Jump to content

Αλλαγη Ψαροσυνθεσης Σε 40Λιτρο


Recommended Posts

Λοιπον φιλοι, θα κανω μια αλλαγη στο 40λιτρο που εχω.Τωρα εχω εναν μονομαχο ο οποιος θα δωσει στον κουμπαρο μου και αναρωτιεμαι τι θα μπορουσα να βαλω στο ενυδρειακι μου. Υποψιν πως θα υπαρχουν μεσα γαριδες blue pearl οπωτε ψαχνουμε ψαρακι που να μην τρωει γαριδες και να μην ειναι ζωοτοκο.

Ακουω προτασεις!

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι θα μπορουσα να βαλω μερικα pseudomugil furcatus?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Τι θα έλεγες για τα εξής:

-Microrasbora erythromicron

-Boratas brigittae

-Borats urophthalmoides

-Pearl Danio ?

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντινε τα cpd αν και ομορφα ειναι πολυ ντροπαλα οπωτε δεν το σκεφτομαι.Τωρα τα αλλα που μου προτεινεις δεν τα εχω δει σε καποιο μαγαζι.

Να πω οτι οι διαστασεις του ενυδρειου ειναι 40μ,35πλ,30υ.

Link to comment
Share on other sites

Κοπάδι με τιγράκια η χοίρες η νεον η τετρα?????

μικρα ψαρακια που μπορεισ να βαλεισ καποια κοματια

Link to comment
Share on other sites

Τα τιγρακια θελουν περισσοτερα λιτρα και οι γαριδες μου θα γινουν μεζεδακι..

Χηρες θελουν περισσοτερα λιτρα..

Τετρα θελουν μεγαλητερο μηκος ενυδρειου και λιτρα γιατι ειναι γρηγοτοι κολυμβητες..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα μερικά cardinal tetras. Όμορφα, ήμερα και πολύ εντυπωσιακά χωρίς να χρειάζονται πολύ χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα μερικά cardinal tetras. Όμορφα, ήμερα και πολύ εντυπωσιακά χωρίς να χρειάζονται πολύ χώρο.

Αυτου του ειδος τα ψαρακια τα προτειμω σε ενυδρειο με μηκος και το δικο μου δεν εχει Κωνσταντινε. Βεβαια τα εχω και αυτα στο μυαλο μου. Θα με ενδιεφερε να μαθω και για τα ψαρακια που ρωταω πιο πανω αν θα μπορουσα να τα βαλω.Επεισης εχω βρει καποια microrasbora αλλα οχι αυτα που εβαλες, μαλλον ειναι αλλο ειδος. Θα περασω απο το μαγαζι να τα ξαναδω και να σημειωσω και τ ονομα τους για να το ψαξουμε και αυτα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι με την σειρά μου σαν κλασσικός κολλημένος θα σου πρότεινα να έβαζες 2 κιλά αραγωνίτη,3-4 κιλά βράχο,μια μικτή αναβάθμιση του φωτιστικού σου,2 κλοουνάκια και λίγα φραγκάκια απο soft και zoanthids (όπως έχουν κάνει πολλοί από εδώ μέσα) και να ο κάνεις κουκλάκι

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι με την σειρά μου σαν κλασσικός κολλημένος θα σου πρότεινα να έβαζες 2 κιλά αραγωνίτη,3-4 κιλά βράχο,μια μικτή αναβάθμιση του φωτιστικού σου,2 κλοουνάκια και λίγα φραγκάκια απο soft και zoanthids (όπως έχουν κάνει πολλοί από εδώ μέσα) και να ο κάνεις κουκλάκι

χαχαχαχαχαχαχ...καλα θα ηταν μα υπαρχει ενα αλλα...το ενυδρειο ειναι στημενο,τρεχει 4 μηνες,τα φυτα πανε σουπερ ντουπερ και ειναι αμαρτια να το ξεστησω.:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτου του ειδος τα ψαρακια τα προτειμω σε ενυδρειο με μηκος και το δικο μου δεν εχει Κωνσταντινε. Βεβαια τα εχω και αυτα στο μυαλο μου. Θα με ενδιεφερε να μαθω και για τα ψαρακια που ρωταω πιο πανω αν θα μπορουσα να τα βαλω.Επεισης εχω βρει καποια microrasbora αλλα οχι αυτα που εβαλες, μαλλον ειναι αλλο ειδος. Θα περασω απο το μαγαζι να τα ξαναδω και να σημειωσω και τ ονομα τους για να το ψαξουμε και αυτα.

Στείλε μου τα και θα δω πως μπορώ να βοηθήσω. Αυτά που σου έγραψα είναι η επίσημη πρόταση της Deneerle για τέτοιο μέγεθος ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

α,it's up to you εγω είπα το κόλλημα μου B) ,κράτα το στο πίσω μέρος του μυαλού σου για όοοοοταν το αποφασίσεις (που θα γίνει αργά ή γρήγορα,εδώ χρόνιοι αφρικανοί έλεγαν "μπα,δεν θα πάρω" και τώρα είτε φτιάχνουν το πρώτο τους νανάκι είτε ξεστύνουν 400άρια να να κάνουν reef :bigemo_harabe_net-134: )

Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου τα και θα δω πως μπορώ να βοηθήσω. Αυτά που σου έγραψα είναι η επίσημη πρόταση της Deneerle για τέτοιο μέγεθος ενυδρείο.

Θα περασω αυτες τις μερες να δω το ονομα και θα σου πω να τα ψαξουμε :bigemo_harabe_net-64:

α,it's up to you εγω είπα το κόλλημα μου B) ,κράτα το στο πίσω μέρος του μυαλού σου για όοοοοταν το αποφασίσεις (που θα γίνει αργά ή γρήγορα,εδώ χρόνιοι αφρικανοί έλεγαν "μπα,δεν θα πάρω" και τώρα είτε φτιάχνουν το πρώτο τους νανάκι είτε ξεστύνουν 400άρια να να κάνουν reef :bigemo_harabe_net-134: )

Αγαπητε (δεν ξερω και πως σε λενε :P) παντα εχω στο πισω μερος του μυαλου μου ενα Θαλασσινο ενυδρειακι αλλα οχι για τωρα. Παντως θα γινει καποια στιγμη σιγουρα. Πρωτα πρεπει να διαβασω ποοοολλλλλλυυυυυυυυ...... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς κολείομαι να τους δώσω στεγνά,γιατί ο ένας είναι ανωτερός μου και ο άλλος παλαιότερος μου....

Εσυ Στρατε είσαι φανερός αφρικανό-θαλασσινός εδω και χρόοονια

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καμια ιδεα να τα pseudomugil furcatus μπορουν να μπουν σε 40λιτρο και αν τρωνε γαριδες?

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καμια ιδεα να τα pseudomugil furcatus μπορουν να μπουν σε 40λιτρο και αν τρωνε γαριδες?

Γεια σου Κώστα,

Παλαιότερα είχα φιλοξενήσει μια μικρή ομαδα furcatus σε λιγο λιγοτερα λίτρα χωρίς προβλημα.

Πιστεύω οτι μια μικρη ομαδα σε παίρνει.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Βασιλη!

Ψαχνω να βρω ember tetra η pseudomugil gertrudae αλλα δεν μπορω να βρω :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι έγινε με τα ψαράκια;

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρε εχω στειλει mail για τα ember αλλα απαντηση δεν εχω παρει..βρικα εδω τα pseudomugil gertrudae και θα βαλω αυτα μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρε εχω στειλει mail για τα ember αλλα απαντηση δεν εχω παρει..βρικα εδω τα pseudomugil gertrudae και θα βαλω αυτα μαλλον.

Τώρα τι να πει κανείς...

Ας τα κρατήσει να τα ταριχεύσει... :angry01:

Link to comment
Share on other sites

Εφερε ο Nidal τα γερτρουδια αν δεν το εχεις ηδη δει.

Οποτε βουρ στον πατσα...

Θα μου τα δωσει ενας φιλος τα γερτρουδια :D

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι να πει κανείς...

Ας τα κρατήσει να τα ταριχεύσει... :angry01:

Τι να πω ρε Θοδωρε, εβαλα και εσενα τζαμπα να πας να τα δεις..:(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...