Jump to content

Απορία Για Τα Βακτηρια


Recommended Posts

Λοιπον θα παραγγείλω βακτηρια συγκεκριμενα (seachem stability) και εχω καποιες απορίες πρωτον θα μπορέσω να βάλω τα ψάρια μετα απο μία ημέρα και δευτερον οταν ριξω τα βακτήρια τι αλλο πρέπει να κανω γιατι αν το σκεφτει καποιος λογικα τι θα φάνε τα βακτήρια στο ενυδρειο εφοσον δεν θα υπαρχουν τα περιτοματα των ψαριών??

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα εβαζα ψαρια την επομενη μερα το ενυδρειο θελει μια διαδικασια για να στρωθει και αυτη δεν μπορει να γινει σε μια μερα διαβασε τα αρθρα για στρωσιμο και θα σου λυθουν ολες οι αποριες .....υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Το site της seachem γράφει για το seachem stability

Fish and other aquatic species may be introduced at any time as long as dosage is maintained for 7 days

Συνεπώς διαβάζουμε τις οδηγίες και τις ακολουθούμε πιστά... :)

Link to comment
Share on other sites

κανε οπως σου λεει ο thodor72 και εαν θελεις τροφη για τα βακτηρια οπως λες ριχνε λιγη τροφη καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι αντίθετος με τη χρήση τροφής. Πόση τροφή θα πρέπει να ρίξουμε ώστε να διατηρηθούν και να αυξηθούν τα βακτήρια που περιέχονται στο σκεύασμα; Αν ρίξουμε πιο λίγη τα βακτήρια που προσθέτουμε δε θα βρουν όλα τροφή. Αν ρίξουμε παραπάνω από όση χρειαζόμαστε κινδυνεύουμε με έξαρση άλγεων και βακτηρίων.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ακομα ερωτηση ενας φιλος εχει βιολογικο υλικο μπολιασμενο απο στρωμενο ενυδρειο και σκεφτηκαμε αν γινεται να πάρω εγω απο αυτον 3 μακαρονια που εχουν βακτηρια επανω τα βάλω στο φιλτρο μαζι με μακαρόνια που δεν εχουν βακτηρια τα βακτήρια θα πάνε και στα αλλα μακαρόνια γτ και αυτος απο αλλον το πηρε και δν εχει πολλα και σκεφτομαστε αν γινετε να τα πολαπλασσιασουμε

Link to comment
Share on other sites

theodor τοτε τα βακτιρια πως θα τραφουν? Αφου και στις δυο περιπτωσεις που λες θα εχουμε προβλημα αμφοτερα? Σιγουρα το καλυτερο πραγμα,

οπως λεει και ο φιλος, ειναι το μπολι. Παντος τοσα λιγα μακαρονια δεν νομιζω να σου κανουν δουλεια. Φιλε μου λιγη υπομονη χριαζεται και το

αποτελεσμα θα σε ανταμιψει.

Link to comment
Share on other sites

giorgosmarios: Εγώ θα πρότεινα να μπουν άμμεσα τα πρώτα ψαράκια ώστε με την αμμωνία που παράγουν να αυξάνεται και η βιολογία. Φυσικά δε μιλάμε για τον τελικό αριθμό ψαριών, αλλά ας πούμε το 30%. Συνεχή προσοχή, μετρήσεις και τάισμα με φειδώ. Ακόμα και αν χρησιμοποιήσουμε μπολί εννοείται πως θα βάλουμε άμμεσα ψάρια... :)

teo-95: Τρία μακαρόνια είναι πολύ λίγα, δε θα κάνουν καμιά διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Μια καλη λυση δεν θα ηταν τα ζωντανα βακτηρια?

Link to comment
Share on other sites

Το χομπυ εξελίσσετε.Δωστε προσοχη τι εγραψε πιο πανω ο φιλος Θοδωρης.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

Link to comment
Share on other sites

με προλαβες θα ριξω τα βακτηρια και θα βάλω ενα ζευγαρι ξυφοφορων και θα ακολουθησω τις οδηγιες του λινκ

Link to comment
Share on other sites

παιδια ρωτησα καποιον απο εδω απο την πολη μου που ασχολειτε με ενυδρεια και μου ειπε να βαζω τροφη σε τουλη και να την βουταω μεσα για μια μερα και μετα να την βγαζω και να αλλαζω την τροφη στο τουλη και να το ξαναβάζω μεσα ξεχασα να του πω να μου διευκρινιση ανα ποσο να αφηνω την τροφη και για ποσο καιρο να το κανω, να το κάνω ειναι σωστο?

Έγινε επεξεργασία - teo-95
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...