Jump to content

Γιατι Τα 14 Νεον Δεν Σχηματιζουν Κοπαδι;;;;


Recommended Posts

Γιατι τα 14 νεον δεν σχηματιζουν κοπαδι;;;;

Είναι λογικό;

Γενικά δεν κυκλοφορούν πολύ και είναι διάσπαρτα στο ενυδρείο. Τελευταία παρατήρησα ότι υπάρχουν κάποιες μικροσυμπλοκές μεταξύ τους.

Βρίσκονται στο ενυδρείο από τις 15 Σεπτεμβρίου.

Το ενυδρείο είναι 80 λιτ περίπου (1 μετρο μήκος) φυτεμένο.

Συνθήκες νερού ΟΚ

Φιλτρα : 1 εξωτερικό ΕΗΙΕΜ 150 classic και ένα εσωτερικό Eheim biopower 160 με μειωμένη ροή.

Συγκάτοικοι : 1 ζευγάρι colisa lalia, 1 μονομαχος, 4 cory, 4 γαριδες αμανο

Συμβίωση στο ενυδρείο χωρίς προβλήματα. Κανένα ψάρι δεν πειράζει το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου; Έχεις διαβάσει το προφίλ των μονομάχων. Τί pH έχει το νερό σου; Τί τροφές ταίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου; Έχεις διαβάσει το προφίλ των μονομάχων. Τί pH έχει το νερό σου; Τί τροφές ταίζεις;

Οι εξωτερικές διαστάσεις του ενυδρείου είναι 102χ30χ29 (μηκος χ πλατος χ υψος).

Το ph είναι 8.

Τροφή φιλαράκια, ταμπλέτες βυθού ανά 2-3 ημέρες για τα cory , 1 φορα την εβδομάδα αρακά τον μονομάχο.

Τι σχέση εχει το προφιλ του μονομάχου;;

Link to comment
Share on other sites

Και ο μονομαχος εχει σχεση και το PH 8.

Link to comment
Share on other sites

Και ο μονομαχος εχει σχεση και το PH 8.

Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε την σχέση;;

Για το Ph ίσως καταλαβαίνω ότι είναι μεγαλύτερο από αυτό που αναφέρεται στο προφίλ των νεον (Ιδανικά: 6). Το δικό μου για την ακρίβεια είναι 702-706. Επηρεάζει το Ph στο να σχηματιστεί κοπάδι;;;

Ο μονομάχος γιατί επηρεάζει τον σχηματισμό κοπαδιού;;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου; Έχεις διαβάσει το προφίλ των μονομάχων. Τί pH έχει το νερό σου; Τί τροφές ταίζεις;

τι σχεση εχει αυτη η απαντηση με την ερωτηση του φιλου μας? με το "κραξιμο" το μονο που μπορει να καταφερουμε ειναι να μην ξαναγραψει και να μην μπορουμε να διορθωσουμε με ομορφο τροπο τα λαθη του

Link to comment
Share on other sites

Προφανως εκει που θελουν να καταληξουν οι συμφωρουμιστες ειναι οτι αν δεν παρεχεις τις σωστες συνθηκες για τα ψαρια σου, δε θα δεις την πραγματικη τους συμπεριφορα, που στην περιπτωση μας ειναι σχηματισμος κοπαδιου...

Αλλα εγω θα πω κατι αλλο...δοκιμασες να τα "τρομαξεις" λιγο? Να δεις αν αυτοματως θα σχηματισουν κοπαδι? Γιατι εχω διαβασει οτι υπαρχουν μερικα κοπαδοψαρα που επειδη ακριβως νιωθουν ασφαλεια στο ενυδρειο τεινουν να "χαλαρωνουν" το δεσιμο τους.

Link to comment
Share on other sites

Κιεγω εχω 2 οχταδες απο νεον και καρδιναλιους.

Και τα κοπαδια σπανε πολλες φορες και μπερδευονται πιο σπανια και ψιλομαλωνουν μεταξυ τους (εμενα με διασκεδαζει αυτο αφου κανουν τσαμπουκα τοσο μικρα ψαρακια) και γενικως δεν σημαινει οτι πανε παντα μαζι σαν τους χιωτες....

Πανε βεβαια αλλα οχι κανοκας....

Πολυ πιστοι σαν κοπαδι ειναι τα penguins αν θυμαμαι καλα το ονομα τους (διορθωστε με αν κανω λαθος).

http://www.google.gr...=1t:429,r:4,s:0

Εγω παντως που ειχα στην αρχη ζευγαρι μονομαχων με 2 αλλα πρωην και τωρα συγχωρεμενα κοπαδακια τετοια μου τα ξεφτυλισαν οι μονομαχοι και καλο θα ειναι να μην τα εχεις μαζι....ναι μεν κρατανε περισσοτερο απο τα γκαμπυ που με το που τα δει ο μονομαχος τρελαινεται αλλα δεν θα εχουν μακρυζωια αφου καποια στιγμη θα επιτεθει και σε αυτα ο μονομαχος....

Γιαυτο μονομαχος για εμενα Ε Ξ Ω !!!

Οσο για τισ συνθηκες εμενα μου ζουνε το ιδιο και παλια με 7,5 ph και τωρα με 7 ph

Έγινε επεξεργασία - KOSTASGAVALAS
Link to comment
Share on other sites

O μονομάχος σπάνια προσπαθεί να κυνηγήσει κανένα αλλά μένει στην προσπάθεια γιατί σε καμία περίπτωση δεν τα προλαβαίνει. Το ίδιο κάνει και με το αρσενικό γκουράμι με την ίδια κατάληξη. Γενικώς έχει φιλήσυχη συμπεριφορά. Χαρακτηριστικά κατά το τάισμα που πέφτουν όλα μαζί στην τροφή δεν υπήρξε κανένα παρατράγουδο.

Θα μπορούσα να πώ ότι περισσότερες φορές (ελάχιστες) προσπάθησαν τα μικρά να του τσιμπήσουν τα πτερύγια παρά αυτός να τα επιτεθεί. Και στο petshop που τον αγόρασα συγκατοικούσε με νέον στο ίδιο ενυδρείο.

Γενικά από ότι καταλαβαίνω δεν είναι παράξενο το ότι δεν κινούνται ομαδικά τα νέον

Link to comment
Share on other sites

Εγω επιμενω παντως γιατι το ειχα γραψει μου φαινεται και εδω μεσα... ιδιως οταν εκαναν τα αυγα τα νεον μου γεμισαν με κομμενες ουρες και μαλιστα 1-2 ηταν χτυπημενα και στο στομα...απο τοτε που το εβγαλα το ζευγαρι δεν εχω χασει ουτε ενα απο τα νεον...

Link to comment
Share on other sites

Τα neon και τα cardinal δεν ειναι σφιχτο κοπαδι με γρηγορη και συνεχη κινηση.

Απλωνονται σε ολο το χωρο και σφιγγουν μονο αν εμφανιστει κινδυνος.

Μαχες (ακινδυνες) ιεραρχιας στο κοπαδι ειναι συχνο φαινομενο,

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχει ειπωθεί αρκετές φορες στο forum, οι μονομάχοι είναι ψάρια που η συμπεριφορά τους σε σχέση μα τους πιθανούς συγκατοίκους τους στο ενυδρείο δεν είναι απόλυτα προβλέψιμη. Κάποιος μονομάχος μπορεί να ανέχεται τα neon κάοποιος άλλος όχι. Και από όσα μας λέει ο φίλος προς το παρόν δεν έχει πρόβλημα. Είναι πάντως ενήμερος και ξέρει πως πρέπει να έχει συνέχεια τα μάτια του στο ενυδρείο για τυχόν παρατράγουδα, τουλάχιστον για ένα διάστημα στην αρχή.

Σίγουρα το pH είναι αρκετά ψηλό για τα neon και δεν θα δείξουν το χρώμα και τον χαρακτήρα τους σε αυτό το νερό. Το pH μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο στη συμπεριφορά του ψαριού, καθώς αν τα neon δε νοιώθουν άνετα και είναι στρεσαρισμένα λόγω συνθηκών νερού, θα έχουν αχνά χρώματα, μειωμένη κοινητικότητα, θα κρύβονται και γενικά δε θα έχουν φυσιολογική συμπεριφορά.

Επίσης το μέγεθος του ενυδρείο και ο αριθμός των ψαριών παιζει ρόλο στο πόσο άνετα νοιώθουν τα ψάρια.

Αλλά το πιο βασικό είναι αυτό που είπε ο Σπύρος παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

και το ph παιζει ρολο φιλε μου και το ειδος του κοπαδιου αλλα και οι συγκατοικοι τους.εγω παλλια που ειχα ενα κοπαδι νεον δεν κοπαδιζε παντα εσπαγε και τα μισα πηγαινανε εδω και τα μισα απο κει.τα εδωσα και εβαλα ροδοστομους οι οποοι κοπαδιαζουν ολοι την ημερα και εχουν απιστευτη κινηση.

Link to comment
Share on other sites

Μια τακτική που ακολουθείται ορισμένες φορές είναι να βάλεις στο ενυδρείο σου κάποιο υπερκινητικό ψάρι το οποίο θα τα κάνει να κοπαδιάζουν με την συμπεριφορά του. Το pH σου είναι ψηλό για τα ψάρια που έχεις, υπάρχουν διάφοροι τρόποι αν θες να το κατεβάσεις όπως η χρήση Α/Ο ή τύρφης. Ο μονομάχος δεν είναι καλή επιλογή για μένα, είναι κρίμα να αρχίσεις να βλέπεις ψάρια με δαγκωμένα πτερύγια ή άρρωστα απο το στρές. Εγώ στην θέση σου θα έβγαζα το μονομάχο και στην θέση του θα έβαζα μία μικρή ομάδα Zebra Danio.

Link to comment
Share on other sites

Στους δύο περίπου μήνες που συγκατοικούν όλα τα ψάρια μαζί δεν υπήρξε καμία σοβαρή ένταση μεταξύ του μονομάχου και των άλλων ψαριών.

Θεωρώ ότι ο μονομάχος μου ίσως λόγω μικρού μεγέθους άρα και ηλικίας δεν είναι επιθετικός και όπως λέει και το προφίλ του ‘Γενικότερα η επιτυχία της συμβίωσης του μονομάχου με άλλα ψάρια έγκειται στο ποσοστό επιθετικότητας του χαρακτήρα του κάθε μονομάχου ξεχωριστά’. Θα τον ονομάσω φλουφλη.

Όσον αφορά τα νεον νομίζω το χρώμα τους είναι σωστό και θα χρησιμοποιήσω εκφράσεις επισκεπτών «πολύ εντυπωσιακό χρώμα έχουν. Σαν να φωσφορίζουν » και δεν νομίζω να είναι φοβισμένα γιατί δεν κρύβονται ποτέ. Θεωρώ ότι δεν έχουν επηρεαστεί από το Ph, αλλά από ότι κατάλαβα από την συζήτηση χρησιμοποιώντας εκφράσεις φίλων του φόρουμ θα πω ότι «νιώθουν ασφάλεια στο ενυδρείο τεινουν να "χαλαρώνουν" το δέσιμο τους» και «Τα neon και τα cardinal δεν είναι σφιχτό κοπάδι με γρήγορη και συνεχή κίνηση» .

Θέλω να πιστεύω και ελπίζω ότι δεν θα επηρεαστούν στο μέλλον τα νέον από το Ph και επίσης ότι ο μονομάχος δεν θα αποκτήσει επιθετική συμπεριφορά.

Σε διαφορετική περίπτωση θα βγάλω τα νέον και θα κρατήσω τον μονομάχο – Ο ΑΝΑΠΟΔΟΣ.

Ιδού και οι πέτρες του σκανδάλου πριν μπει ο εξωτερικό φίλτρο.

post-40439-0-88827000-1320914669_thumb.jpg

post-40439-0-15714800-1320914725_thumb.jpg

post-40439-0-33843700-1320914818_thumb.jpg

post-40439-0-18528700-1320915402_thumb.jpg

post-40439-0-50872700-1320915529_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα neon και τα cardinal δεν ειναι σφιχτο κοπαδι με γρηγορη και συνεχη κινηση.

Απλωνονται σε ολο το χωρο και σφιγγουν μονο αν εμφανιστει κινδυνος.

Μαχες (ακινδυνες) ιεραρχιας στο κοπαδι ειναι συχνο φαινομενο,

Θα συμφωνησω και εγω..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι ο μονομαχος αν δεν ειναι αγριεμενος μπορει να συγκατοικησει με neon.

Το εχω δοκιμασει με παρεμφερη ψαρια (καρδιναλιους) και ηρεμο μονομαχο.

Ο μονομαχος επισης, μπορει να "λειτουργησει" και ως ο μικρος μπαμπουλας που αναφερθηκε, ο οποιος θα κανει το κοπαδι να σφιγγει μερικες φορες. (αρκει να μην ειναι διαρκης αυτη η συμπεριφορα γιατι το διαρκες αγχος θα φερει ασθενειες).

Επισης ειναι και συμβατα στις παραμετρους τους νερου.

Και τα δυο ψαρια ζουν σε μ****α και οξινο νερο (κατι που δεν διαθετει ομως το ενυδρειο).

Αυτη η ελλειψη θα φερει (ιδιως στα neon) προβληματα που μπορει να μην ειναι ορατα αλλα θα υποβοσκουν, οπως επισης θα μειωσει πολυ πιθανα το προσδοκιμο ζωης τους.

Για την υπολοιπη συνθεση.

Τα gourami ειναι ασυμβατα με τον μονομαχο σε τοσο μικρο ενυδρειο και διατηρουνται σε διαφορετικο αριθμο (περισσοτερα θηλυκα για τον αρσενικο).

Τα cory ειναι λιγα (προτιμαται η διατηρηση σε μεγαλυτερο αριθμο απο 6-8 ατομα). Ζουν σε αμμωδη βυθο και αυτα σεμαλακο και οξινο νερο που δεν διαθετει το ενυδρειο.

Προτεινω να δωσεις τα gourami, να κρατησεις το μονομαχο (αν σου αρεσει περισσοτερο) και να αυξησεις τον αριθμο των cory σε 8 ατομα.

Να βαλεις τυρφη για να μαλακωσεις το νερο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι ο μονομαχος αν δεν ειναι αγριεμενος μπορει να συγκατοικησει με neon.

Το εχω δοκιμασει με παρεμφερη ψαρια (καρδιναλιους) και ηρεμο μονομαχο.

Ο μονομαχος επισης, μπορει να "λειτουργησει" και ως ο μικρος μπαμπουλας που αναφερθηκε, ο οποιος θα κανει το κοπαδι να σφιγγει μερικες φορες. (αρκει να μην ειναι διαρκης αυτη η συμπεριφορα γιατι το διαρκες αγχος θα φερει ασθενειες).

Επισης ειναι και συμβατα στις παραμετρους τους νερου.

Και τα δυο ψαρια ζουν σε μ****α και οξινο νερο (κατι που δεν διαθετει ομως το ενυδρειο).

Αυτη η ελλειψη θα φερει (ιδιως στα neon) προβληματα που μπορει να μην ειναι ορατα αλλα θα υποβοσκουν, οπως επισης θα μειωσει πολυ πιθανα το προσδοκιμο ζωης τους.

Για την υπολοιπη συνθεση.

Τα gourami ειναι ασυμβατα με τον μονομαχο σε τοσο μικρο ενυδρειο και διατηρουνται σε διαφορετικο αριθμο (περισσοτερα θηλυκα για τον αρσενικο).

Τα dwaft gourami (colisa lalia) από ότι διάβασα στο προφιλ (το οποίο τωρα δεν μπορω να βρω στο φορουμ) μπορουν να διατηρούνται σε ζευγάρια

Τα cory ειναι λιγα (προτιμαται η διατηρηση σε μεγαλυτερο αριθμο απο 6-8 ατομα). Δυστυχώς για κάποιους λόγους που δεν αφορούν την δημοσίευση βρέθηκα με τρια είδη cory (1 panda, 2 trilineatus και 1 paleatus) δεν νομίζω πως μπορω να βγάλω καποια χωρις να διαλύσω το ενυδρείο και δεν θέλω να προσθέσω και άλλα ψάρια και οι απόψεις διίστανται για το άν πρέπει να είναι 5-7 του ίδιου είδους ή σύνολο 5-7 cory.

Ζουν σε αμμωδη βυθο και αυτα σεμαλακο και οξινο νερο που δεν διαθετει το ενυδρειο.

Προτεινω να δωσεις τα gourami, να κρατησεις το μονομαχο (αν σου αρεσει περισσοτερο) και να αυξησεις τον αριθμο των cory σε 8 ατομα.

Να βαλεις τυρφη για να μαλακωσεις το νερο. Ειναι η επομενη κίνηση που θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...