Jump to content

Cichlasoma Octofasciatum (Blue Dempsey)


Rik

Recommended Posts

blueJack21.jpg

Απο οταν το ειχα δει στο νετ το ειχα ερωτευθει αλλα η αληθεια ειναι πως δεν τα πετυχενα πουθενα

μια που η τιμη τους ειναι σχετικα λιγο τσιμπημενη και τα πετ σπανια τα φερνουν απο οτι καταλαβα.

100_6348-1.jpg

Και να που επιτελους χαρη στο φιλο Νικο απο το πετ Καναρινι στο Βολο που εφτασαν, και εχθες το

μεσημερι πηγα σφερα να τα παρω!

100_6388-1.jpg

Παρακατω ειναι απο τις λιγες που μπορεσα να τραβιξω χωρις φλας και να

ειναι σχετικα καλες μια που δεν στεκονται λεπτο ακινητα.

100_6352-1.jpg

100_6362-1.jpg

100_63691-1.jpg

Και μια με φλας παρακατω. Δυστηχως με αυτο το τροπο χανουν τα εντονα ζωντανα χρωματα που εχουν

τα ψαρακια στην πραγματικοτητα. Καποια στιγμη θα προσπαθησω για κατι καλυτερο!

100_6366-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τουμπανο φιλε οι ψαρουκλες!Ποσο μεγαλες γινονται? Τα εχεις μαζι με τα οσκαρ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου βρε Κωστη!

Γινονται καμια 20αρια ποντους, για την ωρα ειναι πολυ μικρα, 2 με 3 ποντους οποτε τα εχω στο φυτεμενο παρεα με τα σκαλαρια. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα τα ψαρακια σου,να σου ζησουν :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα ψάρια φίλε Rικ.

Καλώς τα δέχθηκες :D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια, οντως ειναι ομορφουλια, αν και ακομα ειναι παρδαλα τα χρωματα τους εαν τα βλεπατε απο κοντα γυαλιζουν σαν μεταξι ενα πραμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετα θα πανε με τα οσκαρ?

Παντως φιλε ειναι τελεια :bigemo_harabe_net-64:

Ναι Κωστη αυτο ειναι το σκεπτικο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα ψαρια :)

Να σε καλα συντονισταρα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Aπο τις ομορφοτερες αμερικανες κιχλιδες !! να σου ζησουν οι ψαρουκλες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Master Raven! ^_^

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Καταγωγή:

Βόρεια και Κεντρική Αμερική, Νότιο Μεξικό, Γουατεμάλα, Γιουκατάν, και Ονδούρα.

Τα Electric Blue Jack Dempsey αν και δεν είναι απαγορευμένα στη λίστα της IUCN Red εκτρέφονται συνήθως στην αιχμαλωσία.

Κατοικούν σε τυρφώνες και άλλες τοποθεσίες με αργή υδάτινη κίνηση, ελώδεις με ζεστά νερά, και ζουν ανάμεσα σε χορταριασμένες περιοχές με αμμώδη ή λασπώδη πυθμένα και τρέφονται με οστρακόδερμα, σκουλήκια, έντομα και ψάρια.

Περιγραφή:

Το σώμα του Electric Blue Jack Dempsey είναι στιβαρό και συμπαγής, αλλά εμφανίζει ένα χρωματισμό που έχει ως επί το πλείστον «μπλε» και όχι «πράσινο» του κλασσικού Dempsey.

Αυτή η όμορφη παραλλαγή έχει συνήθως ένα σκούρο καφέ φόντο σε αντίθεση με τις λαμπρές μεταλλικές και ιριδίζοντες μπλε κηλίδες.

Τα αρσενικά αναπτύσσουν μακριά ραχιαία και πρωκτικά πτερύγια με μια κόκκινη γραμμή σαν περίγραμμα αυτών και μπορούν επίσης να έχουν μια στρογγυλή μαύρη κηλίδα στο κέντρο του σώματος και στη βάση της ουράς τους.

Τα ανήλικα είναι λιγότερο λαμπρά, έχοντας ένα λευκό έως ανοικτό καστανό φόντο με εξασθενημένο τιρκουάζ και μπλε κηλίδες που παίρνουν πιο τολμηρή μορφή και έμφαση σε μεγαλύτερη ηλικία.

Μέγεθος:

Αυτά τα ψάρια φτάνουν μέχρι και τα 20 cm, εν ολίγης δεν φτάνουν το μέγεθος του κλασικού Jack.

Φροντίδα και διατροφή:

Δεδομένου ότι είναι παμφάγο, τα Electric Blue Jack Dempsey θα φάνε

γενικά όλων των ειδών τα ζωντανά, νωπά, νιφάδες πελετ κλπ.

Η υψηλής ποιότητας τροφές σε σχέση με την ποσότητα είναι πάντα ο βασικός παράγοντας για ένα υγιείς και με λαμπρά χρώματα ζωντανό.

Ιδιοσυγκρασία:

Μετρια επιθετική. Προτείνεται το ελάχιστο 180 λίτρα ενυδρείο, αν και ένα μεγαλύτερο ενυδρειο είναι στα υπερ. Διατηρείται επίσης και με ημι-επιθετικά ψάρια σε κοινόβιο ενυδρείο.

Έχουν την ανάγκη καλής κυκλοφορίας του νερού σε συνδυασμό με ισχυρό και αποτελεσματικό φιλτράρισμα, ψιλή άμμο σαν πυθμένας, τους αρεσει να σκαβουν λαγουμια και πολλές κρυψώνες ανάμεσα στα βράχια και τα ξύλα.

Τα φυτά είναι ένα θέμα με τις μεγάλες κιχλιδες και μπορούν να συνυπάρξουν μόνο με ανθεκτικά φυτα, όπως η Sagittaria πχ.

Τοποθετήστε τα φυτά γύρω από την εσωτερική περίμετρο αφήνοντας ανοικτό χώρο στο κέντρο για την ελεύθερη κολύμβηση τους.

Το Electric Blue Jack Dempsey είναι σχετικά ένα εύκολο είδος για να διατηρείται στο ενυδρείο και υπόκεινται σε λοιμώξεις, καθώς και άλλες ασθένειες όπως όλες τις υπόλοιπες μεγαλες κιχλιδες. Για να βοηθήσουμε στην πρόληψη του διαβόητου, Hole-in-the-Head ασθένεια και σε ότι οι μεγάλες κιχλίδες είναι επιρρεπείς, κάντε αλλαγές νερού από 20 έως 25%την εβδομάδα, ανάλογα με το βιοφορτίο του ενυδρείου.

Αποδεκτές συνθήκες νερού:

Παρά το γεγονός ότι τα Dempsey μπορούν να ανεχθουν ένα αρκετά ευρύ φάσμα συνθηκών, έχει παρατηρηθεί ότι οι θερμότερες θερμοκρασίες οδηγούν σε μεγαλύτερη επιθετικότητα σε αυτό το ψάρι. Πολλοί χομπίστες κρατούν τη μέγιστη θερμοκρασία του ενυδρείου στους 26 C

Σκληρότητα: 8-12 dGH

Ph: 6,5 - 7,0

Θερμοκρασία: 22 - 30 C

Σεξουαλική διαφορές:

Το αρσενικό έχει μεγαλύτερο και πιο μυτερό ραχιαίο πτερύγιο από το θηλυκό. Το αρσενικό μπορεί επίσης να έχει μια στρογγυλή μαύρη κηλίδα στο κέντρο του σώματος και στη βάση της ουράς. Το θηλυκό έχει λιγότερες κηλίδες από το αρσενικό και έχει μικρότερο σωματοτυπο.

Αναπαραγωγή:

Το θηλυκό θα θέσει 500-800 αυγά προσεκτικά καθαρίζοντας τον χώρο όπου θα γεννήσει. Καλό είναι να τοποθετήσουμε στο ενυδρείο μια πλακέ πετρά ώστε να την κάνουν χρήση.

Διαθεσιμότητα:

Το Electric Blue Jack Dempsey είναι μόνο περιστασιακά διαθέσιμο είτε on-line είτε στα καταστήματα. Εκτρέφονται σε αιχμαλωσία, η οποία λαμβάνει ένα σημαντικό ποσό χρόνου και πόρων, έτσι ώστε να είναι μάλλον ακριβά. Οι τιμές κυμαίνονται μεταξύ 25 - 60 ευρώ, ανάλογα και με το μέγεθος τους.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

100_6428-1.jpg

100_6440-1-1.jpg100_6397-2.jpg

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφούλια είναι τα άτιμα! Να τα χαίρεσαι φίλε μου!

Τελικά θέλει πολύ υπομονή το χομπι για να βρει κανείς κάποια ψάρια που του αρέσουν...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε Θοδωρη και ευχαριστω, οντως η αληθεια ειναι πως δυσκολευτικα να τα βρω λιγο αλλα ας ειναι καλα το παλικαρι που με εξυπηρετισε με το παραπανω.

Αναγκαστικε να παραγγηλει μια 5ανταδα για να μπορω να τα χαρω, και οι καιροι δεν ειναι ευκολη ειδικα στην επαρχεια για τα συγκεκριμενα μαγαζια και για αναλογα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για τα δικάμου ψαράκια έτσι έκανα. Το μαγαζί από την Αθήνα έφερε 10 ψαράκια, από τα οποία αγόρασα και μου έστειλε τα 5. Απο τα 5 κράτησα ένα ζευγάρι και χάρησα τα υπόλοιπα...

Συμπέρασμα για δύο ψαράκια 80 ευρώ... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για τα δικάμου ψαράκια έτσι έκανα. Το μαγαζί από την Αθήνα έφερε 10 ψαράκια, από τα οποία αγόρασα και μου έστειλε τα 5. Απο τα 5 κράτησα ένα ζευγάρι και χάρησα τα υπόλοιπα...

Συμπέρασμα για δύο ψαράκια 80 ευρώ... :blink:

:jawdrop::lol: Χαλαλι τους!!!

Να ναι καλα και να τα χαιρεσε αυτο εχει σημασια! :bigemo_harabe_net-64:

Εγω εδωσα 50 ευρω για τα χρονικα αλλα δεν τα εκλαψα ουτε λεπτο μια που με εβγαλε απο μεγαλο κοπο και τα λαχταρουσα πως και πως!! :wub:

Ποια ψαρια συγκεκριμενα ειχες παρει;

Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα κοιτουσα το θεμα σου!

! :bigemo_harabe_net-134:

Σουπερ φιλε μου, μεχρι και γεννητουρια, εεεεεε δεν παω καλα,πως μου ξεφυγε εμενα τετοια ποστια!! να σου ζησουν!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ζευγαράκι σου!

Να τα χαίρεσαι!

Ευχαριστω φιλε Πανο! Ελπιζω οντως να ειναι ζευγαρακι και ποιος ξερει ισως μια μερα να εχουμε και μωρα :bigemo_harabe_net-130: αν και έχω διαβάσει διάφορα όχι και τόσο ενθαρρυντικά, όπως ότι έχουν πολύ μεγάλο αριθμό θνησιμότητας λόγο του ότι ο γόνος τους είναι πολύ αδύναμος και ότι πρέπει να αρχίσει μια διαδικασία ζευγαρώματος του θηλυκού με κλασσικό Dempsey και μετά από πολλές διασταυρώσεις κλπ. Ακομα την ψαχνω. Ειδομεν!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα πολυ ομορφο ψαρακι, και σχετικα σπανιο. Μπηκα στο πειρασμο και πηρα και εγω .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου συμπατριωτη! Τελικα ποσα πηρες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...