Jump to content

Καθαριστές


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!Θα ηθελα να μου προτεινετε μερικα ειδη που να ταιριαζουν με αυτα που εχω ηδη.

3 τιγρακια (αρκετα επιθετικα), 1 clown , 1 silver shark

θελω να βαλω ψαρια που τρωνε την αλγη και ψαρια βυθου για να τον καθαριζουν απο τα αποφαγια.

επισης να μην τρωνε τα φυτα που σκοπεύω να βαλω.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΓΗ ΕΧΩ ΕΝΑΝ COMMON PLECO

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΟΙΠΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

Εχω τα ιδια με σενα και λιγο περισσοτερα βαλε ενα sae για τις αλγες ειναι μανουλα

Link to comment
Share on other sites

geo 63 oταν λες sae εννοεις siamese algae eater?αυτη ειναι οικογενεια ψαριων ή συγκεκριμανα ψαρι?πως θα το ζητησω απο το πετ??καποια προταση για βυθοψαρα που να τον καθαριζουν υπαρχει??

Link to comment
Share on other sites

geo 63 oταν λες sae εννοεις siamese algae eater?αυτη ειναι οικογενεια ψαριων ή συγκεκριμανα ψαρι?πως θα το ζητησω απο το πετ??καποια προταση για βυθοψαρα που να τον καθαριζουν υπαρχει??

γεια

δες τα pleco pitbull.

εργατες ακουραστοι <_<

Link to comment
Share on other sites

geo 63 oταν λες sae εννοεις siamese algae eater?αυτη ειναι οικογενεια ψαριων ή συγκεκριμανα ψαρι?

SAE = Siamese Flying Fox = siamese algae eater = Crossocheilus siamensis

crossocheilus_siamensis1.jpg

Link to comment
Share on other sites

πλεκοστόμοι και γλυφτες ειναι τα ιδια ψαρια??σε ενα πετ σοπ ειδα κατι μικρα ψαρακια,γυρω στα 2-3 εκατοστα τα οποια μου ειπαν οτι ειναι γατοψαρα.σκουρο καφετι και σκαλιζαν τον βυθο.αυτα μηπως ξερει καποιος πως λεγονται??τα pleco pitbull με τη ονομα να τα ψαξω στο fish index??ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

τα pleco pitbull με τη ονομα να τα ψαξω στο fish index??ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!

Parotocinclus jumbo

http://www.aquahobby.com/gallery/e_Parotocinclus_jumbo.php

Link to comment
Share on other sites

σε ενα πετ σοπ ειδα κατι μικρα ψαρακια,γυρω στα 2-3 εκατοστα τα οποια μου ειπαν οτι ειναι γατοψαρα.σκουρο καφετι και σκαλιζαν τον βυθο.αυτα μηπως ξερει καποιος πως λεγονται??

Δες εδω μοιαζουν;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα σου πρωτινά να Πάρις άλλα 4-5 κλόουν γιατί τα ψάρια αυτά είναι ψάρια κοπαδιαστά, το ένα μόνο του δεν θα σου πάει πολλή. Προσοχή στην μεταφορά στρεσάρονται πολλή εύκολα και ψοφάνε.

Και τα τιγράκια είναι λίγα το λιγότερο άλλα 5 κομμάτια θέλεις για να φανούνε και λίγο στο ενυδρείο σου.

Το silver shark μόνο του από βαρεμάρα καμιά φορά γίνετε επιθετικό για αυτό και αυτό θέλει την παρέα του άλλα 3 τουλάχιστον.

Τώρα για καθαριστές όπως λέει και ο φίλος το COMMON PLECO κάνη καλή δουλεία αλλά μην ξεχνάς φτάνει τους 50 πόντους.

Άλλα ψάρια είναι:

Apareiodon affinis 15cm,

Crossocheilus siamensis 16cm,

Gyrinocheilus aymonieri 27cm,

Ancistrus 16cm,

Otocinclus affinis 4,cm,

Parodon affinis 8cm,

Garra ceylonensis 15cm.

Τώρα πιο από όλα είναι θέμα γούστου και άμα το βρεις στην αγορά, όλα πάντως κάνουν την δουλεία τους άλλα λιγότερο άλλα περισσότερο.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα σου πρωτινά να Πάρις άλλα 4-5 κλόουν γιατί τα ψάρια αυτά είναι ψάρια κοπαδιαστά, το ένα μόνο του δεν θα σου πάει πολλή. Προσοχή στην μεταφορά στρεσάρονται πολλή εύκολα και ψοφάνε.

4-5 clown δεν ειναι πολλοι για ενα ενυδρειο 120 λιτρων?

Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα γατοψαράκια..corydorakia..είναι αεικίνητα, ακούραστα, δεν τα πειράζει κανένας,

δεν φορτώνουν το ενυδρείο και είναι συμπαθέστατα! :welcome:

Έγινε επεξεργασία - poelicia
Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα γατοψαράκια..corydorakia..είναι αεικίνητα, ακούραστα, δεν τα πειράζει κανένας,

δεν φορτώνουν το ενυδρείο και είναι συμπαθέστατα! :welcome:

:thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δυο clown και ειναι πολλα για ενυδρειο 120 λιτρων.

Link to comment
Share on other sites

4-5 clown δεν ειναι πολλοι για ενα ενυδρειο 120 λιτρων?

Φίλε μου έχεις δίκαιο 4 – 5 κλόουν είναι πολλά μιας και τα κλόουν έχουν την ιδιαιτερότητα να χρειάζονται περισσότερο χώρο από τα άλλα ψάρια. Παραείδα την πληροφορία που γράφει ο φίλος μας και αντί να καταλάβω 120 λίτρα το πήρα για 120 πόντους ενυδρείο. Αλλά δυστυχώς πολλή από την απειρία μας κάνουμε αγορές χωρίς να γνωρίζουμε πολλά. Παντός η αλήθεια είναι η εξής τα κλόουν μεγαλώνουν πολλή αργά και ως ότου μεγαλώσουν βλέπουμε τη μπορεί να γίνει. Ίσος ο φίλος μας άμα τα αγαπάει αληθινά θα πρέπει μετά να τα αποχωριστή. Πάντως ένα μόνο του δεν γίνετε είναι ψάρια που από την φύση τους πάνε κοπάδι το μίνιμουμ θα έλεγα 3 κομμάτια. Πρέπει να σκεφτόμαστε πάντοτε και τους άλλους οργανισμούς τη χρειάζονται για να έχουν μια ευχάριστη φυσιολογική ζωή που μπορεί να φτάσει και τα 15 χρόνια και όχι πάντα το δικό μας θέλω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου Past,καπως σαν αυτα ηταν αλλα λιγο πιο σκουρο καφε.σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τα Corydoras που σου προτειναν και η poelicia και ο AquaBoy.

Υπαρχουν πολλων ειδων (paleatus,aeneus,panda κ.τ.λ.)

Ενα κοπαδι της ιδιας οικογενειας π.χ Corydoras paleatus οντως

..είναι αεικίνητα, ακούραστα, δεν τα πειράζει κανένας,

δεν φορτώνουν το ενυδρείο και είναι συμπαθέστατα!

Link to comment
Share on other sites

είναι καλύτερα να βάλω κοπάδι corydoras της ιδιας οικογενειας ή να βαλω 2-3 απο τη καθε οικογενεια??συνολικα 6-7 σαν συνολο θα ειναι καλα??

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να βάλεις 5-6 μικρά διαφορων ειδών..τα bronze είναι όμορφα, τα albino, τα silver..

ότι σου αρέσει στο μάτι.. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να βάλεις 5-6 μικρά διαφορων ειδών..τα bronze είναι όμορφα, τα albino, τα silver..

ότι σου αρέσει στο μάτι.. :welcome:

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι ιδιο ειδος πιθανον να μην κανουν κοπαδι. Οπως ειχα εγω στην αρχη 2 απο 3 ειδη και πηγαιναν το καθενα οπου ηθελε. Μετα κρατησα 7 απο ενα ειδος και τοτε πραγματικα εγιναν κοπαδι. Μαλιστα μπορω να πω οτι εχουν δημιουργησει καποιου ειδους ιεραρχια αφου ολα πηγαινουν στην μερια που πηγαινει ο αρχηγος.

Αλλα ειναι διαολια :welcome: . Μονο 3 με 4 το μεσημερι καθονται ακινητα και ξεκουραζονται, τις υπολοιπες ωρες μερα νυχτα τριγυρνουν περα δωθε.

Παντως προσεξε λιγο και τις θερμοκρασιες που προτινονται για καθε ειδος (paleatus 18-23, aeneus 23-28, aeneus-albino 25-28 κτλ). Και τα albino σε εμενα βγηκαν λιγο ευαισθητα (με πολυ καλη προσαρμογη και συνθηκες και παλι δεν καταφεραν να επιβιωσουν :thumbup: ).

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα 4 corydoras, 2 labeo albino (ετσι πρεπει να λεγονται,ασπρα ειναι), 1 πλεκο. Θα ανεβασω και φωτο για να μου πειτε ποια συγκεκριμενα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...