Jump to content

Γενικη Καθαριωτητα(Αλλαγη Υποστρωμμα)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σας

Λοιπον εκανα οσα μου ειπατε παραπανω και εχω να σας πω οτι

ειναι η 4η μερα μετα την μεγαλη αλλαγη μονο η μυρωδια εμεινε λιγο (μαλλον απο την ριζα την οποια δεν επλυνα πριν βαλω μεσα στο ενυδρειο)

1)θολομα σχεδον εξαφανιστικε

2)αμμωνια με υγρο τεστ 0

3)εκανα 10% αλλαγη νερου

4)ελεξα τα φιλτρα (και ξεπλυνα λιγο τα σφουγγαρια με το δικο τουσ το νερο στο φιλτρο μεσα)

5)εριξα λιγα βακτιρια

6)εκανα ενα τεστ στικ και εχω no3 0 no2 0 gh 17 kh17 ph 8.1 ammvnia 0

αυριο λεω να παω να παρω ψαρια τι λετε εσεισ???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να μην βάλεις άλλο ζωντανό μέσα. Έχεις ήδη κάποια ώστε να σου συντηρήσουν την βιολογία και με τα χρήματα από τα νέα ψάρια να πάρεις ένα υγρό τεστ ΝΟ3 :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν ειμαι ακομα ετοιμος να κανω νεουσ κατοικους ,πιστευησ οτι θα εχουμε αλλαγεσ στισ μετρησεισ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, απο την στιγμή που δεν έχεις ΝΗ3/4 τοτε το ΝΟ3 0 δείχνει οτι δεν είσαι έτοιμος. Επειδή όμως τα στικ είναι εντελώς αναξιόπιστα, κατα την άποψή μου κι όχι μόνο, θα προτιμούσα να πάρω το τεστ για να έχω σίγουρες μετρήσεις.

Άλλωστε την ποσότητα των ΝΟ3 θα πρέπει να την γνωρίζεις καθ'όλη την διάρκεια της ενασχόλησης σου με το άθλημα, οπότε δεν πάνε πεταμένα τα χρήματα.

Συνέχισε να ρίχνεις βακτήρια σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες, μέτρα αμμωνία και μόλις δεις να ανεβαίνουν τα νιτρικά τότε θα είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

οκ οποτε θα κανω υπομονη ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,

μετραω ξαναμετραω τιποτα καμια διαφορα ουτε νη3/νη4 0 ουτε νο3 (12,5) νο2 0 ολα αυτα με υγρα τεστ και gh17 kh17 ph 8 me stick

το μονο που εχει αλλαξει στο ενδρειο ειναι οτι εχω θολο νερο απο την ριζα που δεν μουλιασα(το ξεχασα) για να βγει η καφετιλα

τα νευρα μου θελω να βαλω ψαρακια :bigemo_harabe_net-87:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κατα αρχας ο πλεκο και το γκοστ ειναι ψαρια που γινονται μισο μετρο οποτε οπως καταλαβαινεις δεν ταιριαζουν με τα λιτρα του ενυδρειο σου. Θα σου προτεινα να τα δωσεις αυτα τα ψαρακια και να μας πεις τη θελεις να βαλεις.ετσι ωστε να σε βοηθησουμε στο ολο στισημο. Οσο για το στρωσιμο καλο ειναι επειδη εκανες την ολη παρεμβαση στο ενυδρειο σου να περειμενεις λιγες μερες προληπτικα για να ενυσχηθει λιγο η βιολογια σου για να μην εχεις τυχων απροβλεπτες μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Οχι και καμιά διαφορά!!!! Στην προτελευταία μέτρηση μας δίνεις No3 0 και τώρα μας δίνεις 12,5, που σημαίνει οτι ο κύκλος έχει ενεργοποιηθεί.

Μπορείς να βάλεις προσεκτικά και οχι όλα μαζί, κάποια ψαράκια, ΑΛΛΑ συνεχίζεις τις μετρήσεις για αμμωνία ώστε να είσαι σίγουρος.

Πριν βάλεις νέο ψάρι, κανε μια αλλαγή νερού και πρόσθεσε και βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω gubbies 2 xaρεμια red cherry 10 kai kana 2 aple snails

Πριν βάλεις νέο ψάρι, κανε μια αλλαγή νερού και πρόσθεσε και βακτήρια. ποσο αλλαγη προτεινεις??

ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - NAZERAKIS
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια, οποτε δωσε τα ψαρακια που εχεις και βαλε ενα χαρεμακι για αρχη και σιγα σιγα προσθετεις και τα υπολοιπα! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ

Α δοσω ομως τον πλεκο τι γλυφτη να βαλω τι προτεινεις (μαζι με τα αλλα που ειπα πριν)

Έγινε επεξεργασία - NAZERAKIS
Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω gubbies 2 xaρεμια red cherry 10 kai kana 2 aple snails

Πριν βάλεις νέο ψάρι, κανε μια αλλαγή νερού και πρόσθεσε και βακτήρια. ποσο αλλαγη προτεινεις??

ευχαριστω

Θα έκανα μια αλλαγή της τάξης του 30-40%.

Τις γαρίδες άστες για λίγο ακομα, να στρώσει κι ο βυθός σου.

Τελος αφού θες πλέκο, να ξέρεις οτι δεν συνδυάζεται με γκάπυ γιατί έχουν διαφορετικές συνθήκες νερού. Οχι οτι δεν γίνετε, αλλά δεν είναι και οτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θελω πλεκο ,εχω ενα και λεω αν τον δοσω τι να παρο για γλυφτη

Link to comment
Share on other sites

Αφου θες γκάπυ=υψηλο pH, δεν μπορείς να βάλεις κάποιο πλεκόστομο αφού θέλουν κατα κύριο λόγο χαμηλό pH. Οπότε για αλγοφάγο, μπορείς να βάλεις κάποια σαλιγκάρια. Apple snails πχ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πρότεινα το Sera (Βιο)Nitrivec, χωρίς να έχω δοκιμάσει κάποιο άλλο.

+1 για το συγκεκριμενο. Εχω χρησιμοποιησει 3 διαφορετικα σκευασματα βακτηριων και νομιζω οτι ητανε το πιο γρηγορο σε αποτελεσμα και μιας και εχεις μεσα ψαρακια το προτεινω κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

κατι ακομα τελευταιο ,

εβαλα μεσα μια ριζα την οποια ξεχασα να πλυνω (βλακεια και τωρα ειναι πολυ δυσκολο να την βγαλω)

το νερο λιγο μου μυριζει και περνει ενα καφε χρωματακι

τι προτεινετε κανω αλλαγεσ μικρεσ αν 2 μερες

Έγινε επεξεργασία - NAZERAKIS
Link to comment
Share on other sites

Το καφε νερο ειναι απο την ριζα.Και να την επλενες παλι θα εβγαζε καφε χρωμα,αστη τωρα μεσα και με τις αλλαγες που θα κανεις σιγα σιγα θα φυγει.

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω πολλυ ολους παιδια

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ

Α δοσω ομως τον πλεκο τι γλυφτη να βαλω τι προτεινεις (μαζι με τα αλλα που ειπα πριν)

Γενικος τα παιδια σου απαντησανε! Το καλο ειναι οτι σαν συνδιασμος θεωρητε πετυχημενος λογο παραμετρων νερου, δηλαδη θα παιζεις σε σκληρο νερο και σχετικα υψιλο ΡΗ.

Δεν χρειαζεσαι καποιον αναλογο πλεκο σαν αντικατασταση μια που τα σαλιγκαρια και οι γαριδες θα φροντιζουν τον πυθμενα και τις αλγες. Επισης καποια φυτα ευκολης αναπτυξης και καμια moss ball ειναι ευπροσδεκτα σαν καταφυγειο, τροφη, και αποροφηση νιτρικων.

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-92: :bigemo_harabe_net-92: :bigemo_harabe_net-92: :bigemo_harabe_net-92:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια δειτε τι καταφερα να κανω (μια μικρη παρουσιαση )

1. http://imageshack.us.../683/342ls.jpg/ εβαλα υποστρωμμα και λιγα φυτα

2,εδιωξα τα ψαρια που δεν ανηκαν σε αυτο που ηθελα να κανω και εβαλα πολλα φυτα(θα βαλω κιαλλα) http://imageshack.us...708/015pks.jpg/

3.ηρθαν οι νεοι κατοικοι http://imageshack.us...412/003gka.jpg/

4 εγινααααααααααααα μπαμπαααααςςςςςςςςςςςςςςς http://imageshack.us...269/020onn.jpg/

Έγινε επεξεργασία - NAZERAKIS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...