Jump to content

Σπασιμο Πατου..αλλαγη Ενυδρειου...ολα Οκ!


Recommended Posts

Καλησπερα σας, μετα απο τοσα χρονια με χτυπησε κι εμενα η συμφορα του σπασμενου ενυδρειου. Ετοιμασα ενα 65αρι που ειχα για να φιλοξενησει εναν Cherax Lorenzi. Στιβιασα λοιπον μερικες πετρες ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ προσεκτικα στον πατο και απο πανω εριξα πολυ ψιλη αμμο για να δεσει το γλυκο..Για την ακριβεια εβαλα μια λεπτη στρωση αμμου, μετα πετρες και μετα την υπολοιπη αμμο.

Τις πετρες τις επιμεληθηκα μια προς μια να δω αν κουνιουνται και τις "μπουκοσα" οσο πιο καλα μπορουσα.

Το aquascape δεν ειχε τελειωσει αλλα ηταν καπως ετσι.

img20111031230342.jpg

Αφου μετρηθηκαν οι τιμες του νερου μπηκε και και ο κατοικος. Για καμια βδομαδα ολα δουλευαν ρολοι...οσπου παω να τον καμαρωσω μια βραδια και βλεπω το τραπεζακι του ενυδρειου τιγκα στο νερο. Μια γρηγορα ματια για να σιγουρευτω οτι η διαρροη δεν προερχεται απο τπτ φιλτρα και βανακια και μετα πανικος...Πασιφανες οτι ειχε ραγισει ο πατος του ενυδρειου αφου ειδα και μια πετρα σε διαφορετικη θεση...(Τον Hρακλη πηρα, δε πηρα αστακο... :P )

Παιρνω ενα μεγαλο κουβα, νερο απο το ενυδρειο, φιλτρακι μικρο και θερμοστατη και η νεα γκαρσονιερα του μικρου ηταν ετοιμη.

Αφου λοιπον αδειασα με την ησυχια μου το ενυδρειο οι φοβοι μου επιβεβαιωθηκαν. Σπασμενος πατος απ ακρη σ' ακρη κατα πλατος του ενυδρειου. Τα λενε οι παλιοι..."βαλτε φελιζολ"...αλλα ποιος τους ακουει.

Τεσπα.....ηταν ευκαιρια να παρω ενα μεγαλυτερο αφου θελει λιγα λιτρα παραπανω ο αστακος. Καταληξα με ενα 120λιτρο με διαστασεις καρφουρισιου. Βιλα δηλαδη για τον εν λογω κυριο.

Τεσπα δε ξερω γιατι το γραφω...απλα στεναχωρεθηκα λιγο να βλεπω τον μικρο μεσα στον κουβα για 5 μερες.

2ο λαθος μου ειναι οτι δεν ειχα ενυδρειο καραντινα.

Τωρα στο νεο setup (παλι δεν εβαλα φελιζολ..τα θελει ο πωλος μου) εριξα πρωτα ολη την αμμο και εβαλα απο πανω τις πετρες χωρις να κανω ιδιαιτερες στοιβες..2 επιπεδα το πολυ..αυτες που ακουμπαν στην αμμο και 1 επιπεδο απο πανω...τωρα που το σκεφτομαι υπαρχει περιπτωση να κλαταρε το τζαμι απο βαρος? Γιατι η πετρα που βρηκα ηταν πανω στην αμμο..δεν ειχε επαφη με το γυαλλι του πατου.

Στη φωτο το ραγισμα εχει γινει απο την αριστερη μερια του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως ειναι πολυ ασχημη εμπειρια αλλα απο τι βλεπω επαθες και δεν εμαθες :bigemo_harabe_net-55: ..

το τζαμι ποσα χιλιοστα ηταν?

παντως αφου δεν εχει βαλει πολλες πετρες θα σου συνιστουσα να εβαζες φελιζολ(dow αν θυμαμαι καλα)και να το φτιαξεις οπως θελεις.

η ασφαλεια ειναι το παν στο χομπυ και πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι ειτε αυτο ειναι ρευμα ειτε νερο.

κατα τα αλλα να το χαιρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

και το 65αρη άλλαξε του ένα τζαμι στον πάτο που ράγισε και κάντο καραντινα αφου θέλεις να έχεις

κατατάλλα μεγάλη στεναχώρια σου έτυχε αλλα αφου είναι 'ολα καλα .....

ρώτα και τους αφρικάνους για πέτρες κτλ ξέρουν απο νταμάρια

αντε καλη διαμονη για τον ηρακλή

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο που παταει;Εχεις τη βαση του η καπου αλλου;

Ειχες καθαρισει σχολαστικα απο κατω;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ άσχημη εμπειρία και δυστυχώς την έχω ζήσει και εγώ.

Εμένα πάντως με είχε πεισμώσει.

:bigemo_harabe_net-72:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα αστακομανια.Απο οτι ξερω εδω μεσα ειμαστε 3 με species με αυτα τα υπερωχα πλασματακια.Λυπαμαι γιαυτο που σου συνεβει,αλλα απο την περιγραφει που εκανες,ηταν μεγαλο λαθος να βαλεις πτωτα αμμο και μετα πετρα.Οι αστακοι ειναι οι καλυτεροι οικοδομοι,σκαβουν πολυ.Η πετρες πρεπει να ακουμπανε πανω στο γυαλι.Μην βαλεις φελιζολ ,γιατι θα βλεπεις κομματακια στην επιφανεια να κολυμπουν,γιατι θα τα μασαει.Στο σπασμενο κοψε ενα γυαλι,λιγο μικροτερο,και με πολυ σιλικονι κολλησετο.Μην του δεινεις σπανακι και γαριδες,Πολλα λαχανικα και κανα φιλετακι απο γαβρο ,σαρδελα.Αρχισε να μαζευεις και τα πουκαμισα του,εχει πολυ πλακα.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, βγαλω προσεχως photo να δειτε, δυστηχως δε παιρνει μπαλωμα γιατι το σπασιμο ειναι απο ακρη σ'ακρη, πρεπει να ξεκολησω τον πατο και να κολλησω αλλον, καμια στιγμη που θα το αποφασισω θα φωναξω εναν ποιο εμπειρο να το κανουμε μαζι να "κολλησω" κι εγω λιγο απο την εμπειρια κολληματος τζαμιων. Εννοειται και καφες κερασμενος.

Κιχλιδατε? Ξερεις ξερεις πιο ειναι το θεμα? Φοβαμαι πηπως εσπασε επειδη ακριβως ακουμπουσε στο τζαμι η πετρα...Δηλαδη πχ, επεσε η πετρα απο πανω και χτυπησε στην πετρα που ηταν χωμενη μεσα στην αμμο και ακουμπουσε πανω στο γυαλι, δηλαδη μετεφερε κατευθειαν την ενεργεια πανω στο γυαλι και το ραγισε! Ενω αν ηταν πανω στην αμμο θα αποροφουσε την ενεργεια η αμμος. Το μερος δεν ηταν σκαμμενο, απλα πρεπει να μετακινησε πετρα το θηριο και να επεσε η μια πανω στην αλλη...δε ξερω τι να πω..

Photo προσεχως...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εδω ειναι το σπασιμο, τωρα προσεξα και που την "εφαγε". Καπου στη μεση της ρωγμης φαινεται το χτηπημα γιατι εχει φυγει και μια λεπτη φλουδα γυαλιου.

img20111108120304.th.jpg

Στρατο το ενυδρειο το ειχα στη βαση του (οχι σκετο γυαλι αν εννοεις αυτο) και το ενυδρειο πατουσε ολοκληρο στο επιπλο, χωρις κλισεις λογω βαρους κτλ.

Να και το παχος του γυαλιου. Τα πλαινα τοιχωματα εχουν πιο χοντρο γυαλι ενω ο πατος ειναι απο το ιδιο παχος οπως την προσοψη και την πλατη..Για να προλαβω..δεν ειναι DIY.

img20111108120545.th.jpg

Δεν υπαρχει περιπτωση να εχουμε πετρες απλα ακουμπισμενες πανω στην αμμο χωρις να εχουμε πολλα επιπεδα? Στο τωρινο μου εχω μια σειρα απο πετρες και απλα μια δυο ακουμπισμενες απο πανω. Τοσο λαθος ειμαι και τωρα?

07112011008.jpg

Σημειωτεον ε..το aquascape το εφτιαξα πολυ γρηγορα για να βαλω το ζωντανο μεσα...εχει πολλα οπτικα λαθη αλλα θα τα διορθωσω σιγα σιγα εντος των ημερων! :)

Έγινε επεξεργασία - LeonTheProf
Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το βλεπω,επισκευαζετε οπως σου ειπα,απλα να βαλεις πολυ σιλικονι,και να <<στοκαρεις με αυτην >>το κενο που θα υπαρξει λογου του οτι ο δευτερος πατος θα ειναι μοκροτερος.Εγω εκανα σε 1,50 ενυδρειο αυτο και δουλευει μια χαρα.Ειπαμε ,ειναι θηριακι αλλα οχι και να κουνισει πετρες.Γυρο απο την φωλια του σκαβει πολυ,αλλα ειδικα μεσα στην τρυπα του ,βγαζει ολη την αμμο και βλεπεις το γυαλι.Αν μπορεις βγαλτου την κοιλια του φωτο,να δουμε τι ειναι,Αν τα φυτα σου ειναι αληφινα ,κλαυτα Χαραλαμπε :D

Link to comment
Share on other sites

Αρσενικος ειναι, εχω και ενα μωρακι του αλλα ειναι μικρο ακομα και δε φαινεται το φυλλο...αλλα μαλλον για θυλικο παει γιατι ηταν ποιο μπασμενο σε σχεση με τα αδερφακια του. Τις πετρες οπως τις βλεπεις θα εχω κανα θεμα λες?...δεν εχω κανει και κανα βουνο..ειναι οπως τις βλεπεις δεν εχει αλλες θαμενες στην αμμο. Απο φυτα εχω βαλει μονο κερατοφυλλο χωρις αν το εχω στερεωσει καπου , τα αλλα που φαινονται ειναι της αφισας η οποια θα βγει και θα μπει μαυρη.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=56384&hl=&fromsearch=1Σεμενα μου αρεσει παρα πολυ το στησιμο.Απλα το καπακι παντα να ειναι κλειστο.Εχεις ζευγαρι?

Κοιτα και την δικια μου την κουκλαρα :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα αστακομανια.Απο οτι ξερω εδω μεσα ειμαστε 3 με species με αυτα τα υπερωχα πλασματακια.Λυπαμαι γιαυτο που σου συνεβει,αλλα απο την περιγραφει που εκανες,ηταν μεγαλο λαθος να βαλεις πτωτα αμμο και μετα πετρα.Οι αστακοι ειναι οι καλυτεροι οικοδομοι,σκαβουν πολυ.Η πετρες πρεπει να ακουμπανε πανω στο γυαλι.Μην βαλεις φελιζολ ,γιατι θα βλεπεις κομματακια στην επιφανεια να κολυμπουν,γιατι θα τα μασαει.Στο σπασμενο κοψε ενα γυαλι,λιγο μικροτερο,και με πολυ σιλικονι κολλησετο.Μην του δεινεις σπανακι και γαριδες,Πολλα λαχανικα και κανα φιλετακι απο γαβρο ,σαρδελα.Αρχισε να μαζευεις και τα πουκαμισα του,εχει πολυ πλακα.

αυτο δεν το ηξερα,ειναι ατακτα πλασματακια τελικα και πολυ αξιαγαπητα :bigemo_harabe_net-113:

να σας ζησουν παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το καπακι το κλεινο παντα, εγω εχω πατερα και μαλλον κορη.. H κορη ειναι πολυ μικρη σαν μικρο big αναπτηρα.

Ο μπαμπας εδω στο δωματιο απολαμβανει το μεσημερακι του :P:)

08112011009.jpg

Cherax Lorenzi εχεις η Quadracarinatous? Εμενα δε φτανει τα 22 εκ...παει μεχρι 12..απλα εχουν ακριβως τα ιδια χρωματα με τους Quadracarinatous.

(Sorry για τα offopic) :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...