Jump to content

Κακο Ξεκινημα...


Recommended Posts

Για σου aquazone

Χθες εβαλα μπρως στο ενυδρειο μου(100*50*45). Μαλον εκανα βλακεια και εβαλα στο νερο ενα υγρο που ηταν μαζι με το siporax(της sera) που λεγεται filter biostarter. Εχω καποιους προβληματισμους στο ξεκινημα και θα ηθελα λιγη βοηθεια.

1)Πως μπορω να ξεκινησω παλι απο την αρχη, δηλαδη με καποιο τροπο να "αφεραισω" το υγρο?

2)το καπακι του ενυδρειου εχει νερα, να ανισυχω?

3)το ενυδρειο εχει γεμισει μπουρμπουληθρες

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για σου aquazone

Χθες εβαλα μπρως στο ενυδρειο μου(100*50*45). Μαλον εκανα βλακεια και εβαλα στο νερο ενα υγρο που ηταν μαζι με το siporax(της sera) που λεγεται filter biostarter. Εχω καποιους προβληματισμους στο ξεκινημα και θα ηθελα λιγη βοηθεια.

1)Πως μπορω να ξεκινησω παλι απο την αρχη, δηλαδη με καποιο τροπο να "αφεραισω" το υγρο?

2)το καπακι του ενυδρειου εχει νερα, να ανισυχω?

3)το ενυδρειο εχει γεμισει μπουρμπουληθρες

Ευχαριστω εκ των προτερων

Δεν υπαρχει λογος να ξαναξεκινησεις.Το sera filter biostart χρησιμοποιείται σε καινούρια φίλτρα, απ’ευθείας πάνω στα νέα βιολογικά υλικά. το serafilterbiostart προετοιμάζει την τέλεια διάσπαση των αποβλήτων από το seranitrivec

Μπορεις να αρχισεις το στρωσιμο με ζωντανα βακτηρια και τροφη. Το καπακι εχει εσωτερικα νερα λογο υδρατμων και ειναι φυσιολογικο, και οι μπουρμπουλιθρες στα τζαμια θα φυγουν σε μερικες ημερες ολα νορμαλ!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος να ξαναξεκινησεις.Το sera filter biostart χρησιμοποιείται σε καινούρια φίλτρα, απ’ευθείας πάνω στα νέα βιολογικά υλικά. το serafilterbiostart προετοιμάζει την τέλεια διάσπαση των αποβλήτων από το seranitrivec

Μπορεις να αρχισεις το στρωσιμο με ζωντανα βακτηρια και τροφη. Το καπακι εχει εσωτερικα νερα λογο υδρατμων και ειναι φυσιολογικο, και οι μπουρμπουλιθρες στα τζαμια θα φυγουν σε μερικες ημερες ολα νορμαλ!

Tο στρωσιμο δεν θελω να το κανω με ετοιμα βακτηρια αλλα σιγα σιγα με τροφη,αυτο ρωταω! Μπορω?

Επισης εχω και εναν θερμοστατη 300W. Σημερα ειδα το θερμομετρο (οινοπνευματος) και δειχνει 28,5!!

Να παρω αλλον η μηπως φταιει το θερμομετρο? Αν και ο θερμοστατης ειναι ρυθμισμενος στους 25, δηλαδη πολυ μεγαλη αποκληση!!!!!

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοστάτες χαλάνε ακόμα και οι καλήτεροι αν είχες ένα κοντρόλερ θα καταλάβεινες τι εννοώ(μπορείς να βρέις τζάμπα σχεδόν στο e-bay).Τα μικρόβια μην τα φοβάσαι.Υπάρχει πολύ πρόοδος στον τομέα.Εχθές τελείωσα με το καινούργιο μου θαλασσινό 130 λίτρα και έριξα 6 αμπούλες prodibio start up.Σήμερα μετέφερα ένα ψαράκι! Τα νερά όμως και ο βράχος ήταν απο το μικρό μου έτοιμο ενυδρείο απο αλαγές νερού που σιγά σιγά ετοίμαζα.Δουλέυουν και σε γλυκό νερό και μάλιστα πιο σύντομα οι συγκεκριμένες αμπούλες.Νομίζω οτι 300watt είναι πολλά με 150 watt είσαι οκ και κάνεις και οικονομία.Επίσης ένα θερμόμετρο υδραργύρου με βεντουζάκι είναι must εκτός αν πάρεις κοντρόλερ(και τερμα και οι βεντούζες που ξεκολάνε)Ελπίζω να σου έδωσα ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα δηλαδη θα πρεπει να ριχνω τροφη στο ενυδρειο για να δημιουργηθει αμμωνια, να εμφανιστουν τα νιτρωδη και μετα τα νιτρικα?

Link to comment
Share on other sites

- Tο στρωσιμο δεν θελω να το κανω με ετοιμα βακτηρια αλλα σιγα σιγα με τροφη,αυτο ρωταω! Μπορω?

Έτσι κι αλλιώς βάζοντας βακτήρια ή μη, πρέπει να ρίχνεις κάποια τροφή για να επιζήσουν/πολλαπλασιαστούν τα βακτήρια. Η διαφορά είναι ότι εσύ έβαλες έτοιμα βακτήρια στο σύστημα, ενώ με απλή τροφή έπρεπε να περιμένεις να εισέρθουν απο την ατμόσφαιρα.

- Επισης εχω και εναν θερμοστατη 300W. Σημερα ειδα το θερμομετρο (οινοπνευματος) και δειχνει 28,5!!

Αν ο θερμοστάτης σου κρατά σταθερά 28.5 βαθμούς χωρίς εξωτερικούς παράγοντες (πχ. φώτα, καλοριφέρ) δεν είναι πρόβλημα και λειτουργεί μια χαρά. Απλά αν ο θερμοστάτης έχει ρύθμισει προσπάθησε να το καλιμπράρεις ώστε να δείχνει 28.5 για να μη μπερδεύεσαι.

- Να παρω αλλον η μηπως φταιει το θερμομετρο? Αν και ο θερμοστατης ειναι ρυθμισμενος στους 25, δηλαδη πολυ μεγαλη αποκληση!!!!!

Όπως έγραψα πριν, αν δεν έχεις καλιμπράρεις το θερμαντήρα τότε είναι λανθασμένη η ένδειξη των 25 που διαβάζεις. Ο θερμαντήρας αν κρατά σταθερή θερμοκρασία τότε δουλεύει σωστά απλά δεν το έχεις ρυθμίσει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παρεις κ υγρη αμμωνια απο το φαρμακειο αντι να ριχνεις τροφη...ριχνεις την αντιστιχη ποσοτητα(σταγονες προφανως) αμμωνιας στα λιτρα σου κ ξεκιναει ο κυκλος(υπαρχει κ ενας ''υπολογιστης'' καπου -αν εχει καποιος το λινκ ας το βαλει παρακαλω)

Αν θες να κανεις ριχνοντας τροφη, καλο θα ηταν να μην την αφηνεις να σαπιζει μεσα στο ενυδρειο σου...εγω πχ την εριχνα στην αποχη, την οποια ειχα στην επιφανεια...

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν υπάρχει κάτι να προκαλέσει αύξησει αμμωνίας, ναι πρέπει κάθε τόσο και λίγο να ρίχνεις λίγη τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Αν δηλαδη δεν βαλω τροφη ή αμμωνια αμεσα τα βακτηρια θα μου ψοφησουν και θα πρεπει να ξεκινησω απο την αρχη?

1)Να κανω μετρησεις για ΝΟ2?

2)Επειδη δεν θελω να κανω το στρωσιμο με υγρα μπορω να τα αφησω να πεθανουν και να ξαναρχισω?

3)Τι βηματα πρεπει να κανω αν μπορω ακολουθησω το 2)?

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελενεσαι. Συνεχισε να ριχνεις μονο τροφουλα μεσα ανα δυο με τρεις ημερες και μετα απο δεκα μερες αρχιζεις τις μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα απολυτος προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Την τροφη μπορω να την βαζω σε τουλι μεσα στο ενυδρειο και καθε δυο μερες να την αλλαζω? Επισης ποση τροφη πρεπει να βαζω?(εγω εχω φιλαρακια της tropical)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παρεις κ υγρη αμμωνια απο το φαρμακειο αντι να ριχνεις τροφη...ριχνεις την αντιστιχη ποσοτητα(σταγονες προφανως) αμμωνιας στα λιτρα σου κ ξεκιναει ο κυκλος(υπαρχει κ ενας ''υπολογιστης'' καπου -αν εχει καποιος το λινκ ας το βαλει παρακαλω)

Αν θες να κανεις ριχνοντας τροφη, καλο θα ηταν να μην την αφηνεις να σαπιζει μεσα στο ενυδρειο σου...εγω πχ την εριχνα στην αποχη, την οποια ειχα στην επιφανεια...

Δεν υπάρχει λόγος με τόσα σκευάσματα που υπάρχουν στην αγορά και βοηθάνε στην αποίκιση των βακτηρίων, να χρησιμοποιούμε ένα χημικό μέσα στο ενυδρείο μας.

:)

Link to comment
Share on other sites

@ΚΩΣΤΗΣ:Δικιο εχεις.Κ εγω τον τροπο με την τροφη ακολουθησα οταν εστρωνα ενυδρειο..πλεον μονο μπολι. Αλλα κ τα σκευασματα που υπαρχουν -μην νομιζουμε οτι ειναι κ θαυματουργα....οι αποψεις πανε κ ερχονται...Εγω προσωπικα δεν τα χρησιμοποιω..οχι γιατι μπορω να σου πω οτι ΔΕΝ δουλευουν,αλλα δεν μπορω να σου πω οτι το κανουν κιολας! παντα τα ιδια αποτελεσματα ειχα ητε τα χρησιμοποιούσα ητε οχι...(ή ετσι μου φανηκε τελως παντων) ;)

@Or77: Την τροφη οπως ειπες θα την αλλαζεις ανα 2 μερες...η ποσοτητα δεν υπαρχη λογος να ειναι μεγαλη..ισα ισα..ενα ταισμα πχ

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος με τόσα σκευάσματα που υπάρχουν στην αγορά και βοηθάνε στην αποίκιση των βακτηρίων, να χρησιμοποιούμε ένα χημικό μέσα στο ενυδρείο μας. :)

τα σκευασματα κοστιζουν.....

Για την αμμωνια (αυτο φανταζομαι οτι εννοεις ως χημικο) πιο ειναι το προβλημα? Χωρις αυτη* οτι και να βαλεις μεσα δεν θα ολκληρωσει το στρωσιμο.

* Οι τροφες και ο μεταβολισμος εχει ως τελικο ή ενδιαμεσο προϊον την αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε maneni αρχικά ξεκαθαρίζω ότι χημικός δεν είμαι. Οπότε άλλοι φίλοι με γνώσεις είναι πιο κατάλληλοι για να απαντήσουν με ακρίβεια σε αυτά τα ερωτήματα. Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι η αμμωνία που παράγεται από τα ψάρια είναι αποτέλεσμα του μεταβολισμού τους και της διάσπασης αζωτούχων οργανικών ενώσεων, άρα οργανικής προέλευσης, ενώ τα διαλύματα αμμωνίας από το φαρμακείο δεν είναι. Τώρα, ενώ δεν μπορώ να γνωρίζω τι συνέπειες μπορεί να έχουν τα διαλύματα στο σύστημα μου, ξέρω τουλάχιστον ότι ο φυσικό τρόπος είναι ακίνδυνος.

Αν θέλεις τον πιο οικονομικό τρόπο, απλά παίρνεις μπόλι από κάποιον φίλο.

:)

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται παντα να ειναι καποιος ειδικος για να εχει καποια αποψη και αντιληψη. Βασικες γνωσεις χημειας λυκειου ειναι (για οσους βγαζαν σπυρακια στο ακουσμα του μαθηματος ή :bigemo_harabe_net-101: τοτε :rasp: ).

Η αμμωνια (NH3) ειναι συγκεκριμενη χημικη ενωση (παρεπιιμπτοντως ανοργανη). Δεν εχει καμια σημασια απο που προερχεται.

Το μπολι εχει ενα μικρο* μειονεκτημα: την μεταφορα τυχον παθογονων ή ανεπιθυματων οργανισμων.

* μικρο γιατι ουτως ή αλλως ξενοφερτα αντικειμενα (ψαρια, φυτα κλπ) βαζουμε.

Έγινε επεξεργασία - maneni
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον υπαρχουν τόσα σκευασματα που πραγματικά αποδίδουν.... γιατι να γυριζουμε στις αρχαιζουσες μεθόδους??

Ορισμενα σκευασματα υποστηριζουν οτι μετα απο 24 ωρες μπορεις να βαλεις ψαρι χωρις κινδυνο. Και πραγματι ισχύει!!

Εχω στρωσει πανω απο 20 ενυδρεία. Τα 10 από αυτα με διαφορετικές μεθοδους ή σκευασματα. Μπορω να σου πω οτι ολα κανουν δουλεια.

Η διαφορα ειναι στην τιμή για τα σκευασματα και στο χρονο με τις αρχαιζουσες μεθοδους!!

Ειμαι καθετα εναντιος σε μπόλι για τους λογους που ηδη αναφερθηκαν, αλλα και καθετα αντιθετος στην υγρή αμμωνια!!

Με τα ιδια λεφτα παιρνω το "ενυδρειακό" σκευασμα που αναφερει και τις σωστες ενυδρειακές αναλογίες και εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω την αποτελεσματικοτητα αυτων των σκευασματων (δεν με απασχολει αλλωστε).

Εισαι καθετα αντιθετος για το μπολι (εκανα και αεγω μια παρατηρηση για αυτο) αλλα τα ζωντανα, φυτα και λοιπος εξοπλισμος που εισαγαγεις ειναι απολυμασμενος 100%? Αντιφατικο ειναι αυτο που λες.

δεν εξηγεις γιατι εισαι καθετα αντιθετος στη χρηση αμμωνιας? Ειναι η πιο εργη μεθοδος αλλα εχει ενα τεραστιο πλεονεκτημα: ο αρχαριος αναγκαζεται να περιμενει να ολοκληρωθει και στο ενδιαμεσο μπορει να διαβασει και να μαθει λιγα βασικα πραγματα.

ΤΟ κοστος των σκεθασματων ειναι οσο και ενα μικρο μπουκαλακι αμμωνιας (που ειναι παμφθηνο)?

Ουτως ή αλλως δεν τιθεται θεμα σοβαρης οικονομικης διαφορας μπροστα στο συνολικο κοστος της ενυδρειακης απασχολησης

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω την αποτελεσματικοτητα αυτων των σκευασματων (δεν με απασχολει αλλωστε).

Εισαι καθετα αντιθετος για το μπολι (εκανα και αεγω μια παρατηρηση για αυτο) αλλα τα ζωντανα, φυτα και λοιπος εξοπλισμος που εισαγαγεις ειναι απολυμασμενος 100%? Αντιφατικο ειναι αυτο που λες.

δεν εξηγεις γιατι εισαι καθετα αντιθετος στη χρηση αμμωνιας? Ειναι η πιο εργη μεθοδος αλλα εχει ενα τεραστιο πλεονεκτημα: ο αρχαριος αναγκαζεται να περιμενει να ολοκληρωθει και στο ενδιαμεσο μπορει να διαβασει και να μαθει λιγα βασικα πραγματα.

ΤΟ κοστος των σκεθασματων ειναι οσο και ενα μικρο μπουκαλακι αμμωνιας (που ειναι παμφθηνο)?

Ουτως ή αλλως δεν τιθεται θεμα σοβαρης οικονομικης διαφορας μπροστα στο συνολικο κοστος της ενυδρειακης απασχολησης

Η αποτελεμστικότητα ειναι δεδομενη των σκευασματων.

Ειμαι καθετα αντιθετος για τη μεταφορα ασθενειων με τη μεταφορα μπολιου. Το ψαρι μπαινει καραντινα και το φυτό περνα απο αποπαρασιτωση και απολυμανση.

Νομιζω πως η απαντηση του Κωστη στο προηγούμενο ποστ ειναι σαφής και με βρισκει συμφωνο.

Εσυ σαν αρχάριος ειχες την υπομονη να βλεπεις αδειο το ενυδρείο για πάνω από 1 μηνα μεχρι να στρωσει? Ποιος αρχαριος την εχει? Αρα να ενας λόγος που ειναι μειονέκτημα και οχι πλεονέκτημα η αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Τροφουλα και ξερω ψωμι!

Γιατι να αρκεστουμε μονο σε ενα υποπροιον το οποιο ειναι σε καθαρη ανοργανη μορφη οπως η αμμωνια;

Οκ μπορει να μας κανει για τα νιτροποιητικα βακτηρια αλλα τη γινεται με τους απειρους αλλους μικροοργανισμους, αποικοδομυτες, μυκητες, βακτηρια που χρειαζονται στην ολη αλυσιδα του μικρου μας οικοσυστηματος;

Το ενυδρειο εν ολιγης θα πρεπει να κανει σε εισαγωγικα την "αντιβιωση" του για να μπορεσει να λειτουργηση φυσικα και ομαλα.

Η φυση ειναι απο μονη της ενας πληρες πολυπλοκος, και πολυσηνθετος μηχανισμος και δεν αρκειτε μονο στην απλη χρηση της αμμωνιας.

Απο την αλλη γιατι νομιζεται πως το μπολι ειναι κατι το μολυσματικο το οποιο δεν πρεπει να μπει μεσα;

Τα ενυδρεια μας απο αυτα συντηρουνται γιατι να μην υποβοηθησουμε το ολο συστημα απο την στιγμη που το μπολι ειναι υγειες;

Τα σκευασματα απο την αλλη περιεχουν επιλεγμενες αποικιες, κολλωδεις ουσιες και καποιες οργανικες ουσιες ετσι ωστε να βοηθησουν στην εκκινηση του ολου κυκλου.

Ολα ειναι εργαλεια στα χερια μας που μας βοηθουν εν ολιγης στην εκκινηση ενος ενυδρειου, αλλα η τροφη παραμενει να ειναι η κυρια πηγη ολων των βιοχημικων κυκλων και θα ειναι παντα ο κυριος παραγοντας ολων των οικοσυστηματων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...