Jump to content

τεστ αμμωνίας ή νιτρωδών ή νιτρικών


Recommended Posts

Μπορεί κάποιο από τα τεστ αμμωνίας ή νιτρωδών ή νιτρικών (της Sera) να βγάλει τελείως λάθος αποτελέσματα και συγκεκριμένα να μου δείχνει ότι η αμμώνια είναι 10mg/l και νιτρώδη 16,5mg/l και τα αποτελέσματα αυτά είναι 3 εβδομάδες τώρα και ούτε τα έχω πρόβλημα με τα ψάρια μου αλλά και χρησιμοποιώ ένα χημικό (Prime της Seachem) για να τα ρίξω στο φυσιολογικό, το μόνο που μου μένει είναι να κάνω τεστ μέχρι και στο νερό της βρύσης για να δω αν έχει και εκεί πρόβλημα!!!! <_<

το ενυδρείο είναι της τάξεως των 25 λίτρων και το έχω 2 μήνες και μισό.

Του έχει τύχει κανενός κάτι τέτοιο ενώ βλέπει ότι το ενυδρείο “δεν έχει κανένα πρόβλημα” να του βγαίνουν τέτοια προβλήματα?????

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα τεστ έχουν λήξει? Κάνε τα τεστ στο νερό της βρύσης σου. Αν σου βγάζει τα ίδια πέτα τα, αν όχι τότε ψάξε να δεις και με άλλα τεστ αν όντως έχεις τέτοιες τιμές στο ενυδρείο σου...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχουν λήξη έχουν ακόμη 7 χρόνια, μήπως όταν φτάνουν στο τέλος (αδειάζουν) αλλάζουν τα αποτελέσματα αλλάζουν τα συστατικά τους δεν ξέρω και εγώ τι να πω

Link to comment
Share on other sites

μήπως το λίπασμα κάνει τίποτα περίεργα και παραποίει το αποτέλεσμα η κάποιο άλλο χημικό που είναι για να τονώσει τα χρώματα στα ψάρια, δεν ξέρω τι να πω, έκανα τεστ και στο νερό της βρύσης και είχα πρόβλημα.

Λες και το φίλτρο δεν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχουν λήξη έχουν ακόμη 7 χρόνια, μήπως όταν φτάνουν στο τέλος (αδειάζουν) αλλάζουν τα αποτελέσματα αλλάζουν τα συστατικά τους δεν ξέρω και εγώ τι να πω

Ασχετα απο την ημερομηνία λήξεως

Η sera εχει μεγάλη αστοχία υλικού.

Καλύτερα να προτιμήσεις άλλο υγρό τεστ.

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

μήπως το λίπασμα κάνει τίποτα περίεργα και παραποίει το αποτέλεσμα η κάποιο άλλο χημικό που είναι για να τονώσει τα χρώματα στα ψάρια, δεν ξέρω τι να πω, έκανα τεστ και στο νερό της βρύσης και είχα πρόβλημα.

Λες και το φίλτρο δεν υπάρχει

Αν σου εβγαλε πρόβλημα και το νερο της βρύσης, τότε ειναι για πέταμα τα τεστ σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...