Jump to content

Γενικη Καθαριωτητα(Αλλαγη Υποστρωμμα)


Recommended Posts

Εφοσον εχεις μεσα ψαρια ,και μετρας αμμωνια η νιτρωδη κανεις καθημερινες αλλαγες ,εως οτου πιασεις 0.

Στρωμενο ενυδεδρειο ειναι αυτο που μετρας μονο λιγα νιτρικα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φιλε κατσε λιγο γιατι εγω προσωπικα εχω μπερδευτει.

Πες μου λιγο,ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου και τι μετρησεις εχεις.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 4 χρονων αλλα

εκανα αλλαγη στο υποστρωμμα επισης αλλαξα υλικα στο φιλτρο μου γενικα το ξαναεστισα απο την αρχη.

Εβαλα σιποραχ στο φιλτρο+ τα παλια σφουγγαρια

εβαλα λιπασμα και νεο υποστρωμμα (χαλικι1-2)

πηρα 4 φυτα

Το μονο που αφησα ειναι ενα παλαιο φυτο που ειχα 2 χρονια ενα κοματι ξυλο και κατι πετρεσ και 3 κουβαδεσ νερο απο το στρωμενο ενυδρειο + τα παλαια σφουγγαρια (τα οποια για 20 ωρεσ ηταν εκτοσ ενυδρειου δεν στεγνοσαν δεν τα επλυνα με νερο απο την βρυση

μετα απο μια μερα θολοσε τωρα σχεδον εφυγε η θολουρα

αλλα μυριζει

Link to comment
Share on other sites

μετρησεισ σημερα το πρωι θερμοκ. 25 gh 17 kh 17 ph 8.2 no2 0 no3 0.2 με τεστ στικ

Link to comment
Share on other sites

εκτοσ απο λιπασμα TetraPlant CompleteSubstrate 5,8 kγ και υποστρομα νεο εβαλα και μια ριζα μεγαλη

Link to comment
Share on other sites

Με ολα αυτα που εκανες ,κατεστρεψες την βιολογια που ειχες.τωρα να κανεις καθημερινες μετρησης και αλλαγες νερου,προσθετοντας παντα τα αντστοιχα βακτηρια ,εφοσον εχεις ψαρια μεσα,Η γνωμη μου ειναι ,επιγοντος να βρεις μπολι.

Link to comment
Share on other sites

απο που λεσ τι μπορει να ειναι μπολι

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι που δεν εχεις νιτρωδη,αλλα πιστευω το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο και τωρα πρεπει να εχει αμμωνια,και σε δευτρερη φαση θα εμφανιστουν τα νιτρωδη.Οποτε παρε τεστ και για αμμωνια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακου τωρα τι εχει γινει.Το ενυδρειο μας πιανει παντου βιολογια,στο φιλτρο,στα τζαμια,στα χαλικια,παντου.Εσυ με την αλλαγη που εκανες πεταξες ενα πολυ μεγαλο ποσοστο της βιολογιας σου.Αλλαξες χαλικι και βιολογικο υλικο και τα εκανες ολα με τη μια.Η θολουρα ειναι απο το ανακατεμα που εκανες και θα φυγει σιγα σιγα.Αμμωνια μετρας?Αν εχεις αμμωνια κανε καθημερινες αλλαγες μεχρι να μηδενιστει και ριξε και βακτηρια

Link to comment
Share on other sites

απο που λεσ τι μπορει να ειναι μπολι

Ειναι η λασπη και βιολογικο υλικο ,που μπορει να σου δωσει ενας φιλος απο εδω μεσα.κανε μια αγγελια ,και μπορει να βρεις και στην γειτονια σου.

Link to comment
Share on other sites

οι αλλαγεσ πρεπει να ειναι μεγαλεσ πανω απο 50%??

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω κατι,οταν αλλαξες χαλικι και εβαλες και υποστρωμα,ειχες αδειασει ολο το νερο?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

ναι!! γιατι δεν ηθελα να μπερδεψω

λιπασμα TetraPlant CompleteSubstrate 5,8 kγ και υποστρομα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου για να μην μπερδευομαστε,υποστρωμα ειναι το λυπασμα.Δηλαδη εχεις ανακαταψει υποστρωμα και χαλικι μαζι η εχεις βαλει μια στρωση υποστρωμα και απο πανω το χαλικι?

Link to comment
Share on other sites

οι αλλαγεσ πρεπει να ειναι μεγαλεσ πανω απο 50%??

Παρε πρωτα τεστ αμμωνιας τωρα.Και εαν βρεις κανε τωρα το 60% αλλαγη.Αυριο εαν επεσε η αμμωνια ,κανεις 40% αλλαγη,μεχρι να πεσει στο 0

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου για να μην μπερδευομαστε,υποστρωμα ειναι το λυπασμα.Δηλαδη εχεις ανακαταψει υποστρωμα και χαλικι μαζι η εχεις βαλει μια στρωση υποστρωμα και απο πανω το χαλικι?

εχω βαλω μια στρωση υποστρωμα και απο πανω το χαλικι

Link to comment
Share on other sites

Παρε πρωτα τεστ αμμωνιας τωρα.Και εαν βρεις κανε τωρα το 60% αλλαγη.Αυριο εαν επεσε η αμμωνια ,κανεις 40% αλλαγη,μεχρι να πεσει στο 0

οκ μολισ σχολασω αυτο θα κανω

Link to comment
Share on other sites

Αααααα γιατι ετσι οπως το εγραψες πριν με τρομαξες...

Αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι επειδη αλλαξες πολλα την ιδια στιγμη εχασες πολυ βιολογια και τωρα δεν μπορει να σηκωσει τους ρυπους των ψαριων σου.Κανε αλλαγες για να πεσει η αμμωνια στο μηδεν,ριχνε βακτηρια και ταιζε λιγοτερο μεχρι να μηδενιστει.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

οκ αυτο θα κανω αν εχω αμμωνια

οσο αφορα την μυρωδια που σασ ελεγα πιο πανω??

Link to comment
Share on other sites

καπωσ ασχημα κλεισουρα μολισ ανοιγω το καπακι

Link to comment
Share on other sites

οκ για να δουμε τι θα δουμε

ευχαριστω πολυ παντωσ για ολα τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...