Jump to content

Νεο 120*35*50


Recommended Posts

για να μην μπλεξεις με υπερχειλησης μπορεις να πας σε εσωτερικο sump,οχι ομως οτι ειναι δυσκολη να φτιαχτει(αν οχι να αγοραστει)μια υπερχειληση!αλλιως μπορεις να κανεις τρυπες στα πλαγια του ενυδρειου σου!και στον πατο γινεται αν δεν θες να φαινονται οι σωληνες αλλα δεν χρειαζεται να μπλεξεις σε κατι τετοιο εκτος αν εχεις καποιον πεπειραμενο να σε βοηθησει!η πιο ευκολη λυση ειναι το εσωτερικο sump απλα θα χασεις περιπου 10 εκατοστα απο το μηκος του ενυδρειου σου!εσυ αποφασίζεις..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γεια και χαρά .

Διάβασα ένα λινκ και είδα μια κατασκευή για εξωτερικό σαμπ.

νομίζω οτι είναι καλύτερη λύση.και για τις αλλαγές του νερού και για τον καθαρισμό .

Λοιπόν ακούω διαστάσεις για το σαμπ.Ακόμα καλύτερα και αν υπάρχει κανένα σχεδιάκι για τα χωρίσματα.

Ασ μην πάμε σε κάτι πολύ μεγάλο έτσι.

Link to comment
Share on other sites

οντως ειναι η καλυτερη λυση!το sump οσο μεγαλυτερο γινει τοσο καλυτερο...αλλα πιστευω οτι απο 50εκατοστα και πανω μηκος εισαι καλυμενος!δηλαδη περιπου 50χ30χ40..αν εχεις παραπανω χωρο καλο θα ηταν να του εδεινες λιγο μηκος ακομα αλλα και με 50εκ. εισαι καλυμμενος!

40226286.png

αυτο ειναι ενα σχεδιο για ενα πολυ απλο αλλα λειτουργικο sump με 3 σταδια!το κοκκινο ειναι μηχανικη φιλτρανση(σφουγγαρια)το μπλε βιολογια(μακαρονια κτλ)και το 3ο ειναι αντλια επιστροφης, θερμοστατης!

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69380

αυτο ειναι ενα link με παρομοιο sump που ειχα φτιαξει με τους κολλητους μου,για να το δεις και στυμμένο!στο 15ο post φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

την είχα δει την παρουσίαση .πολύ καλή.θα το κάνω 60 εκ μήκος αν είναι.

η υπερχείλιση σου είναι από αριστερά επάνω και η εισαγωγή δεξιά κάτω.σωστά?

Αν θέλω να κάνω στον πάτο του ενυδρείου τρύπες πρέπει να κάνω με τζάμια ένα χώρο για την υπερχείλιση από οτι καταλαβαίνω.

Ηεισαγωγή από ποθ γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

σωστα!

αν δεν θες να φαινονται σωληνες και κανεις στο πάτο τρυπες(2)θελει να φτιαξεις πυργο υπερχειλησης!αυτη εδω η παρουσιαση ειναι αναλυτικότατη και εχει sump με τρυπες στο πατο!

την τελευταια σου ερωτηση δεν την καταλαβα.μαλλον εννοεις πως θα ερχετε το νερο απο το sump στο ενυδρειο.Απο τον πυργο υπερχειλησης και αυτο απλα ο σωληνας του θα ειναι μακρυτερος και θα φτανει μεσα στο ενυδρειο!υποψην οτι αν κανεις τρυπες στο πατο και θες να ειναι σχεδον αθορυβη η λειτουργεια του ενυδρειου σου θα πρεπει να κανεις υπερχειληση durso!στη δικια μας κατασκευη δεν καναμε καποια υπερχειληση γιατι το ενυδρειο ειναι σε χωρο εργασιας οποτε δεν πειραζε αν εκανε και καποιο θορυβο!οχι οτι παλι κανει ιδιαιτερο θορυβο!

Link to comment
Share on other sites

καλά μιλάμε για πολύ κουβέντα.

Διάβασα τα πάντα στην παρουσίαση και μιλάμε είναι κορυφή.

Τώρα ο φίλος λέει ότι αν θα ξαναέκανε την κατασκευή θα έκανε σαμπ δεξιά απο το κυρίως τανκ.

μεχρι να αποφασίσω θα τρελαθώ μου φαίνεται.

Πάντως κατάλαβα τα πάντα για το τι σημαίνει σαμπ.

Link to comment
Share on other sites

ωραια!ναι σου ειπα οτι ειναι πιο ευκολο να γινει στα πλαγια το sump αλλα η καθε επιλογη εχει πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα..η αποφαση ειναι δικια σου.

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω ότι αποφάσισα.

θα κάνω στο πλάι το σαμπ. και θα το επενδύσω από μπροστά και απο το πλάι με ξύλο όπως θα είναι και η βάση.

ο χώρος βέβαια είναι ένα προβληματάκι .Θα πρέπει η να γίνει μικρότερο το ενυδρείο η να κλέψω λιγάκι ακόμα απο τον τοίχο και να με πλακώσει στις μπουνιές η γυναίκα μου.

οκ ο χώρος που έχουμε να δουλέψουμε είναι 130 μήκος. * 40 βάθος * ύψος που δεν έχουμε πρόβλημα .

Το σαμπ αν θα γίνει 10εκ μήκος * 35 βάθος * 50 υψος θα κάνει δουλειά η θέλει λίγο παραπάνω 15 εκ ασ πούμε???

Link to comment
Share on other sites

γιατι να το κανεις 35 βαθος?θα γινει 10χ40χ50 υψος!και 15χ40χ50 μπορεις να πας αλλα θα χασεις πολυ απο το μηκος του ενυδρειου! μιλαμε για περιπου 20 λιτρα(λιγο λιγοτερα)σαμπ που βαζει κατω τα περισσοτερα αγοραστα φιλτρα στην χωρητικοτητα!το βασικο ειναι να χωραει ο κυκλοφορητης,οποτε πρεπει πρωτα να δεις ποσα λιτρα θελεις την ωρα, θα βρεις το κυκλοφορητη και μετα μπορεις αν δεν σε παιρνει να το κανεις 12χ40χ50 ας πουμε για να χασεις οσο γινεται λιγοτερο μηκος!πλαινο σαμπ καναμε προσφατα σε ενα φιλο με παρομοιες διαστασεις(10χ40χ45)που δεν ειχε αρκετο χωρο στο σπιτι του και ενας κινεζικος κυκλοφορητης 1000λ/ω χωρεσε ανετα!το καλυψαμε με μαυρο αυτοκολλητο στην αρχη αλλα τελικα μπηκε καφε για να ταιριαζει με το επιπλο!αν καλυφθει με φυλλο ξυλου οπως λες θα γινει ακομα πιο ομορφο!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες .

Θα διαβάσω μερικά ακόμα πράματα για το σαμπ στο πλάι να καταλάβω καλύτερα που θα πρέπει να κάνω τις τρύπες κλπ 'και αν είναι αύριο παραγγελία τα τζάμια .

παμε λέμε δυνατά.

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη φιλε μου!και αν θες βοηθεια διπλα ειμαστε!(απαραιτητη προϋπόθεση να εχεις μπυρες! :hysterical: )

περιμενουμε νεα..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ.

καλά χωρίς μπύρες που πάμε ωρε που πάμε.

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνησε η βάση.

θα γίνει με σωλήνα μορφής 30*30 *3 χιλιοστά πάχος σωλήνα.

αύριο θα μπουν και οι πρώτες φωτό.

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνησε η βάση.

θα γίνει με σωλήνα μορφής 30*30 *3 χιλιοστά πάχος σωλήνα.

αύριο θα μπουν και οι πρώτες φωτό.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

εδώ είμαστε πρώτα χαλαρά βήματα με την βάση .

αστάρωμα και έπειτα βάψιμο .

από Δευτέρα θα ξεκινήσουν οι επενδύσεις με ξύλο.

post-20575-0-05983200-1326444630_thumb.jpg

post-20575-0-27740900-1326444640_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εδώ είμαστε πρώτα χαλαρά βήματα με την βάση .

αστάρωμα και έπειτα βάψιμο .

από Δευτέρα θα ξεκινήσουν οι επενδύσεις με ξύλο.

ωραιος!!!! :bigemo_harabe_net-64:

θα τα πουμε και απο κοντα στην συνάντηση!

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επειδή είμαι έτοιμος για να κολήσω έχω ένα ερώτημα.

Η αντλία μου είναι αρκετά μεγάλη σε μέγεθος και θέλω να ρωτήσω αν γίνεται να την τοποθετήσω όρθια για να μην χάσω χώρο από το εσωτερικό φίλτρο.

Θα έχω κανένα θέμα.Δηλαδή η εισαγωγή να κοιτάει κάτω και η εξαξωγή στο πλάι και να φεύγει με τον σωλήνα μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

επειδή είμαι έτοιμος για να κολήσω έχω ένα ερώτημα.

Η αντλία μου είναι αρκετά μεγάλη σε μέγεθος και θέλω να ρωτήσω αν γίνεται να την τοποθετήσω όρθια για να μην χάσω χώρο από το εσωτερικό φίλτρο.

Θα έχω κανένα θέμα.Δηλαδή η εισαγωγή να κοιτάει κάτω και η εξαξωγή στο πλάι και να φεύγει με τον σωλήνα μέσα στο ενυδρείο.

αν πιστευεις οτι δεν θα μπουκωνει η εισαγωγη τοτε οκ γιωργο!αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να κανεις κατι τετοιο..ποσο χωρο θα γλυτωσεις?2εκ.?δεν εχει και πολυ νόημα.καλυτερα να φας μερικα εκατοστα για να δουλευει η αντλια σωστα!εκτος αν την πιασεις με τις βεντουζες κανα 2 εκ. πανω απο τον πατο!

Link to comment
Share on other sites

αν πιστευεις οτι δεν θα μπουκωνει η εισαγωγη τοτε οκ γιωργο!αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να κανεις κατι τετοιο..ποσο χωρο θα γλυτωσεις?2εκ.?δεν εχει και πολυ νόημα.καλυτερα να φας μερικα εκατοστα για να δουλευει η αντλια σωστα!εκτος αν την πιασεις με τις βεντουζες κανα 2 εκ. πανω απο τον πατο!

θα βάλω σχάρα και εκεί θα πατήσει η εισαγωγή.Είναι αρκετά μεγάλη και θα χάσω αρκετό χώρο από το θάλαμο βιολογίας.

Θα βγάλω την εισαγωγή κάτω από την σχάρα και δε θα υπάρχει πρόβλημα μπουκόματος.

Link to comment
Share on other sites

θα βάλω σχάρα και εκεί θα πατήσει η εισαγωγή.Είναι αρκετά μεγάλη και θα χάσω αρκετό χώρο από το θάλαμο βιολογίας.

Θα βγάλω την εισαγωγή κάτω από την σχάρα και δε θα υπάρχει πρόβλημα μπουκόματος.

:bigemo_harabe_net-64: τοτε δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

και συνεχίζουμε με την βάση και τις επενδύσεις με mdf 15 χιλ με επένδυση δρυς.

σαν καπάκι ένα mdf 19 χιλ στο οποίο επάνω θα τοποθετήθει υπόστρωμα δαπέδου 3 χιλ για να πατήσει το ενυδρείο.

η φωτογραφία με τον ξύλινο σκελετό είναι γιατί έκανε κάποιες πρόβες πρωτού να κολλήσω και ήθελα να δώ πως θα φαίνεται.

Α τα τζάμια έφτασαν επιτέλους και το ενυδρείο κολλήθηκε.

Σύντομα φωτό.

post-20575-0-32966300-1327659686_thumb.jpg

post-20575-0-30384000-1327659702_thumb.jpg

post-20575-0-83501900-1327659712_thumb.jpg

post-20575-0-00668900-1327659724_thumb.jpg

post-20575-0-80790000-1327659737_thumb.jpg

post-20575-0-30725100-1327659748_thumb.jpg

post-20575-0-34331700-1327659758_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και αφού έχουμε τα τζάμια κολλάμε.

Οι διαστάσεις του ενυδρείου άλλαξαν λίγο και είναι 130 μ *35 φ *55 υ.

στην βάση τοποθετήθηκαν οι μεντεσέδες και τα πορτάκια και βγήκαν για να βαφούν.

το ενυδρείο είναι με 10αρια τζάμια και το φίλτρο με 5άρια.δύο τρύπες φ25 για την εισαγωγή.

Κόντρες πάνω κάτω από 10άρι τζάμι 5 εκ φάρδος.3κόντρες επάνω 3 κάτω.

Ξεκίνησα και το καπάκι το οποίο μου έχει μείνει και είναι απο μέσα κόντρα πλακέ θαλάσσης και απο έξω επένδυση δρυς. θα κατασκευάσω και μια γωνία από mdf οι οποία δεν θα επιτρέπει να βλέπεις το φίλτρο και την μπίχλα που θα μαζεύει.

Η γωνία θα βγαίνει με μια πατέντα που θα δούμε παρακάτω.

Και μερικες φωτό και συνεχίζουμε.

post-20575-0-00578800-1327661786_thumb.jpg

post-20575-0-44245200-1327661795_thumb.jpg

post-20575-0-39537800-1327661804_thumb.jpg

post-20575-0-29054300-1327661819_thumb.jpg

post-20575-0-88589700-1327661830_thumb.jpg

post-20575-0-72993400-1327661840_thumb.jpg

post-20575-0-19325000-1327661850_thumb.jpg

post-20575-0-02207000-1327661864_thumb.jpg

post-20575-0-56295800-1327661872_thumb.jpg

post-20575-0-72358600-1327661880_thumb.jpg

post-20575-0-83590100-1327661890_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραίες δουλειές Γιώργο, μπράβο

ευχαριστώ φίλος. να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...