Jump to content

Σκαλαρια , Κορυς Και Τι Αλλο..


Recommended Posts

Αυτην την στιγμη από τα 5 σκαλαρια μου κρατησα τα 2 που ηταν ζευγαρι κια τα αλλα τα εδωσα. Για τον λογο οτι μαλωνανε συνεχεια. Ετσι κρατησα το ζευγαρι. στα 250 λιτρα.

Επισης μεσα εχω και 9 κορυς. και ενα zebra snail.

Σκεφτομαι να προσθεσω καποιο αλγοφαγο που να ταιριαζει με τα παραπανω.

ισως 1 σαε + 1 πλεκο ή ανκιστρους (αλλα μου την σπαει που οι κοινοι πλεκο τρωνε ξυλο) τι προτεινετε?

τι αλλο προτεινετε για αλγοφαγο και καλο μαλιστα.

Σκεφτομαι επισης να προσθεσω και καποιο αλλο ειδος εκτος του αλγοφαγου.

οπως τιγρακια , αρλεκινοι .. ποιο απο αυτα ταιριαζει και σε τι αριθμο το καθενα ?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το προφιλ του CAE και θα καταλαβεις γιατι δεν πανε με τα σκαλαρια. Τα τιγρακια πειραζουν τα σκαλαρια, καθως τσιμπουν τα πτερυγια τους. Για κοπαδοψαρο μπορεις να πας σε ροδοστομους.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το προφιλ του CAE και θα καταλαβεις γιατι δεν πανε με τα σκαλαρια. Τα τιγρακια πειραζουν τα σκαλαρια, καθως τσιμπουν τα πτερυγια τους. Για κοπαδοψαρο μπορεις να πας σε ροδοστομους.

OXI cae .. sae.

οκ για τα τιγρακια . τα ινδιανακια οι αρλεκινοι δεν κανουν δλδ? μονο ροδοστομοι?

Έγινε επεξεργασία - achisael
Link to comment
Share on other sites

Και τα Ινδιανάκια θα τσιμπάνε τα φτερά στα Σκαλάρια, οι Αρλεκίνοι είναι εντάξει, όσο για αλγοφάγα θα σου πρότεινα otocinclus και αντί για ancistrus μπορείς να βάλεις Farlowella.

Link to comment
Share on other sites

Και τα Ινδιανάκια θα τσιμπάνε τα φτερά στα Σκαλάρια, οι Αρλεκίνοι είναι εντάξει, όσο για αλγοφάγα θα σου πρότεινα otocinclus και αντί για ancistrus μπορείς να βάλεις Farlowella.

aυατα που εβαλες ωραια φαινονται στα ελληνικα πως λεγονται τα farlowella? και να ρωτησω αυτα τρωνε ξυλο? και σε τι αριθμο πρεπει να μπουνε μεσα?

οσο για τους αρλεκινους σε τι αριθμο κια αυτοι θα ηταν καλα?

Link to comment
Share on other sites

Όπως διαβάζεται "Φαρλουέλλα" Όσο για τους Αρλεκίνους βάλε 15 ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Όπως διαβάζεται "Φαρλουέλλα" Όσο για τους Αρλεκίνους βάλε 15 ψάρια.

15? ποιο λιγοι δεν γινεται? δλδ 5-8 ? τοσοι πολλοι πρεπει?

ωραια για συγκατοικο βρηκα.. αρλεκινους. αλλα για αλγοφαγο?

μαλλον για 2 apple snails λεω και 1 sae. (καπου διαβασα οτι δεν ειναι ακλο να ειναι 2 σαε μαζι) αλλα ρα κορυς δεν θα εχουν προβλημα με το σαε?

να σου πω αυτα τα φαρλουελα ποσα πρεπει να βαλω? η δεν υπαρχει προβλημα?

παντως οτι ακι να γινει αλγοφαγο θα βαλω γιατιε χω αλγη. απλα δεν θελω να μου τρωει το ξυλο (αν και δεν ξερω σε τι ποσοτητα μπορει να το κανει αυτο ενας πλεκο η ενας ανκιστρους η ακομα και το φαρλουελλα)

αν π.χ τρωει 1 γραμμαριο το χρονο τοτε οκ.

Link to comment
Share on other sites

στα 250 λίτρα 5-8 ψάρια ούτε που θα τα βλέπεις εξάλλου οι Αρλεκίνοι είναι κοπαδόψαρο 5 άτομα δεν αποτελούν κοπάδι φαρλουέλλες εγώ στα 250 λίτρα έχω 2 αλλά τώρα είδα ότι δεν είσαι Αθήνα οπότε το βλέπω πολύ δύσκολο να βρεις στην επαρχία εκτός και αν σου στείλει κάποιος από εδώ όσο για τα ξύλα μην τρελαίνεσαι δεν πρόκειται να μασουλάνε τους κορμούς μεγαλύτερη φθορά έχουν τα ξύλα από το χρόνο παρά από τα αυτά τα ψάρια...

Link to comment
Share on other sites

στα 250 λίτρα 5-8 ψάρια ούτε που θα τα βλέπεις εξάλλου οι Αρλεκίνοι είναι κοπαδόψαρο 5 άτομα δεν αποτελούν κοπάδι φαρλουέλλες εγώ στα 250 λίτρα έχω 2 αλλά τώρα είδα ότι δεν είσαι Αθήνα οπότε το βλέπω πολύ δύσκολο να βρεις στην επαρχία εκτός και αν σου στείλει κάποιος από εδώ όσο για τα ξύλα μην τρελαίνεσαι δεν πρόκειται να μασουλάνε τους κορμούς μεγαλύτερη φθορά έχουν τα ξύλα από το χρόνο παρά από τα αυτά τα ψάρια...

αλλο αλγοφαγο που να μην μεγαλωνει πολυ ?

Link to comment
Share on other sites

αυτο που με νοιαζει ειναι αυτο: (για τα σαε) το διαβασα καπου.

Πλεον αφου ενηλικιωθηκαν μπορεις να κρατησεις μονο ενα σαε εκτος και αν εχεις corydoras οποτε δεν μπορεις να κρατησεις κανενα γιατι τα sae σπανε στο ξυλο τα cory γιατι τα θεωρουν ανταγωνιστες στην τροφη.

αρα μπορω να βαλω μονο 1 σαε (θα με ενδιεφερε 3-4) ή κανενα λογω τον κορυς?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε acisael, αυτό το σχόλιο για τα SAE που το διάβασες; Μάλλον αναφέρεται στα CAE που είναι γνωστοί τσαμπουκάδες και ταραχοποιά στοιχεία όταν μεγαλώσουν (και μεγαλώνουν πολύ).

Για τα SAE το ιδανικό είναι να μπορείς να κρατήσεις ένα κοπαδάκι, όσα επιτρέπουν τα λίτρα σου. Έχουν έντονη κοινωνική συμπεριφορά και ιεραρχία στην ομάδα τους. Δεν είναι καλό να μπαίνει μόνο του σε ένα ενυδρείο. Αν τοποθετήσουμε δύο SAE τότε μάλλον το ένα θα κυνηγάει το άλλο, κάτι που δεν είναι η φυσιολογική του συμπεριφορά. Άρα καλά σκέφτεσαι για 3-4 άτομα που είναι οριακά για τα λίτρα που έχεις.

Υπάρχουν όμως δύο σημεία που πρέπει να προσέξεις:

1- Τα SAE κάνουν μεγάλη ζημιά κυρίως στη moss. Έχω προσωπική πείρα. Την αφήνουν σαν κλωστούλες μασουλώντας όλα τα μικρά της φυλλαράκια. Ίσως κάνουν ζημιά και σε άλλα λεπτεπίλεπτα φυτά. Να και ένα φωτορεπορτάζ από το internet : http://www.aquamoss.net/Articles/Siamese-A...quatic-Moss.htm

2- Με το ίδιο όνομα συνήθως πωλούνται αρκετά παραπλήσια ψάρια (false SAE, flying fox, CAE) Ιδιαίτερη προσοχή επομένως όταν πάμε να αγοράσουμε.

Να ένας καλός οδηγός για να ξέρουμε τι να διαλέξουμε : http://www.thekrib.c...h/Algae-Eaters/

Link to comment
Share on other sites

Τους οτοκυκλους τους απόρριψες;

δεν τους απερριψα αλλα δεν βρισκω.

δλδ αν μου πλασαρουν cae αντι για sae θα εχω προβλημα με τα κορυς?

και μετα false το ιδιο ισχυει ?

Link to comment
Share on other sites

Τα cae μεγαλονωντας μπορουν να γινουν επιθετικα με τα ψαρια, οσο για τα σαε συνφωνω σε οτι σου ειπε ο θοδωρης και οσο για τους οτο, οντως δυσκολα θα τους βρεις στην επαρχια, εαν κατεβεις Αθηνα ειδα προσφατα καποια Affinis και καποια macrospilus σε ενα καταστημα εαν σε ενδιαφερει. Ενα αλλο ομορφο ψαρι ειναι επισης το Hypansistrus zebra 220px-Hypancistrus_zebra4305.jpg, μικρο, πανεμορφο αλλα και σπανιο και πανακριβω δυστηχως! Απλα στο αναφερω μια που ειμαι λατρης αυτου του πανεμορφου ζωντανου! Απο εκει και περα μπορεις να βαλεις και κανενα zebra snail που κανουν δουλεια επισης με τις αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Απλά και μόνο ενημερωτικά να αναφέρω πως τα καταστήματα πολύ συχνά αναφέρουν με αυτό το όνομα όποιο είδος oto εισάγουν. Στην πραγματικότητα όμως είναι είδος που δύσκολα βρίσκεις στην αγορά Και δεν εννοώ μόνο την ελληνική. φώτο

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω φιλε μου, για αυτο και διευκρινησα και τα δυο ειδη. Η αληθεια ειναι πως κατεβαινω σχετικα συχνα στην Αθηνα γιατι Βολο μονο cae θα βρεις και τα affiniς τα εχω πετυχη μονο δυο φορες σε πετ σοπ μια που συνηθως υπαρχουν μονο τα κλασσικα macrospilous. Εχω affinis στο φυτεμενο μου και ενω τα εχω περιπου μισο χρονο δεν εχουν γινει πανω απο εναμιση εκατοστο.

Link to comment
Share on other sites

Απλά και μόνο ενημερωτικά να αναφέρω πως τα καταστήματα πολύ συχνά αναφέρουν με αυτό το όνομα όποιο είδος oto εισάγουν. Στην πραγματικότητα όμως είναι είδος που δύσκολα βρίσκεις στην αγορά Και δεν εννοώ μόνο την ελληνική. φώτο

Τελικα με τοσα οτος μπερδευτικα και μου ηρθαν οι αμφιβολιες για το ποιο ειδος εχω ακριβως! :wacko:

Αυριο θα τα ξανακοιταξω καλυτερα μηπως και βγαλω ακρη γιατι απο οτι βλεπω τα affiniς γινονται και αρκετα μεγαλα.

Link to comment
Share on other sites

μια ακομα ερωτηση για τα σαε.

αυτα τρωνε τα αυγα απο αλλα ψαρια?

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω ναι, θα σου απαντησουν και οι πιο εμποιροι

Οσο αναφορα τους ροδοστομους, αν το ενυδρειο ειναι 120cm και πανω μπορεις να βαλεις και 25 ψαρια, ωστε να μην υπαρχει και προβλημα με τα σκαλαρια!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...