Jump to content

Νεο 120*35*50


Recommended Posts

καλ'η χρονιά και χρόνια πολλά .

Ξεκινάω ένα καινούριο με τις διαστάσεις που γράφει ο τίτλος.

Τώρα από εσάς θέλω βοήθεια από άποψη φίλτρων θερμοστάτη και λοιπό εξοπλισμό με δεδομένο ότι ο χρόνος είναι περιορισμένος και μετά βλέπουμε και για την ψαροσύνθεση η οποία και αυτή θα πρέπει να είναι προσεκτική πάλι λόγο χρόνου.

Ευχαριστώ και καλή αρχή μου και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τι ακριβως θες να βαλεις μεσα για να σε βοηθησει καποιο εμπιροτερος με τους προβληματισμους σου?

το πας για θαλλασινο?

γλυκο?

χρυσοψαρα?

χελονα?

εστω και στο περιπου πρεπει να ξερει αυτος που θα σου προτινει κατι

Link to comment
Share on other sites

το έχω βάλει στο θέμα γενικά περί γλυκού.

θα προτειμούσα να πάω σε φυτεμένο με εύκολα φυτάκια και εύκολα ψαράκια.

Πολύ θα μου άρεσε και η Μαλαουι αλλά δεν νομίζω ότι θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στις ανάγκες.

την Τετάρτη λογικά θα μου έρθουν τα τζάμια και μια πρώτη ερώτηση είναι αν θα πρέπει να κάνω κάποιες τρύπες στα τζάμια για σωληνάκια φίλτρου η δεν χρεαζεται απαραίτητα?

Link to comment
Share on other sites

το έχω βάλει στο θέμα γενικά περί γλυκού.

θα προτειμούσα να πάω σε φυτεμένο με εύκολα φυτάκια και εύκολα ψαράκια.

Πολύ θα μου άρεσε και η Μαλαουι αλλά δεν νομίζω ότι θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στις ανάγκες.

την Τετάρτη λογικά θα μου έρθουν τα τζάμια και μια πρώτη ερώτηση είναι αν θα πρέπει να κάνω κάποιες τρύπες στα τζάμια για σωληνάκια φίλτρου η δεν χρεαζεται απαραίτητα?

Tρυπες να κανεις εφοσον επιθυμεις την φιλτρανση με sump καλυτερα.Και τις τρυπες να σου τις κανει καποιος που ασχολειται.

Το malawi δεν ειναι δυσκολο,θα μπορουσες να βαλεις σε αυτο το μηκος ενα χαρεμι labido πχ.Κινηση και χρωμα.οπως επισης πολλες γεννες.Προσοχη βεβαια στο στρωσιμο και την επιλογη ψαριων.

Γενικα θα εβαζα 2 εξωτερικα φιλτρα,(πχ 2217 + 2213 ΕΗΕΙΜ) για ασφαλεια και ενα θερμαντηρα 250 watt.

Ψαξε παντως λιγο,τι σε ενδιαφερει,ωστε να προχωρησει η συζητηση.

:)

Link to comment
Share on other sites

ok λοιπόν αν είναι ας ξεκινήσουμε μαλαουι.

Ψήνομαι πολύ !!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=31835

τελεια επιλογη!!ριξε μια ματια στο link..απο φιλτρανση πρεπει τα φιλτρα σου να γυριζουν 5-6 φορες τα λιτρα του ενυδρειου σου..εσυ εχεις 210 και καθαρα περιπου 180..ειπες περιμενεις τα τζαμια,εσυ θα το κολλήσεις?τι παχος ειναι τα τζαμια?εχεις ξανακολλησει ενυδρειο?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28495

εδω ειναι και μερικα set up αφρικανικων για να εχεις μια ιδεα...

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone....showtopic=31835

τελεια επιλογη!!ριξε μια ματια στο link..απο φιλτρανση πρεπει τα φιλτρα σου να γυριζουν 5-6 φορες τα λιτρα του ενυδρειου σου..εσυ εχεις 210 και καθαρα περιπου 180..ειπες περιμενεις τα τζαμια,εσυ θα το κολλήσεις?τι παχος ειναι τα τζαμια?εχεις ξανακολλησει ενυδρειο?

http://www.aquazone....showtopic=28495

εδω ειναι και μερικα set up αφρικανικων για να εχεις μια ιδεα...

ναι εγώ.έχω κολλήσει αλλα 3 ενυδρεία.10 αρια θα είναι τα τζάμια.

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαράκια σου αρέσουν απο μαλάουι?

για αυτά εδώ τρελαίνομαι.

post-20575-0-80881600-1325870476_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα συγκεκριμένα είναι τα pseudotropheus demasoni.

Επίσης, ψάρια που μοιάζουν πολύ με αυτά που θές είναι και τα Pseudotropheus saulosi.

Oι διαφορές τους είναι οτι τα saulosi είναι πιο ήρεμα σε σύγκρυση με τους τσαμπουκαλήδες demasoni, αλλά και η διμορφία στα φύλλα. Τα saulosi τα αρσενικά είναι όπως τα demasoni και τα θηλικά είναι κίτρινα.

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς.τα λίτρα άλλον είναι καλά γι αυτά α ψαράκια οπότε λέω να ξκινήσουμε και να μιλάμε για ένα ενυδρείο με αυτά τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

τα συγκεκριμένα είναι τα pseudotropheus demasoni.

Επίσης, ψάρια που μοιάζουν πολύ με αυτά που θές είναι και τα Pseudotropheus saulosi.

Oι διαφορές τους είναι οτι τα saulosi είναι πιο ήρεμα σε σύγκρυση με τους τσαμπουκαλήδες demasoni, αλλά και η διμορφία στα φύλλα. Τα saulosi τα αρσενικά είναι όπως τα demasoni και τα θηλικά είναι κίτρινα.

τα demasoni προτεινεται να μπαινουν πολλα σε ενα ενυδρειο λογο επιθετικοτητας και βαζοντας το φυλλο σε 2η μοιρα σε σχεση με της υπολοιπες μπουνα που μπαινουν σε χαρεμια(1αρ-3θηλ)!αν και στο συγκεκριμενο ενυδρειο θα προτειμουσα να εβλεπα specιes με μεγαλυτερα σε μεγεθος ψαρια..(μπουνα παντα) αλλα αυτο εξαρταται απο τον φιλο με το ενυδρειο!!

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64: ωραια τοτε!με κοντρες ετσι?

ναι κανονικα πάντα με κόντρες πάνω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

καλά δεν καταλήξαμε ακόμα ότι θα βάλουμε αυτά τα ψάρια απλά είναι μια απο τις επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

οι αλλαγές στο νερό πρεέπει να γίνονται απο βαρέλι ???

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα το κολλήσεις εσύ εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις τρύπες και να χρησιμοποιήσεις sump για την φίλτρανση θα εξοικονομήσεις λίτρα θα έχεις οικονομία κατανάλωσης, γιατί θα χρειαστείς μόνο μία αντλία και όχι 2 φίλτρα, θα βάλεις εκεί και το θερμοστάτη, προτείνω έναν γύρω στα 250watt, και φυσικά ευκολία μιας και είναι πολύ εύκολο να αλλάζεις τα υλικά ακόμα και να κάνεις τις αλλαγές σου απο εκεί και να μην ενοχλείς καθόλου τα ψάρια σου στο κυρίως ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

οι αλλαγές στο νερό πρεέπει να γίνονται απο βαρέλι ???

Αφού θα το κολλήσεις εσύ εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις τρύπες και να χρησιμοποιήσεις sump για την φίλτρανση θα εξοικονομήσεις λίτρα θα έχεις οικονομία κατανάλωσης, γιατί θα χρειαστείς μόνο μία αντλία και όχι 2 φίλτρα, θα βάλεις εκεί και το θερμοστάτη, προτείνω έναν γύρω στα 250watt, και φυσικά ευκολία μιας και είναι πολύ εύκολο να αλλάζεις τα υλικά ακόμα και να κάνεις τις αλλαγές σου απο εκεί και να μην ενοχλείς καθόλου τα ψάρια σου στο κυρίως ενυδρείο.

φυσικα αν υπαρχει χωρος το sump ειναι η καλυτερη λυση,ή ακομα καλυτερα το εσωτερικο sump για να μην μπλεξεις με υπερχειλισεις απλα θα χασεις μερικα εκατοστα απο το μηκος..αλλαγες καλο θα ηταν σε καποιο βαρελι προετοιμασίας γιατι μπορει να βαζεις καποιο buffer για να φτασεις τις επιθυμητές σκληροτητες ,το αντιχλωριο,την επιθυμητη θερμοκρασια πριν μπει το νερο στο ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

ok δεν υπάρχει θέμα για το σαμπ. γίνεται και εξωτερικό και εσωτερικό.

απλά δεν είχα ξανά σαμπ και θα 'ηθελα μια καλή ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα το 35 εκ είναι το βάθος του ενυδρείου.Είναι αρκετό για τις κιχλίδες?

Τι θα λέγατε και για φροντόζες?

καλα ας δούμε πρώτα το φίλτρο και συνεχίζουμε

Link to comment
Share on other sites

Φροντόζες σε καμία περίπτωση. Είναι ψάρια που μπαίνουν σε ομάδες 5+ ατόμων, μεγαλώνουν πολύ και θέλουν μεγάλα ενυδρεία 500+ λίτρα. Οι διαστάσεις σου είναι μια χαρά για πολλά από τα είδη της Αφρικής που υπάρχουν στο εμπόριο.

:)

Link to comment
Share on other sites

ok δεν υπάρχει θέμα για το σαμπ. γίνεται και εξωτερικό και εσωτερικό.

απλά δεν είχα ξανά σαμπ και θα 'ηθελα μια καλή ενημέρωση.

το sump ειναι ενας ακομα τροπος φιλτρανσης του ενυδρειου μαζι με τα εξωτερικα και εσωτερικα φιλτρα του εμποριου!ουσιαστηκα ειναι σαν 2ο ενυδρειο κατω απο το main-tank!το μεγαλυτερο πλεονεκτημα του ειναι ο χωρος που εχει για υλικα φιλτρανσης(σφουγγαρια,βιολογια)καθως επισης και τον θερμοστατη, στα θαλασσινα το skimmer και τα λοιπα!ειναι πολυ πιο ευκολο στη συντήρηση του και κερδιζεις και πολυ χώρο στο κυριως ενυδρειο! εδω ειναι ενα link για να παρεις μια ιδεα του εξωτερικου sump!

το εσωτερικο sump εχει τα ιδια πλεονεκτηματα συν οτι δεν χρειαζεται να εχεις χωρο κατω απο το main-tank!το μειωνεκτημα ειναι οτι χανεις καποια εκατοστα μηκους ή βαθους(αναλογα που θα μπει το sump) απο το ενυδρειο σου αλλα κατα την γνωμη μου αξιζει!!εδω ενα ακομα link για να καταλαβεις!ελπιζω να βοηθησα..

Link to comment
Share on other sites

Φροντόζες σε καμία περίπτωση. Είναι ψάρια που μπαίνουν σε ομάδες 5+ ατόμων, μεγαλώνουν πολύ και θέλουν μεγάλα ενυδρεία 500+ λίτρα. Οι διαστάσεις σου είναι μια χαρά για πολλά από τα είδη της Αφρικής που υπάρχουν στο εμπόριο.

:)

ok

Link to comment
Share on other sites

το sump ειναι ενας ακομα τροπος φιλτρανσης του ενυδρειου μαζι με τα εξωτερικα και εσωτερικα φιλτρα του εμποριου!ουσιαστηκα ειναι σαν 2ο ενυδρειο κατω απο το main-tank!το μεγαλυτερο πλεονεκτημα του ειναι ο χωρος που εχει για υλικα φιλτρανσης(σφουγγαρια,βιολογια)καθως επισης και τον θερμοστατη, στα θαλασσινα το skimmer και τα λοιπα!ειναι πολυ πιο ευκολο στη συντήρηση του και κερδιζεις και πολυ χώρο στο κυριως ενυδρειο! εδω ειναι ενα link για να παρεις μια ιδεα του εξωτερικου sump!

το εσωτερικο sump εχει τα ιδια πλεονεκτηματα συν οτι δεν χρειαζεται να εχεις χωρο κατω απο το main-tank!το μειωνεκτημα ειναι οτι χανεις καποια εκατοστα μηκους ή βαθους(αναλογα που θα μπει το sump) απο το ενυδρειο σου αλλα κατα την γνωμη μου αξιζει!!εδω ενα ακομα link για να καταλαβεις!ελπιζω να βοηθησα..

υπάρχει χώρος και για εξωτερικό σαμπ,απλά δεν κατάλαβα τι παιζει με την υπερχείλιση.

Εσύ τι προτείνεις?

αν πάμε σε εξωτερικό θα πρέπει να κάνω τρύπες και στον πάτο του ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...