Jump to content

Νέο Ξεκίνημα Με Apistogramma.


souits

Recommended Posts

Την καλησπέρα μου. Σε λίγες μέρες θα ξεκινήσω νέο ενυδρείο με South America και πιο συγκεκριμένα σε Apistogramma cacatuoides. Θα ήθελα να μάθω τι άλλους "οργανισμούς" μπορώ να βάλω στο ενυδρείο όπως κάποια σαλιγκάρια ή κάποιους "καθαριστές" με ότι αυτό συνεπάγεται. Το ενυδρείο θα είναι περίπου 120 λίτρα όπως το υπολογίζω ή 60 λίτρα στην χειρότερη. Πιθανότατα θα έχει και ζωντανά εύκολα φυτά που θα ήθελα να μου υποδείξετε. Εάν έχετε ένσταση σε κάτι από αυτά που αναφέρω παρακαλώ να μου την αναφέρετε.

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρων.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια θέματα θέλω να βλέπω :bigemo_harabe_net-64:

Και στα 120 αλλά και στα 60λ μπορείς να βάλεις κάποιους συγκάτοικους.

Το set up θα είναι με ξύλα,καρύδες,εύκολα φυτα και έτσι;;;Το νερό black or white;;;Tις ερωτήσεις αυτές τις κάνω για να δω πως θα ναι το set up.Φυτα εύκολα είναι όλες οι anubies,valisneries.egeria densa,ceratophyllum demersum κάποιες cryptocoryne και άλλα..

Συγκάτοικοι μπορούν να μπουν κάποια μικρά κοπαδόψαρα,κάποιο ancistrus οτόκυκλοι και γενικώς ήρεμα ψαρακια ίδιων απαιτησεων με τα apisto αλλα ανάλογα με το πόσα apisto θα βαλεις

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

ενα πολυ ομορφο black water ενυδρειο με απιστο στα λιτρα σου (120) ειναι αυτο!μαζι τους μπορεις να βαλεις καποιο κοπαδοψαρο νοτιοαμερικανικο οπως neon,καρδιναλιους,ροδοστομα!ισως καποιο μικρόσωμο pleco.για φυτα στο Black water καταλαβαινεις οτι δεν σηκώνει εκτος απο καποια επιφανειας(pistia) αντε και καμια ανουμπια για πιο κατω αλλα δεν ξερω αν θα την παλεψει στα σιγουρα!πολλους κορμους φυλλα και γενικα πολυ μυστηριο!! :D

αλλιως μετα μπορεις να πας σε φυτεμενο με τις ιδιες επιλογες απο ψαρια απλα ισως με καποια καρυδα ή κατι παρομοιο για φωλια!φυτα ευκολα στα ειπε και ο φιλος πιο πανω!

αν τελικα πας σε 60 λιτρα τοτε ισως ενα μικρο αριθμο κοπαδοψαρων(6-8) μαζι με το ζευγαρι.

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Παίδες αυτό ακριβός σκέφτομαι να πραγματοποιήσω. Ζεύγος apistogramma με ένα κοπάδι από ροδόστομους που λατρεύω. Δεν με τρελαίνει το black water οπότε καταλήγω αβίαστα στο καθαρό νερό φυτεμένο με anubia, anubia nana, velisneria, ceratophyllum demersum ίσος και κάτι ακόμα. Δύο κομμάτια ξύλα και κάνα δύο τρεις καρύδες. Αλλά όλα μπορεί να αλλάξουν λόγο οικονομικών(καταλαβαίνετε: Cο2, λιπάσματα, λάμπες, κτλ). Μπορεί να γίνει κάτι ποιο λιτό όπως αυτό που μου έδωσες για παράδειγμα adlib.

Υ.Γ. Επειδή αγαπάω πάρα πολύ τα σαλιγκάρια μπορεί να μπει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Με τιμά που αναφέρεστε στο ενυδρείο μου! (Ευχαριστώ)

Το κόλπο είναι στα πολλά ξύλα και φύλα που έχουν αναλάβει το PH , καθώς το νερό αλλαγής δεν έχει καμία προεργασία και η βρύση μου βγάζει ΡΗ 8-7,8 και το ενυδρείο έχει 6,4-6,6.

Στον χρωματισμό έχει βοηθήσει το Microblift (γουστάρω μαυρίλα)

Τα Αpisto γεννανε κάθε 20 μέρες (μετά από 4-5 μέρες τα χάνω) μάλλον ο αρσενικός.

Έχω επίσης 25 καρδινάλιους , 5 κορυ, 2 ανσιστρους (μικρά).

Νιτρικά έχω 0 (κάνει πολύ δουλεία η Pistia) και αλλάζω 20λ κάθε 20μερες.

Αν θέλεις pistia έχω να σου δώσω

Άντε με το καλό μην το σκευτεσε!

Μάζευε ξύλα σε καλές τιμές από αγγελίες

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Vaggef μπορεί να καταλήξω έτσι όπως το λες αλλά προς το παρών το σκέφτομαι ψιλοφυτεμένο. Θα ήθελα να μου πεις τι φύλα επιτρέπετε να βάλω στο ενυδρείο και πόσα στον αριθμό. Το Microblift βοηθάει μόνο στο χρωματισμό του νερού ή και για τις γενικές συνθήκες του συγκεκριμένου ενυδρείο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για εύκολα φυτά σου δόθηκαν απαντήσεις και πιο πάνω.

Όλα τα είδη anubias, Bacopa caroliniana, Ceratophyllym demersum, σχεδόν όλες οι Cryptocoryne, Egeria densa, οι περισσότεροι Echinodorus (προσοχή τα περισσότερα γίνονται πολύ μεγάλοι), Hydrocotyle leucocephala (επιφανείας) Hygrophilla polysperma (η πράσινη ποικιλία), Limnobium laevigatum (επιφανείας), Sagittaria subulata, Microsorum pteropus και οι ποικιλίες του, Java moss και όλα τα είδη Vallisneria

Βέβαια, το ότι είναι έυκολα, δε σημαίνει ότι δεν έχει το καθένα από αυτά ένα minimum απαιτήσεων για να αναπτυχθεί...

Όσο για την ποσότητα των φυτών, μόνο εσύ μπορείς να απαντήσεις πόσο φυτεμένο θέλςεος να το κάνεις και τι διαμόρφωση έχεις στο μυαλό σου. Ξεκίνα με λίγα και μετά βλέποντας το αποτέλεσμα προσθέτεις νέα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Vaggef μπορεί να καταλήξω έτσι όπως το λες αλλά προς το παρών το σκέφτομαι ψιλοφυτεμένο. Θα ήθελα να μου πεις τι φύλα επιτρέπετε να βάλω στο ενυδρείο και πόσα στον αριθμό. Το Microblift βοηθάει μόνο στο χρωματισμό του νερού ή και για τις γενικές συνθήκες του συγκεκριμένου ενυδρείο.

Ευχαριστώ.

αν ο φιλος χρησημοποιει το amazon black & soft water contitioner τοτε βοηθαει και στις τιμες του νερου!για να μαλακωσεις αλλιως το νερο σου μπορεις να χρησημοποιησεις τυρφη ή Α/Ο!

τα φυλλα που θες να βαλεις μπορεις να τα παραγγειλεις απο ιντερνετ kattapa leaf λεγονται αλλιως ανθεκτικα φυλλα ειναι τα πλατανοφυλλα!φυσικα αποξηραμένα και βρασμενα!

το ποσα φυλλα θα βαλεις θα το δεις εσυ..τα απιστο στο φυσικο τους περιβάλλον ζουν αναμεσα απο τα φυλλα!Μπορει μεχρι και να σου γεννησουν αναμεσα απο τα φυλλα!οπως καταλαβαινεις πρεπει να ειναι αρκετα για να δημιουργούνται σαν φωλιες!

Link to comment
Share on other sites

kattapa έως 4 (λιώνουν) και πατώνουν το ΡΗ.

Πλατανόφυλλο έχω 10.

Link to comment
Share on other sites

kattapa έως 4 (λιώνουν) και πατώνουν το ΡΗ.

Πλατανόφυλλο έχω 10.

φιλε vaggef οντως τα kattapa κανουν τοσο καλη δουλεια με το ph?4 φυλλα και το ριχνουν?ειχα την εντυπωση οτι τα kattapa ειναι πιο ανθεκτικά απο τα πλατανοφυλα!τουλαχιστον εγω οταν ειχα πλατανοφυλλα μεσα σε κανα μηνα άρχιζαν να διαλύονται!kattapa δεν ειχα ποτε!αφηνουν χρωμα τα kattapa?γενικα πες μερικες πληροφοριες αν εχεις υποψην σου..

συγνωμη φιλε souits που ξεφευγω λιγο απο το θεμα απλα πιστευω οτι και εσενα ενδιαφερει η εξεληξη της κουβεντας! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα μαζί σας μαθαίνω κι εγώ. Εαν θέλω να μάθω κάτι θα κάνω ερώτηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μακροχρόνια εμπειρία με το μαλακό ΡΗ αλλά στο ενυδρείο μου (3,5 μήνες) έχω παρατηρήσει

1) Τα Καταπα λιώνουν στον 1 μήνα (μένουν σκελετός) τα πλατανόφυλλα είναι ακόμα (3,5 μήνες) αναλλοίωτα.

2) Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι μόνο τα φύλα κατεβάζουν το ΡΗ τόσο, γιατί έχω εξίσου πολλές ρίζες και ρίχνω Amazon Bio colorant 1-1,5 ml /liter.

3) Γνωρίζω ότι οι τανίνες των κατάπια είναι πολύ ισχυρές και θέλουν προσοχή στη χρήση.

4) Ως θαλασσινός φαντάζομαι ότι η ταχύτητα αλλοίωσης των φύλων έχει να κάνει με το ύψος του ΡΗ

Αυτά για την ώρα.

ΥΓ έχω προμηθευτεί ενυδρειακι γεννήστρα , μακάρι να σου δώσω εγώ τα μικρά .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...