασία του νερού. Δεν έχω δει όμως κάπου κάτι παρόμοιο για τα υπόλοιπα στοιχεία (που τώρα μετράω με υγρά τεστ).

Έχει κανείς καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Ότι θέλεις θα το βρεις εδώ..... http://www.americanmarineusa.com/

...χρήματα υπάρχουν?

Link to comment
Share on other sites

...χρήματα υπάρχουν?

κάτι υπάρχει, αλλά κάθε μέρα που περνάει λιγοστεύει ... :D :D

και άμα λες και στην γυναίκα "κόψε κάτι, ΔΝΤ έχουμε" κι αυτή σε βλέπει να αγοράζεις digital meter για ΝΟ3, εκεί έχουμε πρόβλημα ! :P

ευχαριστώ για το προτινόμενο site.

Έγινε επεξεργασία - raeziel
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει, κατά την γνώμη μου,σε καμία περίπτωση να δώσεις ένα τέτοιο ποσό για μετρήσεις τις οποίες όταν το ενυδρείο πάρει τον δρόμο του, δεν θα μετράς ποτέ ή θα μετράς μόνο όταν παρατηρήσεις κάτι το ανησυχητικό (πχ ένα άρρωστο ψάρι). Για τον αριθμό των μετρήσεων που θα χρειαστείς σε βάθος χρόνου, σε καλύπτουν απόλυτα τα υγρά τεστ.

:)

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Πολύ σωστή η παρατήρηση του Κωστή
Link to comment
Share on other sites

όντως οι τιμές των μηχανημάτων είναι από τσιμπημένες έως αρκετά ακριβές (τουλάχιστον για την δική μου τσέπη).

οπότε, υγρά τεστ και τίποτε άλλο. (όμως, με αυτό το τεστ της API για το ΝΟ3 , θα μας ξεραθεί το χέρι στο τέλος) :D

Link to comment
Share on other sites

όντως οι τιμές των μηχανημάτων είναι από τσιμπημένες έως αρκετά ακριβές (τουλάχιστον για την δική μου τσέπη).

οπότε, υγρά τεστ και τίποτε άλλο. (όμως, με αυτό το τεστ της API για το ΝΟ3 , θα μας ξεραθεί το χέρι στο τέλος) :D

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...