Jump to content

ζηταω γνωμες


Recommended Posts

θα ηθελα να αγορασω ψαρακια για το ενυδρειο και θελω να μου πειτε γνωμες για το τι θα μπορουσα να βαλω μεσα..εχω platy,clowns,neon ροδοστομους και καρδιναλιους...ευχαριστω προκαταβολικα!!

Έγινε επεξεργασία - Maru !!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορώ να κάνω εγώ είναι όχι να σου πω τι θα βάλεις, αλλά τι θα βγάλεις...

Τα πλάτυ δεν έχουν καμία σχέση με τα υπόλοιπα που έχεις. Είναι ζωοτόκα και χρειάζονται πιο σκληρό νερό από τα υπόλοιπα και γενικά άλλες συνθήκες νερού. Καλό είναι να τα χωρίσεις ή να τα δώσεις.

Σχετικά με το τι να βάλεις, ίσως είναι καλύτερα να ψάξεις στο fish index - ή και αλλού - και αφού δεις τι ταιριάζει με τα ψάρια σου και τις συνθήκες του ενυδρείου σου, να διαλέξεις ΑΠΟ ΑΥΤΑ τι σου αρέσει, τι χωράει, τι μπορείς να έχεις και μετά να προχωρήσεις. <_<

Link to comment
Share on other sites

thanks!!!!μου το εχουν ξαναπει τα παιδια απ το forum οτι τα ψαρακια μου δεν ειναι συμβατα μεταξυ τους.. <_<

το θεμα ειναι οτι δεν μου το ειπαν απ το ενδρειομαγαζο που τα πηρα..γενικα ηταν λιγο ''καπως'' η ολη συμπεριφορα τους...σ ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα εβαζα ειτε ραμιρεζοι ειτε καποιο ειδος apistogramma κατα προτιμηση cacatuoides ... <_<

Link to comment
Share on other sites

ραμιρεζι ειχα παλια!ομορφα ψαρακια!τα αλλα που μου προτεινες δεν τα γνωριζω...θα τα ''google''αρω και θα το ψαξω!!σ ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

τα apistogramma πανε 2-3 μαζι η μπορω και 1 να βαλω;

Link to comment
Share on other sites

Maru.. στο δικο μου εχω μαζι με τα clown, 3 kribesis 1m+2f..θα στα προτεινα ανεπιφυλακτα ειναι πανεμορφα και τα εχω 2 χρονια κοντα μεσα, με γυρω στις 7 γεννες,χωρις κανενα προβλημα, με τους συγκατικους τους, <_< και τα ραμιρεζι ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

γειτονακι ξερεις περιπου το τελικο μεγεθος τους ποσο φτανει;δεν θελω να ξεπερνανε τα 5 εκατοστα...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εγω στο ενυδρειο εχω ενα cacatu μεσα και δεν εχει κανενα απολυτος προβλημα ...

Link to comment
Share on other sites

ramirezi και cacatu κατατασονται στην οικογενεια των κιχλιδων;λετε να εχω προβλημα με τα νεον;ειχα παλιοτερα κιχλιδες και μου ειχαν ριμαξει τα ψαρακια που ειχα μεσα...δεν ειχε μεινει πτερυγιο....

Link to comment
Share on other sites

Τα ραμιρεζι και τα cacatu ειναι στην οικογενεια των νανοκιχλιδων και απο τη προσωπικη μου εμπειρια οπως και απο αυτα που εχω ακουσει δεν υπαρχει κανενας κινδυνος με τα νεον .

Link to comment
Share on other sites

Γειτονακι ακου..το male exei φτασει κοντα στα 6-7 cm και ειναι σταθερα εκει εδω και πολυυυυ καιρο.

Οσο για τις κυριες μου.. ειναι γυρω στα 4-5 cm αλλα και αυτες ισως να φτασουν στα 6-7 (λιγο δυσκολο, αλλα πιο παλια μια που ειχα ειχε γινει σαν το male)! Ειναι πολυ ''ευγενικα'' παντως. και ειναι συνεχεια στον βυθο.

Αυτο για τα neon σου, πιστευω πως δεν θα υπαρχει προβλημα!

Οταν ειναι για ζευγαρωμα..απλα ειναι κορυφη!!!!!!!!! <_<:angry2::angry2::rasp::rasp::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

γειτονακι μην μου πεις οτι καταφερες να ζευγαρωσεις τετοια ψαρακια....... ; <_<

Link to comment
Share on other sites

Nαι..αρκετες φορες εχω και photos αλλα δεν ξερω πως να τις ανεβασω <_<

ειναι πολυ απλο..αν το ζευγαρι αγαπιετε!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

οπως γραφεις το κειμενο θα πας κατω που γραφει συννημενα αρχεια και θα πατησεις αναζητηση.θα βαλεις το αρχειο που θες και θα πατησεις ''προσθεσε αυτο το συννημενο'' μετα θα κανεις αποστολη..πως θα ξεχωρισω male και female και σε αναλογιες πως πανε;1 male 1 female;

Link to comment
Share on other sites

εψαξα για τα kribensis στο forum!!!φτανουν τα 10 εκατοστα και βρηκα και πως ξεχωριζω αρσενικα απο θηλυκα!! <_<

Link to comment
Share on other sites

τωρα τα χριστουγεννα τα πετσοπ θα κανουν εισαγωγες και ολο και καποια ηρεμα ψαρακια θα βρεις να βαλεις... υπομονη..... <_<

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως 1m+1f θα ειναι καλυτερα, στην δικη μου περιπτωση ο male εχει ζευγαρωσει και με τις 2 αλλα..

οταν ζευγαρωνει με τη μια την αλλη την εχει στο φτυσημο εντελως! την κυνηγαει.. <_< αλλα μεχρι εκει δεν την χτυπαει! κραταει πισινη! και μετα αλλαζει..θελει χαρεμι! :angry2::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δες και ΕΔΩ <_<:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος δεν θα εβαζα kribensis. εχω ασχολιθει παλια, και εβγαζα πολλες γεννες. ειναι υπερπροστατευτικοι γονεις και αξιζει ο κοπος να δεις το ζευγαρι να κολυμπαει με τα μικρα γύρο τους.

Αλλα, τα αλλα ψάρια που βρίσκοντε στο ενυδρείο τι γινετε? θα πέσει πολυ κυνηγι εκει. πλατυ καρδιναλιοι δεν τα βλεπω καλα. θα πρότεινα να μπουν τα kirb σε άλλο ενυδρείο να γίνει ζευγαρι και να χαζεύεις μπαμπα-μαμα και παιδια <_<

Link to comment
Share on other sites

και γω ετσι το σκεφτηκα...να κρατησω το 120λιτρι οπως ειναι και να βαλω σε αλλο 1 ζευγαρακι αλλα τα kribensis σε ποσα λιτρα πρεπει να τα βαλω;και μετα τη γεννα που θα βαλω το ζευγαρι;κανει να τα εχω ολα μαζι;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, αν θες για αναπαραγωγη θα σου προτεινα σε ενυδρειο απο 60λτ και πανω. μεχρι να δημιουργιθει το ζευγαρι πιθανων ο αρσενικος να κυνηγαει και να χτυπαει την θηλυκια μεχρι να την πισει να ζευγαρώσουν. Αν η θηλυκια ειναι έτοιμη για αναπαραγωγη τοτε δεν θα πέσει και πολυ κυνηγι αλα θα μπουν κατευθηαν στο ψητο <_< εγω παλια είχα 4 ενυδρεία 40-50 λτ και ενα 150 λτ. στο 150 λτ έβαζα 2-3 αρσενικους με 6-8 θηλυκες και μολις γινόταν ζευγαρι το εβγαζα και το έβαζα στο 40λτ(με ενδιέφερε η παραγωγη ιχθυδίων γιαυτο το εκανα έτσι) εσυ δοκίμασε να πάρεις ενα ζευγαράκι απο πετ σοπ και ελπιζω να σου βγεί ζευγαρι. σε μερικα πετ-σοπ αν το ενυδρειο που τα εχουν έχει κρυψωνες δημιουργίτε εκειμέσα ζευγαρι το οποιο ξεχωριζει διοτι διόχνει ολα τα υπόλοιπα ψάρια απο την φωλιά του.

Μετα την γέννα ασε το ζευγαρι μαζί με τα μωρα! Δεν χρειάζεται να τα χωρίσεις. σπάνια τρώνε τα μωρά τους(εμένα δεν μου τα έχουν φάει ποτε παντος) βάλτους κιούπια, ή κανενα γλαστράκι γυρισμένο σαν ποτηρι και θα τα κανουν εκει. φιλτρο βυθου μην βάλεις! το ζευγαρι σκάβει πριν γεννησει και αν έχεις φιλτρο βυθου θα σου μπούν τα μωρα απο κάτω και θα τα ψάχνεις(την πατησα στην 1η μου γεννα :angry2: )

Ειναι απο τους καλυτερους γονείς παντος.

έχεις άλλο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

ειχα αλλα το χαρισα γιατι ηταν αρκετα μικρο....σ ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...