Jump to content

ALEX23


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 120 L ΜΕ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΦΙΤΡΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΗΕΙΜ 2213.ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΠΕΤΡΕΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΤΟ ΣΧΕΔΟΝ , ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ ΕΝΑ ΓΛΥΦΤΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΠΑΓΑΛΟ ΜΠΛΕ ΑΣΧΕΤΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Η ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ? ΠΟΣΕΣ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ ΝΑ ΒΑΛΩ?.3 ΠΕΤΡΕΣ ΑΦΡΙΖΟΥΝ ΜΕ ΥΔΡΟΧΛΩΛΙΚΟ ΟΞΥ ΝΑ ΤΙΣ ΒΓΑΛΩ Η ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΟ ΣΤΟ PH ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ.ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΕ-PH- 8 , KH- 6DKH , NO3 -5MG/L ,NO2-O.3MG/L , NH4/NH3-0 , PO4-0.25MG/L ,CU- 0 NA BALΩ ΨΑΡΙΑ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Έκανες την αλλαγή νερού για να μειωθούν τα ΝΟ3 ή οι τιμές είναι χωρίς την αλλαγή νερού;

Αν είναι χωρίς την αλλαγή νερού έχεις πολύ λίγα ΝΟ3!

Διαφορετικά το ενυδρείο είναι έτοιμο!

Με αμμωνία δεν το έστρωσες;

Link to comment
Share on other sites

Έκανες την αλλαγή νερού για να μειωθούν τα ΝΟ3 ή οι τιμές είναι χωρίς την αλλαγή νερού;

Αν είναι χωρίς την αλλαγή νερού έχεις πολύ λίγα ΝΟ3!

Διαφορετικά το ενυδρείο είναι έτοιμο!

Με αμμωνία δεν το έστρωσες;

ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ.ΤΟ ΕΣΤΡΩΣΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΜΑΓΑΖΙ (ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΚΑΙ ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ). ΤΟ ΧΑΛΙΚΙ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ (ΑΣΠΡΟ ΚΑΙ 25% ΜΑΥΡΟ, ΜΕ 2 ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΒΑΣ) ΚΑΙ ΤΙΣ 6 ΑΣΠΡΕΣ ΠΕΤΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ 7 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ 2 ΞΥΛΑ :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Τον παπαγάλο ξέχνα τον. Δεν ταιριάζει με τα υπόλοιπα. Σε βλέπω μια χαρά σε μετρήσεις για να βάλεις ψάρια αλλά σιγά σιγά. Μην το φορτώσεις με την μία.

Διάλεξε Κιχλίδες αφρικής που να μην μεγαλώνουν πάνω από 10cm και μην βάλεις πολλά είδη μπερδεμένα. Πιστέυω ότι Yellow Lab για αρχή θα ήταν μία καλή επιλογή. Τα ξύλα είναι ψιλοάχριστα. Αυτό που χρειάζονται είναι σπηλιές. Πολλές τρύπες από τις πέτρες να μπαίνουν και να φωλιάζουν-κρύβονται. Μπορείς να βάλεις και πέτρες από παραλία. Όμως προσοχή πρέπει να τις κολήσεις μεταξύ τους για να μην έχεις κανένα ατύχημα γιατί τα ψαράκια αυτά σκάβουν. Και όταν λέμε σκάβουν εννοούμε ότι σκάβουν μέχρι να φτάσουν στο τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Τον παπαγάλο ξέχνα τον. Δεν ταιριάζει με τα υπόλοιπα. Σε βλέπω μια χαρά σε μετρήσεις για να βάλεις ψάρια αλλά σιγά σιγά. Μην το φορτώσεις με την μία.

Διάλεξε Κιχλίδες αφρικής που να μην μεγαλώνουν πάνω από 10cm και μην βάλεις πολλά είδη μπερδεμένα. Πιστέυω ότι Yellow Lab για αρχή θα ήταν μία καλή επιλογή. Τα ξύλα είναι ψιλοάχριστα. Αυτό που χρειάζονται είναι σπηλιές. Πολλές τρύπες από τις πέτρες να μπαίνουν και να φωλιάζουν-κρύβονται. Μπορείς να βάλεις και πέτρες από παραλία. Όμως προσοχή πρέπει να τις κολήσεις μεταξύ τους για να μην έχεις κανένα ατύχημα γιατί τα ψαράκια αυτά σκάβουν. Και όταν λέμε σκάβουν εννοούμε ότι σκάβουν μέχρι να φτάσουν στο τζάμι.

αυτο θα κανω δεν θα βαλω παπαγαλο ευχαριστω.αγορασα σημερα αλλα 3 κιλα μαυρη λαβα, 2 κομματια 2.5 και 0.5 εχω μεσα αλλες 3 πετρες ιδιες και αλλεσ 5 ασπρες.θα κανω οτι μπορω να τις βαλω στερεα και δεμενες . εχω βαλει μεσα 4 συγνωμη αλλα δεν τα ξερω ακομα τα ονοματα τους (ενα μπλε με εντονο και μεγαλο πανω πτερυγιο μουρη μουειπαν οτι λεγετε σιγυρα δεν ειναι ολο το ονομα αυτο, μια ασπροροζ με κοκκινα ματια ,ενα κιτρινο με μαυρες ακρες στα πτερυγια και το πιο μεγαλο και το κεφαλι και η ουρα μαυρα και το σωμα κιτρινο την βρηκα σε pet city τα μισα λεφτα 18 αντι 36 ευρω που μου ειπαν σε αποκλειστικο μαγαζι) αν καταλαβες ποιες λεω γραψε μου τα ονοματα σε παρακαλω :welcome: εβαλα αρκετα διαφορετικα θα εχω προβλημα δεν το σκεφτηκα καλα ,ειναι μικρα ομως ολα .

Link to comment
Share on other sites

Συχνές μετρήσεις σε ΝΗ3-4 και ΝΟ2!

Αν δεν είναι σταθερά μηδέν κάνε αλλαγές νερού όποτε βλέπεις άυξηση!

Να προσθέτεις και λίγα βακτήρια ενώ να ταίζεις λίγο και μια φορά την ημέρα άν έχεις πρόβλημα!

Για την αναγνώριση των ψαριών σου μπορείς να βάλεις φωτογραφίες εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=45

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

Συχνές μετρήσεις σε ΝΗ3-4 και ΝΟ2!

Αν δεν είναι σταθερά μηδέν κάνε αλλαγές νερού όποτε βλέπεις άυξηση!

Να προσθέτεις και λίγα βακτήρια ενώ να ταίζεις λίγο και μια φορά την ημέρα άν έχεις πρόβλημα!

Για την αναγνώριση των ψαριών σου μπορείς να βάλεις φωτογραφίες εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=45

θα ξανακανω μετρησεις για δω , ειχα κανει και οταν εβαλα τα δυο πρωτα ψαρια και ηταν οκ.ευχαριστω θα βαλω και φωτο για να βρω τα ονοματα τους.Το νερο μου εχει παρει λιγο χρωμα απο τα ξυλα, υπαρχει προβλημα για τα ψαρια.Τα ξυλα τα ειχα αφησει σε νερο πριν τα βαλω μεσα, 5 μερες με συχνες αλλαγες ζεστου νερου να κανω τιποτα αλλο. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι ακίνδυνο για τα ψάρια!

Θα φύγει με τις αλλαγές νερού!

Συχνές μετρήσεις και προσοχή!

Link to comment
Share on other sites

Εαν βρασεις το ξυλο θα φυγει ποιο γρηγορα το χρωμα.Επειδη σιγουρα δεν θα χωραει μεσα στην

κατσαρολα ολο, βαλε πρωτα το μισο μεσα στο νερο και μετα το αλλο μισο.Εγω αυτη την μεθοδο

ακολουθω και κανενα απο τα τρια ξυλα που εχω δεν μου εβγαλε χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Εαν βρασεις το ξυλο θα φυγει ποιο γρηγορα το χρωμα.Επειδη σιγουρα δεν θα χωραει μεσα στην

κατσαρολα ολο, βαλε πρωτα το μισο μεσα στο νερο και μετα το αλλο μισο.Εγω αυτη την μεθοδο

ακολουθω και κανενα απο τα τρια ξυλα που εχω δεν μου εβγαλε χρωμα.

ευχαριστω θα το κανω. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι ακίνδυνο για τα ψάρια!

Θα φύγει με τις αλλαγές νερού!

Συχνές μετρήσεις και προσοχή!

Μου ειπαν απο μαγαζι να κανω το εξωτερικο μου φιτρο βιολογικο και πηρα μακαρονι για κατω ,ανθρακα για μεση , substrat pro της eheim για πανω και κορυφη λιγο υαλοβαμβακα.Εχω το 2213 της eheim να τα βαλω γιατι αυτα που εχει μεσα τα ειχε ο φιλος μου 4 μηνες με οκ μετρησεις. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν απο μαγαζι να κανω το εξωτερικο μου φιτρο βιολογικο και πηρα μακαρονι για κατω ,ανθρακα για μεση , substrat pro της eheim για πανω και κορυφη λιγο υαλοβαμβακα.Εχω το 2213 της eheim να τα βαλω γιατι αυτα που εχει μεσα τα ειχε ο φιλος μου 4 μηνες με οκ μετρησεις. :welcome:

Ναι αλλα χωρις τον ανθρακα.

Δεν χρειαζεται να τον βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

..μετά από διατριβή πάνω στον άνθρακα για την κατανόηση της χρησιμότητας του, θα σου προτείνω κι εγώ να βγάλεις τον άνθρακα, ειδικά κι αν έχεις και φυτά γιατί κρατάει απαραίτητες ουσίες για την ανάπτυξη τους, και να τον βάζεις μόνο μετά από θεραπείες με φάρμακο για να καθαρίζει το νερό από υπολλείματα φαρμάκου!

φυτά εσύ δεν έχεις λόγω αφρικανών, αλλά και πάλι δε σου χρειάζεται.. :thumbup:

να βάλει κι άλλο μακαρόνι στη θέση του για περισσότερη βιολογία..σωστά? :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα χωρις τον ανθρακα.

Δεν χρειαζεται να τον βαλεις.

ok αυτο θα κανω ευχαριστω :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τον αφήσεις για λίγο μόνο για να μειώσει το χρώμα που βγάζουν τα ξύλα!

Αλλά για λίγο μια και η χρήση του είναι αρνητική σε σχέση με αυτά που αναφέρθηκαν πριν απο την Αγγελική!

Link to comment
Share on other sites

..μετά από διατριβή πάνω στον άνθρακα για την κατανόηση της χρησιμότητας του, θα σου προτείνω κι εγώ να βγάλεις τον άνθρακα, ειδικά κι αν έχεις και φυτά γιατί κρατάει απαραίτητες ουσίες για την ανάπτυξη τους, και να τον βάζεις μόνο μετά από θεραπείες με φάρμακο για να καθαρίζει το νερό από υπολλείματα φαρμάκου!

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

file to mple einai Cyrtocara Moorii allios delfinaki kai an to prosexeis tha zisei polla xronia kai tha ginei 20kati pontous. min anxothis megalonei poli arga. kalo tha itan na baleis allo ena mesa. to psari me ta kokkina matia

kalo tha itan na to bgaleis ego exo ena kai mou exei faei 2 alla mexri tora (mazi kai to agapimeno mou psari) kai dagkonei ola ta ypolipa mexri kai

ton astako mou tromokratei. tora bebaia einai ena 20litro mono tou.

Link to comment
Share on other sites

file to mple einai Cyrtocara Moorii allios delfinaki kai an to prosexeis tha zisei polla xronia kai tha ginei 20kati pontous. min anxothis megalonei poli arga. kalo tha itan na baleis allo ena mesa. to psari me ta kokkina matia

kalo tha itan na to bgaleis ego exo ena kai mou exei faei 2 alla mexri tora (mazi kai to agapimeno mou psari) kai dagkonei ola ta ypolipa mexri kai

ton astako mou tromokratei. tora bebaia einai ena 20litro mono tou.

Ευχαριστω φιλε για την αναγνωριση του Cytocara Moorii. Tην ροζ την εχω δει και στο ενυδρειο του ξαδερφου μου και τα εκανε ανω κατω οταν την βαλαμε σ'ενα καινουργιο ενυδρειο 250l ενω πριν στα 150l ηταν ολα καλα.ελπιζω να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...