Jump to content

Νεο 120*35*50


Recommended Posts

αααα εσύ είσαι ωραίος .μια χαρά σε βλέπω. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γιωργο δες εδω για την εξατμηση!

διαβασα για υποστρωμα ε?αρα παμε προς φυτεμενο.... :bigemo_harabe_net-64:

ευχαριστώ φίλε στάθη.

το μεγάλο πρόβλημα μου ήταν ότι όλα γινόταν μούσκεμα στο καπάκι γι αυτό το ανέφερα ,δεν έχω μεγάλη απώλεια νερού από την εξάτμιση.εχθές έβαλα και ένα δεύτερο γυάλινο καπάκι α΄πο την μέσα πλευρά και όλα μια χαρά.

επιτέλους τοποθέτησα και τισ 2 λάμπες.

υπόστρωμα φίλε ναι.θα το φυτέψουμε.

Link to comment
Share on other sites

και μερικές ακόμα φώτος σε σχεδόν καλό επίπεδο.

όπως είπα και πιο πάνω έχω βάλει καπάκι γυάλινο εσωτερικά κα τοποθέτησα τις 2 απο τις 4 λάμπες.

post-20575-0-84464300-1329390308_thumb.jpg

post-20575-0-14089300-1329390320_thumb.jpg

post-20575-0-49846800-1329390336_thumb.jpg

post-20575-0-00291200-1329390347_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

γιωργο την εξατμηση δεν μπορεις να την αποφυγεις!αν τα νερα της εξατμησης δεν σταζουν εξω απο το τζαμι αλλα ξαναπεφτουν στο ενυδρειο τοτε δεν υπαρχει προβλημα!!ξεχασα να σου πω το διαχωριστικό τζαμι του sump να ηταν φιμε!δεν θα φαινοντουσαν τα υλικα..δεν ειναι πορβλημα βεβαια αφου θα το γεμισεις φυτα!!!!!ηδη μου ηρθαν ψαροσυνθεσεις!! :bigemo_harabe_net-64:

η σωληνα που κρεμεται μεσα στο νερο τι ειναι?επισης πρεπει με καποιο τροπο να καλυψεις τις τρυπες του sump για να μην ρουφηξουν κανα ψαρακι...

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να κανεις καμια μαγκια να κρυψεις τα υλικα σου

εσωτερικά του ενυδρείου εννοείς έτσι.?

γιατί απο έξω τα έχω κρύψει με ξύλο.

για φυτεμένο πάω οπότε μάλλον θα πάει κανένα φυτό καμιά ρίζα .θα δούμε έχω λίγο χρόνο ακόμα.

ε φίλε εσύ είχες ανοίξει ένα πολύ καλό θέμα με το ξύλινο αλλά το έχασα.έχουμε καμια καλή εξέλιξη??

Link to comment
Share on other sites

γιωργο την εξατμηση δεν μπορεις να την αποφυγεις!αν τα νερα της εξατμησης δεν σταζουν εξω απο το τζαμι αλλα ξαναπεφτουν στο ενυδρειο τοτε δεν υπαρχει προβλημα!!ξεχασα να σου πω το διαχωριστικό τζαμι του sump να ηταν φιμε!δεν θα φαινοντουσαν τα υλικα..δεν ειναι πορβλημα βεβαια αφου θα το γεμισεις φυτα!!!!!ηδη μου ηρθαν ψαροσυνθεσεις!! :bigemo_harabe_net-64:

η σωληνα που κρεμεται μεσα στο νερο τι ειναι?επισης πρεπει με καποιο τροπο να καλυψεις τις τρυπες του sump για να μην ρουφηξουν κανα ψαρακι...

γι αυτό το έβαλα το καπάκι οπότε είμαι κούκλος.

αυτό με το τζάμι πραγματικά το ξέχασα τελείος αλλά θα το καλύψουμε το θέμα.

η σωλήνα είναι από την αντλία την έχω πιάσει μόνο από την μία άκρι του ενυδρείου γι αυτό είναι μέσα.έχω να τακτοποιήσω μια ακόμα παντεντούλα και θα τη μαζέψω.

άντε να ακούσω ψαροσυνθέσεις.

καλά περιτό να σου πώ οτι εχθές διάβαζα το θέμα του θόδωρου και ψίνομαι πολύ να γίνω και έγω ένας από εσάς με αυτά τα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

ολα κυλούν ομαλά! με το ξυλινο πολυ ευχαριστημενος!

ωραία αν θες κάποια στιγμή στείλε μου το ποστ να το δω.

Link to comment
Share on other sites

Ένσταση το θερμόμετρο όχι στο διαμέρισμα που είναι ο θερμοστάτης... καλύτερα να το βάλεις στην άλλη μεριά του ενυδρείου όσο ποιο μακριά τόσο ποιο σωστή η μέτρηση που παίρνουμε... χρησιμοποιείς controller για την θερμοκρασία;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ένσταση το θερμόμετρο όχι στο διαμέρισμα που είναι ο θερμοστάτης... καλύτερα να το βάλεις στην άλλη μεριά του ενυδρείου όσο ποιο μακριά τόσο ποιο σωστή η μέτρηση που παίρνουμε... χρησιμοποιείς controller για την θερμοκρασία;;;;

έχεις ένα δίκιο.θα το αλλάξω ,έκανα βέβαια ένα τεστ το είχα μέσα στο ενυδρείο και μετά το έβαλα μέσα στο διαμέρισμα και η ένδειξη ήταν ίδια .αλλά αφού έχω χώρο θα το κάνω.

όχι δυστυχώς δεν έχω κοντρόλερ.

Link to comment
Share on other sites

γι αυτό το έβαλα το καπάκι οπότε είμαι κούκλος.

αυτό με το τζάμι πραγματικά το ξέχασα τελείος αλλά θα το καλύψουμε το θέμα.

η σωλήνα είναι από την αντλία την έχω πιάσει μόνο από την μία άκρι του ενυδρείου γι αυτό είναι μέσα.έχω να τακτοποιήσω μια ακόμα παντεντούλα και θα τη μαζέψω.

άντε να ακούσω ψαροσυνθέσεις.

καλά περιτό να σου πώ οτι εχθές διάβαζα το θέμα του θόδωρου και ψίνομαι πολύ να γίνω και έγω ένας από εσάς με αυτά τα ψαράκια.

η αντλια βαραει απο την αλλη μερια ε?ωραια!

και πριν μερικες μερες συζητουσα με ενα φιλο για βιοτοπικο αφρικανικου ποταμου!ειναι πολυ ωραια ψαρια γιωργο και αν μπορεσεις να παρεις απο τον θοδωρο κανα F1 και οχι τα απλα κριμπενσις ακομα καλυτερα για να ειμαστε ακομα πιο πολλοι!!επισης δεν τα εχουμε δει σε καποιο μεγαλο κοινωνικο αυτα τα ψαρια με κανα congo tetra ή καποιο αφρικανικο κοπαδοψαρο γιατι και εγω και ο θοδωρος τα εχουμε μονα τους!δεν εχουμε και τα κατάλληλα ενυδρεια..ενω εσυ εχεις λιτρα!

δες και ενα βιοτοπικο αφρικανικο που μαρεσει παρα πολυ!!γενικοτερα αν δεν θες βιοτοπικο μπορεις να τα συνδιασεις με αρκετα κοπεδοψαρα τα συγκεκριμενα ψαρια..εχω δει μαζι με νεον,καρδιναλιους και αλλα..αν και αφρικανικα οι απαιτισεις τους ειναι πιο πολυ προς αμερικη οποτε τα περισσοτερα αμερικανικα κοπαδοψαρα μπορουν να μπουν..

congo_tetras_02.gif

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

η αντλια βαραει απο την αλλη μερια ε?ωραια!

και πριν μερικες μερες συζητουσα με ενα φιλο για βιοτοπικο αφρικανικου ποταμου!ειναι πολυ ωραια ψαρια γιωργο και αν μπορεσεις να παρεις απο τον θοδωρο κανα F1 και οχι τα απλα κριμπενσις ακομα καλυτερα για να ειμαστε ακομα πιο πολλοι!!επισης δεν τα εχουμε δει σε καποιο μεγαλο κοινωνικο αυτα τα ψαρια με κανα congo tetra ή καποιο αφρικανικο κοπαδοψαρο γιατι και εγω και ο θοδωρος τα εχουμε μονα τους!δεν εχουμε και τα κατάλληλα ενυδρεια..ενω εσυ εχεις λιτρα!

δες και ενα βιοτοπικο αφρικανικο που μαρεσει παρα πολυ!!γενικοτερα αν δεν θες βιοτοπικο μπορεις να τα συνδιασεις με αρκετα κοπεδοψαρα τα συγκεκριμενα ψαρια..εχω δει μαζι με νεον,καρδιναλιους και αλλα..αν και αφρικανικα οι απαιτισεις τους ειναι πιο πολυ προς αμερικη οποτε τα περισσοτερα αμερικανικα κοπαδοψαρα μπορουν να μπουν..

congo_tetras_02.gif

ναι βαράει από την άλλη πλευρά αλλά με μια πατέντα για αρχή θα βαράει και απο τις δύο πλευρές.

θα το κάνω έτσι γιατί δεν έχει παντού κυκλοφορία και καλή ανατάραξη το νερό.

πολύ καλό το ενυδρείο .κάτι τέτοιο σκέφτομαι πάνω κάτω.θα δείξει αν μας δώσει ο θόδωρος γιατί όχι.

Link to comment
Share on other sites

έχεις ένα δίκιο.θα το αλλάξω ,έκανα βέβαια ένα τεστ το είχα μέσα στο ενυδρείο και μετά το έβαλα μέσα στο διαμέρισμα και η ένδειξη ήταν ίδια .αλλά αφού έχω χώρο θα το κάνω.

όχι δυστυχώς δεν έχω κοντρόλερ.

Θα σου χρησίμευε εάν ήθελες να βάλεις και ανεμιστηράκια το καλοκαίρι μιας και θα βάλεις φυτά...

Link to comment
Share on other sites

Αν σκέφτεσαι πάντως για ποτάμι Αφρική θα σου πρότεινα να βάλεις λευκή άμμο και να βάλεις και ένα κοπάδι Elephantnose μιας και έχεις λίτρα...

Link to comment
Share on other sites

Αν σκέφτεσαι πάντως για ποτάμι Αφρική θα σου πρότεινα να βάλεις λευκή άμμο και να βάλεις και ένα κοπάδι Elephantnose μιας και έχεις λίτρα...

θα το δω και αυτό.αν και τώρα δεν είμαι για πολλές αγορες αλλά το βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

εχεις παρα πολλες επιλογες γιωργο!μην βιαζεσαι!!εχεις αμαζονιο, εχεις ασια..θα τα πουμε και απο κοντα βεβαια στην κοπη! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

εχεις παρα πολλες επιλογες γιωργο!μην βιαζεσαι!!εχεις αμαζονιο, εχεις ασια..θα τα πουμε και απο κοντα βεβαια στην κοπη! :bigemo_harabe_net-64:

ok φίλος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα.

έχω ένα θέμα με την επιφάνεια του νερού .έχει μονίμος μια θολούρα λαδίλα κάτι τέτοιο.

έκοψα το λάστιχο σε δύο σημεία έτσι ώστε το νερό να τρέχει από δύο πλέυρές για να έχω ανατάραξη στην επιφάνεια αλλά΄δεν βλέπω αποτέλεσμα.

μάλλον λόγο μήκους έχω θέμα και πρέπει να πάμε για σπρει μπαρ.

τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια λύση μια άλλη λύση είναι να βάλεις έναν κυκλοφορητή και να χτυπάει από την μια άκρη του ενυδρείου στην άλλη βλέποντας προς την επιφάνεια...

Link to comment
Share on other sites

η πατέντα σπρει μπαρ έγινε και έχει καλά αποτελέσματα,

θα ανεβάσω φωτό πιο μετά.

Link to comment
Share on other sites

σόρρυ άργησα λιγάκι .

βάζω φωτό για δεν μπορώ να βάλω βιντεακι

post-20575-0-45967800-1331035828_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και μετά βάλαμε 2 ριζούλες φυτέψαμε μερικά φυτάκια (ευχαριστώ φίλε στάθη) βάλαμε και ένα μαύρο φόντο και είμαστε σε καλό σημείο .και φυσικά μερικές φωτό από το κινητό.

post-20575-0-68938400-1331548091_thumb.jpg

post-20575-0-59147600-1331548101_thumb.jpg

post-20575-0-43738700-1331548118_thumb.jpg

post-20575-0-89418000-1331548133_thumb.jpg

post-20575-0-48512000-1331548146_thumb.jpg

post-20575-0-81912600-1331548157_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...