Jump to content

ανθρακας


Recommended Posts

Παιδια πριν λιγο καιρο ειχα βαλει τυρφη στο φιλτρο,αφου εφτασα στα επιθυμητα αποτελεσματα τοτε την εβγαλα και εβαλα ανθρακα της εταιρειας SEACHEM TO ΜΑΤΡΙΧ CARBON ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΘΗΤΑ ΠΙΟ ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΗ ΑΛΛΑ 4-5 ΜΕΡΕΣ ΣΤΑΘΕΡΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ Η ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ!! :thumbup: ο ανθρακας ειναι πλεον αχρηστος τοσο καιρο που τον εχω μεσα?τι πρεπει να κανω??υπομονη για αρκετο καιρο???και αν ναι ποσο καιρο θα παρει αυτη η διαδικασια??Το φιλτρο ειναι της eheim 2080 . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Τον ανθρακα γιατι τον εβαλες?

Εκανες καποια θεραπεια στο ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Πως ξερεις οτι η κατασταση ειναι βελτιωμενη?Εκανες μετρησεις νερου?Ο συγκεκριμενος ανθρακας εχει διαρκεια ζωης 2 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Τον άνθρακα τον έβαλες για να σου πάρει το χρώμα από την τύρφη? Δεν ξέρω πόσο βεβαρημένο ήταν το ενυδρείο σου, αλλά ο συγκεκριμένος άνθρακας στις οδηγίες του λέει ότι 250 ml αρκούν για να κουράρουν 400 λτ ενυδρείου για αρκετούς μήνες. Οπότε το βλέπω λίγο δύσκολο να "ξεθύμανε" μέσα σε 2 εβδομάδες...

http://www.istellas.gr/aquarium/my_filter_...rix_carbon.html

Link to comment
Share on other sites

Τον άνθρακα τον έβαλες για να σου πάρει το χρώμα από την τύρφη? Δεν ξέρω πόσο βεβαρημένο ήταν το ενυδρείο σου, αλλά ο συγκεκριμένος άνθρακας στις οδηγίες του λέει ότι 250 ml αρκούν για να κουράρουν 400 λτ ενυδρείου για αρκετούς μήνες. Οπότε το βλέπω λίγο δύσκολο να "ξεθύμανε" μέσα σε 2 εβδομάδες...

http://www.istellas.gr/aquarium/my_filter_...rix_carbon.html

ΕΥΧΡΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΟΛΩΝ!ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ 600 ΛΙΤΡΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΔΥΟ ΚΟΥΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΠΟΥ ΑΦΗΣΕ ΠΙΣΩ ΤΗΣ Η ΤΥΡΦΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΙΡΕΑΣΕΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ PH Κ.Τ.Λ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΩ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ....ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΚΑΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΣΩΣΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ Η ΜΕΤΡΗΣΗ ΤΟΥ PH ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΦΕ ΝΕΡΟ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΑ ΣΤΙΚΑΚΙΑ 5 ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ :welcome: ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΚΡΙΒΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ!!ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΥΣ ΚΑΙΡΟΣ???ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Mήπως έχεις ξύλα μέσα που συνεχίζουν να βγάζουν τανίνες?

Μήπως ο άνθρακας δεν είναι σε μέρος που να έχει καλή κυκλοφορία νερού? Εγώ που τον είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα μου είχε βγάλει όλη την "καφετίλα" σε λιγότερο από μια εβδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Πως ξερεις οτι η κατασταση ειναι βελτιωμενη?Εκανες μετρησεις νερου?Ο συγκεκριμενος ανθρακας εχει διαρκεια ζωης 2 μηνες.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ .ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ ΤΗΝ ΤΥΡΦΗ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟΥ ΣΤΡΩΣΗΜΑΤΟΣ ΟΤΑΝ ΕΦΤΑΣΑ ΣΕ ΣΩΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΙΜΩΝ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΗΣΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΥΓΡΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ PH,ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΦΕ ΝΕΡΟ.ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΑΝ ΒΟΥΡΚΟΣ! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Mήπως έχεις ξύλα μέσα που συνεχίζουν να βγάζουν τανίνες?

Μήπως ο άνθρακας δεν είναι σε μέρος που να έχει καλή κυκλοφορία νερού? Εγώ που τον είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα μου είχε βγάλει όλη την "καφετίλα" σε λιγότερο από μια εβδομάδα...

ΞΥΛΑ ΕΧΩ ΜΕΣΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ Η ΚΑΦΕΤΙΛΑ ΤΟΥΣ ΕΙΧΕ ΦΥΓΕΙ ,ΤΟ ΝΕΡΟ ΗΤΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΡΕΠΤΗΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΗΝ ΤΥΡΦΗ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΕΓΙΝΕ........... :thumbup: ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ ΕHEIM 2080 MESA SE KATI ΣΑΝ ΚΑΛΤΣΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ.... :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...