Jump to content

Recommended Posts

Το νερο που δουλεψες με τυρφη μετα το εβαλες καπου αλλου και το μετρησες;;

Αφησε το φιλτρο να δουλεψει 3 με 4 ημερες και μετα ξαναδοκιμασε να μετρησης.......

Ειμαι και εγω περιεργος να μαθω........ επισης τη GH εχεις;;

Την καλημερα μου!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Το νερο που δουλεψες με τυρφη μετα το εβαλες καπου αλλου και το μετρησες;;

Αφησε το φιλτρο να δουλεψει 3 με 4 ημερες και μετα ξαναδοκιμασε να μετρησης.......

Ειμαι και εγω περιεργος να μαθω........ επισης τη GH εχεις;;

Την καλημερα μου!!

Καλησπερα @Rik

Εννοεις να αφησω το φιλτρο μαζι με την τυρφη να δουλει 3-4 ημερες ? Η μολις φτασει το pH εκει που θελω απλα να αφαιρω την τυρφη μεσα απο το φιλτρο και να τρεξει μονο του ?

pH 7.4

kH 5

gH 10 

κατευθιαν απο τη βρυση !

Link to comment
Share on other sites

Ναι..... αστο 4 μερες να δουλευει συνεχεια και περιμενουμε νεα σου μετα με τελικες μετρησεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Γιωργη.......... τη μετρησεις εφτασες στο νερο σου;;;

Το νερο δεν θελει να το αναταραζεις και πολυ γιατι ετσι με τον εντονο αερισμο φευγη το CO2 και ανεβαινει ξανα το ΚΗ και το ΡΗ.

Καλο ειναι να εχεις δυο μικρες καλτσες με τυρφη μεσα στο ενυδρειο ετσι ωστε καθε 2 με 3 εβδομαδες να βγαζεις την μια και να βαζεις φρεσκια παλι.

Δηλαδη αρχιζεις με μια καλτσα και την αφηνεις να κανει δουλεια για καμια δεκαρια μερες ετσι ωστε να σου κατεβαση την ΚΗ και το ΡΗ σταδιακα. Μετα προσθετης την δευτερη καλτσα και αφηνεις αλλες τοσες μερες και με τις μετρησεις θα καταλαβεις καθε ποτε να αλλαζεις την παλια καλτσα και να βαζεις την καινουργια, δηλαδη θα μετρας ΚΗ και ΡΗ ετσι ωστε οταν βλεπεις πως παει να ανεβασει ΡΗ η ΚΗ τοτε καταλαβαινεις πως η δραση της τυρφης αρχιζει να χανει σε δυναμη ιοντοεναλλαγης. Το ποσο τυρφη θα βαλεις μεσα στις καλτσες θελει λιγο πειραματισμο μια που απο τυρφη σε τυρφη υπαρχει διαφορα αποδοσης. Μπορεις να αρχισεις με 100 μλ η καθε καλτσα  ανα 100 λιτρα η να ακολουθησεις τις οδηγιες που σου προσφερει ο καθε κατασκευαστης για την δικια του τυρφη. Θελει λιγο εξοικείωση η χρηση της και καλο ειναι να προετοιμαζεις και το νερο αλλαγης με τυρφη για να μην εχεις μετα μεγαλες αυξομειωσεις στις παραμετρους του ενυδρειου. Οσο το ενυδρειο θα ωριμαζει θα δεις πως θα χρειαζεσε και μικροτερη ποσοτητα τυρφης.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Καλημερα Γιωργη.......... τη μετρησεις εφτασες στο νερο σου;;;

Το νερο δεν θελει να το αναταραζεις και πολυ γιατι ετσι με τον εντονο αερισμο φευγη το CO2 και ανεβαινει ξανα το ΚΗ και το ΡΗ.

Καλο ειναι να εχεις δυο μικρες καλτσες με τυρφη μεσα στο ενυδρειο ετσι ωστε καθε 2 με 3 εβδομαδες να βγαζεις την μια και να βαζεις φρεσκια παλι.

Δηλαδη αρχιζεις με μια καλτσα και την αφηνεις να κανει δουλεια για καμια δεκαρια μερες ετσι ωστε να σου κατεβαση την ΚΗ και το ΡΗ σταδιακα. Μετα προσθετης την δευτερη καλτσα και αφηνεις αλλες τοσες μερες και με τις μετρησεις θα καταλαβεις καθε ποτε να αλλαζεις την παλια καλτσα και να βαζεις την καινουργια, δηλαδη θα μετρας ΚΗ και ΡΗ ετσι ωστε οταν βλεπεις πως παει να ανεβασει ΡΗ η ΚΗ τοτε καταλαβαινεις πως η δραση της τυρφης αρχιζει να χανει σε δυναμη ιοντοεναλλαγης. Το ποσο τυρφη θα βαλεις μεσα στις καλτσες θελει λιγο πειραματισμο μια που απο τυρφη σε τυρφη υπαρχει διαφορα αποδοσης. Μπορεις να αρχισεις με 100 μλ η καθε καλτσα  ανα 100 λιτρα η να ακολουθησεις τις οδηγιες που σου προσφερει ο καθε κατασκευαστης για την δικια του τυρφη. Θελει λιγο εξοικείωση η χρηση της και καλο ειναι να προετοιμαζεις και το νερο αλλαγης με τυρφη για να μην εχεις μετα μεγαλες αυξομειωσεις στις παραμετρους του ενυδρειου. Οσο το ενυδρειο θα ωριμαζει θα δεις πως θα χρειαζεσε και μικροτερη ποσοτητα τυρφης.

 

Καλησπερα @Rik

οι μετρησεις ειναι οι εξης

24ωρες pH 7.2 / kH 4 / gH 6

48ωρες pH 6.8/ kH 4 / gH 5

72ωρες pH 6.8/ kH 4 /gH 5

 

Ναι θα προτημουσα ετσι οπως προσπαθω να το παω τωρα δλδ να ετοιμαζω το νερο στο βαρελι για να εχω οσο το δυνατον πιο σταθερες τιμες pH , μηπως θα ηταν προτιμοτερο & αρκετα πιο ευκολο η χρηση CO2 (και συναμα πιο σταθερα επιπεδα για τα φυτα)? Δεν εχω και ιδιαιτερη αναταρη στην επιφανια , οτι κανει το φιλτρο που ειναι ελαφρως γυρισμενη η εξαγωγη προς τα επανω και μια αεροπετρα με χαμηλη ροη, 

Αλλα στο βαρελακι οταν εκανα την πρωτη δοκιμη που ειπα πως αφησα το φιλτρο μετα σκετο να γυρναει το νερο ουτε ενα ειχε ιδιαιτερη αναταραξη ενα dophin στο πατο του βαρελιου 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και παλι Φιλε.......

Αναμφιβολα εαν σε ενδιαφερει το φυτεμενο το διοξειδιο ειναι σαφως καλυτερο απο πολλες αποψεις. Η τυρφη χρωματιζει εστω και ελαφρως το νερο και κοβει σε φωτισμο και σιγουρα δεν μπορεις να φτασεις στα επιπεδα διαλυμενου διοξειδιου  στο νερο που εχεις με την μπουκαλα. Οπως παρατηρησες και να θες να πας ποιο κατω απο ΡΗ 6,8 δεν κατεβαινει μια που η ΚΗ σου θα σε κραταει παντα σε αυτα τα επιπεδα( λειτουργει σαν αμορτισερ του ΡΗ)..... και αντε και λιγο παρακατω οσο θα ωριμαζει το ενυδρειο και θα γεμιζει οξεα. Η τυρφη προσωπικα την προτεινω σε οσους θελουν περισσοτερο να φτιαξουν τις παραμετρους για τα ψαρια τους, που θελουν δηλαδη καπως ποιο οξινο περιβαλλον και βοηθα στην οσμωση και την επιδερμιδα των ψαριων. Η αεροπετρα δημιουργει ανοδικα ρευματα και η αναταραξη δεν βοηθαει και οσο ποιο μεγαλο ΚΗ εχουμε τοσο ποιο πολυ θελει για να κατεβει και να σταθεροποιηθει το ΡΗ. Για αυτο σου προτεινα και προετοιμασια στο βαρελι αλλα και μεσα στο φιλτρο του ενυδρειου σου σταθερα για να εχεις μια ποιο ισορροπημενη κατασταση.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Α! μαλιστα δλδ και φιλτρο και βαρελι , σημερα το βραδυ θα βγαλω το φιλτρο-τυρφο απο το βαρελι θα το αφησω 12ωρες να δω εαν εχει σταθεροτητα , αλλα 99.9% θα παω για μπουκαλα CO2 με pH 6.8-7 ειμαι ενταξει , τωρα αν αργοτερα με πιασει για καμια αναπαραγωγη θα παω σε λυση Α/Ο γιατι να σου πω την αληθεια μου με κουρασε ηδη το βαρελι μες τη μεση και αντε πες αυτο ειναι μικρο (20λ) με το γιγας ομως ?(120λ) 

 

Σε ευχαριστω πολυ @Rik για την διαφωτιση ! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Γιωργη...... η αληθεια ειναι πως η καλυτερη λυση για μενα, ειναι ο συνδιασμος βαρελι και ενυδρειο με τυρφη. Εχει να κανει με την σταθεροτητα των παραμετρων που θελουμε χωρις σκαμπανευασματα.

Απο εκει και περα για τους αρλεκινους η τυρφη ειναι μια καλη λυση λογο των χουμικων,  φουλβικων και ταννινων που προσφερουν στα ψαρακια προστασια στην βλεννογωνο τους καλυτερη οσμωση και θετικες συνθηκες αναπαραγωγης. Φυσικα σε συνδιασμο με αντιστρωφη οσμωση θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα μια που θα μπορεις να μαλακωσεις περισσοτερο το νερο και να κατεβασεις GH , ΚΗ και αρα και το ΡΗ περισσοτερο ετσι ωστε  για τα νεογεννητα να μπορουμε να εχουμε καλυτερες συνθηκες διαβιωσης και επιτυχιας στην ολη προσπαθεια. Γενικα επιδρα θετικα στα ψαρακια του ειδους.

Απο την αλλη το διοξειδιο ειναι καλυτερο για τα φυτα μια που ειναι η ποιο ευκολη πηγη ανθρακα που ειναι βασικο στοιχειο στα φυτα μας και σιγουρα μπορουμε να επιρεασουμε ποιο εμεσα το ΡΗ και χωρις αο παντα ομως ως ενα σημειο.  Ελπιζω να μην σε μπερδεψα και πολυ......

 

Εαν εχεις ερωτησεις περι του Προτζεκτ σου θα σου προτεινα να ανοιξεις ενα καινουργιο θεμα οπου θα μπορουν να συμμετασχουν ολοι χωρις να χαλαμε και το θεμα του φιλου.

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.......

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...