Jump to content

Κατασκευή Μεγάλου Αφρικάνικου Ενυδρείου


thanashs

Recommended Posts

Παίδες αλλαγή σχεδίων.....το ενυδρείο θα γίνει ξύλινο με μικρές αλλαγες στα μέτρα....το μήκος 9α είν 2.50 πλατος-ύψος 1 μετρό....συνολικά λίτρα 2500......ακου γνώμες

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε Θαναση και χρονια πολλα!

Λογω του οτι ενυδρεια τετοιου μεγεθους απο την στιγμη που στηνωνται σε ενα χωρο δεν ξαναξεστηνωνται, μηπως να σκεφτοσουν την λυση του μπετου;

Η αντοχη του στο χρονο και η ευκολια κατασκευης του ειναι πιστευω τα κυρια υπερ ενω και απο θεμα κοστους αν και αυτη την στιγμη δεν την εχω ψαξει πιστευω πως θα σου ερθει ποιο οικονομικο.

Τωρα απο ψαρια δεν θα μπω στον κοπο να σε βομβαρδισω μια που καθε ηπειρο εχει πολλα και πανεμορφα ειδη. Επισης η καρδια ενως τετοιου συστηματος ειναι και η φιλτρανση που πιστευω πρεπει να μελετηθει σωστα για να μην βασανηζεσαι στο μελων μια που τα αναλογα ζωντανα που θελεις να βαλεις ειναι αναλογων απαιτησεων.

Ριξε μια ματια και στο παρακατω θεμα:http://www.brentsmith-photography.com/800-gallon-plywood-and-fiberglass-build

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=53820&hl=&fromsearch=1

Link to comment
Share on other sites

Θαναση καλη χρονια να εχεις και καλος πολιτης.

Αν το κανεις 1 μετρο υψος,πρεπει να παρεις και μια στολη δυτη :D δεν θα μπορεις να βαλεις χερι μεσα.Θα εχεις πολλα πρακτικα προβληματα.Οσο για την ξυλινη κατασκευη,εγω προσωπικα εχω πολλες αντιρρησης .Δεν ξερω εγω τουλλαχιστον, ξυλινο ενυδρειο ,να λειτουργει 10 χρονια και να ξερω τα αποτελεσματα.Πες μας λιγα πραγματα για το πως σου εγινε η προταση και με τι υλικα θα φταχτει.Για μενα θεωρητικα για ξυλινα ενυδρεια υπαρχει μονο μια λυση.Να επανδυθει ,μεσα εξω με τζιβα και πολιεστερα,αλλα σου λεω θεωρητικα παντα.Το ξυλο ειναι ζωντανο υλικο,που σημαινει οτι δεχεται πολλες επιρροες κατα την διαρκεια χρονων.Που σημαινει αν ου μη γενετο ανοιξει ,θα ανοιξει μονο μιας,και φαντασου με τα 2500 λιτρα τι εχεις να παθεις.

Η γνωμη μου ειναι ,μεινε στα 1500 λιτρα ,που ολοι θα θελαμε να τα ειχαμε, με μια σωστη και στιβαρη κατασκευη.Αν ηταν για εναν δημοσιο χωρο ,θα ελεγα οκ.αλλα για σπιτη το βλεπω λιγο υπερβολη.Εχεις χρονο να σκεφτεις αυτα και αλλα που θα σου πουν ,και αποφασιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε Θαναση και χρονια πολλα!

Λογω του οτι ενυδρεια τετοιου μεγεθους απο την στιγμη που στηνωνται σε ενα χωρο δεν ξαναξεστηνωνται, μηπως να σκεφτοσουν την λυση του μπετου;

Η αντοχη του στο χρονο και η ευκολια κατασκευης του ειναι πιστευω τα κυρια υπερ ενω και απο θεμα κοστους αν και αυτη την στιγμη δεν την εχω ψαξει πιστευω πως θα σου ερθει ποιο οικονομικο.

Τωρα απο ψαρια δεν θα μπω στον κοπο να σε βομβαρδισω μια που καθε ηπειρο εχει πολλα και πανεμορφα ειδη. Επισης η καρδια ενως τετοιου συστηματος ειναι και η φιλτρανση που πιστευω πρεπει να μελετηθει σωστα για να μην βασανηζεσαι στο μελων μια που τα αναλογα ζωντανα που θελεις να βαλεις ειναι αναλογων απαιτησεων.

Ριξε μια ματια και στο παρακατω θεμα:http://www.brentsmit...iberglass-build

http://www.aquazone....l=&fromsearch=1

Φιλε Rik,απο που βγαζεις αυτο το συμπερασμα.ξερεις καποιο ξυλινο πανω απο 10 χρονια σε τι κατασταση ειναι?Ειλικρηνα θα ηθελα να μαθω πολυ,Γιατι αν υπαρχουν τετοιες εγγυησης,λυνονται παρα πολλα προβληματα κατασκευης.Και θα επρεπε ολοι που φτιαχνουν ενυδρεια ,ασχετου μεγεθους να το φτιαχναμε ξυλινο,γιατι εχει παρα πολλα πλεονεκτηματα.Αλλα πρεπει να ξερουμε στα σιγουρα οτι μετα απο 10 χρονια δεν θα ανοιξει λογο υγρασιας ,σαν καρπουζι.

Μπορει να μας δωσεις καποια στοιχεια ,για την αντοχη στον χρονο?

Θα παρακαλουσα απο ολους τους φιλους που εχουν ξυλινα ενυδρεια να μας πουν τις εμπειριες τους και ποσο χρονο τα εχεουν.

Rik δεν ανοιγεις ενα θεμα να το κουβεντιασουμε ποιο αναλυτικα? :D

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει φοβος για τα ξυλινα..ας ξεκολισουμε απο αυτο.βασικα εχω πιστει 100% τοι ειναι συγουρη και αθανατη λυση... σκευτειτε κατι, ποσα κιλα ειναι ειναι ενα 1500λιτρο ενυδρειο απο 20αρι τζαμι? πρεπει να μπει μεσα με κλαρκ ..δεν σηκονεται ουτε με 10 ατομα. πρεπει να στιθει εκει. εχει πολλα μειονεκτιματα στην καταναλωση θερμανσης... ειναι πολλα τα --- πολυ μεγαλο κοστος το τζαμι.. αν καταφερω και πουλησω το δικο μου θα εφτιαχνα την αλλη μερα ενα 2,5 λιτρο ανετα! δεν ειναι τυχαιο τα αμερικανακια που φτιαχνουν υπερκατασκευες με ξυλο! να προσθεσω 2 λινκ ακομη..

http://www.monsterfishkeepers.com/forums/showthread.php?214279-My-500g-piece-of-furniture

http://www.monsterfishkeepers.com/forums/showthread.php?305927-My-315G-Plywood-Tank-Build

θα κανω μια ερευνα αγορας για το ξυλινο και αν ειμαι συγουρος οτι μπορω,θα του το φτιαξω εγω του θαναση...

Link to comment
Share on other sites

Σακη εγω δεν μιλαω για τα πλεονεκτηματα της ξυλινης κατασκευης που ειναι παρα πολλα και αναμφισβητητα.Εγω εχω τις ενστασης μου για το ποσο θα αντεξουν στην υγρασια σε βαθος χρονου.

Μια λυση που σκεφτηκα ειναι ο πολιεστερας,(θεωρητικα).Αλλες υπαρχουν? και ποιες.Γιατι τετοια ενυδρεια τα φτιαχνεις για μια ζωη,και κυριολεκτω,γιατι δεν εχεις τα περιθωρια να σωσεις καταστασης ,αν συνβει κατι στραβο.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πρεπει να παμε σε νεο θεμα!

:thumbup: Του το καναμε του Θαναση μην πω τι :D

Link to comment
Share on other sites

και το μπετο θελει στεγανοποιηση για αυτη την δουλεια μην ξεχναμε οτι ειναι αποροφητικο και θα εχει νερο 365 μερες τον χρονο

στο μπετο συνιθος χρησιμοποιουν ρυτινη 3-4 χιλιοστα οπως αυτην στα βιομηχανικα πατοματα

στην πισινα που εχουν το δελφινι στο ατικο παρκο εχουν χρεισιμοποιησει αυτο το υλικο αν θελετε μπορω να μαθω ακριβος ονομα/εταιρια κτλπ μιας και το συγκεκριμενο το εφτιαξε ο πατερας μου :P

Link to comment
Share on other sites

και το μπετο θελει στεγανοποιηση για αυτη την δουλεια μην ξεχναμε οτι ειναι αποροφητικο και θα εχει νερο 365 μερες τον χρονο

στο μπετο συνιθος χρησιμοποιουν ρυτινη 3-4 χιλιοστα οπως αυτην στα βιομηχανικα πατοματα

στην πισινα που εχουν το δελφινι στο ατικο παρκο εχουν χρεισιμοποιησει αυτο το υλικο αν θελετε μπορω να μαθω ακριβος ονομα/εταιρια κτλπ μιας και το συγκεκριμενο το εφτιαξε ο πατερας μου :P

Το μπετο απλα ειναι αδρανες υλικο και ειναι ευκολο να μονοθει,

Για μαθε,οτι μαθαινεις ειναι καλο :P

Link to comment
Share on other sites

manieros μην εισαι τοσο αρνιτικος με την κατασκευη του ξυλινου! σηγουρα η μωνοση ειναι απο τα πιο σημαντικοτερα σε ολο το προτζεκτ.. η 1 ιδεα ειναι να περαστει με πολυαστερα και μετα με καποιο + ενυδρειακο μονοτικο. στο εξωτερικο χρησιμοποιουν υγρο καουτσουκ... και το pont armor. και τα 2 ειναι τελεια μονοτικα... το εχω ψαξει και το ψαχνω αρκετα... εχουνε γινει ενυδρεια 15-30 κυβικα με ξυλο... λες να μην το εχουν ψαξει αυτοι???? δεν τους θεωρω χαζους,... εχουνε παει το χομπι ενα βημα πιο μπροστα! θα με ενδιεφερνε να μαθω για το μονοτικο που αναφερες!!! εδω ειναι αρκετες μεγαλες κατασκευες με τα ξυλινα ενυδρεια... http://www.monsterfish-greekfans.net/t82-topic

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Manieros, αν την ψαξεις ολα γινονται, το καικι ηταν ενα παραδειγμα για το ξυλο σαν υλικο και για την αλμυρα που τα τρωει, απο εκει και περα υπαρχουν στο εμποριο αρκετα υλικα σημερα που ειναι μη τοξικα για τα ψαρια μας και με μεγαλες αντοχες. Επισης το μπετο δεχεται ενα σορο υγρομωνοτικα οπως αυτα που χρησημοποιουν για τις δεξαμενες ποσιμου νερου. Υπαρχουν πολλα υλικα που ουτε και εγω ξερω να σου πω αυτη την στιγμη, σκεψου μονο πως υπαρχει σιλικωνη ειδικη που κολλας απευθειας με γεματο το ενυδρειο σου νερο ή εποξειδικες κολλες δυο συστατικων που γινονται σαν μαρμαρο και ειναι για δεξαμενες τροφημων.΄Οταν υπαρχει το μαμαλο ολα γινονται σε εισαγωγικα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι το θέμα για την κατασκευή και ποιά υλικά προτείνονται μετάφερθηκε στη σωστή κατηγορία

Link to comment
Share on other sites

manieros μην εισαι τοσο αρνιτικος με την κατασκευη του ξυλινου! σηγουρα η μωνοση ειναι απο τα πιο σημαντικοτερα σε ολο το προτζεκτ.. η 1 ιδεα ειναι να περαστει με πολυαστερα και μετα με καποιο + ενυδρειακο μονοτικο. στο εξωτερικο χρησιμοποιουν υγρο καουτσουκ... και το pont armor. και τα 2 ειναι τελεια μονοτικα... το εχω ψαξει και το ψαχνω αρκετα... εχουνε γινει ενυδρεια 15-30 κυβικα με ξυλο... λες να μην το εχουν ψαξει αυτοι???? δεν τους θεωρω χαζους,... εχουνε παει το χομπι ενα βημα πιο μπροστα! θα με ενδιεφερνε να μαθω για το μονοτικο που αναφερες!!! εδω ειναι αρκετες μεγαλες κατασκευες με τα ξυλινα ενυδρεια... http://www.monsterfi...s.net/t82-topic

Δεν ειμαι καθολου αρνητικος μαλιστα μ'αρεσει σαν ιδεα μιας και δουλευω το ξυλο τουλαχιστον 5 χρονια πρεπει ομως να μαθουμε τι υλικα μπορουμε να χρησιμοποιησουμε τι επεξεργασια γενικα πριν γεμισει το ενυδρειο οστε να μην χρειαζεται συντηριση (αν χρειαστει συντηριση πραγματικα νομιζω δεν αξιζει γιατι παιζει να μην βγαινει καν απο το σπιτι και αυτες οι συντηρισεις που κανουν στα ξυλα δεν γινονται εντος)

φιλε ρικ εγω μαζι σου οτι υπαρχει υπαρχει κατι. το θεμα μου ειναι να το βρω για να βοηθησω καποιον συνχομπιστα μου η ακομα και εμενα μιας και εργαλεια για τετοια κατασκευη υπαρχουν το θεμα ειναι να βρουμε τι μπορουμε να κανουμε στην ελλαδα

πολυεστερας? καποιος ειπε οτι μετα απο καιρο σκαει

ρυτινη? πιθανο οτι καποιο υλικο ρυτινης θα μας κανει

καοτσουκ? δεν εχω ιδεα

pont armor? τι ειναι αυτα ρε παιδια?

οσο για τον μπετον καλο αξιοπιστο με καθολου συντηριση ευκολο στην μονοση. λιγοι θα εριχναν στον σπιτι τους

χθες ειχα 1 ατυχιμα και δεν μπορεσα να μαθω για το υλικο που λεγαμε χθες θα ρωτησω σημερα και θα ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

Rik: Οταν υπαρχει το μαμαλο ολα γινονται σε εισαγωγικα.

kixlidatos

παιδια δουλευω σε μονωσεις περιπου 4,5-5 χρονια, τα ματια μου εχουν δει απιστευτα πραγματα σε θεμα μονωσης αρκει να πεφτει (το χρημα)... υπαρχει ευκολο σε χρηση υλικο το οποιο παει σε μπετο και μπαινει ποσιμο νερο μεσα,

rik: εχω περασει σιλικονη σε σωληνα ο οποιος ηταν μεσα στην θαλασσα και δεν εχει παθει τπτ ακομα..

αν χρειαστειτε καμια πληροφορια σε ονομασια η καποιο αλλο υλικο η οτιδηποτε σε θεμα μωνοσεις μην διστασετε...

Link to comment
Share on other sites

κ γιατι τα λογια ειναι φτωχεια εγω ξεκινησα την κατασκευη το ενυδρειο θα φτιαχτει για φιλο

2 φυλλα κοντρα πλακε θαλλασις συμιδα το ρωσικο 3η καλυτερη ποιοτιτα 15μμ

εποξιδικη βαφη 5kg

ανοξιδοτες ξυλοβιδες

και ενα τζαμι 8μμ που υπαρχει

την δευτερα με το καλο θα ακολουθησει φοτορεπορταζ

Link to comment
Share on other sites

κ γιατι τα λογια ειναι φτωχεια εγω ξεκινησα την κατασκευη το ενυδρειο θα φτιαχτει για φιλο

2 φυλλα κοντρα πλακε θαλλασις συμιδα το ρωσικο 3η καλυτερη ποιοτιτα 15μμ

εποξιδικη βαφη 5kg

ανοξιδοτες ξυλοβιδες

και ενα τζαμι 8μμ που υπαρχει

την δευτερα με το καλο θα ακολουθησει φοτορεπορταζ

φιλε μου μηπως αυτο που λες για εποξιδικη βαφη ειναι κακο για τα ψαρια? δεν ειναι τοξικια?

γτ εγω κατι εποξιδικες βαφες που χρισιμοποιω στην δουλεια δεν κανουν..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την σημερον ημερα με τα υλικα και την τεχνογνωσια που υπαρχει ,ολα γινονται.Η ενστασεις και η επιφυλακτικοτητα μου ειναι στο εξης.Ουαν φτιαχμεις τετοιες μεγαλες κατασκευες,που ειναι και σχεδον μονιμες,και ουσιαστικα ειναι για μια ζωη,και ειναι μεσα στα σπιτια μας,πρεπει να λαμβανουμε υποψιν ολες της παραμετρους.

Ολοι οσοι υπαμε την αποψη μας εδω μεσα,εχουμε καποια εμπειρια με υλικα και κατασκευες,αλλα κανεις μας δεν λεει με βεβαιοτητα ,τι μπορει να γινει μετα απο 10 +χρονια αυτη η κατασκευη.Ξερω για τον πολιεστερα,ξερω για το θερμενομενο καουτσουκ που βαζανε παλια στης μπανιερες των νικελοτηριων ,και αλλα μονουικα υλικα.Αλλα ολα αυτα μετα απο χρονια θελουν συντηρηση.Οποτε εγω τουλλαχιστον δεν μπορω να πω αυτο το υλικο ειναι καταληλο γιαυτην την δουλια.Και αυτο θελω να ακουσω απο καποιον ,δηλ παρε αυτο το υλικο και ειναι καταληλο γιαυτην την δουλια,αλλα μεχρι στιγμης δεν το ακουω.

Το να φτιαξεις τωρα ,ενα ενυδριακη με ξυλο ,και να μου πεις κοιτα ,δουλευει σωστα,εμενα δεν μου λεει και πολλα ,γιατι εγω θα ηθελα να μου το πει αυτο ,μετα απο 10+ χρονια.

Ειναι 2 χρονια σε αυτο το φορουμ ,και δεν ειδα ,εγω τουλλαχιστον ,κανενα μεγαλο ενυδρειο απο ξυλο εδω μεσα.Σε αλλο φορουμ ,ειδα ενα ενυδρειο 2,5 μετρων,που το εφτιαξε απο παγκο κουζινας,και λειτουργει μια χαρα.Αλλα επιδη εγω ειμαι και λιγο συτεμενος :rasp: δεν θα ξερω μετα απο 10-15 χρονια σε τι κατασταση θα ειναι αυτο το ενυδρειο,οποτε εσεις οι νεοτεροι θα ξερετε στα σιγουρα.

Μακαρι να μας πει καποιος με βεβαιοτητα καοια λυση,γιατι πραγματι θα ειναι λυση για πολλα θεματα εκτος του οικονομικου.Εχει πολλα πλεονεκτηματα,Αλλα τρεμω στην ιδεα ,οτι μπορει καποια μερα ,να ανοιξει μεσα στο σπιτι μου σαν καρπουζη,γιατι αν ανοιξει ενα τετοιο ενυδρειο,ετσι θα ανοιξει σαν καρπουζι ,και δεν θα προλαβουμε να κανουμε τιποτα.Ενω η σιλικονες μας προειδοποιουν σιγα σιγα.

Αυταααααααα :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εγω εχω πειστει ηδη απο τα αμερικανακια οτι το ξυλινο στα μεγαλα ενυδρεια ειναι μονοδρομος.. κιχλιδατε πως μπορω να βρω πληροφοριες για το υγρο καουτσουκ? εχεις κατι που μπορω να ψαξω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...