Jump to content

Στάθμη Νερού


Recommended Posts

Γεια σας ! Παρατηρώ τον τελευταίο καιρό ότι κατεβαίνει αισθητά η στάθμη νερου του ενυδρείου μου ( 40 λιτρο ) πριν πέντε μέρες άλλαξα το νερό και τώρα βλέπω ότι έχει κατευεί πέντε πόντους ! Αν μπορεί κάποιος να με ενημέρωση για το τι γίνετε θα το εκτιμούσα

Link to comment
Share on other sites

το πιο πιθανο να ειναι εξατμιση! απο τα φωτα

ειναι λιγα τα λιτρα και κατεβαινει ποντους αμεσως τσεκαρε ομως καλου κακου μην χανει απο πουθενα(δακρυζει)

Link to comment
Share on other sites

To τσέκαρα από παντού, δεν χάνει ! Νομίζω μπορεί να παίζει ρολο που είναι ανοιχτό και έχει και θερμοστάτη , θα ήθελα όμως να ακούσω περισσότερες γνώμες αν υπάρχουν για το τι γίνετε και αν μπορεί να αντιμετωπιστεί ! Ευχαριστω AQU :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

τοτε ειναι απο εξατμιση

μπορεις να το αντιμετοπισεις με καπακι οστε οι υδρατμοι να ξαναυγροποιουντε και να πευτουν παλι μεσα η με αυτοματη αναπληροση που προτειμουν οι περισοτεροι

διαφορετικα καθε μια δυο μερες συμπληρωνεις λιγο νερακι και ξεμπερδευεις(αν και λιγο κουραστικο)

Link to comment
Share on other sites

To τσέκαρα από παντού, δεν χάνει ! Νομίζω μπορεί να παίζει ρολο που είναι ανοιχτό και έχει και θερμοστάτη , θα ήθελα όμως να ακούσω περισσότερες γνώμες αν υπάρχουν για το τι γίνετε και αν μπορεί να αντιμετωπιστεί ! Ευχαριστω AQU :bigemo_harabe_net-64:

ΘΕΟΣ !!!!! :bigemo_harabe_net-76:

Link to comment
Share on other sites

τοτε ειναι απο εξατμιση

μπορεις να το αντιμετοπισεις με καπακι οστε οι υδρατμοι να ξαναυγροποιουντε και να πευτουν παλι μεσα η με αυτοματη αναπληροση που προτειμουν οι περισοτεροι

διαφορετικα καθε μια δυο μερες συμπληρωνεις λιγο νερακι και ξεμπερδευεις(αν και λιγο κουραστικο)

Να φτίαξω ενα καπάκι απο plexiglass ; θα κανει δουλεία ;

Link to comment
Share on other sites

Η λύση που θα σου περιορίσει λίγο το φαινόμενο είναι να φτιάξεις ένα καπάκι. Το πρόβλημα αυτό θα το έχεις και το καλοκαίρι και επειδή το ενυδρείο σου είναι αρκετά μικρό φρόντισε για την κατασκευή του. Δεν ξέρω τι ψάρια έχεις αλλά να ξέρεις πως η εξάτμιση προκαλεί σκληρότητα στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση που θα σου περιορίσει λίγο το φαινόμενο είναι να φτιάξεις ένα καπάκι. Το πρόβλημα αυτό θα το έχεις και το καλοκαίρι και επειδή το ενυδρείο σου είναι αρκετά μικρό φρόντισε για την κατασκευή του. Δεν ξέρω τι ψάρια έχεις αλλά να ξέρεις πως η εξάτμιση προκαλεί σκληρότητα στο νερό.

τι εννοεις οταν λες φρόντισε την κατασκευή του ;

Link to comment
Share on other sites

Λυσεις θελω να ακουσω , οχι ασχετα σχόλια

Συγνώμη για το άστοχο χιούμορ μου :ninja:

με τα λίγα που ξέρω σαν καλύτερη λύση ακούγετε να φτιάξεις καπάκι

+ απιονισμένο νερό το συμπλήρωμα γιατί εξατμίσετε καθαρό νερό.

Link to comment
Share on other sites

Μετράς τις διαστάσεις του πάτου του ενυδρείου σου και κόβεις ένα κομμάτι plexiglass η τζάμι κανονικό ενα πόντο μικρότερο στο μήκος και δυο πόντους μικρότερο στο βάθος οχι πολύ ψιλό, και από ένα petshop μπορείς να αγοράσεις πλαστικές βάσεις που έχουν τα ενυδρειάκια dannerle (μοιαζουν με γωνίες) για να το στηρίξεις.

Εύκολο και καθάρισες από μέρος του προβληματός σου. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι το πλεξι θα σου κοψει φωτισμο..και το τζαμι επεισης γιατι θα πιανει αλατα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...