Jump to content

Ασπρη Θολουρα


gkoun

Recommended Posts

γεια σας ειμαι νεο μελος και ειναι το πρωτο μου ενυδρειο, εχω 3 χρυσοψαρα 2 μαυρα ψαρακια και αλλα 2 ζουμπουνια( ετσι μου τα παν στο pet shop) !! εχω αεραντλια και εβαλα sera bio nitrivec το χαλικι δεν γνωριζα οτι ηθελε βρασιμο και το βαλα κατευθειαν απο τη σακουλα του.

2η μερα σημερα και το ενυδρειο εχει μια μεγαλη ασπρη θολουρα σαν γαλα!!!

hepl me pls!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο σου φιλε μου ειναι αστρωτο.δηλαδη δεν εχει γινει ο κυκλος του αζωτου και τα ψαρακια σου διατρεχουν κινδυνο.η θολουρα που βλεπεις προερχεται απο τα υγρα βακτηρια που εριξες και εν μερη θεωρειται φυσιολογικη τετοια αντιδραση.

αρχισε να διαβαζεις σχετικα για το στρωσιμο νεου ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

και τωρα τη να κανω??? δεν εχω που να τα βαλω! θα φυγει μονη της? και ποσο nitrivec να βαζω??

ty ty

Έγινε επεξεργασία - gkoun
Link to comment
Share on other sites

τα ψαρακια θα τα δωσεις πισω να σου τα φιλοξενησει το πετ για οσο στρωνεις.απο εκει και μετα ακολουθεις τις οδηγιες χρησης του σκευασματος,ριχνεις μερα παρα μερα λιγη τροφη ψαριων για να τρωνε τα βακτηρια που ριχνεις .εαν εχεις θερμοστατη,τον βαζεις να δουλευει στους 27-28 βαθμους και ολο αυτο το διαστημα δεν αλλαζεις το νερο.επισης δεν μας ειπες ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο και τιο φιλτρο εχεις.

Link to comment
Share on other sites

διαβασε πολυ προσεχτικα παρακατω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569&st=0&p=108162entry108162

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά μικρό το ενυδρείο και με πολλά ψάρια μέσα.

Διάβασε το link που σου έδωσε ο klaz.

Link to comment
Share on other sites

αφου κανεις τα παραπανω και δωσεις πισω τα ψαρακια σου μετα βγαλε το χαλικι απο μεσα βαλτο σε μια λεκανη , παρε το ενυδρειο στην μπανιερα ξεπληνε το με σκετο νερακι και μετα ξεπληνε παρα πολυ καλα το χαλικι για να φυγει ολη η σκονη και η χωματιλα που ισως εχει , αν το πηρες απο ενυδρειακο μαγαζι δεν νομιζω να ειναι αναγκαιο και το βρασιμο αλλα αμα δεν βαριεσαι βραστο μετα το ξεπλημα ..επισης σου προτεινω να ψαξεις πληροφοριες για μονομαχους ..και τελος οτιδηποτε θες να αγορασεις ψαξε καλα στο φορουμ και φυσικα ρωτα εδω γιατι στα μαγαζια ισως να μην βγαλεις ακρη ..καλη συνεχεια φιλε μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...