Jump to content

Σκούπα Βυθού Για Άμμο.


Recommended Posts

Μήπως γνωρίζει κανείς καμιά καλή σκούπα για αμμώδη βυθό να μου πρωτήνει ή είναι όλες το ιδιο? Απλά δεν θέλω να μου τραβάει και την άμμο η τουλάχιστον να τραβάει λίγη άμμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

H EHEIM Η ΑΠΛΗ (ΟΧΙ Η ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ) ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΛΕΠΤΗ ΣΩΛΗΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ SERA ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΟΡΜΗ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΧΑΝΕΙΣ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΑΜΜΟ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την ηλεκτρική της EHEIM που είχα πάντως μου είχε λύσει τα χέρια απο θέμα ευκολίας γιατί ούτε κουβάδες με βρώμικο νερό κουβαλούσα ούτε ρουφούσα νερό για να τραβήξει η σκούπα, γενικά ήταν πολύ εύχρηστη με μόνο θέμα τα πολύ ψιλά υπολείμματα τα έστελνε έξω απο την σίτα που έχει και θόλωνε το ενυδρείο για λίγη ώρα μέχρι να κάτσει.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την ηλεκτρική της ΕΗΕΙΜ είναι ότι αν ρουφήξει λεπτή άμμο, κολλάει στον μαγνήτη και μπλοκάρει τη λειτουργία της... είναι ιδανική για χοντρόκοκκο υπόστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η αλήθεια είναι ότι την χρησιμοποιούσα σε χοντρόκοκκο υπόστρωμα και όχι σε αμμώδη.

Link to comment
Share on other sites

Για ψιλόκοκκο υπόστρωμα νομίζω ότι αυτή είναι πιο ιδανική.

....αλλά το καλτσάκι λόγω της ύφανσης που έχει δεν μπορεί να κατακρατήσει τη μπίχλα και όταν την είχα έβαλα κάποιο άλλο με πιο πυκνή ύφανση.

image01.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

H EHEIM Η ΑΠΛΗ (ΟΧΙ Η ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ) ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΛΕΠΤΗ ΣΩΛΗΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ SERA ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΟΡΜΗ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΧΑΝΕΙΣ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΑΜΜΟ.

Θα σε παρακαλεσω να γραφεις μονο με μικρα ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για ψιλόκοκκο υπόστρωμα νομίζω ότι αυτή είναι πιο ιδανική.

....αλλά το καλτσάκι λόγω της ύφανσης που έχει δεν μπορεί να κατακρατήσει τη μπίχλα και όταν την είχα έβαλα κάποιο άλλο με πιο πυκνή ύφανση.

image01.jpg

φίλε μου καλησπέρα,

μπορείς να μου πείς ποιά είναι αυτή η σκούπα?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα (αν όχι στα περισσότερα) τα μαγαζιά υπάρχει και κυκλοφορεί με μικρές παραλλαγές από διάφορες εταιρίες

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ρουφάς μόνο την μπίχλα που φαίνεται πάνω πάνω με τον σωλήνα της αλλαγής?

Θα σου έρθει πιό φτηνά και αφήνεις και λίγο βιολογία στον πυθμένα σου. :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Mpampis11 είναι το καλύτερο και το οικονομικότερο. Απλά θέλει λίγη εξάσκηση στο να τραβάς μόνον τα υπολοίματα και τις ακαθαρσίες και όχι την άμμο. Εγώ το κάνω έτσι και στα ενυδρεία με άμμο και σε αυτά με χαλίκι.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο κανω και εγω.Περιπου 1 cm πανω απο την αμμο κρατω το λαστιχο και μου κανει μια χαρα δουλεια.Με λιγο προσοχη και καποιες δοκιμες,θα βρεις το καταλληλο υψος.

:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω αυτο που εχω κανει ειναι οτι πηρα πιο μακρυ σωλινα και εβαλα στην σκουπα (την απλη) και την ακρη την βαζω μεσα σε ενα κουβα εξω στο μπαλκονι και οτι αμμο τραβαει μενει μεσα στον κουβα και την ξαναριχνω μεσα στο ενυδρειο ο σωλινας ειναι τροφιμων αγορασμενος απο μαγαζι με εργαλεια (η αλφαδολαστιχο).

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, απ' ότι διάβασα πρέπει να είναι καλή η σκούπα.

Η οδηγίες σας πολύ καλές, θα δοκιμάσω στο 1cm απο την άμμο.

Παράγγειλα αυτή απο το γνωστό...

http://www.ebay.co.uk/itm/120795185913?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...